Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.06.2017, 03:39:58
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit călugăria pe viață, cât de serios e respectată

Un călugăr s-a lăsat de mânăstire după 15 ani de viețuire monastică, a revenit în lume și s-a căsătorit.
Acesta a mai trecut și la Mânăstirea Putna, unde a fost om de încredere al starețului și se stabilise pe Athos de câțiva ani, iar caracterizarea lui era a unui om liniștit, solemn și serios, așadar un fel de a fi potrivit cu călugăria.

S-a mai dovedit încă odată dacă era cazul că în vremurile noastre e cu anevoie de rezistat, dacă pică și oameni cu 15 ani de experiență monahală dobândită în mânăstiri cu tradiție și cu o așezare sufletească de bun simț.

stirea pe subiect

E un semnal de alarmă pentru toți cei care se văd în viața monahală, dar nu realizează ce înseamnă o viețuire de acest fel pentru un interval între 30 și 60 de ani de la vârsta alegerii.

Nu ajunge să fii evlavios, liniștit, împăciuitor, de încredere și de caracter sau să renunți la mulți bani pentru a reuși în monahism, chiar dacă la prima vedere o mare parte din oameni (printre care și îndrumători duhovnicești) ar vedea în aceste trăsături, potențial, nu vă jucați cu monahismul !
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 28.03.2020 at 14:25:31.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.07.2017, 00:48:01
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

E un subiect extrem de serios, poate e si aiurea ca indraznesc sa vorbesc despre asta.

Eu crred ca omul asta totusi nu este impacat inlauntrul lui. Eu sunt convins ca omul vroia sa slujeasca lui Dumnezeu, ma rog nu il cunosc personal da asa parca ma gandesc.Parca erau caazuri de printi care au refuzat un regat ptr o femeie. Probabil trebuiau sa ia pe cineva de sange imparatesc si ei nu au vrut femeia respectiva, ci pe cea care o iubeau. Ptr o femeie frumoasa omul se poate pierde usor daca e mai sanguin.
Parerea mea,cred ca ar fi bine ca pana la 35 de ani ,sau uneori mai mult, sa ramana ca frati calugarii,sa nu fie tunsi in monahism, ma rog in functie de caz special, sa se dea voie mai iute.DEci ierarhi sa nu incurajeze tunderile in monahism pana in 35 de ani.Parerea mea ca cu trupul nu e de glumit. Parca si in vremurile parintelui Cleopa, dura vreo 10 ani pana sa fie tunsi in monahism.Imi aduc bine aminte? ... Adica omul sa fie luptat bine,incercat bine si doar apoi ca asa cum ai spus promiti lui Dumnezeu.

De pe link-ul ce l-ai dat am remarcat urmatoarele:"Apropo, dacă o să-l căutați în pozele de bucurie de după promovarea cu Bucovina Rădăuți, n-o să-l găsiți pe Edi! Nu bea sampanie, nu fumează, are acea solemnitate în toate gesturile. Aproape că e la fel ca acum 20 de ani: “Eu nu vreau să supăr pe nimeni, nici măcar pe adversarii mei!”. Peste Bandi au trecut ani de călugărie. A renunțat la haina monahală, dar sigur e mai înțelept. El e Bandi, Eduard Bandi!"
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.07.2017, 07:14:09
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
...
Peste Bandi au trecut ani de călugărie. A renunțat la haina monahală, dar sigur e mai înțelept..."
Decat un civil poate, dar nu decat haina monahala.
Renuntarea la haina monahala nu are cum sa fie semn de intelepciune.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.07.2017, 19:54:07
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eduard Bandi, un călugăr fost fotbalist în liga 1, intrat în monahism la 20 de ani la Mânăstirea Gura Motrului (Mehedinți) și tuns cu numele „Pahomie” s-a lăsat de mânăstire după 15 ani de viețuire monastică, a revenit în lume și s-a căsătorit.
Acesta a mai trecut și la Mânăstirea Putna, unde a fost om de încredere al starețului și se stabilise pe Athos de câțiva ani, iar caracterizarea lui era a unui om liniștit, solemn și serios, așadar un fel de a fi potrivit cu călugăria.

S-a mai dovedit încă odată dacă era cazul că în vremurile noastre e cu anevoie de rezistat, dacă pică și oameni cu 15 ani de experiență monahală dobândită în mânăstiri cu tradiție și cu o așezare sufletească de bun simț.

stirea pe subiect

E un semnal de alarmă pentru toți cei care se văd în viața monahală, dar nu realizează ce înseamnă o viețuire de acest fel pentru un interval între 30 și 60 de ani de la vârsta alegerii.

Nu ajunge să fii evlavios, liniștit, împăciuitor, de încredere și de caracter sau să renunți la mulți bani pentru a reuși în monahism, chiar dacă la prima vedere o mare parte din oameni (printre care și îndrumători duhovnicești) ar vedea în aceste trăsături, potențial, nu vă jucați cu monahismul !

Cu ocazia asta a căzut și mitul vehiculat de unele persoane cu interes pentru subiectele de credință cum că „dacă reziști în monahism 10 ani, e o garanție/ „un test de foc” că vei rezista până la finalul vieții.

În realitate habar n-avem câți din cei tunși vor fi scriși în ceata monahilor când se va trage linie.
Acela asa cum e el,cred ca e mai bun ca tine.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.07.2017, 22:59:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

E o ispita, o cadere? Categoric.

Si e bine ca cei care se gandesc la monahism sa aiba si exemplul asta ca reper in alegerile lor.
Calugaria reala, din vremurile noastre, nu e ca in Pateric, in ziua de azi calugarul e mai aproape de lume decat de pustie, si ca urmare si ispitele au un anumit specific, care nu e usor de prevazut si infruntat.

Ca e bun sau rau ca om, se mantuieste sau nu in conditiile astea, nu e cazul sa judecam noi..

Mai ales ca nu se stie daca peste cativa ani nu are sa fie inapoi in manastire.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.07.2017, 15:17:36
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Viata in singuratatea monahala nu este pentru oricine.

Cine alege calea asta ar fi bine sa gaseasca un povatuitor bun, un indrumator care sa stie ce sa-l invete si sa-l masoare corect, sa-i vada masura.

Iar despre cadere. Cu totii cadem in fiecare zi poate mai rau decat el. Poate ca in cazul lui caderea este plina de simbolism, este caderea unui inger, si de asta ne sare rau de tot in ochi.

E interesant, sa mergi 15 ani de zile pe un drum si la un moment dat sa spui: numai pot continua pe drumul asta, nu il mai suport, nu mi-l mai pot asuma.
Vreau atlceva, vreau usurare, vreau mai putin, vreau liniste.

Care o fi fost oare ratiunea ultima din spatele acestei caderi?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.07.2017, 16:34:41
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
E o ispita, o cadere? Categoric.

Si e bine ca cei care se gandesc la monahism sa aiba si exemplul asta ca reper in alegerile lor.
Calugaria reala, din vremurile noastre, nu e ca in Pateric, in ziua de azi calugarul e mai aproape de lume decat de pustie, si ca urmare si ispitele au un anumit specific, care nu e usor de prevazut si infruntat.

Ca e bun sau rau ca om, se mantuieste sau nu in conditiile astea, nu e cazul sa judecam noi..

Mai ales ca nu se stie daca peste cativa ani nu are sa fie inapoi in manastire.
Ai dreptate. Eo alegere pentru care e vsalabil "masoara de 1000 de ori si taie o data". Pe de alta parte, daca omul e insurat, inclusiv la biserica, si are si copii, sa se intoarca la manastire ar fi o dovada de inconstanta. Facatorul a zis "ce a unit Dumnezeu, omul sa nu desparta". Casatoria este mult mai veche si mai intemeiata in realitatea vietii decit calugaria. Ambele cai de mintuire au frumusetea lor. Nu este una mai presus de cealalta.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.07.2017, 21:24:20
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
...
Casatoria este mult mai veche si mai intemeiata in realitatea vietii decit calugaria. Ambele cai de mintuire au frumusetea lor. Nu este una mai presus de cealalta.
Ha, ha, ha!

Cum sa fie egale viata daruita lui Dumnezeu in comparatie cu vointa fiecaruia dupa plac?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.07.2017, 23:56:28
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ha, ha, ha!

Cum sa fie egale viata daruita lui Dumnezeu in comparatie cu vointa fiecaruia dupa plac?
Mno, e logic ca unui gnostic ca dvs. viata daruita lui Dumnezeu prin casatorie pare...contrariul ei.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.07.2017, 02:29:52
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ha, ha, ha!

Cum sa fie egale viata daruita lui Dumnezeu in comparatie cu vointa fiecaruia dupa plac?

Demetrica,stiai ca toti sfintii au mamici?
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare