Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.05.2006, 17:05:55
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina77
Pentru daliapantelimon.
O carte care ajuta foarte mult sa isi limpezeasca cineva aceste ganduri, sa isi dea seama care sunt de fapt motivatiile sale, este "Traditie si Libertate in Spiritualitatea Ortodoxa" , a Mitropolitului Antonie Plamadeala. Se gaseste acolo inclusiv slujba tunderii in monahism, in cadrul careia marturisesti in fata Altarului ca ai venit la manastire "dorind viata pustniceasca si ingereasca", iar nu "din vreo nevoie sau din frica". Manastirea nu este azil. Spui ca de fapt isi doreste pe cineva- un prieten. Cine stie de ce necazuri o fereste Bunul Dumnezeu daruindu-i singuratatea!... Sa ne incheiem fiecare rugaciune cu "Doamne, fie voia Ta in viata mea!", si sa nu uitam acel "Cautati mai intai imparatia Lui Dumnezeu..."
Doamne ajuta!
DA, CAREREA PE CARE AI RECOMANDAT-O ESTE EXTRAORDINARA. STIA DE SLUJBA TUNDERII IN MONAHISM DE MAI MULT TIMP. ASA ESTE...CINE STIE DE CE NECAYURI O FERESTE DUMNEZEU. DAR SPUNE ASTA PARINTILOR EI, SPUNE ASTA SI FA/I SA INTELEAGA....FA-O PE EA INSASI SA INTELEAGA SI SA SE DESPRINDA DE EI, DE EA INSASI, SA URMEYE VOIA LUI... POTI??????????????
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.05.2006, 13:35:14
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Nu, eu personal nu pot, Dalia. Dar altii poate ca pot. Uite, pentru mine este un deliciu site-ul Maicii Siluana, (www.sfintii-arhangheli.ro) il studiez destul de des si gasesc multe lucruri interesante acolo.
Iti citez cu aproximatie, ca sa-ti exemplific, un crampei care are legatura cu aceasta problema: "voia Lui Dumnezeu nu este de a face ceva sau altceva, ci de a face orice dumnezeieste"; gasesti acolo cai catre Bucurie (ex. o invatatura foarte frumoasa despre Rugaciunea Lui Iisus), si cai de a te lepada de "zdrentele dorintelor impuse de lumea aceasta". Inca un aspect: am convingerea ca un om nefericit si nemultumit in singuratate va fi in scurt timp la fel de nefericit si in tovarasia altcuiva si viceversa. Pentru ca fericirea nu depinde de un context sau eveniment exterior ci de prezenta Lui Dumnezeu in inima omului. Din proprie experienta, iti spun ca desi Dumnezeu a fost nespus de darnic cu mine, aveam si eu -si mai am cateodata- tot felul de nemultumiri. Toti suntem cateodata in situatia ca ne simtim singuri, nefericiti, neintelesi. Daca am avea puterea sa ne ridicam putin privirea sufletului din aceasta autocompatimire bolnava si sa vedem cata suferinta si singuratate exista de fapt in jurul nostru... Cati sunt cei care ar avea nevoie de tine si pentru care ai putea schimba ceva in bine daca n-ai mai trece prin aceasta minunata viata ca un somnambul... Poate crezi ca acestea sunt doar vorbe- convinge-o pe prietena ta sa experimenteze practic si se va convinge. Si nu uita sa-i recomanzi site-ul respectiv- cu siguranta ii va fi de mare folos. S-auzim de bine ! :)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.06.2006, 11:04:34
Andrei_sunt Andrei_sunt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2006
Mesaje: 9
Implicit

Eu am vazut pe pielea mea cum insala diavolul pe om, incepe si citeste din biblie, se lumineaza si dintr-o data ar vrea sa se calugareasca, crede ca este urmatorul pas, dar aceasta este o ispita. Sunt si cazuri cand nu este si este intradevar o chemare, dar cei mai multi sunt slabi , neinvatati, nelucrati etc. Si ei se lupta cu ei insisi vor sa mearga etc, trec printr-un conflict psihologic mare, si intr-un final sunt deznadajduiti, infrnati, fara putere, si incet incet se lasa de religie, pararea mea este ca tre sa ascultam de sfatul printeleui Papacioc, care zice ca dupa ce ai invins lumea mergi acolo, nu ca sa te refugiezi de ispite, este foarte important sa integem asta. LA calugarie mergi puetrnic ca sa fii si mai puternic ca sa te dsavarsesti. nu din slabiciune de lupta sau fara rabdare sau din stramtorare sau presati de timp etc.
Acolo mergi cu un oarecare zambet , liniste, rabdare. etc
De cele mai multe ori acest sentiment este ispita si daca va dati seama si va rugati la Dumnezeu si il dati la aratare o sa dispara, o sa vedeti .
De aceea cei cheamti cu adevarat sunt un pic mai tari, nu prea stau pe ganduri, nu au lanturi, sunt clari, decisi, fermi de la inceput pana la final, si sunt bine documentati si trecuti prin lupta. Numai bine!!!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.06.2006, 13:29:10
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Am hotarat sa scriu si eu la acest subiect deoarece si eu sunt,probabil ca multi altii in aceasta situatie,de a alege intre casatorie si calugarie.Dumnezeu stie ce e mai bine pentru noi,insa pana acum cel putin,nu sunt foarte sigur ce cale sa aleg.Adevarul este ca nu-mi gasesc locul in aceasta lume atat de superficiala si profana,unde totul se relativizeaza,pana si adevarul biblic.Dar,desi nu sunt deplin hotarat,simt o chemare in sufletul meu,din ce in ce mai puternica,spre viata monahala.Sper ca Dumnezeu sa-mi dea gandul cel bun si sa aleg calea cea buna.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.06.2006, 16:56:47
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marius_daniel
am hotarat sa scriu si eu la acest subiect deoarece si eu sunt,probabil ca multi altii in aceasta situatie,de a alege intre casatorie si calugarie.dumnezeu stie ce e mai bine pentru noi,insa pana acum cel putin,nu sunt foarte sigur ce cale sa aleg.adevarul este ca nu-mi gasesc locul in aceasta lume atat de superficiala si profana,unde totul se relativizeaza,pana si adevarul biblic.dar,desi nu sunt deplin hotarat,simt o chemare in sufletul meu,din ce in ce mai puternica,spre viata monahala.sper ca dumnezeu sa-mi dea gandul cel bun si sa aleg calea cea buna.doamne ajuta!
ma bucur mult pentru tine si m-as bucura daca ai duce intentia pana la capat. Cu adevarat devine tot mai greu de rezistat in lume, dar mai ales devine tot mai greu sa fii inteles si acceptat ca om al lui hristos! Domnul sa te intareasca!:):)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.06.2006, 23:34:27
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Multumesc mult pentru incurajare si vorbele frumoase.Sa-ti dea Dumnezeu sanatate si toate cele bune.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.06.2006, 01:18:32
MMihail MMihail is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Mesaje: 58
Implicit

Andrei sunt - ai pus foarte bine problema. Sunt de acord cu ce zici tu - un calugar bun este si un mirean bun, si invers. Cine are chemare o simte atat de puternic incat stie sigur ce trebuie sa faca.
La fel ca un om care se indragosteste - nu sta si se intreaba - stie :)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.06.2006, 14:52:21
licht1010 licht1010 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2006
Mesaje: 1
Implicit

Am fost in primavara intr-un pelerinaj si ajunsi la o manastire-Mrea Comana,cineva din grup a pus exact intrebarea aceasta:cum poti sti dak esti pentru casatorie sau pt calugarie?Parintele(un parinte deosebit,cu o blandete si o dragoste deosebita)a raspuns simplu:pur si simplu simti chemarea;adik nu poate cineva sa-ti dea un raspuns si sa-ti spuna fa aia sau cealalta,ci tu trebuie sa gasesti raspunsul in adancul sufletului tau.E ca atunci cand esti indragostit:esti in stare sa fugi de acasa,sa pleci pe geam numai k sa te intalnesti cu persoana iubita,asa si cu calugaria:pana cand nu simti k arzi cu putere si k nu se poate altfel.Daca esti indecis insa,inseamna k nu esti pregatit nici pt una ,nici pt cealalta.Dar important este sa fim buni crestini fie in casatorie,fie in calugarie si sa ne ingaduim unii pe altii.
Dumnezeu sa te lumineze si sa-ti arate calea pe care trebuie sa o urmezi!Roaga-te mult si cauta in sufletul tau,pt ca numai acolo poti gasi raspunsul.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.06.2006, 09:52:20
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de licht1010
Am fost in primavara intr-un pelerinaj si ajunsi la o manastire-Mrea Comana,cineva din grup a pus exact intrebarea aceasta:cum poti sti dak esti pentru casatorie sau pt calugarie?Parintele(un parinte deosebit,cu o blandete si o dragoste deosebita)a raspuns simplu:pur si simplu simti chemarea;adik nu poate cineva sa-ti dea un raspuns si sa-ti spuna fa aia sau cealalta,ci tu trebuie sa gasesti raspunsul in adancul sufletului tau.E ca atunci cand esti indragostit:esti in stare sa fugi de acasa,sa pleci pe geam numai k sa te intalnesti cu persoana iubita,asa si cu calugaria:pana cand nu simti k arzi cu putere si k nu se poate altfel.Daca esti indecis insa,inseamna k nu esti pregatit nici pt una ,nici pt cealalta.Dar important este sa fim buni crestini fie in casatorie,fie in calugarie si sa ne ingaduim unii pe altii.
Dumnezeu sa te lumineze si sa-ti arate calea pe care trebuie sa o urmezi!Roaga-te mult si cauta in sufletul tau,pt ca numai acolo poti gasi raspunsul.
Doamne ajuta!
DAR DACA SUNT FIRE NEVAZUTE CARE TE TIN IN LUME, DACA AI SLABICIUNI TRUPESTI SAU SUFLETESTI CARE PUN LA INDOIALA REZISTENTA TA PE TERENUL DE LUPTA? DAR DACA TE CHINUIE UN GAND DE CARE NU TE POTI DEZLIPI DECAT CU MARE CHIN(GANDUL DE A AVEA UN COPIL, DE PILDA)? CE TE FACI ATUNCI? TEORETIC SIMTI, STII, VEZI CA ACEEA E CHEMAREA TA-MONAHISMUL, DAR NU AI ARIPILE INTREGI CA SA ZBORI!!!POATE EXISTA UN CHIN MAI MARE???
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.07.2006, 18:51:30
vali vali is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2006
Mesaje: 13
Implicit

O dilema despre calugarie-casatorie o poate rezolva doar un duhovnic foarte bun si cred ca doar un asemenea duhovnic poate ajuta in oricare dintre variante. Trebuie sa intrebi pe cineva care iti spune ce vrea Dumnezeu de la tine. Daca incerci sa discerni tu, poti sa ajungi si la depresie, Doamne fereste!Parintele Nichita Pascan, judetul Olt, manastirea Brancoveni, comuna Brancoveni, pe drumul Caracal-Slatina la vreo 20-25 de Km.Sau un altul mai apropiat...Cere sfat!Cere sfat!Cere sfat!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Drumul spre calugarie antoniap Calugarul 237 02.02.2016 12:06:30
Noblete, convertire, pocainta, calugarie si martiriu antoniap Pocainta 3 15.11.2012 22:09:01
Ti-ai lasa sotia(-ul),copiii...pentru calugarie? bodo1222 Calugarul 106 08.09.2011 16:16:49
Patriarhul Daniel implineste 23 de ani de calugarie costel Stiri, actualitati, anunturi 1 09.08.2010 00:48:39