Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 06.01.2018, 23:32:02
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Fiecare din noi avem dreptul de a judeca, dar nu spre osandire ci luare aminte.
Corect. Sunt curios cum stabileși dacă e albă sau neagră fără să judeci? :)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 28.04.2023, 22:41:38
George R. George R. is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2012
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
E o ispita, o cadere? Categoric.

Si e bine ca cei care se gandesc la monahism sa aiba si exemplul asta ca reper in alegerile lor.
Calugaria reala, din vremurile noastre, nu e ca in Pateric, in ziua de azi calugarul e mai aproape de lume decat de pustie, si ca urmare si ispitele au un anumit specific, care nu e usor de prevazut si infruntat.

Ca e bun sau rau ca om, se mantuieste sau nu in conditiile astea, nu e cazul sa judecam noi..

Mai ales ca nu se stie daca peste cativa ani nu are sa fie inapoi in manastire.
era fie in 1981 sau 1983. sihastria, judetul neamt. am asistat, impreuna cu multi alti oameni, "civili" si calugari, la urmatoarea scena, desprinsa din fellini: staretul, beat, a cantat si a dansat pe masa! asa ca lasati-o mai moale cu monahii care rezista ispitei...
Reply With Quote
  #33  
Vechi 13.05.2023, 09:34:03
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit iata ce se intampla in manastiri

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
unii dintre voi traiesc pe o alta planeta sau va faceti ca nu stiti ce se intampla prin unele manastiri.
pot sa spun ca am fost in vreo 2 manastiri pana acum si pot spune ce se intampla pe acolo (am fost in mai multe dar in trecere, in astea doua am stat 1-3 saptamani de cateva ori).

Se munceste fizic zi-lumina iar dimineata si seara sunt slujbe f frumoase.

M-a impresionat f mult ceea ce se citeste pe la Vecernie si Utrenie - din psalmi care sunt un fel de poezie scrisa de David sau alti autori sub influenta duhului sfant, iar cantarile sunt extraordinare.

In ce priveste calugarii, o parte sunt veniti acolo din chemare si o parte din alte motive, dar Sfintii Parinti spun ca Dumnezeu ne primeste pe toti, chiar daca initial ne indoim sau nu prea stim ce facem...

Cine vrea sa afle mai multe despre calugarie gaseste totul in cele 5 volume ale Sfantului Cuvios Paisie Aghioritul, care a fost invatat de insusi Dumnezeu care i-a imprimat in memorie toate raspunsurile la viitoarele intrebari ale inchinatorilor ce aveau sa le puna de-a lungul a vreo 20 de ani in viitor...

Povesteste chiar sfantul cum a fost in rapire invaluit de lumina necreata si i-a aparut in fatza ca la televizor, intrebarea si raspunsul una dupa alta timp de cateva ore si tot ce a vazut n-a mai uitat vreodata, adica i s-a imprimat in memorie totul.

In manastire gasesti oameni mai calmi, mai calzi si mai intelepti decat in lume pt ca sunt potoliti si invatati de duhul sfant si traiesc in pace cu ei insisi si cu ceilalti din jur.

Pacea asta vine de la faptul ca nu vor nimic de la nimeni, in lume toti se zbat si concureaza intre ei pt aceleasi resurse si astfel ajung sa-si piarda echilibrul, se enerveaza usor etc.

oricum mai sunt multe de spus dar si mai multe de trait, probabil ca orice om ar trebui sa stea 2-3 saptamani intr-o manastire ca sa poata face o comparatie cu viata din lume...
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 13.05.2023, 10:05:30
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George R. Vezi mesajul
era fie in 1981 sau 1983. sihastria, judetul neamt. am asistat, impreuna cu multi alti oameni, "civili" si calugari, la urmatoarea scena, desprinsa din fellini: staretul, beat, a cantat si a dansat pe masa! asa ca lasati-o mai moale cu monahii care rezista ispitei...
cred ca mi s-a intamplat si mie sa vad ca un staret se imbata in fiecare seara si am fost destul de dezamagit dar, mai tarziu, mi-a explicat un calugar mai in varsta (eu credeam ca are vreo 35 de ani ca nu avea nici-un fir de par alb in cap dar surpriza... avea 60) ca pe cei mai buni dintre noi ii munceste diavolul cel mai tare, iar Dumnezeu permite asta ca sa se smereasca si/sau ca sa-l incerce etc., astfel sa le dispara gandurile de mandrie de care sunt cuprinsi uneori sau alte ganduri necucernice care ne mai trec prin cap.

oricum ar fi toate sunt cu un scop

Daca Dumnezeu isi retrage harul de la cineva o face din mai multe motive dar in primul rand il ajuta pe acel om la mantuire si probabil si pe altii prin acea cadere a lui...

