Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.10.2016, 02:12:39
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit Viata Sfantului Simeon cel nebun intru Hristos.

https://www.youtube.com/watch?v=Pdw-SKfmL40
Cum a intors la credinta Sfantul Simeon un oras intreg inclusiv pe preotii bisericii respective.
Sub masca nebuniei sfantul a infaptuit mari minuni in timpul vietii, inviind chiar si mortii.

Last edited by Copacel; 26.10.2016 at 02:18:35.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.10.2016, 05:02:07
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Poate nu stii dar printre forumisti e cineva care a avut onoarea sa primeasca (cu calificativ maxim, din partea unei comisii cu majoritate ortodoxa) un doctorat in Franta, anul trecut, taman pe tema asta, a Sfantului Simeon....
I-am citit teza, nu o data. E magistrala.
Bine ar fi fost sa o citesti si tu (sau macar sa o rasfoiesti), inainte sa te aventurezi...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.10.2016, 12:19:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Binenteles ca ar trebui sa o citeasca daca tot ai mentionat si unde sa o gaseasca.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.10.2016, 12:30:20
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Poate nu stii dar printre forumisti e cineva care a avut onoarea sa primeasca (cu calificativ maxim, din partea unei comisii cu majoritate ortodoxa) un doctorat in Franta, anul trecut, taman pe tema asta, a Sfantului Simeon....
I-am citit teza, nu o data. E magistrala.
Bine ar fi fost sa o citesti si tu (sau macar sa o rasfoiesti), inainte sa te aventurezi...
eu as vrea o teza de doctorat cu titlul " De ce Hristos a ales sa se nasca
intr-o iesle alturi de animale si nu alaturi de oameni cu teze de doctorat "

Last edited by Copacel; 26.10.2016 at 12:34:06.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.10.2016, 13:21:36
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.206
Implicit

Uite, de-aia nu-i bine să gândim la extreme, că ajungem la păreri de genul ăsta. Hristos n-a disprețuit pe nimeni – nici pe pescari, nici pe „doctori” în Scripturi ca Sf. Pavel.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.10.2016, 13:55:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu e nici prima nici ultima data cand sare calul din prea multa dorinta de virtute :))
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.10.2016, 14:03:48
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.206
Implicit

Dar își revine rapid, de regulă. :)

Încă un gând, legat de ce spuneam mai sus: Nici pescarii n-au rămas simpli pescari, ci i-a făcut „pescari de oameni”, proces care a durat vreo trei ani și jumătate (mai mult decât unele doctorate), timp în care le-a fost Învățător.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.10.2016, 18:52:08
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
eu as vrea o teza de doctorat cu titlul " De ce Hristos a ales sa se nasca
intr-o iesle alturi de animale si nu alaturi de oameni cu teze de doctorat "
Copacel, un motiv pe care l-ar putea banui chiar si o oaie, darmite ditamai pomu', e ca pe vremea aia nu se dadeau teze de doctorat. Mai sunt desigur si alte motive, mult mai importante si poate mai greu de priceput cu oaia. Darmite cu frunza! Toamna, cand devine iarna...

P.S. In teza aia de doctorat, pe care autorul nu a binevoit sa o faca publica pe forum (iar eu ii respect discretia, chiar daca nu ii inteleg motivatia) sunt dezvoltate tot felul de aspecte ale sfintei vietuiri, pe care un crestin care ii pretuieste pe sfinti ar face bine sa le cunoasca. E o lucrare foarte frumoasa, care raspunde la multe dileme legate de viata Sfantului Simeon.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.10.2016, 19:10:25
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Dacă ți-a dat-o, spune-i să ne-o dea și nouă, dacă tot nu o postează pe forum, măcar din motive de colegialitate forumistă, eu unul sunt curios să o citesc.

Te rog, dă-ne numele lui, să-i cerem în mesaj privat să citim teza lui de doctorat. Sau măcar dă-ne mesaj privat cu numele lui, să-l contactăm noi, cei ce dorim să o citim, în privat.

Mulțumesc anticipat.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.10.2016, 19:11:31
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Bine, o sa intreb daca e de acord.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare