Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.11.2005, 14:51:14
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Spunea despre calugari, monahi, Sfantul Macarie (smerindu-se pe sine, dar intr-u adevar!) atunci cand era intrebat, "monah, eu nu sunt, dar am vazut monahi!"

Despre calugaria neagra sau alba?! ...............................................

Si demonii in Biserici sunt pictati negri, dar sunt si albi (ispitindu-l pe Iisus Hristos!).

Despre mireni?! Buni crestini, buni romani, buni oameni si cu frica Lui Dumnezeu, care este inceputul intelepciunii!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.09.2006, 11:51:38
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu nu am inteles nimic din mesajul tau... ce ai vrut sa intrebi de fapt?

ce inseamna "smerindu-se pe sine"?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.09.2006, 15:11:11
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Ce frumos cuvant de lumina si de mantuire ai adus, da, mie imi este de folos...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.09.2006, 20:01:30
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

primus
"smerenia" este sinonim cu modestia...numai ca "smerenie" este folosit in biserica iar "modestie" este folosit ca termen laic,dar exprima acelasi lucru...
Alt ex :morala-etica = doua cuvinte sinonime care au acelasi inteles dar sunt folosite frecvent,fiecare in medii diferite.

Iar cat priveste intrebarea sau ce doreste sa spuna si ce raspunsuri asteapta autorul acestui top...nici eu nu am inteles.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.10.2006, 11:19:58
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Vad ca nu prea s-a ingramadit lumea sa posteze pe acest top,sincer ar fi multe de spus,dar aceasta depinde daca intelege multi aceasta relatie dintre mireni si calugari,sau ideea poate trebuie dezbatuta separat;mireni si calugari;diferente.Depinde cum se pune problema,personal,as putea spune ca aceasta reletie a devenit tot mai stransa in randul familiilor mai religioase,lucru care a decshis mai multe posibilitati de ispitire a calugarilor de catre cadrul social,sub pretextului ajutorului reciproc..... nu mai spun nimic!,ma cam impotmolesc fiindca,sincer e un subiect prea complex,devenit cotidian,probabil,pentru majoritatea dintre voi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.10.2006, 11:27:13
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
primus
"smerenia" este sinonim cu modestia...numai ca "smerenie" este folosit in biserica iar "modestie" este folosit ca termen laic,dar exprima acelasi lucru...
Alt ex :morala-etica = doua cuvinte sinonime care au acelasi inteles dar sunt folosite frecvent,fiecare in medii diferite.

Iar cat priveste intrebarea sau ce doreste sa spuna si ce raspunsuri asteapta autorul acestui top...nici eu nu am inteles.
Nu sunt de acord cu tine. Smerenia e mai mult decat modestia. De ce crezi ca se spune ca smerenia n-are fund pe cand pe multi oameni ii vezi modesti?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.10.2006, 11:28:01
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de primus
eu nu am inteles nimic din mesajul tau... ce ai vrut sa intrebi de fapt?
Nici eu n-am inteles ce vrea sa spuna...:dozingoff:
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.03.2007, 01:26:21
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Spunea despre calugari, monahi, Sfantul Macarie (smerindu-se pe sine, dar intr-u adevar!) atunci cand era intrebat, "monah, eu nu sunt, dar am vazut monahi!"

Despre calugaria neagra sau alba?! ...............................................

Si demonii in Biserici sunt pictati negri, dar sunt si albi (ispitindu-l pe Iisus Hristos!).

Despre mireni?! Buni crestini, buni romani, buni oameni si cu frica Lui Dumnezeu, care este inceputul intelepciunii!
Citat din biblie:INCEPUTUL INTELEPCIUNII ESTE FRICA DE DUMNEZEU"[adica in tot ce faci sa te gindesti sa nuajungi sa-l superi pe DOMNUL.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.03.2007, 19:02:46
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian
Citat:
În prealabil postat de primus
eu nu am inteles nimic din mesajul tau... ce ai vrut sa intrebi de fapt?
Nici eu n-am inteles ce vrea sa spuna...:dozingoff:
Cred ca sa vroia raspuns la un topic si din greseala a initiat un nou toipic.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.03.2007, 15:56:55
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian
Citat:
În prealabil postat de Clausemi
primus
"smerenia" este sinonim cu modestia...numai ca "smerenie" este folosit in biserica iar "modestie" este folosit ca termen laic,dar exprima acelasi lucru...
Alt ex :morala-etica = doua cuvinte sinonime care au acelasi inteles dar sunt folosite frecvent,fiecare in medii diferite.

Iar cat priveste intrebarea sau ce doreste sa spuna si ce raspunsuri asteapta autorul acestui top...nici eu nu am inteles.
Nu sunt de acord cu tine. Smerenia e mai mult decat modestia. De ce crezi ca se spune ca smerenia n-are fund pe cand pe multi oameni ii vezi modesti?
Nu ma refeream la vestimentatie si nici la capacitatea intelectuala ci la atitudine si la explicatia din punct de vedere semantic.

Cu alte cuvinte nici eu nu sunt de acord cu tine...de fapt nici nu prea am cu ce sa fiu de acord de vreme ce n-ai sustinut in nici un fel ceea ce ai spus....pt mine este parerea ta si ti-o respect,nu am de ce sa te contrazic daca tie iti place sa crezi asa.

"De ce crezi ca se spune ca smerenia n-are fund pe cand pe multi oameni ii vezi modesti?"...de ce? te intreb si eu? cine spune ca are sau n-are fund? si la ce te referi cand spui ca multi oameni sunt modesti?
Pt mine nu exista nici o diferenta intre modestie si smerenie...omul modest este omul smerit...REPET : nu ma refer la saracie si la prostie...ci la atitudine si comportament fata de tot ce-l inconjoara.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Calugarii cu id de YM alinnasser2010 Calugarul 169 13.10.2010 14:06:42
Despre Sfintele Taine savarsite de mireni Florin-Ionut Despre Biserica Ortodoxa in general 8 30.09.2010 16:59:47
abateri pentru mireni?! vsovi Pocainta 0 04.06.2007 11:47:44