povesteste Sf Cuv Paisie Aghioritul un episod asemanator intamplat siesi.
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 13.05.2023, 14:36:56
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
cred ca mi s-a intamplat si mie sa vad ca un staret se imbata in fiecare seara si am fost destul de dezamagit dar, mai tarziu, mi-a explicat un calugar mai in varsta (eu credeam ca are vreo 35 de ani ca nu avea nici-un fir de par alb in cap dar surpriza... avea 60) ca pe cei mai buni dintre noi ii munceste diavolul cel mai tare, iar Dumnezeu permite asta ca sa se smereasca si/sau ca sa-l incerce etc., astfel sa le dispara gandurile de mandrie de care sunt cuprinsi uneori sau alte ganduri necucernice care ne mai trec prin cap.

oricum ar fi toate sunt cu un scop.
Eu am auzit de mănăstiri destul de stricte și cu alcoolul, adică îți face cineva observație frate doar un pahar, sau două, deja ai depășit depinde și de mănăstire.

Cel mai urât păcat la un monah nu e neapărat beția, ci sodomia, curvia, erezia și arivismul fuga după funcții bisericești, intrarea în monahism cu gând viclenesc de a fi stareț, episcop, mitropolit, căutarea de prieteni influenți care să-l propulseze spre scaune mari.

Apoi ar mai fi și zgârcenia să nu se facă milostenie, mănăstirile care nu fac milostenie se ridică Harul de la ele.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 13.05.2023, 22:43:29
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
pot sa spun ca am fost in vreo 2 manastiri pana acum si pot spune ce se intampla pe acolo (am fost in mai multe dar in trecere, in astea doua am stat 1-3 saptamani de cateva ori).

Se munceste fizic zi-lumina iar dimineata si seara sunt slujbe f frumoase.
Da cam așa am văzut și eu, dar se ajungea la Vecernie nu se neglijau slujbele ceea ce e bine, nu era chiar muncă zi noapte, decât dacă era ceva urgent de făcut.

La mănăstirile lipite de oraș gen Radu Vodă, Antim în București nu cred că se lucrează în agricultură că n-ar avea unde, depinde unde e situată mănăstirea și dacă are teren agricol, cât pământ are.
Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
M-a impresionat f mult ceea ce se citeste pe la Vecernie si Utrenie - din psalmi care sunt un fel de poezie scrisa de David sau alti autori sub influenta duhului sfant, iar cantarile sunt extraordinare.
Eu am văzut și la Biserica de mir din orașe, unele privegheri de noapte cu cântări pe tipic, după Idiomelar, de la excepțional în sus, problema era că nu e în fiecare parohie de oraș așa.

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
In ce priveste calugarii, o parte sunt veniti acolo din chemare si o parte din alte motive, dar Sfintii Parinti spun ca Dumnezeu ne primeste pe toti, chiar daca initial ne indoim sau nu prea stim ce facem...
Așa am auzit și eu, chiar și cei care au venit din sărăcie la mănăstire au șanse de mântuire, singurii periculoși erau cei trimiși de diavol să facă tulburare, unii sunt trimiși de diavol la mănăstire sau sunt infiltrați ca să ajungă stareți și să căpușeze economic mănăstirea.


Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
In manastire gasesti oameni mai calmi, mai calzi si mai intelepti decat in lume pt ca sunt potoliti si invatati de duhul sfant si traiesc in pace cu ei insisi si cu ceilalti din jur.

Pacea asta vine de la faptul ca nu vor nimic de la nimeni, in lume toti se zbat si concureaza intre ei pt aceleasi resurse si astfel ajung sa-si piarda echilibrul, se enerveaza usor etc.

oricum mai sunt multe de spus dar si mai multe de trait, probabil ca orice om ar trebui sa stea 2-3 saptamani intr-o manastire ca sa poata face o comparatie cu viata din lume...
Pe Athos se zice că două trei zile ești sub binecuvântarea Maicii Domnului, din a 4-a zi încep ispitele de la diavol care încearcă să te scoată din munte, poate la fel e și la mănăstirile din afara Athosului.

Oameni nervoși mai găsești la mănăstiri, dar sunt mai rari.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.05.2023 at 22:45:40.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 14.05.2023, 08:30:15
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
...In ce priveste calugarii, o parte sunt veniti acolo din chemare si o parte din alte motive, dar Sfintii Parinti spun ca Dumnezeu ne primeste pe toti, chiar daca initial ne indoim sau nu prea stim ce facem...
Si numele tau imi sugereaza ca te-ai inclus si tu aici.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 14.05.2023, 08:47:36
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Si numele tau imi sugereaza ca te-ai inclus si tu aici.
In ce priveste calugarii, o parte sunt veniti acolo din chemare si o parte din alte motive, dar Sfintii Parinti spun ca Dumnezeu ne primeste pe toti, chiar daca initial ne indoim sau nu prea stim ce facem...
Nu pare, mai degrabă spune că a stat în vizită sau ca simplu observator al vieții monahale, dacă era la mănăstire nu cred că scria pe forum.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare