Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.02.2019, 06:42:49
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Scrie mai sus cauta job care sa ii placa. La manstire din cite stiu eu lucrezi ce nu-ti place NU?
Nu chiar asa; mai degraba la manastire inveti "din greu" sa-ti placa (ori)ce lucrezi, si multi, prin rugaciune si ascultare(supunere), chiar reusesc.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.02.2019, 01:06:00
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pr.Teona Vezi mesajul
de unde sti ca nu e ptr.el calugaria,esti cumva vazator cu ...duhul?
Nu de asta, ci pentru ca asa se aleg calugarii... doar cei care au o dorinta maxima de a face asa ceva.

Altceva nu ai ce sa cauti acolo, pentru ca nu e de tine. Nu est epentru hobisti.

Mai citeste putin patristica, este in carti, trebuie doar sa citesti putin nu e nevoie de vedere cu duhul pentru ceva ce este public
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.02.2019, 00:11:09
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu chiar asa; mai degraba la manastire inveti "din greu" sa-ti placa (ori)ce lucrezi, si multi, prin rugaciune si ascultare(supunere), chiar reusesc.
Cam asa ceva. Dar daca nu-ti place sa curati la vaci si te trimite nu poti zice nu. Asa candidatul nostru de mai sus la calugarie nu cred ca face fata.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!

Last edited by Hartford; 05.02.2019 at 00:13:24.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.04.2019, 03:22:53
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Cam asa ceva. Dar daca nu-ti place sa curati la vaci si te trimite nu poti zice nu. Asa candidatul nostru de mai sus la calugarie nu cred ca face fata.
Asa cred si eu ca nu o sa stea prea mult chiar daca indrazneste sa mearga.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.04.2019, 14:12:16
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit Dragă Ishryn

Chiar dacă nu mergi la mănăstire să devi călugăr propriu-zis, sub ascultare de mai mare, cu jurământ și tundere sau fără, călugăria nu poate fi exclusă din viața creștinului. Orice creștin, cu atât mai mult creștinul-ortodocs, căsătorit sau nu, are sfânta datorie să-și călugărească viața, ca măcar la bătrânețe să fie asemenea călugărilor. Nu mă refer că ar trebui să poarte negru, haina cea neagră sau de sac a lor, barbă lungă și plete lungi, se poate tunde că e voie ci mă refer la haina credinței... în Dumnezeu.

Deci că te duci sau că nu te duci, că muncești în lume sau într-o mănăstire, e bine să asculți de Domnul care ne-a cerut tuturor creștinilor să ne călugărim viața.

Ce înseamnă asta?

Păi orice călugăr are trei făgăduințe și voințe de urmărit în iubirea lui de Dumnezeu și de aproape:
-ascultarea de mai mare (și de mai mari până la Dumnezeu)
-sărăcia (strânge doar pentru a avea în împărăția cerurilor)
-neprihănirea-fecioria-sfințenia (nu caută cunoașterea gLhumii ci cunoașterea Domnului urmându-L până la sfârșit întru răbdarea tuturor patimilor)

Deci oriunde te-ai afla, dacă simți o înclinație a inimii spre acestea atunci poți să le împlinești liniștit și vei dobândi pace pentru sufletul tău, unde suflet înseamnă minte, inimă și duh-cântec-suflet.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 19.04.2019 at 14:16:04.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.12.2019, 23:48:25
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul

Deci oriunde te-ai afla, dacă simți o înclinație a inimii spre acestea atunci poți să le împlinești liniștit și vei dobândi pace pentru sufletul tău, unde suflet înseamnă minte, inimă și duh-cântec-suflet.
Asa cum spui, Dumnezeu nu discrimineaza pe nimeni, pentru ca Dumnezeu cheama la El pe toti, asa se cuvine sa simtim toti acea inclinatie a inimii, caci daca eu nu simt inseamna ca dorinta mea este sa ignor ceea ce El imi pune in inima:

38. Ei vor fi poporul Meu și Eu le voi fi Dumnezeu.
39. Și le voi da o inimă și o cale, ca să se teamă de Mine în toate zilele vieții, spre binele dar și spre binele copiilor lor după ei.
40. Voi încheia cu ei legământ veșnic, după care Eu nu Mă voi mai întoarce de la ei, ci le voi face bine și voi pune frica Mea în inima lor, ca ei să nu se mai abată de la Mine.(Ieremia 32,38-40


Se prea poate ca eu sa fiu (pre)dispus sa umplu inima mea cu prea multe "griji lumesti"(atractii) din cauza carora inima mea sa nu mai fie atenta la chemarea de fiecare zi, vesnic actuala, a Domnului.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 23.12.2019 at 02:27:45.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.12.2019, 14:47:08
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

A fi călugăr creștin sau doar un creștin înseamnă să-l iubești pe Iisus și să ții cu El în orice împrejurare. Să fii cu El, să ții cu El, să-ți fie frică pentru ca nu cumva să piardă echipa Lui din cauza ta, echipa cea bună din care faci și tu parte și care luptă din greu cu lumea, cu pacatele, cu răul și satana. Toată ziua și noaptea dacă n-ai ce face iubește-L pe Iisus, vorbește cu El, te roagă Lui, spune-i toate necazurile și pacatele și greșelile tale și te liniștește împreună cu El. Dacă ai ce face, atunci ascultă și lucrează împreună cu El iubindu-L. Iubește-L mereu câte zile ai de suferit pe pământ, iubește și suferă alături de El.

Deși e cel mai suimplu și mai ușor să-L iubești pe Iisus pentru că e cel mai bun și mai sfânt și mai cuminte și e normal ca să-l uibești pe cel ce merită cel mai mult a fi iubit și de care ni s-a poruncit de la Tatăl să ascultăm, totuși e și cel mai greu să-L iubești cu Adevărat, pentru că iubirea și mila cere să-l iubești mai ales la greu, când toată lumea îl bate sau îl chinuie sau îi reproșează ceva și atunci e foarte greu să rămâi în iubire împreună cu Păstorul cel blând și bun răbdând alături de El până la sfârșit ca să nu se confirme și cu tine durerea asta: ''Bate-voi păstorul și oile se vor risipi'' căci dacă se confirmă înseamnă că ai ajuns un fiu risipitor care pleacă așa ca tot omul în lume să-și facă avere și să-și facă un nume mare... fără Dumnezeu, sau se ascunde în haine călugărești sau preoțești de unde bate ca un terorist oile cele mici și iubitoare de Dumnezeu.

Deci cine este creștin cu adevărat sau călugăr creștin ăla îl iubește pe Iisus Hristos mai ales la greu rămânându-i alături în chinuri și suferințe fără să sară la bătaie și fără să schimbe echipa trădând sau ridicându-se la bătaie contra lui Iisus.

Botezul asta înseamnă, dacă în Hristos ne-am botezat și în El ne-am îmbrăcat atunci mai ales la greu suntem în echipa Lui, în Cuvântul lui Dumnezeu și îl iubim pe Iisus ca niște coechipieri mai mici ai Lui care ținem la El ca nu cumva să piardă vreo bătălie echipa pe care o antrenează.

Un creștin ține cu Iisus și prin asta se dovedește că e botezat, că-L iubește și ține cu Iisus!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 23.12.2019 at 15:07:47.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.01.2020, 18:47:13
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ishryn Vezi mesajul
Buna ziua , de ceva vreme tot caut un job care sa imi placa pentru ca nu as putea sa lucrez undeva unde sa nu imi placa iar eu ma gasesc mai spiritual si ma gandeam ,oare este calugaria pentru mine sau sunt facut sa fiu calugar mai bine zis , as vrea sa stiu cum sa imi dau seama de asta ,ma tot macina aceasta intrebare .
Daca cauti un "job" este cel mai greu job de pe pamant. Daca urmezi o vocatie e altceva. Este o modalitate simpla, sa afli daca esti sau nu facut ptr calugarie.

Imi aduci aminte de o colega de birou care o macina gandul sa plece in strainatate , ca au plecat nenumarati cunoscuti si ea ? De ce sa nu mearga??? La un moment dat si-a luat concediu ,a mai adaugat de pe anul trecut alte zile de concediu ramase+ neplatit si a stat 3 luni in Italia. Cand a venit s-a lamurit cu gandul asta. Mi-a spus ca a avut o "zgripturoaica" de baba si ca nu se mai duce Doamne fereste, ca are batrana ei acasa(bunica era in viata pe atunci) si ca comparativ cu cea din Italia ea e o sfanta.

Tot asa du-te intr-o manastire ptr cateva saptamani sau luni, fa ascultare si te lamuresti esti sau nu ptr viata asta. Dumnezeu sa iti ajute!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare