Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 13.06.2016, 07:51:28
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator Vezi mesajul
Daca ai chemare pentru calugarie atunci urmeaza-o si pregatirea pentru a deveni calugar se va face chair in cadrul manastirii prin trecerea celor trei trepte ( rasoforiam schima mica si schima mare). Ce rost are aceasta etapa intermediara cand oricum nu poti sa reproduci in lume un mediu manastiresc ca sa stii daca te adaptezi la el. Iar in manstire incercarea cea mare nu este postul, sugaciunea, castitatea (cele pe care le poti face in lume cu succes) ci mai ales ascultarea si rabdarea celorlalti. Adica chiar daca poti sa zicem trai in lume ca si un calugar (si o faci pentru o luna, un an) asta nu te face cu nimic mai pregatit pentru manastire.
mai e un amanunt pe care nu l-ai observat sau de care nu ai auzit:

exista suflete mai sensibile care se gândesc la ceilati (adica la calugari): daca ma duc eu in manastire si ii smintesc cu purtarea mea pe calugari? nu mai bine duc o vreme viata de calugar (calugarita) in lume si ma pregatesc pt calugarie de aici si apoi când ma duc acolo nu mai smintesc pe nimeni?

spre exemplu eu stiu pe cineva care a inceput sa arda de dorul dupa Dumnezeu pe la 50 de ani, n-a avut parinti religiosi si l-a descoperit pe Hristos f tarziu când avea si tot felul de neputinte datorate varstei si nu vroia sa fie o povara pe acolo asa ca o vreme a cochetat cu aceasta calugarie alba ca o pregatire pt calugarie

apoi dupa cativa ani s-a dus la manastire (atunci când s-a considerat suficient de pregatit)

mai stiu pe cineva care pe la 35 de ani s-a imbolnavit grav si când medicii i-au zis ca nu mai au ce sa-i faca a ajuns la biserica unde s-a vindecat si asa l-a cunoscut pe Hristos

de atunci duce o viata de calugarie alba ca nu stiu cum s-o numesc altfel, acum are aproape 50 de ani dar nu s-a calugarit ca avea o fata pe care nu putea s-o lase pana nu e la casa ei

si stiu ca se gandea la calugarie inca de acum vreo 5-6 ani dar inca nu s-a calugarit

probabil ca se va calugari at când va scapa de obligatii

cred ca aceasta calugarie alba e o stare intermediara intre lumesc si calugarie pana respectivul isi rezolva toate problemele din lume

ca te gandesti ca nu e bine nici sa te duci la Hristos cu mana goala (in ce priveste faptele), nu-ti lasi copilul la vecini si te duci sa te calugaresti, nu-ti lasi nevasta ca nu-ti mai place si te duci la calugarie ci iti vezi de ce ai acolo in lume pana ti se incheie obligatiile

intelept spunea Sf Petru ca asa cum te gaseste Hristos asa sa ramai adica daca esti sot ramai sot, daca esti singur nu te mai casatori

deci daca ai obligatii normal ca le vei duce la capat ca asa e crestineste (nu cred ca Hristos ar face altfel) si atunci esti blocat in aceasta stare intermediara pe care cineva a numit-o calugarie alba.

singura problema ar fi ca daca te gaseste moartea in aceasta stare nu stii daca te mantuiesti dar pana la urma depinde de cum ti-e sufletul inaintea mortii, nu neaparat daca te-ai calugarit, ca doar sunt atatia calugari care nu se mântuiesc (ne spun Sfintii Parinti) asa ca... noi sa facem ce putem si Dumnezeu are cantarul.
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #162  
Vechi 13.06.2016, 11:14:18
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
cred ca aceasta calugarie alba e o stare intermediara intre lumesc si calugarie pana respectivul isi rezolva toate problemele din lume
Asa este. E necesara starea si pregatirea potrivita, plus ajutor de la duhovnic si apoi se fac pasii cunoscuti, doar ca viata este de sine si nu de obste.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 06.03.2017, 10:48:23
Raduandrei33 Raduandrei33 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.03.2017
Mesaje: 2
Implicit Experienta

Buna ziua! Vad o multime de idei despre aceasta expresie ,,calugar in alb"... Am terminat Facultatea de Teologie si Facultatea de Drept. Nestiind pe ce cale sa merg, am zis sa ajung in Sf. Munte Athos sa stau de vorba cu unul parintii mai induhovniciti si anume Arhim. Iulian de la Podromu. Ajuns acolo, cu ajutorul Maicii Domnului am reusit sa stau un pic de vorba si l-am intrebat: ,,Parinte... nu stiu ce sa fac! Sa ma preotesc sau sa raman asa in lume, atras fiind de avocatura, de afaceri, dar cu inima la Dumnezeu, ca un simplu crestin!?" Si Parintele mi-a spus cateva cuvinte de la Sf. Ap. Pavel, care spune sa-l cautam pe Dumnezeu înlăuntru si mi-a mai spus ca preotia este foate grea pentru tinerii din ziua de astazi, mai usor m-as mantui fara preotie. ,,In preotie trebuie sa te rogi mai mult".
Eu l-am intrebat: ,,Bine, Bine, dar ce sa fac...?"
Si mi-a zis: ,,Fii calugar in alb."
Initial m-am speriat si am zis: ,,Asa ca Dumneavoastra, calugar?" Si mi-a raspus: ,,Nu ma, nu, calugar in alb." Si am zis: ,,Sa ma casatoresc?" Si el a zis: ,,Da! Si am plecat."

Ajuns in tara am inceput sa ma interesez ce a vrut sa zica parintele. A fost o viziune? A fost un sfat? Am stat de vorba cu o multime de preoti printre care si cu Arhim. Ciprian GRADINARU, un mare duhovnic al nostru si CULMEA toti mi-au spus aceasi idee. Un barbat are 2 cai in viata: Monahismul sau calugaria alba (adica casatoria, familia). Crucea căsniciei și crucea călugăriei formează cele două căi în viața creștinului, după Sfânta Scriptură și Sfinții Părinți. Casnicia este o forma de calugarie dar in alb, nu in negru.
Parintele Iulian poate a simtit ca este grea preotia pentru mine si m-a sfatuit sa raman asa in lume, un om normal, casatorit fiind, facand ce vreau, dar cu inima la Dumnezeu asa cum ar trebui sa fim fiecare dintre noi. Acum am firma mea, si ii dau Slava lui Dumnezeu pentru toate, am grija de angajatii mei si incerc sa-i indrum spre biserica. Urmeaza sa ma casatoresc si sper sa creasca numarul de vietuitori din cadrul ,,manastirii sufletesti" a familiei.

Last edited by Raduandrei33; 06.03.2017 at 10:52:16.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 06.03.2017, 12:39:11
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.206
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raduandrei33 Vezi mesajul
Urmeaza sa ma casatoresc si sper sa creasca numarul de vietuitori din cadrul ,,manastirii sufletesti" a familiei.
Așa să-ți ajute Dumnezeu. Însă n-o mai numi călugărie albă, ci căsătorie creștină, pentru că cea dintâi presupune abținerea de la relații sexuale. Și sper să-ți găsești un duhovnic familist (preot de mir), întrucât călugării înțeleg mai puțin relațiile dintre soți și tind să te îndrume spre o cale mai asemănătoare cu cea pe care o urmează ei, dar nepotrivită cu familia. Rezultatul poate fi o struțo-cămilă: nici călugăr deplin, nici mirean deplin.
Cunoașterea lui Dumnezeu în familie se face îndeosebi prin relațiile tot mai adânci și mai curate între soți și între aceștia și copii.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #165  
Vechi 08.03.2017, 13:48:49
Raduandrei33 Raduandrei33 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.03.2017
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Așa să-ți ajute Dumnezeu. Însă n-o mai numi călugărie albă, ci căsătorie creștină, pentru că cea dintâi presupune abținerea de la relații sexuale. Și sper să-ți găsești un duhovnic familist (preot de mir), întrucât călugării înțeleg mai puțin relațiile dintre soți și tind să te îndrume spre o cale mai asemănătoare cu cea pe care o urmează ei, dar nepotrivită cu familia. Rezultatul poate fi o struțo-cămilă: nici călugăr deplin, nici mirean deplin.
Cunoașterea lui Dumnezeu în familie se face îndeosebi prin relațiile tot mai adânci și mai curate între soți și între aceștia și copii.

Multumesc de sfat! Considerati cuvintele Parintelui o viziune sau un sfat?
Reply With Quote
  #166  
Vechi 08.03.2017, 14:32:50
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.206
Implicit

Înclin să îl consider un sfat inspirat, care ține cont de aspirațiile pe care i le-ai mărturisit.
Cred, însă, că parcursul duhovnicesc al vieții tale va depinde în mare măsură de persoana pe care Dumnezeu ți-o va scoate în cale spre a o iubi și a forma o familie.
De aceea cred că deciziile nu îți aparțin în totalitate. Trebuie să fii deschis la lucrarea lui Dumnezeu cu tine, să fii mereu pe recepție, să înțelegi mai limpede către ce cale te cheamă.
Unde îți este inima, acolo îți este și comoara.
Dacă inima ta se va aprinde de iubire pentru o viitoare soție, atunci calea de urmat este clară. Dacă se aprinde de un dor de Dumnezeu care cere exclusivitate, atunci călugăria este calea.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #167  
Vechi 08.03.2017, 23:37:38
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Raduandrei33@
Cred poate cel mai cunoscut caz de o asa zisa "calugarie alba", este al lui Gandhi care la vreo 36 de ani ,ii spune sotiei ca vrea sa se dedice castitati,ei o numesc in India "brahmacharya".In vremea aia el se dedica mai multor activitati,cred ca inca era in Africa de Sud si ii apara pe multi indieni si era motorul unui Congres al Indienilor,deci avea nevoie de multa energie.Trebui sa se dedice cu trup si suflet acelor activitati.
El nu a intrebat-o pe sotia lui daca vrea, efectiv a pus-o in fata faptului implinit.Imi aduc aminte o gluma, care spune asa :"Cum se numeste sotia unui Sfant?
Raspuns:Martira!"
El in memoriile lui ii recunoaste meritele sotiei sale Kasturbai care i-a acceptat multe lucruri,plecari pe perioade lungi de langa familie etc.

Adica la o treaba dinasta, e bine ca amandoi sa fie de acord, si sa impartaseasca aceleasi idei.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 08.03.2017 at 23:58:29.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 17.05.2017, 21:54:57
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raduandrei33 Vezi mesajul
Ajuns in tara am inceput sa ma interesez ce a vrut sa zica parintele. A fost o viziune? A fost un sfat? Am stat de vorba cu o multime de preoti printre care si cu Arhim. Ciprian GRADINARU, un mare duhovnic al nostru si CULMEA toti mi-au spus aceasi idee. Un barbat are 2 cai in viata: Monahismul sau calugaria alba (adica casatoria, familia). Crucea căsniciei și crucea călugăriei formează cele două căi în viața creștinului, după Sfânta Scriptură și Sfinții Părinți. Casnicia este o forma de calugarie dar in alb, nu in negru.
E derutantă denumirea de ”călugăr alb”, ”căsătoria în alb” sau ”căsătorie albă” am înțeles că se referă la soții care de comun acord se înfrânează de la relații trupești din rațiuni duhovnicești.
E nepotrivită denumirea de ”căsătorie albă”, corect ar fi căsătorie și atât, căsătorie albă o fi la niște soți pe la 50-60 de ani nu la tineri.
La tineri nu cred că s-ar plia așa ceva, mai bine nu te căsătorești decât să te ispitești într-o căsătorie albă, ori e căsătorie deplină, ori cine nu vrea să aibă relații trupești se înfrânează în afara căsătoriei.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 18:39:34.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 06.01.2018, 23:34:04
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon Vezi mesajul
MAI FRATILOR, CALUGARIA ALBA O DORESC DE OBICEI CEI CARE SE PREGATESC SA INTRE IN MANASTIRE INTR-UN VIITOR APROPIAT SAU INDEPARTAT S A U CEI CARE, DESCOPERIND ANUMITE NEPUTINTEL LA EI ATUNCI CAND AU FOST IN MANASTIRE, SE INTORC IN LUME URMAND TOTUSI ACEST MOD DE VIATA..OARECUM MAI BLAND. DAR, ORICUM ATI LUA-O, EA PRESUPUNE SA TE ABTII DE LA GANDUL CASATORIEI, COPII SAU ALTELE DE FELUL ACESTA, SA PASTREZI MACAR SIMBOLIC VOTURILE MONAHALE SI....SA TRAIESTI...MAI ALES...CEEA CE SE CERE TRAIT IN DUH SI ADEVAR...
"atunci cand au fost in manastire,SE INTORC IN LUME,urmand totusi acest mod de viata "
Amice ,tu te auzi ce zici ? Pe ce monahismul ,sau viata monahala ,e ca si cum intri intrun han mananci bei un spritz si apoi pleci mai departe in drumul tau ?
Cum adica "se intorc in lume"? Cauta sa vezi ce zic canoanele despre calugarii care parasesc de voie manastirea si revin in lume ! Sunt niste morti vii !!!
Cand un monah paraseste viata monahala intorcandu-se in lume ,s-a terminat totul ! Pai ce ne jucam ? Pai e juramantul fata de Hristos ,nu fata de nevasta sau seful de la servici. Chiar nu realizezi ce vorbesti ? Aici nu ne jucam ,e foc viu care arde ! Cel ce cade in astfel de nenorocire nu va muri in patul sau ! Ori va fi omorat ,calcat de tren ,inecat,ars de viu etc. Stiu asta spus de la un staret de manastire .
Reply With Quote
  #170  
Vechi 06.01.2018, 23:37:30
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Focul iubirii, da? Sper că nu altceva.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
'CALUGARIA ALBA' Nosam Nunta 65 03.12.2020 15:32:51
Casatoria si calugaria Laurentiu Generalitati 17 29.01.2016 17:20:47
Calugaria marinaru Calugarul 58 23.03.2012 03:50:16
Calugaria AlexieOmulLuiDumnezeu Calugarul 11 19.09.2011 16:46:44
calugaria cosmin95 Calugarul 29 19.03.2010 01:21:52