Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.02.2017, 23:01:47
DAlexandru DAlexandru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2017
Mesaje: 4
Implicit Teologia urmata de calugarie.

Buna seara , oameni buni !
Nadajduiesc sa cred ca nu este o greseala sa pun cateva intrebari in legatura cu viitorul meu,imi doresc sa fac Facultatea de Teologie dupa aceea sa ma retrag la manastire.
Am cautat pe forum ceva asemanator,nu am gasit ,sau din pacate nu am fost destul de atent.
Urmatoarea mea problema consta in faptul ca termin cele 12 clase,sunt mai mult decat atras de viata duhovniceasca ,nu o sa intru in detalii foarte lungi.
Ideea principala este ca imi doresc sa urmez o facultate de Teologie,insa imi e destul de greu deoarece nu detin o suma de bani,si nici cu cazarea nu stiu cum m-as descurca.
Intrebarile mele sunt ,credeti ca pot gasi cazare la o manastire pe timpul facultatii ? Astfel as creste duhovniceste mai repede,si as munci fara de a pierde timpul ( nici nu-mi doresc sa-l pierd,nici sa petrec in oras ) de aceea ma gandesc la o manastire in timpul facultatii.
O a doua intrebare este ,se poate gasi sustinere la o manastire ? D.p.d.v moral pentru sprijin in timpul facultatii,nu am nevoie de bani,ci doar de masa si facultate ,unde imi doresc sa intru la fara taxa ,deoarece cum am spus nu detin o suma de bani ( ma gandisem sa ma angajez o perioada dupa terminarea celor 12 clase pentru a strange bani si a ma apuca de facultate )
Va multumesc frati si surori,imi cer scuze cu mesajul meu ce-l lung si poate neinteles in anumite locuri,sper sa gasesc un raspuns,Doamne Ajuta !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.02.2017, 00:07:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DAlexandru Vezi mesajul
sunt mai mult decat atras de viata duhovniceasca
Se pare ca vreti sa spuneti ca sunteti atras de viata manastireasca. Fiindca viata duhovniceasca se poate face si implini atat in stare de calugarie, cat si in stare de casatorie.

Daca este asa, problema pe care v-o ridic este de ce nu faceti invers ? De ce nu va calugariti mai intai, pentru ca, eventual, sa urmati cursuri de teologie mai apoi ? Chiar daca, "mai apoi" poate insemna unul-doi ani ori mai mult ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.02.2017, 00:48:16
DAlexandru DAlexandru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2017
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Se pare ca vreti sa spuneti ca sunteti atras de viata manastireasca. Fiindca viata duhovniceasca se poate face si implini atat in stare de calugarie, cat si in stare de casatorie.

Daca este asa, problema pe care v-o ridic este de ce nu faceti invers ? De ce nu va calugariti mai intai, pentru ca, eventual, sa urmati cursuri de teologie mai apoi ? Chiar daca, "mai apoi" poate insemna unul-doi ani ori mai mult ?
Multumesc pentru raspuns,da,viata manastireasca ceea ce inseamna clar si viata duhovniceasca.
Din ce stiu,este mai dificil de a face facultate daca esti deja in cadrul unei manastiri.Vorba si de program,de invoiri pentru anumite ore posibil,devine mai dificil din orice punct de vedere,si probabil depinde foarte mult si de staret de a lua decizia.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.02.2017, 01:27:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DAlexandru Vezi mesajul
depinde foarte mult si de staret de a lua decizia.
Intr-adevar, trebuie aprobarea si recomandarea staretului. Pe de alta parte, unele cursuri se echivaleaza, astfel incat facultatea dureaza mai putin. E normal, ca si calugar integrat intr-o viata de obste, veti avea deja o baza teologica. In orice caz, parerea mea este ca merita sa vorbiti cu un staret despre asta.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.02.2017, 02:14:33
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DAlexandru Vezi mesajul
Multumesc pentru raspuns,da,viata manastireasca ceea ce inseamna clar si viata duhovniceasca.
Din ce stiu,este mai dificil de a face facultate daca esti deja in cadrul unei manastiri.Vorba si de program,de invoiri pentru anumite ore posibil,devine mai dificil din orice punct de vedere,si probabil depinde foarte mult si de staret de a lua decizia.
Si de ascultarea ta! Adica smerenia ta. Asta este cea mai mare dificultate, mai ales la tinerete.

Cum ai putea sta la manastire gratis fara decizia staretului si fara un ”cazier” de credincios?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.02.2017, 19:23:04
DAlexandru DAlexandru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2017
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Si de ascultarea ta! Adica smerenia ta. Asta este cea mai mare dificultate, mai ales la tinerete.

Cum ai putea sta la manastire gratis fara decizia staretului si fara un ”cazier” de credincios?
Sunt de acord in legatura cu cele spuse mai de sus,insa, acel "cazier"de credincios se formeaza,e ceva ce sufletul meu isi doreste,daca as fi deja cunoscator in toate cele probabil as fi fost deja in Manastire. Daca la "cazier" te referi la viata manastireasca,rugaciuni,post,si cele toate,cu unele sunt invatat,am citit mult vietile sfintilor,am citit cum e viata in manastire,stiu ce presupune,dar bineinteles,lipseste practica.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.02.2017, 19:25:50
DAlexandru DAlexandru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2017
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Intr-adevar, trebuie aprobarea si recomandarea staretului. Pe de alta parte, unele cursuri se echivaleaza, astfel incat facultatea dureaza mai putin. E normal, ca si calugar integrat intr-o viata de obste, veti avea deja o baza teologica. In orice caz, parerea mea este ca merita sa vorbiti cu un staret despre asta.
Multumesc pentru raspuns ,o recomandare ? Stiu ca este destul de greu de a face facultatea deja intrat in viata manastireasca,de aceea tin mai mult de a face facultatea mai intai.
Iar legat de statul la manastire,consider ca este cel mai potrivit in timpul facultatii de a sta intr-o manastire,progresezi altfel cand esti deja intrat in aceasta viata,cu sfaturi,munca si rugaciune.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.02.2017, 23:32:20
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 18:23:28.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.12.2017, 10:28:48
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DAlexandru Vezi mesajul
Multumesc pentru raspuns,da,viata manastireasca ceea ce inseamna clar si viata duhovniceasca.
Din ce stiu,este mai dificil de a face facultate daca esti deja in cadrul unei manastiri.Vorba si de program,de invoiri pentru anumite ore posibil,devine mai dificil din orice punct de vedere,si probabil depinde foarte mult si de staret de a lua decizia.
Nu prea inteleg eu ,cam ce vrei tu de fapt,idea e ca vrei sa fii preot ,nu prea ai bani ,dar vrei sa te si calugaresti . Pana aici am inteles .Ce nu am inteles , ca tu accepti sfatul unui catolic in materie de duhovnicie ,manastiri ,etc. Un catolic nu-ti poate da vreun sfat din aceste domenii ca el ,nu are asa ceva in secta lui catolica !
Si uite asa tu ca si viitor preot /monah ai si ras la masa cu ereticul )) Bravo un inceput promitator . Da nu-i problema ,ca doar tu vrei sa castigi ceva bani ,sa ai si tu o exsistenta mai buna ,nu-i asa ? Vorba parintelui Paraianu de la Sambata de Sus " daca veti cerceta mai amanuntit ,veti vedea ca manastirile sunt pline de domiciliati ! "
Sfat : Nu te calugari (manastirile nu mai sunt deloc ce erau acum 30 de ani ) Casatoreste-te mergi la o facultate,munceste sa-ti castigi exsistenta si mai ales traieste ortodox ,iar cand va veni vremea sa treci in lumea cea nevazut ,vei intra inaintea multor teologi ,calugari ,sau preoti ! Mai gandeste-te !
Reply With Quote
Răspunde

Tags
calugarie.facultate, teologie.

Thread Tools
Moduri de afișare