Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.01.2017, 00:13:27
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Esti axat pe emotii si nu e un lucru din cele mai sanatoase.
Ascetismul nu e "gustos" pentru o astfel de fire, ca chiar dimpotriva.

O schimbare radicala incepe cu o decizie radicala, cum ar fi aceea de a nu mai cocheta cu pacatul.
Sunt axat pe experiente,manat de emotii si chinuit de ratiune..
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.01.2017, 00:25:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Experienta e buna, da' in loc sa privesti atat de departe spre improbabil, nu mai bine ai intra frate intr-o manastire de la noi, un an sau doi, sa vezi cum te descurci?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.01.2017, 01:43:28
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Experienta e buna, da' in loc sa privesti atat de departe spre improbabil, nu mai bine ai intra frate intr-o manastire de la noi, un an sau doi, sa vezi cum te descurci?
Nu vad de ce e improbabil sa vizitez Athosul,dar cu siguranta e mult mai probabil sa aleg,radical...Este oricum o decizie majora,nu mai pot doar sa ma las manat de val.Indoielile nu sunt cu privire la chemarea mea.Aceasta chemare o port de vreo 8 ani,mascata,tainuita,ignorata,prost inteleasa de mine si de altii.Dar acest egoism sanatos,se gandeste la urmarile ce vor avea loc in lume,o lume pe care nu a putut sa o imbratiseze si parca acum o regreta,ultimele regrete...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.01.2017, 01:49:43
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Este cineva doritor de o experienta ascetica?As vrea sa merg cu cineva care vrea sau care a mai fost.Totusi niste informatii sau impresii de acolo de la cei care au fost m-ar ajuta.Poate socul duhovnicesc al locului ma va trezi...

Sunt axat pe experiente,manat de emotii si chinuit de ratiune..
Frate Seraphim7 nu te duce prrea mult, numai dupa ratiune, ca unele mai trebuie simtite cu inima.Cei care s-au apropiat de Biserica sunt mai ispititi,nu te du numai dupa ratiune pe calea asta.
Eu am simtit mult nevoia de modele.Am sa pun sper zilele astea la topicul "Oameni nestiuti din jurul nostru" niste persoane cunoscute.Cand vedeam oameni dinastia in jur parca ma faceau si pe mine sa ma simt mai putin imbecil.;-)
Cred ca si o femeie realista care sa o ai alaturi(ca uneori am impresia ca ai zis ca trupul e cam puternic), care ti-ar zice trebuie sa facem aia,trebuie sa cumparam aia,sa facem ailalta.Copilul daca ar veni, iara indirect iti spune, sa fi stabil,servici etc

Eu m-am gandit candva, cand o sa ma simt mai echilibrat,mai apropiat de Dumnezeu,mai impacat, atunci cred ca am sa fac calatoria asta la Muntele athos.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.01.2017, 03:57:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Nu vad de ce e improbabil sa vizitez Athosul,dar cu siguranta e mult mai probabil sa aleg,radical...Este oricum o decizie majora,nu mai pot doar sa ma las manat de val.Indoielile nu sunt cu privire la chemarea mea.Aceasta chemare o port de vreo 8 ani,mascata,tainuita,ignorata,prost inteleasa de mine si de altii.Dar acest egoism sanatos,se gandeste la urmarile ce vor avea loc in lume,o lume pe care nu a putut sa o imbratiseze si parca acum o regreta,ultimele regrete...
Doar ca vizitator de ce nu, dar nu te astepta la experiente rascolitoare ca probabil n-ai sa ai parte de ele si cand ai sa te intorci, intr-o saptamana ai sa cochetezi cu idei la polul opus, in bratele unei fete.

Hehe..regretele alea ai sa le porti multi ani cu tine, chiar daca ai face o alegere "ascetica".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.01.2017, 13:07:43
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Va propun eu o separare ascetica contemporana: renuntati la mediul virtual (facebook, forum-uri si orice platforma comunicationala). Comunicati cu oamenii doar fata catre fata, pe viu. Hai, maxim prin telefon sa nu fie canonul prea greu.

Eu unul nu pot. Apoi sa intru in manastire (desi am cochetat cu ideea asta).

La multi ani 2017!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.01.2017, 14:14:20
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Probabil majoritatea cautam linistea,pacea interioara si exterioara.Eu cel putin asta caut.Normal ca pot fi multe aspecte care pot fi disturbatoare mai ales pentru oamenii extrem de sensibili.De la joburi stresante,la oameni stresanti etc.Refugii esuate ,cariere gresite,anturaj toxic si alegeri neinspirate...Toate in ansamblul lor cat se poate de real exista la multi oameni,inclusiv la mine.Dar....alternativele sunt diferite pentru fiecare chiar daca cautarile sunt in acelasi loc.Normal nu toti trebuie sa ne retragem in pustie doar fiindca am avut ratari consecutive in lume,sau fiindca nu ne adaptam in ea.Fiecare trebuie sa rezoneze cu ceva,dar nu fiecare are vocatia de a fi monah,pustnic,cresitin ,ortodox.Asa ca doar de dragul scaparii de responsabilitati,de a lupta cu realitatea,de a fugii din calea problemelor...Nu prea cred ca solutia e manastirea sau orice aspect din jurul vietii pustnicesti.Calea asta trebuie aleasa constient.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare