Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.02.2016, 10:34:09
LaviniaS LaviniaS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2016
Mesaje: 3
Exclamation Manastiri de maici Athonite

Imi permit sa deschid acest thread pt ca as vrea sa stiu care sunt manastirile de maici athonite din tara dar si de afara.

Intreb asta pt ca am vizitat multe manastiri iar cele de maici (unde fiind femeie pot sa petrec mai mult timp) dau in general iz de hotel/ pensiune mai degraba decat duh de rugaciune/ priveghi (care dupa parerea mea ar trebui sa fie primul scop). Manastirea de care sunt vel mai atasata, Manastirea Oasa (calugari), m-a invatat ca daca Dumnezeu este pus si mentinut ca prim si unic scop, restul se adauga si nu vei duce lipsa de nimic. Adica nu este nevoie sa renunti la activitati duhovnicesti in favoarea celor de servicii pt turisti daca il mentii pe Dumnezeu ca scop unic.

Alt lucru pe care l-am constatat la manastirile de maici este ca in cele mai multe au preot care slujeste doar in weekend, in timpul saptamanii nu fac decat ele rugaciuni/ cantari/ ceasuri.

Revin- as vrea sa va rog sa imi recomandati manastiri de maici in stilul Manastirii Oasa. Program de rugaciune riguros, cu preot care sa faca Liturghia zilnic si in care sa simti ca Dumnezeu este singurul si unicul scop, sa te simti ca si cum ai fi pe Muntele Athos, total rupt de lume, intr-un inalt mediu duhovnicesc (la Manastirea Oasa asa se simte). In acelasi timp avand o obste predominant tanara si cu studii superioare.

Inca un detaliu- preferabil ca locatia sa fie la munte.

Va multumesc si imi cer iertare daca in vreo parte din descrierea pe care am facut-o am judecat sau am suparat pe cineva.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.02.2016, 12:08:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Probabil ai citit Patericul si ai vazut ca datoria calugarului nu e doar sa se roage ci sa si munceasca, cel putin pentru intretinerea sa, iar daca reuseste sa slujeasca cu munca si altora cu atat mai bine este primit.

Nimeni nu spune ca nu poti sa te rogi in timp ce esti la bucatarie, la munca campului sau pui masa la pelerini.

Daca intri la manastire, nu o faci ca sa faci voia ta, ci ca sa exersezi ascultarea.
Trebuie sa te duci acolo unde esti trimis, sa faci ceea ce ti se spune sa faci, fara sa alegi din ce ti se pune in fata, ca "asta e bun" sau "nu e bun".

Si fii sigura ca orunde ai merge, ai sa faci multe lucruri care nu-ti plac sau au sa crezi ca nu sunt spre binele tau dar nu exista alta solutie decat ascultare, rabdare, ascultare, rabdare..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.02.2016, 16:14:27
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaviniaS Vezi mesajul
Imi permit sa deschid acest thread pt ca as vrea sa stiu care sunt manastirile de maici athonite din tara dar si de afara.

Intreb asta pt ca am vizitat multe manastiri iar cele de maici (unde fiind femeie pot sa petrec mai mult timp) dau in general iz de hotel/ pensiune mai degraba decat duh de rugaciune/ priveghi (care dupa parerea mea ar trebui sa fie primul scop). Manastirea de care sunt vel mai atasata, Manastirea Oasa (calugari), m-a invatat ca daca Dumnezeu este pus si mentinut ca prim si unic scop, restul se adauga si nu vei duce lipsa de nimic. Adica nu este nevoie sa renunti la activitati duhovnicesti in favoarea celor de servicii pt turisti daca il mentii pe Dumnezeu ca scop unic.

Alt lucru pe care l-am constatat la manastirile de maici este ca in cele mai multe au preot care slujeste doar in weekend, in timpul saptamanii nu fac decat ele rugaciuni/ cantari/ ceasuri.

Revin- as vrea sa va rog sa imi recomandati manastiri de maici in stilul Manastirii Oasa. Program de rugaciune riguros, cu preot care sa faca Liturghia zilnic si in care sa simti ca Dumnezeu este singurul si unicul scop, sa te simti ca si cum ai fi pe Muntele Athos, total rupt de lume, intr-un inalt mediu duhovnicesc (la Manastirea Oasa asa se simte). In acelasi timp avand o obste predominant tanara si cu studii superioare.

Inca un detaliu- preferabil ca locatia sa fie la munte.

