Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 10.04.2018, 11:41:47
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Prin urmare nu ramane decat o singura optiune: intoarcerea la Dumnezeu.
Rezulta ca aceste greutati, tristeti si dureri, sunt vertabile binecuvantari fiindca ne reintorc la Dumnezeu, ca pe fiul ratacitor. Daca drumurile n-ar fi infundate, n-am avea cum sa stim ca L-am pierdut pe Dumnezeu.
Această așa-zisă găsire a lui Dumnezeu nu poate fi decât găsirea sinelui,a identității.Mulți se amagesc cu confortul gasit in refugiul religiei,capcană in care am cazut si eu,si probabil de asta am rămas dezamăgit până in prezent intrucat am asimiltat adevarul ,scopul si calea unei religii cu scopul personal al meu.Faptul că fiecare din noi e unic si cu nevoi speciale face ca actuala oferă a religiilor tradiționale sa deservească doar unei forme de divertisment spiritual si analgezic cu efect de moment.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 12.06.2018, 01:39:41
zonepeplay zonepeplay is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2017
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Mai există oameni care sunt in duhul părinților care isi dedică timpul aprofundarii sinelui,studiului extins,si disciplinei morale.Aș vrea sa gasesc si sa vorbesc cu un astfel de om,să devin un ucenic al acestuia la vremea potrivită,dacă voi fi pregătit si eu sa intru sub povata unui om care sa mă ducă spre scop.Chiar mi-as dori sa se întemeieze o comunitate care să aibe activități de genul specificate mai sus.Comunitățile monahale actuale majoritatea devin pensiuni orientate spre biserici megalitice și alte activități sociale sau ritualurile obișnuite care devin rigide si formale.Poate suna a reformă ce insinuez,dar nu așa văd eu o comunitate spirituală.Nu vreau neapărat sa creionez acum cum văd eu ideea de comunitate si aspectele de detaliu ale acesteia,poate pe alt topic.Acum as vrea doar sa discutăm despre ce există acum in sfera asta.
Salutare frate!, Imi place ca ai o minte atat de inzestrata, dar daca vrei cu adevarat sa traiesti in duh si adevar, nu trebuie sa fii neaparat ucenicul unui duhohvnic cu har. Ca sa-l intelegeti pe Dumnezeu si iubirea sa, trebuie mai intai de toate sa te jertfesti pentru aproapele tau, sa-l iubesti din toata inima si cugetul tau, ca defapt asta trezeste dragostea si fericirea in om, grija, mila si ajutorul pt aproapele, adica pentru Hristos "Caci cel ce va face acestea aproapelui, Mi-e mi imi va face!". Incepe cu inceptutul, uitate pe strada dupa cel mai neputincios om si incearca sa intri in vorba cu el, dui un pachet de mancare, niste haine, incearca sa descoperi care-i povestea lui, de ce a ajuns in starea asta si incearca sa-l ajuti (asta e doar un exp), eu iti spun ca am cunoscut oameni saraci cu duhul mult mai de pret fata de altii, caci de aceea se si zice " Sa fii domn nu-i o mirare, sa fii om e lucru mare!". Asa ca mai lasa deoparte intelectul si mintea ta inzestrata,teofania si dogmatica (vorba multa), coboar-o in inima si incearca sa te pui in slujba aproapelui ca pt Dumnezeu si pt tine, acest lucru te poate pune pe calea cea dreapta. Dumnezeu sa te ajute!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 13.06.2018, 00:53:10
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zonepeplay Vezi mesajul
Salutare frate!, Imi place ca ai o minte atat de inzestrata, dar daca vrei cu adevarat sa traiesti in duh si adevar, nu trebuie sa fii neaparat ucenicul unui duhohvnic cu har. Ca sa-l intelegeti pe Dumnezeu si iubirea sa, trebuie mai intai de toate sa te jertfesti pentru aproapele tau, sa-l iubesti din toata inima si cugetul tau, ca defapt asta trezeste dragostea si fericirea in om, grija, mila si ajutorul pt aproapele, adica pentru Hristos "Caci cel ce va face acestea aproapelui, Mi-e mi imi va face!". Incepe cu inceptutul, uitate pe strada dupa cel mai neputincios om si incearca sa intri in vorba cu el, dui un pachet de mancare, niste haine, incearca sa descoperi care-i povestea lui, de ce a ajuns in starea asta si incearca sa-l ajuti (asta e doar un exp), eu iti spun ca am cunoscut oameni saraci cu duhul mult mai de pret fata de altii, caci de aceea se si zice " Sa fii domn nu-i o mirare, sa fii om e lucru mare!". Asa ca mai lasa deoparte intelectul si mintea ta inzestrata,teofania si dogmatica (vorba multa), coboar-o in inima si incearca sa te pui in slujba aproapelui ca pt Dumnezeu si pt tine, acest lucru te poate pune pe calea cea dreapta. Dumnezeu sa te ajute!
Ultima data cand am simtit ca il vad pe hristos a fost intr-un tren,peunltima data data s-a intamplat intr-o gara...De fiecare data am ramas fara cuvinte si am simtit din nou acea smerenie inlaltatoare,dar de data asta nu a fost eliberatoare,fiindca deja pacatele imi sunt prea grele pt o elibarare singulara.Dar momentul care imi este mai viu in minte,din cele 2 s-a intamplat in iarna,stateam in gara si fumam o tigara,asteptand un tren.Eram in localitatea mea natala,apare o batranica si imi cere ceva ,eu scot un leu si ea imi pupa mana eu in cealalta tinand tigara,a rostit si cuvantul parinte dar Nu retin daca inainte sau dupa.Acuma eu nu stiu cine era,probabil nici ea nu stie cine eram,cersetoare Nu cred ca era,si chiar daca eu am fost student la teologie,tot nu era cazul sa imi zica parinte sau sa imi sarute mana,mai ales ca in cealata aveam tigara.Ce sa zic,am ramas mut si am primit o lectie pretioasa....La fel si in tren acum cateva luni de la un cersetor,efectiv privindu l si ascultandul evanghelia a inceput sa aibe iar sens pt mine.Mai ales ca dupa voiam sa ii las ceva mancare ,dar dupa nu a mai venit si cand am ajuns acasa chiar acel pachet cu sunca sau stiu eu ce era nu il mai gaseam.In fine pot fi coincidente sau caderi in mistic sau naiv ale mele,dar ...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 13.06.2018, 12:07:53
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Faptul că fiecare din noi e unic si cu nevoi speciale face ca actuala oferă a religiilor tradiționale sa deservească doar unei forme de divertisment spiritual si analgezic cu efect de moment.
Crezi tu? Așa facil ți se pare creștinismul? E deosebit de greu, îți pune în fața responsabilitatea propriei vieți: Hristos a făcut totul pentru tine, ca atare mântuirea ta depinde strict de alegerea pe care o faci (Dumnezeu sau lumea). Nu mai poți da vina pe zei pentru soarta-ți, ca în păgânism, ci e strict răspunderea ta.

