Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.09.2015, 05:13:42
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Un om cu vocația prieteniei sau, mai simplu și mai concret, un om cu sentimentul prieteniei, nu poate spune că prietenul său îi este dator. Trebuie să fie o mare falsificare ori tulburare de sine la mijloc, așa încât să confunzi un sentiment atât de frumos cum este prietenia cu un alt sentiment, cu totul opus.
Am și eu o mulțime de prieteni. Mă simt cu totul îndatorat lor, așa cum intuiesc că și ei se simt, poate, îndatorați mie. Cu ce ne simțim datori unii altora? Cu dragostea pe care a primit-o fiecare de la prietenul lui.
Dacă îmi trece prin minte că prietenul meu îmi e dator cu ceva, în clipa aceea prietenia noastră a murit. Am ucis-o eu, cu gândul cel rău, cel străin.
Prietenul își pune sufletul pentru prietenul lui. I se pare lucrul cel mai firesc din lume și știe că și prietenul lui ar face același lucru pentru el. Tocmai pe această ghicire reciprocă și nemărturisită, care dă prieteniei o lumină și un gust aparte, se clădește una din cele mai frumoase trăsături ale omului: bucuria jertfei de sine pentru un alt om, ca semn al împlinirii și fericirii omenescului din om.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.09.2015, 10:27:21
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Un om cu vocația prieteniei sau, mai simplu și mai concret, un om cu sentimentul prieteniei, nu poate spune că prietenul său îi este dator.
Si cine este prietenul unui om ?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.09.2015, 18:47:39
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
e chiar o mănăstire românească de călugări, la vreo 3 ore de New York
Saint Dumitru Basarabov Monastery


Adresa / Address: 1572 Mountain Road, Middletown, NY 10940, U.S.A.

Telefon / Telephone: 1-(845) 386-3998

E-mail: sfdumitru_ny@yahoo.com
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.09.2015, 19:00:35
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
Unde poate "fugi" un om bolnav ?... (Un răspuns: «nicăieri sau în mormânt»)

In Dumnezeu.

Este singurul refugiu sigur.

Toate celelalte refugii sunt inselatoare - fie ca sunt alte locatii, alte anturaje, fie inzestrari externe (avutii) sau launtrice (aptitudini).

Orice alt refugiu este vulnerabil.

La un moment suferinta ne prinde din urma, inevitabil.

Desi resimtim in mod diferit boala, cu totii suntem bolnavi.

--------

Invata sa-L vezi pe Dumnezeu pretutindeni si atunci nu va mai conta ca esti printre cunoscuti sau straini, prieteni sau dusmani.
__________________

Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.09.2015, 21:11:25
ionelamateciuc ionelamateciuc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2014
Mesaje: 2
Implicit

Ai familie?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.09.2015, 05:52:54
julianms's Avatar
julianms julianms is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2010
Locație: Gratia, Teleorman
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Dar monahismul romanesc ce are ?
Nu are nimic rău, în opinia mea.
Era vorba doar de o «depărtare» a mea de anumite persoane.. care ar veni mai ușor la mine.. și sigur aș ajunge înapoi acasă (Mă cunosc și știu că aș «ceda» la rugăminți).
Dar nu cred că mai are rost să detaliez... Nu mă duc la nici o mănăstire din lume...

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Iulian,

Sfîntul Nicolae Velimirovici nu l-a acceptat ca ucenic pe un oarecare fost militar viteaz [aparent sănătos] pînă ce a trecut o probă cu totul specială, anume un post brusc fără apă de vreo 10 zile curmat de unul cu apă de încă vreo săptămînă. Fără explicații de nici un fel la început. Abia la urmă i-a spus tînărului că sufletul are nevoie de un trup curat și sănătos, pentru o rugăciune de calitate și rezistență la încercările ascetice ce vor urma.

Sfîntul avea 4 doctorate în diverse domenii, tu ziceai ceva de matematică și de cercetare. Mă aștept să fii un tip rațional, așa că apucă-te și vezi singurel dacă soluția de vindecare naturală rînduită oamenilor și animalelor de Însuși Hristos, Rațiunea tuturor lucrurilor, e valabilă și pentru tine. Sînt foarte rare bolile netratabile prin metoda asta. Rezolvă-ți problemele de sănătate și apoi vei pune un nou început în viață așa cum dorești.

