Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.02.2007, 11:29:19
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Nu avea legatura cu contextul.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.03.2007, 22:29:22
ionita ionita is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de euftalia
Citat:
În prealabil postat de Clausemi
ory
Eu simtul umorului si veselia le-am avut de cand m-am nascut si cu ele am sa mor...ca-mi zicea si mama cand eram bebe mic am fost foarte bolnava,numai prin spital statea cu mine si cu toate astea de cate ori ma trezeam din somn si dadeam cu ochii de mama incepeam sa rad,ceea ce fac si pana in ziua de azi.:D in cida faptului ca,poate aveam dureri sau probleme.

Altceva..eu nu am gustat putin din calugarie...cativa ani nu stiu daca este putin pt lumea asta...dar stiu ca pt Hristos si Imparatia Lui e cam nimic,adevarat.
Iar prin ceea ce mi-ai raspuns ai pus punctul pe I :"daca intentia nu este precedata de adevarata calugarie,eu nu-i vad rostul in societate."
Foarte adevarat...tocmai de aceea am fost asa ironica in postarea de mai sus,ca-i vad pe cate unii cum se invart singuri in cerc pana ametesc si pe urma stau si se intreaba de ce sunt ametiti???
Consider ca cei care practica asa zisa calugarie alba habar nu au ce vor in viata si nici nu cred ca stiu cam pe ce lume sunt si cam cum se mananca Painea cea adevarata pe drum corect si sanatos.
Clausemi, draga mea nu vreau sa-ti fac rau, dar inca o data spun ( am mai scrs si la alte sectiuni,) calugaria este o exagerare, Domnul nostru Iisus Hristos este bland si umilit cu inima, zice "mila voiesc, iar nu jertfa." Important este sa fim buni, asa erau si sfintii, eu cred ca calugaria este inventie pur omeneasca, rugaciunea are si ea rostul ei, nu zice Domnul: nu cine imi zice mie Doamne, Doamne, se va mantui ci cine Face Voia Tatalui Meu. Feriti-va de fanatism. Va puteti inbolnavi grav. Dumnezeu ne-a facut si din carne, Este un pacat sa te chinui. Sa va ajute Dumnezeu tuturor!
pt sa te intreb ceva?? dece spui: calugaria este o exagerare??
:thumbsup: eu din cate stiu calugaria este o apropiere de Dumnezeu...ea se face cu ajutorul renuntarii la viata LUMEASCA si dedicarea acesteia Lui Dumnezeu... sa nu mai spi niciodata ca, calugaria este o exagerare... ai fost vreodata in vreo manastire?? ai stat vreodata acolo cateva zile?? daca nu, TE ROG eu tare mult sa te duci si vom vorbi mai multe ulterior..
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.04.2007, 15:24:05
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Calugaria alba ... cununie alba ... magie alba. Euftalia, mai lasa pocainta aia falsa ca rade dracul de tine, esti plina de mandrie. Una din lucrarile la moda ale satanei e razvratirea tinerilor impotriva randuielilor statornicite de 2000 de ani, adica impotriva parintilor, mai varstnicilor, impotriva invataturii crestinesti si in general tratarea cu dispret si nepasare a tot ce e "vechi". Muzica trebuie sa fie noua, imbracamintea "trendy", parul suvite. Desigur ca pentru lenes, exista si calugaria alba, adica nici cu Dumnezeu, dar nici cu lumea, doar cu dracul. Sfantul Pavel spune clar, cine nu poate altfel, decat sa se piarda sa se casatoreasca si sa tina casnicia. Si mai zice ... si iarasi dupa un timp (adica dupa Posturile de peste an) sa fiti impreuna ca sa nu va ispiteasca satana. Eu tot nu pot pricepe: Biblia ar trebui sa fie abecedarul tuturor, macar atat, nu e de mirare ca atata lume umbla razna pe la vraci, magi, tamaduitori, vindecatori, babe surde si preoti care deschid Evanghelia.
Nu este toata invatatura crestina cuprinsa acolo, dar sunt convins ca de-ar citi-o fiecare, am face economie de banda pe internet si am usura serverele acestui forum.
Asa ... intr-o rasuflare deci, nu exista calugarie alba, ma rog, liber e fiecare acum sa aiba fantasmele lui, nu exista cununie alba, la ce se mai casatoreste omul? E total aiurea, uite cum isi baga dracul coada si ameteste pe crestinii slabi de credinta!
Oare nu e destul de clar? Ori Sfantul Pavel pentru cine a spus asta? Fecioria cine poate, cununia la restul, calugaria la cei cu inima arzand dupa Hristos. Vaduvia in curatenie, in lume sau de simte chemarea, intrarea in manastire. Pentru cei care nu mai pot avea copii, nu e "casatorie alba" e simplu casatorie, unire pe viata, nu e alba nu e neagra. Cu sau fara copii, sanatos sau bolnav suntem datori cei ce o avem sa o tinem. Despartirea de bunavoie, cu intelegere, te obliga la calugarie, alta despartire nu exista decat moartea. Cine a divortat si traieste in lume, a facut-o cu de la el voie, pacatele lui, iar recasatoria inseamna prea-curvie. Biserica ingaduie pentru neputinta a doua casatorie, ca sa nu traiasca omul ca un animal, ca legatura trupeaca tot va avea. Asta nu inseamna ca putem sa divortam, asa, ca vrem noi, batjocorind Sfanta Cununie, legamantul dat lui Hristos si binecuvantarea primita. Dar cine se mai incurca astazi de chestiunile acestea invechite? Dovada ca una este cununia, o aflam tot de la Sfantul Pavel care ne indeamna sa ne iubim sotul, sotia si sa fim un trup si-un suflet. Dragostea din ce o daruiesti din aceea creste mai mult. Nu cum zic necredinciosii ca e normal sa se raceasca dupa un timp. S-a racit pofta aprinderii trupesti, ca la inima nici nu a fost.
satana e mester mare si seamana neghina in lanul de grau, zice ca tine dar mai adauga sau scoate cate ceva si asa ne incearca, ori de suntem treji ori dormim. Si de dormim, ne duce unde vrea el.
Euftalia, nu dormi!

Liviu
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.04.2007, 17:45:03
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Bine spus Colors;"Sfantul Pavel spune clar:cine nu poate altfel,decat sa se piarda sa se casatoreasca si sa tina casnicia...",stiu ca este adevarat,dar in acest sens ma intreb cum ramane cu calugarii care pleaca din manastire si se casatoresc,nemaiputand sta acolo?....de ce biserica ai marginalizeaza?,de ce nu-i impartaseste,de ce sunt considerati rataciti,cand ei nu au facut nimic impotriva firii.Unde scrie ca nu mai ai voie sa te razgandesti in priviinta manastirii????Mi se pare o mare aberatie hranita de legi care mai de care inventate si scrise de oameni care au existat cu mult in urma Mantuitorului si-a Sfintilor Apostoli.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.04.2007, 18:20:46
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

ory, grea tema ridici, mi-e si frica sa vorbesc. Cine intra in cinul manastiresc, sau cinul ingeresc cum se mai spune si nu fara temei, se leapada de lume si de amagirile ei si se daruieste lui Hristos trup si suflet. A iesi (fugi) din manastire este ca si cum te lepezi de Hristos, daca viata cea curata dar grea din manastire nu ti-a placut nu stiu liniste unde vei gasi. Banuiesc ca mai degraba si preotilor le este frica sa abordeze prea indeaproape subiectul acesta foarte delicat, tocmai ca fiind oameni sa nu cumva sa greseasca. Nici eu nu stiu ce as putea face. Poate undeva este o invatatura lasata de la vreun sfant parinte, ca nu cunosc asa bine subiectul, dar tare mi-e teama ca nu va fi deloc blanda cu cei care au dezertat din prima linie a luptei cu diavolul. Intrarea in manastire sa se faca cu multa intelepciune, Va_iubesc (Elena) a spus bine undeva ca trebuie sa fii deja calugar in inima ta cand intri in manastire. De buna-seama ca nu tuturor le este data calugaria, de aceea bine este sa ne cunoastem limitele ca oameni, sa nu ne lasam inselati de satana, ca uite cum cadem in pacate grele si cine poate sti cum le vom spala? Sa ne intrebam gandurile de unde sunt, ca nu orice intentie buna are si un sfarsit bun. Multa lume intra in biserica, pe unii ii aduce satana, multa lume se roaga, dar se roaga fara cainta, in duhul mandriei hranit de diavol. La acestia satana nu bate razboi, ba chiar ii incurajeaza ca stie ca ai lui vor fi. Asa si cu mersul la manastire, te incurajeaza daca vede ca ai ganduri, caci te stie nepregatit si apoi nu poti tine ce ai fagaduit. Este tot o mandrie cumva si aceasta cu mersul la manastire, caci inainte trebuia sa se ceara sfat si chibzuinta si cativa ani de ucenicie, poate 3, poate 7, si asa se mai gandea omul daca se foloseste sau nu. Voie sa te razgandesti ai, toate le putem aici pe pamant, pana si sa hulim, dar oare cine poate crede ca la manastire va fi mai usor? Mult primesti in dar, mult ti se cere. satana bate razboi, ori ce-si inchipuie cineva ca e acolo? Vin gandurile, vin greutatile, ba te doare capul, ba spatele, ba fratele cutare are ceva cu tine, ba staretul te "nedreptateste", ba tu faci muncile cele mai umile, ba nici sa dormi nu te lasa, ori ce-ti inchipui? De are cineva tarie in credinta trece examenul si vine lumina intelepciunii, cine e grabit la manastire, grabit va fi si la plecare.
Nu am raspuns ce va fi cu cei care au plecat, nu stiu, dar nadejde la mila Domnului trebuie sa existe, insa ... cainta avem?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.04.2007, 19:51:14
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

termenul de "calugarie alba" a aparut din necesitatea denumirii unui fenomen la fel cum este si termenul de "casatorie de proba" tocmai pentru exista aceste relatii care nu sunt nici casatorie dar nici concubinaj (ci un fel de etapa intermediara intre cuplu si oficializarea legaturii).

Am observat ca sunt doua situatii:una pentru cei care doresc sa se calugareasca si traiesc in lume un fel de perioada de adaptare prin renuntarea la cele lumesti totusi traind in lume sau a doua varianta cei care aleg sa traiasca o viata dupa relguli mai stricte duhovnicesti (asemanatoare cu cele ale monahului dar in afara institutiei).

Primul caz mi se pare inutil (este la fel cu proba dianinte de casatorie). Daca ai chemare pentru calugarie atunci urmeaza-o si pregatirea pentru a deveni calugar se va face chair in cadrul manastirii prin trecerea celor trei trepte ( rasoforiam schima mica si schima mare). Ce rost are aceasta etapa intermediara cand oricum nu poti sa reproduci in lume un mediu manastiresc ca sa stii daca te adaptezi la el. Iar in manstire incercarea cea mare nu este postul, sugaciunea, castitatea (cele pe care le poti face in lume cu succes) ci mai ales ascultarea si rabdarea celorlalti. Adica chiar daca poti sa zicem trai in lume ca si un calugar (si o faci pentru o luna, un an) asta nu te face cu nimic mai pregatit pentru manastire.

A doua situatie se datoreaza dezamagirii pe care o au unii dupa contactul cu mediul manastiresc. Istoric vorbint aparitia monahismului in forma lui initiala isihastica (pustia) s-a datorat in sec III pe de o parte persecutarilor la care erau supusi crestinii iar pe de alta parte a slabirii vietii crestinilor din cetati. Din aceste tendinte ascetice, anahoretice s-a născut monahismul organizat Au apărut în acest fel două forme de monahism; mai întâi cel anahoretic sau eremitismul (pustnicia) si apoi cenobitismul sau viata ascetica în obste. In sec IV monahismul a fost clar o miscare de protest fata de degradarea vietei crestinesti prin adaptarea acesteia la idealurile elensitice.

Vreau sa spun ca este posibil ca datorita degradarii vietii monahale ( ca sa nu intru in polemici mentionez ca poate fi mai putin un fapt real dar cu siguranta la nivel de perceptie acest lucru este destul de semnificativ in sensul ca sunt din ce in ce mai multi cei care pleaca din manastiri cu un gust amar pentru ca nu gasesc ceea ce cauta sau spera sa gaseasca) sa se dezvolte acest stil de vietuire "calugaria alba" ca o alternativa a unei vieti duhovnicesti interiorizate.

Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.04.2007, 20:49:59
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Stii cum e cu perioada "de adaptare" in lume pentru viata de manastire? Il intrebi pe unul: ce faci omule, parca ziceai ca te-ai lasat de fumat!? Pai m-am lasat, acum mai fumez doar din cand in cand.
Casatoria de proba ... bucuria dracilor, adica hai sa te probez femeie si pe fata si pe dos, vreo luna doua, pana imi dau seama daca imi place de tine! Pai cand ai luat-o ce era? Pereche de ciorapi?
Adica se ia unul cu altul dupa ambalaj si se desfac impreuna tot asa ceva vreme pana se termina ciocolata. Si apoi? Incepem alta proba ... ufff grea sarcina asta sa ne gasim jumatatea! Serios Dumnezeu oare ce-a gandit cand ne-a amestecat asa? Tot probe si iar probe, ala e baiat bun dar n-are stare, ala are stare dar e urat, cu celalalt as ramane dar e cam prost si rade lumea de mine. Ala e prea bisericos, ala e prea golan si nu am incredere. Cum sa mai iei barbat?

Casatoria de proba vadeste nesimtirea si egoismul din sufletul celor ce o sustin. Cand nu ai nimic de oferit, mentii o relatie de convenienta, fara obligatii morale, gata oricand sa iti iei calabalacul si s-o intinzi.

Vorba cantecului: "esti frumoasa dar esti proasta".
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.05.2007, 15:25:46
caliopie caliopie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2007
Mesaje: 3
Implicit

Fratilor, calugaria alba nu exista ca forma oficiala,ca o structura organizata pe anumite principii asa cum sunt organizate manastirile ortodoxe.
Calugaria alba nu este altceva decat un pseudonim.
Crestinii (nu neaparat ortodocsi) care duc o viata la fel sau apropiata cu a calugarilor din manastiri, se pot numi ca duc o viata monahala, dar nu reprezinta monahismul (ca forma administrativa), asemanarea este numai IN DUH. De aici si acest nyk name, pseudonim - crestini care traiesc precum calugarii, dar nu stau in manastiri.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.05.2007, 16:03:20
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Spre exemplu, cineva care isi dedica viata unei anumite slujiri a lui Dumnezeu care din pricini obiective nu poate avea loc intre zidurile unei manastiri, este un calugar "alb"?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.05.2007, 14:40:15
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

A cauta ceva anune, a dori lucruri mai presus de tine este o mare dovada de mandrie. Numai punandu-ti intrebarea ce inseamna calugariaalba deja arata ca esti in inselare. deja in mintea ta s-a cuibarit gandul "voi fi mai sus" decat ceilalti. Lasa gandurile, punew paza mintii, si cauta sa traiesti curat, cu constiinta impacata si e suficient.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
'CALUGARIA ALBA' Nosam Nunta 65 03.12.2020 15:32:51
Casatoria si calugaria Laurentiu Generalitati 17 29.01.2016 17:20:47
Calugaria marinaru Calugarul 58 23.03.2012 03:50:16
Calugaria AlexieOmulLuiDumnezeu Calugarul 11 19.09.2011 16:46:44
calugaria cosmin95 Calugarul 29 19.03.2010 01:21:52