În creștinism nu te plafonezi, dacă-l practici cu conștiință și nu formal, ești permanent pus în fața propriilor acțiuni, gânduri, vorbe, intenții, pe care le compari cu Evanghelia. Iar vina, atunci când păcătuiești, nu e a fratelui care te-a ispitit ci a ta, iar dacă nu ți-o recunoști și nu te smerești nu poți progresa. Îți pare asta puțin lucru? :) Responsabilizarea spirituală?
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #45  
Vechi 13.06.2018, 22:47:33
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Crezi tu? Așa facil ți se pare creștinismul? E deosebit de greu, îți pune în fața responsabilitatea propriei vieți: Hristos a făcut totul pentru tine, ca atare mântuirea ta depinde strict de alegerea pe care o faci (Dumnezeu sau lumea). Nu mai poți da vina pe zei pentru soarta-ți, ca în păgânism, ci e strict răspunderea ta.

În creștinism nu te plafonezi, dacă-l practici cu conștiință și nu formal, ești permanent pus în fața propriilor acțiuni, gânduri, vorbe, intenții, pe care le compari cu Evanghelia. Iar vina, atunci când păcătuiești, nu e a fratelui care te-a ispitit ci a ta, iar dacă nu ți-o recunoști și nu te smerești nu poți progresa. Îți pare asta puțin lucru? :) Responsabilizarea spirituală?
Hm...Eu am spus cu totul altceva.In primul rand m-am referit la modul de abordare al crestinismului practicat de cultele traditionale din cadrul acestuia,al omului in general.Tu ca persoana ce primesti in prim plan de la o biserica crestina,sa zicem BO si BC?Te izbeste prima data ritualul acestora si grandoarea lor arhitectonica.Apoi fiecare vine cu un set de norme generale,inflexibile dar interpretabile uneori si cu dogme distincte.Iar eu am zic ca acestea sunt uneori incompatibile cu caracterul unic si mereu dinamic al omului.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 26.07.2018, 12:15:39
ffflorina ffflorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.04.2012
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Mai există oameni care sunt in duhul părinților care isi dedică timpul aprofundarii sinelui,studiului extins,si disciplinei morale.Aș vrea sa gasesc si sa vorbesc cu un astfel de om,să devin un ucenic al acestuia la vremea potrivită,dacă voi fi pregătit si eu sa intru sub povata unui om care sa mă ducă spre scop.Chiar mi-as dori sa se întemeieze o comunitate care să aibe activități de genul specificate mai sus.Comunitățile monahale actuale majoritatea devin pensiuni orientate spre biserici megalitice și alte activități sociale sau ritualurile obișnuite care devin rigide si formale.Poate suna a reformă ce insinuez,dar nu așa văd eu o comunitate spirituală.Nu vreau neapărat sa creionez acum cum văd eu ideea de comunitate si aspectele de detaliu ale acesteia,poate pe alt topic.Acum as vrea doar sa discutăm despre ce există acum in sfera asta.
De acord cu tine despre manastirile de la noi si nu numai,insa la barbati e mai ok ai cu cine vorbi sunt mai destupati la minte sa vezi la maici/femei cum e,totul se axeaza pe CURATENIE,MUNCA,slujbele sau discutiile despre Dumnezeu sunt ceva asa ca un mecanism care trebuie sa fie,nimeni nu sta sa priveasca cerul ,sa se linisteasca ,e o agitatie fara rost,sinistru.
Iar comunitatile din jurul bisericilor din Bucuresti,de aici stiu,sunt centrate pe subiectul familie si derivatele,o mare categorie de oameni,aceea a celor care nu sunt nici casatoriti nici calugariti este ignorata sau mai bine zis privita asa cu dispret,cu suspiciune...sinistru

Probabil ca sunt si experiente mai fericite decat ale mele,eu asta am trait.

Last edited by ffflorina; 26.07.2018 at 12:20:36.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 26.07.2018, 13:51:16
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ffflorina Vezi mesajul
De acord cu tine despre manastirile de la noi si nu numai,insa la barbati e mai ok ai cu cine vorbi sunt mai destupati la minte sa vezi la maici/femei cum e,totul se axeaza pe CURATENIE,MUNCA,slujbele sau discutiile despre Dumnezeu sunt ceva asa ca un mecanism care trebuie sa fie,nimeni nu sta sa priveasca cerul ,sa se linisteasca ,e o agitatie fara rost,sinistru.
Nu e rău că se axează pe curățenie, problema ar fi când ritmul și preocupările mănăstirii devin ritmul și preocupările lumii și viețuitorii nu mai au timp pentru rugăciune, lectură și reflecție spirituală, când totul se reduce la muncă care nici măcar nu servește rosturile naturale ale mănăstirii în totalitate.

Citat:
În prealabil postat de ffflorina Vezi mesajul
Iar comunitatile din jurul bisericilor din Bucuresti,de aici stiu,sunt centrate pe subiectul familie si derivatele,o mare categorie de oameni,aceea a celor care nu sunt nici casatoriti nici calugariti este ignorata sau mai bine zis privita asa cu dispret,cu suspiciune...sinistru

Probabil ca sunt si experiente mai fericite decat ale mele,eu asta am trait.
Nu e doar în București așa, în toate municipiile unde sunt comunități mari oamenii sunt mai stresați, mai grăbiți, mai suspicioși.

Foarte rar se încheagă comunități, nici măcar în jurul subiectului familiei nu se centrează comunitatea, cam totul se face să fie făcut, să mai treacă o slujbă, o zi, ca și cum ai bifa prezența într-un catalog.

E bine totuși că preoții nu ignoră sau privesc cu dispreț/suspiciune oamenii care nu sunt nici căsătoriți, nici călugăriți, ar fi o greșeală dacă ar face așa ceva, de la ceilalți din comunitate nu poți să ai pretenții, însă preotul e ținut de învățătura Bisericii să nu împartă oamenii care vin la el la spovedit în categorii vrednice de dispreț.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare