Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.05.2012, 18:03:05
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Deci toata echipa aia de sfinti te-au ajutat sa scapi de o durere de cap si sa gasesti niste lemne ca sa renovezi casa... Tare, uite eu iti spun ca din cand in cand ma mai doare si pe mine capul dar imi trece fara rugaciuni la 14 sfinti, eventual cu un medicament.

Cat despre partea cu materialele de constructii, pai prietene, stii cate magazine cu astfel de chestii sunt intr-un oras? Sunt zeci de magazine mici, fara a pune la socoteala marile supermarketuri.

Dupa cate spui tu inteleg ca daca te-ai ruga la toti sfintii din calendar, in acelasi timp, ai putea face orice.

Last edited by apophis; 14.05.2012 at 18:10:20.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.05.2012, 19:41:25
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Deci toata echipa aia de sfinti te-au ajutat sa scapi de o durere de cap si sa gasesti niste lemne ca sa renovezi casa... Tare, uite eu iti spun ca din cand in cand ma mai doare si pe mine capul dar imi trece fara rugaciuni la 14 sfinti, eventual cu un medicament.

Cat despre partea cu materialele de constructii, pai prietene, stii cate magazine cu astfel de chestii sunt intr-un oras? Sunt zeci de magazine mici, fara a pune la socoteala marile supermarketuri.

Dupa cate spui tu inteleg ca daca te-ai ruga la toti sfintii din calendar, in acelasi timp, ai putea face orice.
Nu te cunosc si nu ma cunosti. Iar pentru a judeca si a critica toti suntem buni. Din punctul meu de vedere, din moment ce nu stii exact cum s-au intamplat lucrurile, cand nu erai implicat cel putin indirect in acele situatii pe care eu le-am povestit, pentru ce critici? Din cate stiu eu acest forum este pentru a ne ajuta unii pe altii si de a aduce multumire lui Dumnezeu, Maicii Domnului si tuturor sfintilor pentru ajutorul primit si nu pentru criticat intamplarile altora.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.05.2012, 20:21:17
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Te impiedic eu sa nu aduci multumiri? Acest forum este pentru toata lumea, este public intr-o tara democratica.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.05.2012, 23:21:18
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Deci toata echipa aia de sfinti te-au ajutat sa scapi de o durere de cap si sa gasesti niste lemne ca sa renovezi casa... Tare, uite eu iti spun ca din cand in cand ma mai doare si pe mine capul dar imi trece fara rugaciuni la 14 sfinti, eventual cu un medicament.

Cat despre partea cu materialele de constructii, pai prietene, stii cate magazine cu astfel de chestii sunt intr-un oras? Sunt zeci de magazine mici, fara a pune la socoteala marile supermarketuri.

Dupa cate spui tu inteleg ca daca te-ai ruga la toti sfintii din calendar, in acelasi timp, ai putea face orice.

"" “Sa ne „incapatanam”, deci, sa pretuim aceste valori inestimabile, pentru ca ele ne mai tin!… Sa preferam acest „comportament” — fie el si dispretuit ca „medieval”, dar care izvoraste din adanca si profunda evlavie a neamului acestuia fata de Dumnezeu si sfintii Lui — in locul vacarmului de pe stadioane sau alte locuri de distractie „moderna” si „la moda”…. Sa ramanem crestini adevarati, chiar daca „se va rade” de noi ori vom fi dispretuiti” (PS Sebastian)""
http://www.razbointrucuvant.ro/2011/...ele-sfintilor/
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.05.2012, 09:59:19
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Ai dreptate Adriana !
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.05.2012, 10:13:11
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.adevarul.ro/george_radule...580811914.html

"De ani de zile, televiziunile (și uneori ziarele) ne oferă același scenariu de prost gust în preajma și în timpul procesiunilor creștine.

Dacă mai e vorba și despre depunerea spre închinare a unor sfinte moaște, e „perfect". Se folosesc „ingredientele" clasice: bătrâne cărora li se face rău la coadă, îmbulzeală, jandarmi nădușiți care fac față cu greu „hoardelor" de pensionari. Invariabil, se face vorbire și despre cetățeni care „își freacă" portofelele sau alte obiecte personale de osemintele izvorâtoare de mir.

În „peisaj" apare și câte un sociolog de serviciu care explică doct că „oamenii nu mai au încredere în ei înșiși și nici în autorități". Chipurile, ar vrea să se întâmple „ceva magic" în viața lor.

Carevasăzică, o adunătură de smintiți care n-au găsit altceva mai bun de făcut decât să stea ore în șir, înfruntând arșița sau frigul pătrunzător, pentru a-și apropia fruntea și buzele de „niște oase". Deunăzi, o colegă îmi povestea revoltată cum reporterii și cameramanii unei televiziuni pândeau lângă o biserică din București, „doar-doar i s-o face rău vreunei babe" din rândurile de credincioși care așteptau liniștiți - ce ghinion! - să se închine la moaștele Sfântului Ciprian.

Așadar, pirateria de presă a rupt și zăgazurile lumii pe care părea s-o ignore cu desăvârșire. Chiar și sacrul a devenit „materie primă" pentru bășcălie și derizoriu. Niciuneia dintre posesoarele de microfon nu îi dă prin cap să-i întrebe și pe tinerii care participă la astfel de procesiuni religioase de ce sunt acolo. Oare la Iași, la moaștele Sfintei Parascheva, au venit să se închine, în urmă cu două săptămâni, 80.000 de „babe"? Oare toți cei care merg acolo - sau majoritatea - chiar speră să li se umple portofelele peste noapte și să aibă noroc în dragoste?

Trecând peste ridicolul acestor abordări „de presă", îngrijorătoare este reaua-credință care îi mână în lupta cu moaștele pe „comanditarii" din redacțiile de (pseudo)știri.

De ce trebuie să-ți bați joc de credința unor oameni mult mai buni și mai cinstiți decât ai crede la prima vedere? Nici măcar aparatul de propagandă al vechiului regim nu a îndrăznit să facă asta. Sigur, situația actuală este consecința directă a beznei sufletești care a fost impusă de către „tovarăși de nădejde", vreme de aproape 50 de ani. Dar vlăstarele lor fac astăzi agenda publică. Ei ne sugerează ce este „în tendințe" și ce nu, ce e normal și ce e anormal.

Prin urmare, se consideră că ești „informat" dacă pleci urechea la bazaconiile nu-știu-cărui predicator care anunță sfârșitul lumii peste o lună, dar ești văzut drept „habotnic" și „retrograd" dacă ești „prins" la moaște. Cel puțin așa ne lasă de înțeles „înaltele instanțe morale" care întocmesc jurnalele de „știri".

George Rădulescu este publicist-comentator "Adevărul"."
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.05.2012, 10:28:12
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Tu vrei sa-mi spui mie ca nu e adevarat ce vedem nu? De fapt eu nu vad bine cand dementii aia se calca in picioare ca sa pupe niste oase, dorm in frig, se bat pe fasole si sarmale si pe o sticla de apa "sfintita", de fapt nu-si freaca portofelele de racla cu oase si nici cheile de la masina, ca sa le aduca noroc.

Sa fim seriosi, lucrurile astea se vad de la o posta, nu mint televiziunile.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.05.2012, 11:56:14
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
http://www.adevarul.ro/george_radule...580811914.html

De ce trebuie să-ți bați joc de credința unor oameni mult mai buni și mai cinstiți decât ai crede la prima vedere?
Ca sa devina mai buni, mai disciplinati si sa dobandeasca rabdare si intarire in credinta.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.05.2012, 12:29:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilik Vezi mesajul
Nu te cunosc si nu ma cunosti. Iar pentru a judeca si a critica toti suntem buni. Din punctul meu de vedere, din moment ce nu stii exact cum s-au intamplat lucrurile, cand nu erai implicat cel putin indirect in acele situatii pe care eu le-am povestit, pentru ce critici? Din cate stiu eu acest forum este pentru a ne ajuta unii pe altii si de a aduce multumire lui Dumnezeu, Maicii Domnului si tuturor sfintilor pentru ajutorul primit si nu pentru criticat intamplarile altora.
Persoana cu care vorbesti probabil nu e ortodoxa, a pus doar confesiunea asa. Dar nu e ceva iesit din comun, forumul doar se numeste ortodox, nu inseamna ca e si ortodox. Ortodocsii nu sunt majoritari pe forum, chiar si unii ce spun ca sunt ortodocsi au si conceptii diferite de ortodoxie.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.05.2012, 12:30:49
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Tu vrei sa-mi spui mie ca nu e adevarat ce vedem nu? De fapt eu nu vad bine cand dementii aia se calca in picioare ca sa pupe niste oase, dorm in frig, se bat pe fasole si sarmale si pe o sticla de apa "sfintita", de fapt nu-si freaca portofelele de racla cu oase si nici cheile de la masina, ca sa le aduca noroc.
Aici te-ai cam dat de gol, nu stiu de ce ti-ai trecut "ortodox" la confesiune. Culmea ar fi tu chiar sa te consideri ortodox, am mai vazut cazuri pe forum, si nu putine.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Mare Mucenic Areta Intrebari utilizatori 0 24.10.2010 23:10:51
Sfantul Mare Mucenic MERCURIE cristiboss56 Moaste 5 30.06.2009 23:03:20
Sfantul Mare Mucenic MINA icamilin Diverse Sarbatori 3 18.11.2008 00:03:46
Sfantul Mare Mucenic Mercurie cristiboss56 Rugaciuni 3 05.01.2008 15:20:11