Poți începe cu http://www.loveandtruth.net/shelton-fasting.html .
- Eu mănânc de 3 luni jumate doar 5 alimente. Unul din ele e pâinea, celelalte: lapte, brânză, iaurt și "mâncare de dovlecei"... :)))))
Chestia e că pe mine mâncarea nu m-a interesat aproape niciodată
(Și din cauza neglijării ei am avut primele probleme grave acum 29 de ani...).
Nu mă deranjează dacă tot restul vieții (de aici o mie de ani) o să mănânc doar pâine.
- De vindecat... (Bergman povestea cum la întrebarea adresată unui doctor «dacă a vindecat pe cineva».. era vorba de probleme psihiatrice acolo... doctorul a răspuns că «vindecare» este un cuvânt mare...).
- De «ameliorat» am reușit singur. Practic doctorii nu mi-au făcut decât «binele» de a mă apuca singur de «studiat» (în anumite limite, specifice problemelor). Dacă mă lăsam mereu pe mâna lor... păi mai bine mă duceam la Tanacu, barim știam o treabă... terminam repede. (Acolo, o sărmană suferindă de psihoză, nu știu dacă psihoză delirantă - adică schizofrenie - a fost legată aiurea.. când ea avea nevoie de a fi «plimbată», de a simți compasiune, etc)
- Nu cunosc (personal) un «ascet» mai mare decât mine (Se pare că eu cunosc numai mâncăi, bețivi, fufe.. și alte lighioane).
Dar EU am vrut să trăiesc așa, fiindcă așa m-am simțit eu mai bine. (De muncă îmi pare rău, dar povestea e complexă, ținând cont de faptul că locuiesc la țară. Însă refuz să mai discut despre «locul de muncă»... azi am început să am îndoieli, s-ar putea ca marți să mă duc la școală. Momentan nu cred. Însă nimeni nu-mi va da mie vreun ban ca să mănânc ceva... Să dea la alții, cine dorește)
- Nu prea am înțeles postarea citată mai sus. Așa că am scris și eu «diverse»...

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Ce-ai zice dacă te-aș ruga să reformulezi un pic?
Reformulare ?...
Păi am știut de la început că trebuia să mai ADAUG ceva între 2 fraze. Dar mai bine se păstrează doar una din idei.
Fraza mai simplă: «De prieteni duc eu lipsă?»...
Am destui, adică... dar nu e de mare ajutor. Cel puțin acum... Acum eu am a discuta doar cu familia - fiindcă în zilele care au trecut m-am dumirit de multe, printre care și faptul că n-am ce căuta la mănăstiri decât ca «vizitator»...

Din partea mea topicul poate fi închis - «SOLVED» - și ținut deschis doar pentru alții.. dacă se vor găsi alții.
Pentru mine nu mai are nici o folosință...
__________________
Iulian M. - https://www.facebook.com/julian.muscalu

« Slavă lui Dumnezeu ! »

« Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul »
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.09.2015, 06:05:54
julianms's Avatar
julianms julianms is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2010
Locație: Gratia, Teleorman
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Un om cu vocația prieteniei sau, mai simplu și mai concret, un om cu sentimentul prieteniei, nu poate spune că prietenul său îi este dator. Trebuie să fie o mare falsificare ori tulburare de sine la mijloc, așa încât să confunzi un sentiment atât de frumos cum este prietenia cu un alt sentiment, cu totul opus.
Am și eu o mulțime de prieteni. Mă simt cu totul îndatorat lor, așa cum intuiesc că și ei se simt, poate, îndatorați mie. Cu ce ne simțim datori unii altora? Cu dragostea pe care a primit-o fiecare de la prietenul lui.
Dacă îmi trece prin minte că prietenul meu îmi e dator cu ceva, în clipa aceea prietenia noastră a murit. Am ucis-o eu, cu gândul cel rău, cel străin.
Prietenul își pune sufletul pentru prietenul lui. I se pare lucrul cel mai firesc din lume și știe că și prietenul lui ar face același lucru pentru el. Tocmai pe această ghicire reciprocă și nemărturisită, care dă prieteniei o lumină și un gust aparte, se clădește una din cele mai frumoase trăsături ale omului: bucuria jertfei de sine pentru un alt om, ca semn al împlinirii și fericirii omenescului din om.
Există totuși o DATORIE. (Eu nu mă refeream DOAR la bani, la timp pierdut cu pregătiri pe degeaba, la traduceri în limbi străine, reparat de calculatoare...etc)
Ce e important este că pe mine nu m-a ajutat VREODATĂ decât o persoană dintre toți care mă numesc pe mine «prietenul» lor (Dar mărturisesc că eu nu îi numesc «prieteni adevărați» pe unii dintre ei). Și am avut și eu nevoie de câte ceva (banalități, de exemplu chestie de câteva minute de scris ceva pe o foaie... Dar nu... cum să facă cineva așa ceva...). Totuși eu îi consider prieteni pe unii dintre ei (Nu știu la ce «folosește» prietenia lor, până azi nu m-am gândit serios la asta).

...Dar ar însemna să fac caz de propria-mi persoană. De aia mă opresc în a mai scrie cel mai mic detaliu, fiindcă nu îmi pasă DELOC de ce a fost în trecut (chit că mulți mi-au zis că sunt prea altruist și că n-o să fac nimic risipind așa). Mie însă, ÎNCĂ îmi pasă de viitor. Poate mâine n-o să-mi mai pese nici de viitor. (Bine ar fi...)
__________________
Iulian M. - https://www.facebook.com/julian.muscalu

« Slavă lui Dumnezeu ! »

« Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul »
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.09.2015, 06:20:57
julianms's Avatar
julianms julianms is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2010
Locație: Gratia, Teleorman
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

În afară de mesajul CONCRET și informativ dat de tabitha (pe care o și cunosc mai bine... cred că știa cel mai bine «cam ce întreb eu», dar nu e nici vorbă de «minimalizare» a bunăvoinței), iată că abia la final văd un mesaj care mi-a plăcut foarte mult...

Nu am citit nici un mesaj dat de florin.oltean75, poate mâine mă va certa (pentru una-alta, nu contează), dar mie mesajul ăsta mi-a plăcut tare mult...

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
In Dumnezeu.

Este singurul refugiu sigur.

Toate celelalte refugii sunt inselatoare - fie ca sunt alte locatii, alte anturaje, fie inzestrari externe (avutii) sau launtrice (aptitudini).

Orice alt refugiu este vulnerabil.

La un moment suferinta ne prinde din urma, inevitabil.

Desi resimtim in mod diferit boala, cu totii suntem bolnavi.

--------

Invata sa-L vezi pe Dumnezeu pretutindeni si atunci nu va mai conta ca esti printre cunoscuti sau straini, prieteni sau dusmani.
«Chapeau !» :)
Mesaj parca luat din revista «Familia ortodoxă» (Îmi place mie revista asta, tare mult).
__________________
Iulian M. - https://www.facebook.com/julian.muscalu

« Slavă lui Dumnezeu ! »

« Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul »
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.02.2016, 21:06:00
LaviniaS LaviniaS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2016
Mesaje: 3
Implicit Daca anuntul tau mai este valabil, stiu o Manastire care te primeste

Vorbind in seara aceasta cu un calugar de la Manastirea Oasa, un calugar care desi bolnav si el si cam pe la 40 de ani, a fost primit cu mare drag in obstea Manastirii Oasa, si nu este singurul... Vorbind cu dansul pe aceiasi tema (pt ca si eu am o boala din cauza careia nu pot sa lucrez si mi-e f greu sa ma intretin singura, dar doresc sa ma duc la o manastire), i-am spus de postatea Dvs. Intr-o secunda si cu multa siguranta mi-a spus sa va transmit sa mergeti la Oasa.

Daca doriti detalii despre manastirea Oasa, puteti sa ii contactati la nr de tel 0766 061 870. La acest numar puteti sa va faceti o rezervare la cazare (este gratuita) si sa cereti ajutor in caz ca nu aveti cu ce sa ajungeti acolo. Cand ajungeti vorbiti cu Parintele Iustin (staret) sau cu Parintele Marcel si explicati-le ce va ganditi sa faceti.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.02.2016, 21:34:20
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Si cine este prietenul unui om ?
Mai intai un alt om, desigur.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare