Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.10.2015, 22:28:00
OctavianAdrian OctavianAdrian is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2010
Mesaje: 30
Smile Atentie! Aveti rabdare, rugati-va si va va lumina Dumnezeu...

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
Deoarece i-am gresit enorm de mult lui Dumnezeu, prin faptul ca am facut lucruri nu tocmai placute Lui si cel mai grav ca am hulit impotriva Duhului Sfant m-am gandit sa ma spovedesc(nu am facut asta niciodata, spre rusinea mea) si sa-i cer sfaturi duhovnicului cu privire la monahie. Pur si simplu cred ca asta ar fi rostul meu in viata, alaturi de a fi un misionar(deoarece de mult mi-as dori asta); pur si simplu nu m-as regasi in niciun domeniu "lumesc".
Intrebarile mele sunt:
● Pot "testa" viata la manastire? Adica sa ma duc la o manastire si sa stau acolo o perioada de timp pentru a vedea daca pot rezista la asa ceva?
● Dat fiind faptul ca nu stiu la ce sa ma astept de la rudele mele/familie daca le-as spune intentia mea, cert este ca imi vor tine morala zile intregi : "te-am crescut ca sa pleci la manastire", "la batranete cine ne va sprijini?", "ce le vom spune prietenilor daca vei pleca?", "cum ne va primi restul lumii?", "la manastire se duc cei cu probleme de natura emotionala mai mult, ori si tu ai asa ceva?", cum ar trebui sa ii abordez? Eu NU am nicio "problema" de mai sus, pur si simplu asa sunt eu, indreptat spre cunoasterea Dumnezeului.
Orice sfat/parere m-ar ajuta. Multumesc!
Intrebarea dvs. ridica o serie de subintrebari complexe. Mai intai as spune, chiar se recomanda, sa testati putin viata la manastire, sa vedeti daca rezistati rigorilor de acolo. Viata de manastire nu este pentru oricine. De fapt, ca si mod de mantuire, poate duce in directia opusa daca nu esti pregatit pentru asa ceva. Adica poate duce la ratarea completa a vietii. Desigur, ca pana sa ajungi calugar trebuie sa treci prin mai multe stadii (incepand cu cel de frate in manastire)si esti supus unor teste de parintii de acolo. Binenteles, teste duhovnicesti. Viata la manastire nu este pentru oricine. Este, prin definitie, calea angelica, dar si luptele pentru desavarsire pe aceasta cale sunt pe masura.

In momentul in care va hotarati sa va faceti calugar, nu trebuie sa va mai influenteze nimic (parinti, prieteni etc). Este o decizie personala pe care trebuie sa v-o asumati integral. Puteti ajunge in rai, sau in directia opusa daca alegerea nu este bine facuta. De aceea va recomand sa va luati un timp de gandire, destul de mare, pentru ca aceasta directie trebuie sa fie, prin definitie, ireversibila. De aceea, mergeti si vorbiti aceste lucruri personale si orice alte intrebari cu duhovnicul dvs. Nu aveti unul? Faceti-va unul, dupa o cercetare in prealabil, sau lasati-va in mana proniei divine. El este cel mai bun sa va sfatuiasca in aceasta directie, restul (cred ca majoritatea) suntem doar ortodocsi care nu am putut patrunde suficient de bine, un subiect atat de inalt. Nu vreau sa generalizez, dar consider ca in afara de un duhovnic iscusit, in aceasta privinta (calugarie sau casatorie) nu va poate sfatui nimeni. Cine vrea sa se mantuiasca, cu intrebarea sa calatoreasca.

Cred Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by OctavianAdrian; 25.10.2015 at 22:29:30. Motiv: Schimbare persoana
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.10.2015, 03:14:15
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Nicolae Nicolae...

http://forum.teologie.net/viewtopic....03e82fb#p40267
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.10.2015, 12:01:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Hahaha...ce l-ai prins :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.10.2015, 12:59:41
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai nu-i ajungea distractia de aici, s-a dus sa se distreze si acolo.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.10.2015, 14:26:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Poate fi si un caz tragic - o persoana instabila psihic.

Oricum, ca sa pierzi atata timp pentru ceva care nu-ti foloseste practic la nimic este nevoie de ceva probleme la etaj.

Poti sa te mai uiti ce a postat acolo, oricum o sa fie mult mai prolific acolo avand in vedere ca a fost banat aici.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.10.2015, 15:52:23
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poate fi si un caz tragic - o persoana instabila psihic.
Ca majoritatea adolescentilor de pe net? :))
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.10.2015, 16:31:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu in halul asta.
Sper.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.10.2015, 13:40:10
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ca majoritatea adolescentilor de pe net? :))
Din pacate este realitatea si nu e nimic de ras :)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.12.2015, 12:57:51
edypro edypro is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.12.2015
Locație: craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

eu as vrea sa va povestesc ceva ..........aveam un amic , tanar , terminase facultatea , avea un job bine platit , ce sa mai , o viata frumoasa ........dintr-o data am aflat ca vrea sa se calugareasca , sincer m-am bucurat pentru el pentru ca stiam ca este credincios ......in schimb vreau sa zic ca toata lumea a fost extrem de socata cand a anuntat acest lucru , a fost facut nebun , toti ziceau ,,ba asta s-a tampit ,, , parintii au fost distrusi de parca murise ......DE CE ACEST COMPORTAMENT? de ce esti socotit nebun , labil psihic , etc etc daca vrei sa te calugaresti ?

daca esti parinte si iti ajunge copilul doctor, inginer , programator, politist te bucuri nespus , in schimb daca alege viata la manastire ti-e rusine cu el .......adica e o rusine sa fii calugar sau cum ??????
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.12.2015, 13:10:15
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Zi și tu dom'le!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare