Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 27.06.2014, 01:16:05
calinp calinp is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2014
Mesaje: 52
Implicit

Despre calugarie, chiar parca e mai bine sa vorbim barbati cu barbati, femei cu femei. Desi si femeile au un stil foarte mangaietor si intaritor, cand te sfatuiesc.

Mosh-Neagu: daca ai un asemenea duhovnic, bucura-te de el. Stiu despre ce vorbesti. Dar absolutizarea asta a Tainei spovedaniei, asa de la moda acum are niste limite. Nu doar pentru ca exista duhovnici impostori si periculosi - despre care avertiza Pr. Porfirie. Ci, pentru ca, daca e Sfanta Taina, spovedania nu inseamna ca e obligatorie, universala si nu trebuie transformata intr-o manie - un preot din Ialomita (Ioan Popa, din Didieni), explica asta foarte bine la Trinitas. Si alte taine, ca preotia, cununia sau maslul, nu sunt pentru toti, intruna. Dar asta e o idee pe care nici macar eu nu o inteleg prea bine.

I Calin: mi se pare foarte gresita calugaria dupa ce torni copii. Asa e la indieni, se calugaresc dupa ce fac macar un copil. Copiii au nevoie de tine pana mori. N-are rost acest ghiveci, e ca un fel de fuga de raspundere si se bazeaza pe o iluzie. Dar in lumea asta, crestinii mireni vorbesc doar de crestinismul din manastiri, le e mai comod.

leonte: foarte adevarat ai remarcat ca monahismul nu este un scop, ci o cale. Dar eu cred ca nu e o cale spre desavarsire. E mai inalta, dar e o cale, pur si simplu, asa cum si casatoria e o cale. La desavarsire se ajunge prin credinta, asa cum stie Dumnezeu, si pentru ea nu exista vreo reteta. Exista si azi oameni cu fler duhovnicesc in manastiri, dar nu stiu nici un avva duhovnic. In schimb, vad o explozie de insi care se bazeaza pe faptul ca lucreaza, peste capul lor, un fel de "har" magic: doar pun patrafirul in cap, si gata: sunt deosebitori de duhuri. Asta e ca si cum ai crede in ghicitul cu Evanghelia, o magie alba. Multi sunt chiar ca o maimuta cu bisturiul in mana, pericole publice. Dar asta e alt subiect.

Last edited by calinp; 27.06.2014 at 01:54:35.
Reply With Quote
  #232  
Vechi 27.06.2014, 11:19:16
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Călugăria e scopul ultim și cel mai autentic divin-uman de coexistență cu Tatăl-Fiul-Duhul Sfânt. Un om ce și-a desăvârșit chemarea pe pământ (prin iubirea cu tot dragul a soției/soțului și creșterea de prunci, mulți, mulți, mulți, aș mai vrea da' nu se poate și culmea pentru "cei cu impresii", veniturile mele sunt mici, pentru un bucureștean - ridicole), există soluții precum "succesuri": copiii aranjați și apoi la Domnul (de comun acord cu soția/soțul) în mănăstire!

Preacucernicului îi este rostul pentru ale preacuviosului!
Crezi ca odata ca ai casatorit copiii, esti din nou liber, bun pentru manastire? Acolo au nevoie de oameni care sa mai si munceasca... Ori unul care se trezeste la batranete ca vrea calugarie mai poate spune ca se aduce pe sine jertfa lui Dumnezeu, cand, de fapt, e o povara pentru frati?
Reply With Quote
  #233  
Vechi 29.06.2014, 01:53:25
calinp calinp is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2014
Mesaje: 52
Implicit

In fond, se poate si la batranete, daca ai o pensie si, cum s-a zis, daca mai poti face si ceva treaba. Dar asta, daca ai o chemare, nu ca ar fi vreo regula sau vreo obligatie religioasa in sensul asta.
Reply With Quote
  #234  
Vechi 29.06.2014, 03:20:46
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calinp Vezi mesajul
In fond, se poate si la batranete, daca ai o pensie si, cum s-a zis, daca mai poti face si ceva treaba. Dar asta, daca ai o chemare, nu ca ar fi vreo regula sau vreo obligatie religioasa in sensul asta.
Cunosc un om, tatal unei mari celebritati (internationale), mult iubita de publicul din toate categoriile de varsta si sociale inclusiv de biserica. Acum e la varsta a treia. Toata viata lui a fost un barbat ursuz si cam usor irascibil, genul cautatorului de "noduri in papura". Sotia lui (mama vedetei) a tras multe cu el si i se vede pe chip ca a fost o femeie inteleapta si supusa. E nelipsita de la biserica unde obisnuiesc sa merg si este cea la care se apeleaza pentru orice fel de ajutor, cand e vorba de biserica (curatenie, spalatorie, bucatarie in perioada hramurilor - Sf cuvioasa Parascheva si Sf Nectarie).
Cred ca Dumnezeu i-a oranduit ei o batranete mai linistita. Fiica, desi vine in tara destul de rar, iar dimiciliul nu pot sa spun cu exactitate daca se afla in Londra, Milano sau oriunde in lume, a ridicat pentru mama ei o casuta aparent simpla, dar cocheta si bine aranjata, cu multi trandafiri si toate facilitatile. El, tatal, a plecat la manastire. In noaptea de Anul Nou, am stat alaturi de el (inca nu-l cunosteam) in strana. Uneori, cand dascalul lipseste sau are nevoie de ajutor, imi place sa cant si eu, iar atunci era unul dintre acele momente. Dar tatal acelei celebritati de care vorbeam, acoperea intreg necesarul, fiindca avea o voce si un potential urias. La final, Parintele ni l-a prezentat si astfel am pus cap la cap multe informatii pe care le stiam deja, despre cel care fusese el inainte de calugarie. Nimic din orgoliul acelui om, nu mai exista. Era un om tacut, smerit si umil. Mai mult ca oricand mi-am intarit convingerea ca NIMENI vreodata nu trebuie judecat, fiindca Dumnezeu are socotelile Lui. Iata, aici un om pe care multi l-au hulit si l-au judecat pentru nedreptartile pe care obisnuia sa le faca. Lui i s-a oferit o sansa de care el s-a agatat. Cati dintre noi nu ratam zilnic sanse, poate mai mari ca acestea? Nu ma refer la calugarie, ci la sansa la mantuire... Avem (prin proprie alegere) o mie de optiuni sa ratam, si doar o posibilitate sa facem voia lui Dumnezeu. Oare ce am ales? Oare ce vom alege? Oare ce vom fi ales, inaintre de a ni se risipi si cea din urma sansa?...
Drumul spre calugarie, cel putin figurativ, cred ca in primul rand inseamna atitudinea noastra fata de toate incercarile si sansele pe care ni le trimite Dumnezeu. Stiu, din ceea ce dovedim, e clar ca nu suntem in stare de nimic, dar Dumnezeu vede fiecare gand si fiecare incercare a noastra. Intr-o zi. pe nesimtite, nici nu ne dam seama cum am reusit sa trcem de cealalta parte a baricadei... Deocamdata, din pacate... inca mai ne complacem in afara staulului...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #235  
Vechi 30.06.2014, 12:09:07
calinp calinp is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2014
Mesaje: 52
Implicit Barba si mantuirea

Desi e un indiciu, alegerea calugariei si comportamentul schimbat de acolo nu trebuie echivalate cu intrarea in rai. Din pacate, majoritatea mirenilor, mai ales cei care nu au trait pe langa o zona cu manastiri, nu mai pot distinge dincolo de poarta manastirilor, decat lumina. De fapt, proportia celor care se mantuiesc la manastire e destul de aproape de proportia din lume. Se spune: in manastire trebuie sa ai rabdare, sa treci ispitele. Nu e vorba de infranare, decat 1%, cat de ceilalti din jur. Iti asumi sa fii bun si curat, cand ceilalti din jur, calugari si mireni, te ataca fara scrupule binemersi - pastrand niste aparente de comportament OK. Sar peste ce-si fac calugarii intre ei (destul sa spun ca se dau afara, daca nu se omoara cu zile). Dar staretii de dinainte de 89 erau batuti si umiliti adesea de catre comunisti. Iar calugarii de dinainte, de benzile de talhari-haiduci. Tot ce ai de facut in astfel de conditii e sa astepti un miracol salvator. Daca ai incredere ca acesta vine, poti sa te faci calugar.

Last edited by calinp; 30.06.2014 at 12:30:00.
Reply With Quote
  #236  
Vechi 02.02.2016, 11:55:30
LaviniaS LaviniaS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2016
Mesaje: 3
Question Ce se intampla daca ai parinti in cazul in care vrei sa te calugaresti

Parintii mei sunt pe picioare si detin resurse financiare pt a duce o viata peste mediu de trai. Nu au insa alti frati, iar pe mine ma au ca singur copil.

In aceste conditii, as putea sa ma calugaresc, daca ii las pe ei in spate? Dar daca incerc sa incerc sa gasesc o familie de tineri care sa isi asume rolul meu si sa-i ingrijeasca, dupa care sa ramana mostenitori, asa cum as fi ramas eu? Daca ma duc la o manastire cu azil de batrani, pot sa-i iau si pe ei acolo in momentul in care nu se mai pot ingriji singuri?

Mentionez ca ei in momentul de fata sunt inca activi (muncesc) si refuza sa se retraga sau sa plece din orasul in care locuiesc. In mare parte au refuzat si ajutorul meu in ce priveste atat lucrurile administrative cat si problemele de sanatate.

Va multumesc anticipat pt raspunsuri si va rog sa ma iertati daca ceea ce intreb/ gandesc pare copilaresc.
Reply With Quote
  #237  
Vechi 02.02.2016, 11:59:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

"29. Și oricine a lăsat case sau frați, sau surori, sau tată, sau mamă, sau femeie, sau copii, sau țarine, pentru numele Meu, înmulțit va lua înapoi și va moșteni viața veșnică."

Sigur, se poate interpreta in multe feluri, dar asa cum vad eu lucrurile, singura obligatia expresa este a parintilor fata de copii.

A copiilor fata de parinti - in sensul de a-si respinge vocatia, pentru confortul lor, niciodata, poate doar daca s-ar afla intr-o stare extrem de critica si nu ar avea altcineva sa-i ingrijeasca.

Iar in cazul tau, mai ales ca parintii au o viata indestulata - asa cum nu au nevoie acum, s-ar putea foarte bine sa nu aiba niciodata nevoie de ajutorul tau trupesc.

Sentimental insa - e altceva, probabil ar vrea sa te stie cu sot, copii, etc. dar asta nu e alegerea lor, e alegerea ta, tu trebuie sa mergi acolo unde simti ca este chemarea ta, daca este o chemare autentica.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 02.02.2016 at 12:04:48.
Reply With Quote
  #238  
Vechi 02.02.2016, 12:06:30
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ori unul care se trezeste la batranete ca vrea calugarie mai poate spune ca se aduce pe sine jertfa lui Dumnezeu, cand, de fapt, e o povara pentru frati?
Și mulți dintâi vor fi pe urmă, și cei de pe urmă vor fi întâi.(Matei 19:30)
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
drumul spre cluj-inzapezit? lore86 Generalitati 3 02.02.2012 22:20:07
Calatori pe drumul spre Emaus Scotland The Brave Morala Crestina 42 31.01.2012 01:13:42
Drumul spre rai spre_rasarit Generalitati 7 06.12.2011 19:53:28
Tinta spiritualitatii ortodoxe si drumul spre ea Savonarola Spiritualitatea ortodoxa 5 30.09.2011 23:13:21
Drumul spre schimbare ella87ella Pocainta 10 04.09.2009 16:31:59