Va multumesc si imi cer iertare daca in vreo parte din descrierea pe care am facut-o am judecat sau am suparat pe cineva.
Nu am inteles pentru ce scop cauti tu asa o manastire. Ca pot sa spun ca ai cerinte mari. Nu stiu daca am inteles bine: vrei obste tanara si cu studii superioare. Daca da, e cam greu.
Ce anume ai gasit tu la Oasa? Spune-ne si noua? Ai avut cu cine sta de vorba, sa aibe timp de tine?
Acum cateva raspunsuri din ceea ce am vazut eu:

1. Manastirile se afla cu precadere la munte, sau pe langa localitati mai mici. Exceptie fac vreo doua manastiri de calugari din mijlocul Bucurestilor (nu am inteles nici eu scopul locatiei lor).

2. Manastirile de maici nu au preot propriu. Exista preoti calugari care au ingrija mai multe manastiri. Ei vin sa spovedeasca maicile si tin slujba numai la sfarsit de saptamana si poate la sarbatori (eu nu am prins sarbatori la manastire).
La manastirile de calugari exista cel putin un preot calugar (nu ma pricep la toate denumirile ierarhiei lor) in fiecare manastire. Barbatii pot fi ei insisi preoti. De aceea ei pot fi numiti dintre calugari.

3. Sa inteleg ca te plangi ca se ocupa prea mult de turisti? Eu spun ca dimpotriva. Acum depinde. Eu am stat la o manastire de maici, de sine (adica fiecare avea casuta ei si se gospodarea singura). Si nu se ocupau asa de turisti. Poate daca acestia plateau mai bine. Eu am dus mancare de acasa si m-am gospodarit singura. Am cautat sa nu deranjez.
In rest nu am auzit macar sa poti discuta cu cineva, sa intrebi, sa cer sfat. Maicile sunt foarte ocupate.
Ele au si alte activitati pe langa rugaciune, pentru ca altfel nu pot sa se intretina: cresc animale, se ocupa de biserica, de vreun muzeu, ingrijesc bolnavi, fac lucrari artizanale (vesminte preotesti si alte tesaturi, picteaza poate icoane etc.)

Nu stiu cum este la manastirile de calugari, ce fac ei. Nu stiu cum este in Athos, dar imi inchipui ca si ei trebuie sa se gospodareasca.

La manastirile de obste s-ar putea sa se ocupe mai mult de turisti. Ca acolo le serveste si masa si se ocupa de cazare, de curatenie. Nu stiu. Castiga din turism totusi.

Nu stiu acum daca este mai bine sa cauti ajutor (duhovnic, sau pe cineva cu care sa discuti) la manastire, sau la bisericile de mir.
Teoretic mirenii ar trebui sa caute si sa primeasca ajutor de la preoti si chiar de la preotesele lor.

Sigur, este o atractie (incusiv pentru sanatatea trupului) sa-ti faci o vacanta la manastire, sa te retragi acolo, sa ai liniste, sa ai si vreun duhovnic care sa aibe timp si rabdare sa discute pe indelete cu tine, cat ai nevoie.


P.S. Exista si o carte care se numeste "Materic" - cu sfaturi pentru maici (fiindca tot a amintit cineva despre Pateric.

http://www.librariaortodoxia.ro/cart...a-monahia_4078

Si mai exista o carte care mie mi-a placut foarte mult. O tanara scrie despre o manastire greceasca in care a locuit si despre maicile de acolo. Ea era studenta. A stat mai mult pe acolo, descrie viata acolo si activitatile si cateva din maici, cu viata lor. Le-a ajutat la muncile lor, s-a rugat la slujbe cu ele. Si aveau mare grija si de oaspeti.
Mi-ar place si mie asa o experienta. A avut prilejul sa cunoasca acolo oaspeti de seama dintre calugari deosebiti.

http://www.librariaortodoxia.ro/cart...-de-maici_4296
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 02.02.2016 at 16:22:58.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.02.2016, 11:53:28
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaviniaS Vezi mesajul
Revin- as vrea sa va rog sa imi recomandati manastiri de maici in stilul Manastirii Oasa. Program de rugaciune riguros, cu preot care sa faca Liturghia zilnic si in care sa simti ca Dumnezeu este singurul si unicul scop, sa te simti ca si cum ai fi pe Muntele Athos, total rupt de lume, intr-un inalt mediu duhovnicesc (la Manastirea Oasa asa se simte). In acelasi timp avand o obste predominant tanara si cu studii superioare.
Tu vrei excursii, tu nu vrei la manastire.
Preferabil si cu un astfel de bilet :
https://www.youtube.com/watch?v=5VqhIzigk1s
Citat:
Inca un detaliu- preferabil ca locatia sa fie la munte.
Se rezolva: http://www.himalayantourism.com/
Pentru liniile internationale iti recomand Lufthansa/Qantas, first class.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.02.2016, 13:52:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Copacel nu speria fata :)

Apropo, acum am observat si eu partea cu "obste predominant tanara si cu studii superioare" :facepalm:
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 03.02.2016 at 13:56:56.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.02.2016, 14:37:25
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaviniaS Vezi mesajul
Intreb asta pt ca am vizitat multe manastiri iar cele de maici (unde fiind femeie pot sa petrec mai mult timp) dau in general iz de hotel/ pensiune mai degraba decat duh de rugaciune/ priveghi (care dupa parerea mea ar trebui sa fie primul scop).
Lavinia, imi pare rau ca nu pot raspunde precis la nevoia ta, nu am cunostinte.
Dar te rog sa imi ingadui, totusi, sa iti spun ce am auzit de la un monah, mai de mult.
El zicea ca atunci cand a fost prima data pe Sfantul Munte a ramas foarte dezamagit. Parca nimerise, vorba ta, la pensiune. Aveau de toate, inclusiv internet (fara vreo restrictie). Mancarica din belsug, bauturica... Paradis, nu alta! Visul lui Ivan Turbinca pe cale de concretizare deplina.
De unde omul a tras concluzia ca, vai, nu mai e nici un loc sfant pe pamant, nimic pentru sfinti in devenire, totul e desertaciune si spurcaciune....
Dar dupa o vreme, dupa ce "s-a nevoit" cateva zile bune, spre amuzamentul fratilor de acolo, si-a dat seama ca s-a cam plicitisit de ravna cu care venise si, simtindu-se pacatos si rusinat, a dat fuga sa se spovedeasca. Acolo a primit sfat sa se duca la hotel si sa nu isi mai faca atatea griji. Doar sa aiba in vedere randuiala slujbelor, dupa puteri.
A mai trecut o vreme si, satul de hotel, omul iar s-a repezit la grote si preasfinte nevointe. Iarasi a fost furios pe netrebnicii care il ispiteau cu bunatatile lumesti si iar s-a zavorat in lumea lui "evlavioasa", insingurindu-se. Dar dupa o vreme iar s-a intors, spasit, la spovedanie.
Si tot asa....
Nu stiu daca intelegi ceva de aici, eu am avut atunci impresia ca intrezaresc, totusi, un talc.

P.S. Uite aici un om care s-a nevoit cu entuziasm, pesemne, care o fi visat si el stanci, grote, tamaie multa, duh de rugaciune, evlavie mare etc. Ce zici, ai vrea sa ajungi ca el?
https://www.youtube.com/watch?v=hMq_E26RipI
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.02.2016, 14:51:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
P.S. Uite aici un om care s-a nevoit cu entuziasm, pesemne, care o fi visat si el stanci, grote, tamaie multa, duh de rugaciune, evlavie mare etc. Ce zici, ai vrea sa ajungi ca el?
https://www.youtube.com/watch?v=hMq_E26RipI
Nu e foarte pedagogic, mai degraba smintitor.
Nici nu se stie daca e calugar de fapt si daca o fi visat vreodata nevointe..

Ca sa nu mai vorbim ca akedia se poate trata si fara Internet.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.02.2016, 15:39:51
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaviniaS Vezi mesajul
Imi permit sa deschid acest thread pt ca as vrea sa stiu care sunt manastirile de maici athonite din tara dar si de afara.
Athonit vine de la Athos, unde sunt doar calugari, nu sunt maici. Dar deduc ca te referi la atmosfera din astfel de manastiri.

Citat:
În prealabil postat de LaviniaS Vezi mesajul
Alt lucru pe care l-am constatat la manastirile de maici este ca in cele mai multe au preot care slujeste doar in weekend, in timpul saptamanii nu fac decat ele rugaciuni/ cantari/ ceasuri.
Eu am vizitat multe manastiri de maici unde duhovnicul este el insusi vietuitor al manastirii respective si slujeste zilnic, Liturghia si Vecernia.

Citat:
În prealabil postat de LaviniaS Vezi mesajul
Revin- as vrea sa va rog sa imi recomandati manastiri de maici in stilul Manastirii Oasa. Program de rugaciune riguros, cu preot care sa faca Liturghia zilnic si in care sa simti ca Dumnezeu este singurul si unicul scop, sa te simti ca si cum ai fi pe Muntele Athos, total rupt de lume, intr-un inalt mediu duhovnicesc (la Manastirea Oasa asa se simte). In acelasi timp avand o obste predominant tanara si cu studii superioare.
Inca un detaliu- preferabil ca locatia sa fie la munte.
O manastire frumoasa in genul a ceea ce inteleg ca iti doresti tu, este Manastirea Casiel, langa Dej (jud. Cluj) unde e duhovnic parintele Serafim, un om si preot deosebit. Manastirea este de maici si desi nu e tocmai la munte, e destul de izolata intr-o zona de padure, destul de retrasa.
O alta manastire cu obste tanara, dar si ceva mai numeroasa, e Manastirea Sfintei Cruci din Oradea, unde chiar am avut nevoie de medic in timpul unui pelerinaj si am fost trimisi la o maica absolventa de medicina, care ne-a tratat cu multa grija si bunavointa. Au si acolo un duhovnic remarcabil.
Alta manastire de maici e Manastirea Floresti de langa Cluj, unde au chiar doi preoti duhovnici care slujesc zilnic, uneori impreuna cu preoti de mir. Maslurile sunt absolut din alta lume, atat sunt de frumoase. Ambii preoti sunt remarcabili, dar unul dintre ei e ca o raza de lumina curate si calda.
Apoi mai e Manastirea Piatra Craiului, Manastirea Somesul Cald, Manastirea din Episcopia Bihor, cea din localitatea Salciua de pe Valea Ariesului si multe alte manastiri de maicute unde obstea e tanara, unele maici au studii superioare, duhovnicul vietuieste permanent in manastire si slujeste zilnic si in plus, au si posibilitatea de a caza pelerini. Ba mai mult, in unele manastiri mi s-a permis sa ajutam la bucatarie sau la trapeza, ceea ce a fost o mare binecuvantare pentru mine.
Un loc deosebit este manastirea de maici de la Ponor, situata in imediata apropiere a manastirii unde e staret parintele Irineu Curtescu, mare duhovnic. Manastirea de calugari e pe randuiala athonita, dar parintele are grija si de cea de maici. E un loc izolat si incarcat cu har.
Un loc cald e si schitul de la Sinca Veche, unde au un paraclis mic si foarte intim, ca un coltisor de rugaciune.

Astea sunt manastirile care imi vin in minte acum si le-am enumerat pe cele din Ardeal fiindca ai scris ca iti place la Oasa, care e in Alba, la poalele Transalpinei, asa ca m-am gandit ca poate locuiesti in zona. Superbe locuri, dupa parerea mea. Toate.

Citat:
În prealabil postat de LaviniaS Vezi mesajul
Va multumesc si imi cer iertare daca in vreo parte din descrierea pe care am facut-o am judecat sau am suparat pe cineva.
Ai intrebat doar ceea ce te interesa, nu vad nicio greseala sau exagerare.

Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.06.2016, 12:11:09
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit Te inteleg f bine pt ca si eu gandesc la fel

Adica si eu caut o manastire care sa fie la munte (pentru ca pur si simplu... ma inspira, nu stiu cum altfel sa exprim cat de... acasa ma simt când ajung undeva la munte...) si cu calugari destul de destupati intelectual incat sa-mi lamureasca unele nedumeriri legate de duhovnicie

Imi place ploaia, o vad ca pe o binecuvantare trimisa de Dumnezeu special pt suflet, un fel de balsam sufletesc care ia sufletul si il inveleste ca pe un prunc cu un sunet lin, fin asa cum numai la munte se poate auzi.

Ori unde in alta parte ploua mai mult decat la munte?

Si imi mai place sa particip la muncile din manastire si la slujbe, ceasuri, acum cateva luni am fost la un schit unde munceam de dimineata pana seara fizic (desi nu ma credeam in stare ca nu sunt obisnuit) si parca totul capata savoare ca in copilarie, totul avea gust si te simteai ocrotit, sub aripa ingerului pazitor, simteam zi de zi cum se pogoara asupra mea un duh de rugaciune, treptat mai mult

Asa ca te inteleg f bine

Daca as gasi si un parinte sfant...
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.06.2016, 10:02:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai daca ai sa-l gasesti pe Hristos ...El sigur e sfant.

Oamenii, pana mor, nu se pronunta cu certitudine nici Biserica.

Oamenii mai pun pariuri in directia asta, dar mai si pierd iar miza e cam maricica daca ai pariat toata averea duhovniceasca acolo..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
manastire maici, manastirea oasa, obste tanara, regim athonit

Thread Tools
Moduri de afișare