Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.04.2006, 22:45:35
Gabriela-Ionela Gabriela-Ionela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.03.2006
Mesaje: 15
Implicit

Raspunsul e in noi insine si cred ca cel mai mult ne poate ajuta duhovnicul. Nu cautati chemarea in afara voastra (in carti, in parerea celor din jur etc.) ci acolo in adancul sufletului vostru dar neaparat sa aveti si un duhovnic. Insusi Domnul vorbeste prin gura duhovnicului. Forumul pe care l-am citat este unul orientativ, de asemenea si cartile sfinte sunt un auxiliar, un instrument de cercetare a cugetului, dar nu ele ne dau raspunsul ci noi insine. Poate ca exprimarea mea a dat de inteles ca ve-ti gasi un raspuns la nelamurirea voastra si daca e asa iertati-ma. Staruiti cu rugaciune fierbinte si miscatoare catre Mantuitorul, rugati-L cu lacrimi sa va lumineze cu lumina mai presus de fire a Harului Sau si sa va calauzeasca la acea viata in care sa-I placeti mai mult si sa faceti sfanta Lui Voie, zicand cu regele Iosafat: " Nici nu stim ce sa facem... dar sa fie spre Tine ochii nostri" (II Paralip. 20, 12) si cu David: " Arata-mi, Doamne, calea pe care sa merg, ca la tine am ridicat sufletul meu" (Ps. 142, 10). Nu am pretentia ca raspunsul meu este foarte bun.

Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.04.2006, 01:53:38
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Sunt deacord cu tine Gabriela-Ionela.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.04.2006, 13:48:19
Gabriela-Ionela Gabriela-Ionela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.03.2006
Mesaje: 15
Implicit

Daliapantelimon a scris

PANA LA URMA, CARE E CONCLUZIA?

Uite eu iti pot spune concluzia mea. Deocamdata eu ma multumesc cu ce am, incerc sa ma deprind cu viata sociala si cu cea profesionala. Incerc sa ma potrivesc cu situatia in care m-a asezat Dumnezeu, asumandu-mi responsabilitatile si grijile zilnice.
Aceasta cu simplitate, cu mintea lipita continuu de Dumnezeu si fara sa incetam a aspira la "unicul necessar" si straduindu-ne "sa fim intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii"(Mat. 10, 16).
Deci nu este nevoie sa ne retragem intr-o manastire ca sa ne mantuim deoarece nu calea prin ea insasi- monahismul sau casatoria- mantuieste ci implinirea fagaduintelor, a voii lui Dumnezeu si a Legii Sale. Asadar monahismul nu este singura cale care duce la mantuire. Nu lumea, nu agitatia ei este cauza tulburarii noastre, ci patimile noastre, starea noastra launtrica.
Nu uita pe Maica Domnului si repeta mereu: "nu ma lasa Maicuta, miluieste-ma"
Doamne ajuta si rabdare!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.04.2006, 15:54:43
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gabriela-Ionela
Daliapantelimon a scris

PANA LA URMA, CARE E CONCLUZIA?

Uite eu iti pot spune concluzia mea. Deocamdata eu ma multumesc cu ce am, incerc sa ma deprind cu viata sociala si cu cea profesionala. Incerc sa ma potrivesc cu situatia in care m-a asezat Dumnezeu, asumandu-mi responsabilitatile si grijile zilnice.
Aceasta cu simplitate, cu mintea lipita continuu de Dumnezeu si fara sa incetam a aspira la "unicul necessar" si straduindu-ne "sa fim intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii"(Mat. 10, 16).
Deci nu este nevoie sa ne retragem intr-o manastire ca sa ne mantuim deoarece nu calea prin ea insasi- monahismul sau casatoria- mantuieste ci implinirea fagaduintelor, a voii lui Dumnezeu si a Legii Sale. Asadar monahismul nu este singura cale care duce la mantuire. Nu lumea, nu agitatia ei este cauza tulburarii noastre, ci patimile noastre, starea noastra launtrica.
Nu uita pe Maica Domnului si repeta mereu: "nu ma lasa Maicuta, miluieste-ma"
Doamne ajuta si rabdare!
MULTUMESC, E CEL MAI BUN RASPUNS PE CARE-L CITESC. MULTUMESC MULT, ASA ESTE...:):):)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.04.2006, 16:33:37
Gabriela-Ionela Gabriela-Ionela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.03.2006
Mesaje: 15
Implicit

