Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.09.2006, 22:04:56
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Mai Clausemi,m-ai facut sa rad,este mare nevoie de asa ceva in lumea in care traim.Se pare ca ai "gustat "putin din calugaria "neagra",si e bine ca intorcandu-te,totusi,ai ramas cu simtul umorului.Asa zisa calugarie alba o manifesta aproape oricine se hotaraste sa se calugareasca,aceasta este aproape inevitabila,pentru ca odata ce se naste dorinta de-a imbratisa viata monahala,lucrurile din viata ta,lumeasca fiind,capata o forma religioasa mai accentuata,ca o pregatire pentru ceea ce intentionezi sa faci.Nu stiu cine a inventat aceasta notiune de calugarie alba,pentru ca daca intentia nu este precedata de adevarata calugarie,eu nu-i vad rostul in societate.......dar,ma rog!,in lume exista atatea si-atatea lucruri,aceasta de ce nu ar avea loc,pentru cine doreste s-o adopte.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.09.2006, 18:53:30
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ory
Eu simtul umorului si veselia le-am avut de cand m-am nascut si cu ele am sa mor...ca-mi zicea si mama cand eram bebe mic am fost foarte bolnava,numai prin spital statea cu mine si cu toate astea de cate ori ma trezeam din somn si dadeam cu ochii de mama incepeam sa rad,ceea ce fac si pana in ziua de azi.:D in cida faptului ca,poate aveam dureri sau probleme.

Altceva..eu nu am gustat putin din calugarie...cativa ani nu stiu daca este putin pt lumea asta...dar stiu ca pt Hristos si Imparatia Lui e cam nimic,adevarat.
Iar prin ceea ce mi-ai raspuns ai pus punctul pe I :"daca intentia nu este precedata de adevarata calugarie,eu nu-i vad rostul in societate."
Foarte adevarat...tocmai de aceea am fost asa ironica in postarea de mai sus,ca-i vad pe cate unii cum se invart singuri in cerc pana ametesc si pe urma stau si se intreaba de ce sunt ametiti???
Consider ca cei care practica asa zisa calugarie alba habar nu au ce vor in viata si nici nu cred ca stiu cam pe ce lume sunt si cam cum se mananca Painea cea adevarata pe drum corect si sanatos.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.10.2006, 21:17:30
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
ory
Eu simtul umorului si veselia le-am avut de cand m-am nascut si cu ele am sa mor...ca-mi zicea si mama cand eram bebe mic am fost foarte bolnava,numai prin spital statea cu mine si cu toate astea de cate ori ma trezeam din somn si dadeam cu ochii de mama incepeam sa rad,ceea ce fac si pana in ziua de azi.:D in cida faptului ca,poate aveam dureri sau probleme.

Altceva..eu nu am gustat putin din calugarie...cativa ani nu stiu daca este putin pt lumea asta...dar stiu ca pt Hristos si Imparatia Lui e cam nimic,adevarat.
Iar prin ceea ce mi-ai raspuns ai pus punctul pe I :"daca intentia nu este precedata de adevarata calugarie,eu nu-i vad rostul in societate."
Foarte adevarat...tocmai de aceea am fost asa ironica in postarea de mai sus,ca-i vad pe cate unii cum se invart singuri in cerc pana ametesc si pe urma stau si se intreaba de ce sunt ametiti???
Consider ca cei care practica asa zisa calugarie alba habar nu au ce vor in viata si nici nu cred ca stiu cam pe ce lume sunt si cam cum se mananca Painea cea adevarata pe drum corect si sanatos.
Clausemi, draga mea nu vreau sa-ti fac rau, dar inca o data spun ( am mai scrs si la alte sectiuni,) calugaria este o exagerare, Domnul nostru Iisus Hristos este bland si umilit cu inima, zice "mila voiesc, iar nu jertfa." Important este sa fim buni, asa erau si sfintii, eu cred ca calugaria este inventie pur omeneasca, rugaciunea are si ea rostul ei, nu zice Domnul: nu cine imi zice mie Doamne, Doamne, se va mantui ci cine Face Voia Tatalui Meu. Feriti-va de fanatism. Va puteti inbolnavi grav. Dumnezeu ne-a facut si din carne, Este un pacat sa te chinui. Sa va ajute Dumnezeu tuturor!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.10.2006, 11:38:25
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

ma intreb cum au ajuns atunci draga euftalia sfinti unii calugari si nevoitori prin rugaciune multa. acel Doamne, Doamne se refera la cu totul altceva. intreaba pe duhovnic la ce s-a referit Iisus si cu acele cuvinte "mila voiesc, iar nu jertfa". puneti in fata persoanele de pe acest site imaginea unora care se roaga si chiar cred in Dumnezeu si vei intelege mai bine pe ceilalti.
toata lumea pune cuvantul fanatism ca si emblema pentru o persoana care apara traditia sau practica ortodoxa. daca aceasta inseamna ca este fanatismul, atunci da eu sunt fanatic, iar acele persoane care lasa de la el calcarea sfintelor porunci ale lui Dumnezeu NU e fanatic. fanatismul la care se refera cei care pun aceste etichete nu se poate naste din dragoste pura, platonica, agape si din rugaciune. pot sa ma bat si sa lupt la sange cu un eretic fara sa fiu fanatic in acel sens al cuvantului. nu pot lasa un eretic sa pangareasca Biserica pentru ca unii sa nu imi spuna fanatic.
sa nu simti resentiment la ceea ce am scris caci am scris din dragoste pura fata de Biserica.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.10.2006, 12:33:57
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Darius,si eu am pus accent pe dispretul fata de fanatici ori habotnici,dar a se intelege adevaratul sens acestor genuri de oameni,si anume.faptul ca fanatism nu inseamna a te exprima dogmatic,a iubi pe Dumnezeu prin pura si nestirbita randuiala,ori a fi un crestin autentic,fanatismul pe care-l detesta unii oameni este reprezentat de cei care inteleg intr-un sens gresit credinta si voia lui Dumnezeu,ajungand pana a distruge,a ura cu putere sau chiar a incalca dogma religioasa,culmea,prin considerente pretinse profund religioase.Cum sunt considerati,de ex musulmanii care-si exprima credinta prin razboi si varsare de sange,prin instigare la ura si dispret fata de semeni,ori Insusi Dumnezeu s-a dat exemplu de iubire,blandete si nediscriminare spre invatarea popoarelor.Am cunoscut pe mama unei prietene,femeie foarte credincioasa,care datorita faptului ca fiica ei a facut baie a 2a zi de pasti(fiindca avea o intalnire importanta),a inceput sa o dea diavolului in repetate randuri,sa o renege ca fiica si multe alte ocari aruncate fara noima asupra alelei fete,in opinia mamei,din credinta si respect fata de sf.sarbatoare.Nu mi se pare corect!Sunt multe femei mai varstnice f.credincioase care tin multa manie in suflet pe cei mai putin religiosi,si ajung chiar la conflicte pe care nu le mai remediaza,si astfel se impartasesc bine mersi fara sa tina cont ca este foarte importanta iertarea fata de semeni,considerand ca daca semenii sunt pacatosi nici nu merita osteneala.Psalmul 50 spune;"...jertfa lui Dumnezeu,inima infranta si smerita Dumnezeu nu o va urgisi!"
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.10.2006, 18:15:05
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Darius,si eu am pus accent pe dispretul fata de fanatici ori habotnici,dar a se intelege adevaratul sens acestor genuri de oameni,si anume.faptul ca fanatism nu inseamna a te exprima dogmatic,a iubi pe Dumnezeu prin pura si nestirbita randuiala,ori a fi un crestin autentic,fanatismul pe care-l detesta unii oameni este reprezentat de cei care inteleg intr-un sens gresit credinta si voia lui Dumnezeu,ajungand pana a distruge,a ura cu putere sau chiar a incalca dogma religioasa,culmea,prin considerente pretinse profund religioase.Cum sunt considerati,de ex musulmanii care-si exprima credinta prin razboi si varsare de sange,prin instigare la ura si dispret fata de semeni,ori Insusi Dumnezeu s-a dat exemplu de iubire,blandete si nediscriminare spre invatarea popoarelor.Am cunoscut pe mama unei prietene,femeie foarte credincioasa,care datorita faptului ca fiica ei a facut baie a 2a zi de pasti(fiindca avea o intalnire importanta),a inceput sa o dea diavolului in repetate randuri,sa o renege ca fiica si multe alte ocari aruncate fara noima asupra alelei fete,in opinia mamei,din credinta si respect fata de sf.sarbatoare.Nu mi se pare corect!Sunt multe femei mai varstnice f.credincioase care tin multa manie in suflet pe cei mai putin religiosi,si ajung chiar la conflicte pe care nu le mai remediaza,si astfel se impartasesc bine mersi fara sa tina cont ca este foarte importanta iertarea fata de semeni,considerand ca daca semenii sunt pacatosi nici nu merita osteneala.Psalmul 50 spune;"...jertfa lui Dumnezeu,inima infranta si smerita Dumnezeu nu o va urgisi!"
dragii mei, eu sunt o tanara bolnava psihic, care am intalnit multe cazuri de delir mistic, de oameni bolnavi care daca stau mult in biserica si in rugaciuni inceo sa aiba halucinatii auditive sau vizuale, mintea lor este slaba, nu este vorba de posedare, eu nu cred ca Dumnezeu ingaduie ca vreun fiu de-al Lui sa fie posedat. Daca v-am suparat cu parerile mele, va cer iertare, voi faceti cum va dicteaza inima si sa auzim de bine.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.02.2007, 21:10:09
VoicaDaniela VoicaDaniela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.02.2007
Mesaje: 25
Implicit

Fratilor, pe acest forum de comunicare, am "auzit" si eu doua lucreuri pe cat de noi pe atat de ciudate:"casatorie alba" si calugarie alba".Sunt oare niste noi inventii sau sunt eu cazuta din luna?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.02.2007, 22:11:19
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VoicaDaniela
Fratilor, pe acest forum de comunicare, am "auzit" si eu doua lucreuri pe cat de noi pe atat de ciudate:"casatorie alba" si calugarie alba".Sunt oare niste noi inventii sau sunt eu cazuta din luna?
Nu esti cazuta din luna.Sa lamuresc:
1.casatoria alba este intalnita in unele situatii; fie nu mai vor sa aiba copii,fie unul dintre ei are o neputinta trupesca, fie...alt motiv binecuvantat de duhovnic.
2.calugaria alba este intalnita la cei care se pregatesc din lume pentru manastire si se incearca inca de aici.Ei inca nu au depus voturile,nu sunt vietuitori in manastire.Deci e o stare intermediara.
In amandoua situatiile trebuie discernamnt si ascultare de duhovnic!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.02.2007, 20:43:32
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Citat:
În prealabil postat de VoicaDaniela
Fratilor, pe acest forum de comunicare, am "auzit" si eu doua lucreuri pe cat de noi pe atat de ciudate:"casatorie alba" si calugarie alba".Sunt oare niste noi inventii sau sunt eu cazuta din luna?
Nu esti cazuta din luna.Sa lamuresc:
1.casatoria alba este intalnita in unele situatii; fie nu mai vor sa aiba copii,fie unul dintre ei are o neputinta trupesca, fie...alt motiv binecuvantat de duhovnic.
2.calugaria alba este intalnita la cei care se pregatesc din lume pentru manastire si se incearca inca de aici.Ei inca nu au depus voturile,nu sunt vietuitori in manastire.Deci e o stare intermediara.
In amandoua situatiile trebuie discernamnt si ascultare de duhovnic!
Dalia, esti cumva pe jumatate grecoaica, sau te confund?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.02.2007, 20:55:25
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de analugojana
Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Citat:
În prealabil postat de VoicaDaniela
Fratilor, pe acest forum de comunicare, am "auzit" si eu doua lucreuri pe cat de noi pe atat de ciudate:"casatorie alba" si calugarie alba".Sunt oare niste noi inventii sau sunt eu cazuta din luna?
Nu esti cazuta din luna.Sa lamuresc:
1.casatoria alba este intalnita in unele situatii; fie nu mai vor sa aiba copii,fie unul dintre ei are o neputinta trupesca, fie...alt motiv binecuvantat de duhovnic.
2.calugaria alba este intalnita la cei care se pregatesc din lume pentru manastire si se incearca inca de aici.Ei inca nu au depus voturile,nu sunt vietuitori in manastire.Deci e o stare intermediara.
In amandoua situatiile trebuie discernamnt si ascultare de duhovnic!
Dalia, esti cumva pe jumatate grecoaica, sau te confund?
Ce conteaza daca sunt pe jumatate grecoaica...????????Parca e vorba de calugaria alba aici...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
'CALUGARIA ALBA' Nosam Nunta 65 03.12.2020 15:32:51
Casatoria si calugaria Laurentiu Generalitati 17 29.01.2016 17:20:47
Calugaria marinaru Calugarul 58 23.03.2012 03:50:16
Calugaria AlexieOmulLuiDumnezeu Calugarul 11 19.09.2011 16:46:44
calugaria cosmin95 Calugarul 29 19.03.2010 01:21:52