Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.12.2011, 12:35:52
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In primul rand as dori sa-i multumesc lui Dumnezeu pentru tot ce ne-a dat,atat mie cat si celor din familia mea,atat in anul care sta sa se incheie cat si pe tot parcursul vietii de pana acum.A fost cu mult peste ceea ce am fi meritat,prosperitate si putere de munca,sanatate,alinare in nevoi,brat tare in incercari,bucurie nadejdii in trairea Credintei.Mi-as dori sa ajung si sa ma intorc cu bine din lunga calatoria pe care o astept de o viata si pe care o voi face in acest an in Tara Sfanta,pe urmele Mantuitorului,fie si doar ca un anonim si pacatos calator.Mi-as dori daca se poate pentru toti dragoste,bucurie,pace, indelunga rabdare, bunatate,facere de bine,credinta,blandete, infranarea poftelor.Sper sa ma rog mai mult si mai sincer,sa pot citi :) tot ce mi-am propus si sa acord Sfintei Scripturii acel timp de studiu pe care il merita si pe care l-am neglijat adesea si fara de care trairea ramine doar un pod prea indepartat.Sper si eu :) sa pot face mai mult pentru pentru cei care m-au ajutat,fie din confesiunea mea sau din alte confesiuni.Le sunt extrem de indatorat si sper sa-i pot rasplati asa cum ar merita.Dumnezeu sa ne aiba pe toti in paza Sa.

Last edited by Scotland The Brave; 31.12.2011 at 12:51:59.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.12.2011, 13:13:11
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In primul rand multumesc la Dumnezeu pt ca mi-a ingaduit sa apuc si acest an....cer de la Dumnezeu dragoste,si mai multa credinta.....si sa-si revarse si asupra mea mila Sa cea mare.

Last edited by mirela.b; 31.12.2011 at 13:16:03.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.12.2011, 13:17:14
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hristos în mijlocul nostru![/quote]

Este si va fi!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.12.2011, 13:17:50
linistea's Avatar
linistea linistea is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit

Pentru anul ce vine mi-as dori sa pot sa-i iubesc pe cei din jurul meu,sa nu mai fiu egoista,sa nu ma mai victimizez si sa incerc sa fiu mai putin aspra cu mine insumi,sa nu ma mai urasc si sa nu ma mai iubesc sa ma las in voia Domnului ,sa nu-mi mai doresc nimic,viata de familie ,cariera,nimic,sa pot sa uit de mine si sa-l simt mai mult pe Domnul,sa cred in viata de dincolo.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.12.2011, 13:18:44
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

eu imi doresc sa se implineasca voia lui DUMNEZEU cu mine pacatosul si nemernicul,pt ca voi avea numai de castigat,chiar daca vor fi necazuri si suparari.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.12.2011, 14:07:40
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Îmi doresc să vorbesc mult mai puțin..așa cum spunea Noica „ori din rugăciune ori din zvâcul inimii” ori deloc :). Îmi doresc mai multă constanță în viața duhovnicească, nu constanța celui care nu cade, dar măcar constanța celui care simte permanent esența luptei pe care trebuie să o poarte....adică „să fii tot timpul cu mintea la Dumnezeu”, „să te lepezi de toate ale tale” etc. în mintea mea devin indicații tehnice la care mă gândesc obsesiv dar care nu construiesc concret mare lucru în mine. Extrem de rar am găzduit o înțelegere existențială a acestor „reguli”, dar atunci când am avut-o parcă nici căderile nu mai sunt căderi, nici Jugul nu mai e prea greu, nici viitorul nu mai este terminat. Îmi doresc să primesc dragostea și smerenia lui Hristos, și să îi văd pe toți și pe toate numai prin această dragoste, în special pe o anume persoană. Altceva nu îmi doresc.

Este și va fi!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.01.2012, 14:13:19
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Imi doresc sa fiu mai abitioasa si sa fac voia Lui Dumnezeu, si nu in ultimul rand, sa ma intorc acasa.
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.01.2012, 16:02:49
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Imi doresc sa fiu mai abitioasa si sa fac voia Lui Dumnezeu, si nu in ultimul rand, sa ma intorc acasa.
Doamne Ajuta!
"Vino, Iisus te cheamă, /Vino aca-s copil iubit/Ești părăsit, nefericit în lume/ Vino și vei fi ferict!" (sunt doar versuri dintr-o minunată pricesnă din Ardeal)

Acasă înseamnă lângă Iisus Hristos, lângă Maica Domnului și lângă sfinți.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.01.2012, 18:43:11
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

ce mi-as dori in acest an...sanatate, pace si buna intelegere intre oameni. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.01.2012, 19:45:36
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Îl mulțumesc Domnului pentru cele date familiei mele în 2011 și-mi doresc să ne întărim în credință.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Floriile in anul 2012 - Pelerinaj in Israel mirela.t Pelerinaje la locuri Sfinte 6 23.08.2012 05:01:48
Lumina Sfanta in anul 2012 dupa nasterea lui Hristos Ion Pop Generalitati 24 18.04.2012 08:06:28
Anul mântuirii 2012 laurastifter Alte Religii 1 26.11.2011 19:15:20