Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.08.2011, 15:18:37
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit biserica cu copaci pe acoperis?

biserica cu copaci pe acoperis?

viata bate stiinta. sau...?
http://www.financiarul.ro/2011/06/11...a-centimetri/?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.08.2011, 15:23:24
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
biserica cu copaci pe acoperis?

viata bate stiinta. sau...?
http://www.financiarul.ro/2011/06/11...a-centimetri/?
"viata bate stiinta"? Sigur, dar altfel spus: Cand voieste Dumnezeu se biruieste legea firii. Sau legile naturii.
Candva am citit istoricul acestui locas sfant.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.08.2011, 15:43:14
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Daca te uiti mai atent se observa cum radacinile trec prin pereti(si probabil ajung pana in pamant) astfel greutate este distribuita pe pereti nu pe acoperis.
Nu este un caz mai impresionat decat turnul din Pisa.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.08.2011, 16:10:56
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
Daca te uiti mai atent se observa cum radacinile trec prin pereti(si probabil ajung pana in pamant) astfel greutate este distribuita pe pereti nu pe acoperis.
Nu este un caz mai impresionat decat turnul din Pisa.
N-ai citit atent: "Minunea este evidentă: rădăcinile celor 17 copaci imenși nu se văd pe nici o parte. Acoperișul are o grosime de doar câțiva centimetri, pereții sunt și ei din piatră, fără crăpături sau găuri. Rădăcinile nu se văd nici în interior, nici în afară."

E mult mai impresionant decat orice turn, inclusiv cel din Pisa (care pana la urma are o explicatie foarte logica, cunoscuta in fizica: verticala coborata din centrul de greutate al cladirii pica in interiorul bazei! Simplu.)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.08.2011, 17:48:35
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
N-ai citit atent: "Minunea este evidentă: rădăcinile celor 17 copaci imenși nu se văd pe nici o parte. Acoperișul are o grosime de doar câțiva centimetri, pereții sunt și ei din piatră, fără crăpături sau găuri. Rădăcinile nu se văd nici în interior, nici în afară."

E mult mai impresionant decat orice turn, inclusiv cel din Pisa (care pana la urma are o explicatie foarte logica, cunoscuta in fizica: verticala coborata din centrul de greutate al cladirii pica in interiorul bazei! Simplu.)
Uita-te la partea din fata... si se mai vede si pe lateral locuri unde ies radacinile... Daca stai sa citesti numai si crezi tot ce scrie atunci este "evident minune".

La turn m-am referit doar pentru ca si acesta sfideza legile fizicii (doar aparent...)
Mi-a mai spus un prieten ca a vazut pe undeva prin Romania o casa care are un etaj facut din materiale grele de constructi(beton, etc...) iar baza este de chirpici... si cireasea de pe tort este ca etajul este decalat cu cativa centimetrii peste baza. I-am zis sa-mi faca o poza cand mai merge pe acolo.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.08.2011, 17:58:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
Daca te uiti mai atent se observa cum radacinile trec prin pereti(si probabil ajung pana in pamant) astfel greutate este distribuita pe pereti nu pe acoperis.
Nu este un caz mai impresionat decat turnul din Pisa.
In prima poza se da si o imagine din interiorul bisericii, nu se vad radacini. Asadar radacinile sunt pe acoperis, problema e cum sustin zidurile greutatea copacilor.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.08.2011, 18:44:14
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
Uita-te la partea din fata... si se mai vede si pe lateral locuri unde ies radacinile... Daca stai sa citesti numai si crezi tot ce scrie atunci este "evident minune".
Oamenii au facut niste lucrari stiintifice, dar se pare ca lucrarile stiintifice sunt "de evitat" atunci cand scot la iveala minuni, si nu sprijina ateismul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.08.2011, 19:02:20
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
biserica cu copaci pe acoperis?

viata bate stiinta. sau...?
http://www.financiarul.ro/2011/06/11...a-centimetri/?
in primul rand, copacii nu sunt ... uriasi ...
iar cand nu cunosti cu adevarat legile firii si limitele lor, orice lucru cu care nu ai mai avut de a facez ti se pare o minune.
imi aduc aminte, ca in urma cu mai mult de 15 ani am vazut filmul "Viata Sfintei Teodora", cea despre care este vorba in articol.
la sfarsitul filmului era prezentata si "minunea" cu copacii.
recunosc ca atunci m-a impresionat.
dar peste cativa ani am descoperit o pasiune: natura.
printre sutele de excursii facute pe carari de munte, pe un traseu din muntii Fagaras, am vazut ceva asemanator.
pe o stanca ce iesea din munte, se gaseau cativa copaci, cel putin la fel de mari ca cei in cauza.
se vedea clar ca radacinile nu ajungeau pana la pamant, de fapt nici nu se vedeau.
si nu cred ca era vorba de o minune, ci de legea firii dusa la extrem.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.08.2011, 19:04:21
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Oamenii au facut niste lucrari stiintifice, dar se pare ca lucrarile stiintifice sunt "de evitat" atunci cand scot la iveala minuni, si nu sprijina ateismul.
sa nu confundam stiinta cu pseudo-stiinta.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.08.2011, 19:10:11
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Interesant este ca aceasta biserica nu se prabuseste din cauza copacilor - sunt totusi 17 copaci destul de grosi si inalti.

Am gasit si pe site-ul crestinortodox un articol despre acesta biserica:
http://www.crestinortodox.ro/biserica-lume/biserica-sfanta-teodora-peloponez-vasta-96845.html

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 12:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 09.06.2013 00:58:51
Biserica Nestoriana sau "Asiriana a Rasaritului": o biserica a martirilor! Theodor_de_Mopsuestia Alte Religii 73 03.04.2012 20:34:08
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 16:04:27