MA BUCUR MULT CA RASPUNSUL MEU TI-A FOST FOLOSITOR. TI-AM RASPUNS CU PLACERE SI DIN INIMA. MAICA DOMNULUI SA FIE CU TINE CACI DACA NU AR FI FOST EA CINE NE-AR FI IZBAVIT DIN ATATEA NEVOI SI NECAZURI! PACE SI BUCURIE DALIAPANTELIMON!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.04.2006, 17:24:11
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gabriela-Ionela
MA BUCUR MULT CA RASPUNSUL MEU TI-A FOST FOLOSITOR. TI-AM RASPUNS CU PLACERE SI DIN INIMA. MAICA DOMNULUI SA FIE CU TINE CACI DACA NU AR FI FOST EA CINE NE-AR FI IZBAVIT DIN ATATEA NEVOI SI NECAZURI! PACE SI BUCURIE DALIAPANTELIMON!
NU AM EXAGERAT CAND AM SPUS CA..CITIND RASPUNSUL TAU, M-AM LUMINAT LA FATA. ASTA E SOLUTIA ATAT PENTRU PRIETENA MEA, CAT PENTRU ORICINE AFLAT IN INDOIALA. POATE SA NU FIE TIMPUL, POATE SA NU FIE VOIA LUI DUMNEZEU, POATE SA FIE SLABICIUNEA SI PACATUL MAI PUTERNIC DECAT OMUL. ORICARE DIN ACESTE VARIANTE AR FI, E BINE SA NE MULTUMIM CU CE AVEM, SA CAUTAM PE DUMNEZEU CUM PUTEM IN SITUATIA NOASTRA, SA NU NE LASAM COPLESITI DE GRIJILE LUMII SI SA NE INDEPARTAM DE DOMNUL.
AI MARE DREPTATE, INSA IN CAZUL ACESTEI PERSOANE LA CARE M-AM REFERIT, LUCRURILE NU SUNT CHIAR ATAT DE SIMPLE. ITI VOI SCRIE UN MESAJ MAI AMPLUS SI ATUNCI POATE CA VEI INTELEGE DE CE ASA, DE CE ACUM...SI MULTE ALTELE.IARTA-MA!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.04.2006, 21:55:46
Gabriela-Ionela Gabriela-Ionela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.03.2006
Mesaje: 15
Implicit

Dalia, trebuie sa avem mare grija noi cei ce oscilam intre viata de manastire si cea de casatorie. Sa presupunem ca am gasit un raspuns si ne hotaram pentru casatorie dar inevitabil tot ne mai gandim si la manastire. In acest caz trebuie sa luam aminte la modul in care ne intemeiem o familie, sa fie una buna si placuta Domnului. Se stie ca si casatoria este binecuvantata de Dumnezeu o data prin aceea ca Dumnezeu a facut inca de la inceput barbat si femeie si a spus cresteti si va inmultiti dar si prin aceea ca Hristos a prefacut apa in vin la nunta din Cana. Deci daca noi nu ne vom intemeia o familie in care sotii sa se sfinteasca unul pe altul, atunci mi se pare ca nu vom putea infrunta duhovniceste necazurile, iar vrajmasul isi va baga putin codita si ne va lupta cu gandurile: eu trebuia sa merg la manastire dar daca m-am casatorit asa-mi trebuie.
Daca ne hotaram pentru manastire este necesar sa stim la ce sa ne asteptam ca mergand acolo sa nu avem surpriza ca nu putem face fata. Nu e simplu deloc.
Si nu ai de ce sa-ti ceri iertare.:)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.04.2006, 15:10:33
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gabriela-Ionela
Dalia, trebuie sa avem mare grija noi cei ce oscilam intre viata de manastire si cea de casatorie. Sa presupunem ca am gasit un raspuns si ne hotaram pentru casatorie dar inevitabil tot ne mai gandim si la manastire. In acest caz trebuie sa luam aminte la modul in care ne intemeiem o familie, sa fie una buna si placuta Domnului. Se stie ca si casatoria este binecuvantata de Dumnezeu o data prin aceea ca Dumnezeu a facut inca de la inceput barbat si femeie si a spus cresteti si va inmultiti dar si prin aceea ca Hristos a prefacut apa in vin la nunta din Cana. Deci daca noi nu ne vom intemeia o familie in care sotii sa se sfinteasca unul pe altul, atunci mi se pare ca nu vom putea infrunta duhovniceste necazurile, iar vrajmasul isi va baga putin codita si ne va lupta cu gandurile: eu trebuia sa merg la manastire dar daca m-am casatorit asa-mi trebuie.
Daca ne hotaram pentru manastire este necesar sa stim la ce sa ne asteptam ca mergand acolo sa nu avem surpriza ca nu putem face fata. Nu e simplu deloc.
Si nu ai de ce sa-ti ceri iertare.:)
DA, ASA ESTE, AM SI EU O PRIETENA CARE VISA LA MANASTIRE ZI DE ZI, INSA S-A CASATORIT IN CELE DIN URMA. DIN DRAGOSTE....SI CONVINGERE MAI MULT SAU MAI PUTIN. ACUM ARE UN COPIL, INSA NU O SIMT DELOC IMPLINITA IN CASNICIE, DESI SOTUL EI ESTE BISERICOS PANA PESTE POATE. LEGATURA AFECTIVA DINTRE EI E FRAGILA. DECI NU NUMAI CREDINTA, CI SI DRAGOSTEA FAC CASA BUNA. BINE CA O MAI INSENINEAZA PRUNCUTUL ACELA DRAGALAS, CA ALTFEL AR CADEA IN DISPERARE.
DIN FERICIRE,EU SUNT SINGURA SI NICI NU SE ARATA VREO ISPITA LA ORIZONT (SPRE CIUDA MAMEI:p). SLAVA DOMNULUI CA IMI VAD DE SERVICI, FACULTATE, RUGACIUNE.:)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.04.2006, 16:10:53
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

.....despre calugarit, vei sti daca esti chemat la momentul potrivit, cat despre casatorie lucrurile sunt simple, recititi capitolul 7 din Epistola intaia catre Corinteni a Sfantului Apostol Pavel din Sfanta Scriptura :D
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.05.2006, 16:56:00
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Pentru daliapantelimon.
O carte care ajuta foarte mult sa isi limpezeasca cineva aceste ganduri, sa isi dea seama care sunt de fapt motivatiile sale, este "Traditie si Libertate in Spiritualitatea Ortodoxa" , a Mitropolitului Antonie Plamadeala. Se gaseste acolo inclusiv slujba tunderii in monahism, in cadrul careia marturisesti in fata Altarului ca ai venit la manastire "dorind viata pustniceasca si ingereasca", iar nu "din vreo nevoie sau din frica". Manastirea nu este azil. Spui ca de fapt isi doreste pe cineva- un prieten. Cine stie de ce necazuri o fereste Bunul Dumnezeu daruindu-i singuratatea!... Sa ne incheiem fiecare rugaciune cu "Doamne, fie voia Ta in viata mea!", si sa nu uitam acel "Cautati mai intai imparatia Lui Dumnezeu..."
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Drumul spre calugarie antoniap Calugarul 237 02.02.2016 12:06:30
Noblete, convertire, pocainta, calugarie si martiriu antoniap Pocainta 3 15.11.2012 22:09:01
Ti-ai lasa sotia(-ul),copiii...pentru calugarie? bodo1222 Calugarul 106 08.09.2011 16:16:49
Patriarhul Daniel implineste 23 de ani de calugarie costel Stiri, actualitati, anunturi 1 09.08.2010 00:48:39