Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.09.2015, 22:36:11
thewayiam85 thewayiam85 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2015
Mesaje: 17
Implicit Sunt singur

Subiectul pe care urmeaza sa-l pun in discutie,stiu ca a mai fost discutat.Cu toate astea,as vrea sa vorbesc despre ce ma macina pe mine,pentru a putea primi eventual niste sfaturi calificate.Nu imi voi pune viata pe tapet,povestind cu lux de amanunte tot ce am trait din pct.de vedere sentimental.Pot sa sintetizez,spunand ca am avut cateva relatii pana acum,vreo 2 chiar lungi insa nu reusesc sa incheg ceva care sa se concretizeze printr-o casatorie.Am 30 de ani si intr-un fel sunt putin abatut ca nu am gasit inca femeia cu care sa-mi petrec si eu cate zile voi mai avea pe acest pamant.
Nici nu stiu unde s-o mai caut,cum o sa gasesc.
Mi-am luat si un apartament de vreo luna si ceva si ai mei imi tot zic ca nu e bine sa ma mut singur,de parca n-as constientiza treaba asta..Imi doresc o familie si copii,dar nu se leaga nimic efectiv..
Nu sufar de depresie in privinta asta, ci doar de singuratate ceea ce ma face sa ma framant interior f.mult uneori.
Am pus si acatiste plus ca ma rog si seara si dimineata..
P.S:Tin sa precizez ca nu prea am prieteni ci doar amici,de iesit in oras,de jucat un tenis de masa un sah etc.Nu prea am incredere in oameni.Experientele traite m-au facut sa devin asa.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.09.2015, 23:03:18
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de thewayiam85 Vezi mesajul
P.S:Tin sa precizez ca nu prea am prieteni ci doar amici,de iesit in oras,de jucat un tenis de masa un sah etc.Nu prea am incredere in oameni.Experientele traite m-au facut sa devin asa.
Daca ai sti cate sunt dintre acelea care cauta cu disperare unul ca tine si in ce mare avantaj esti fata de ele, n-ai mai fi atat de nesigur pe propriile puteri. Inteleg ca... nu prea ai incredere in nimeni si nici cu prietenii nu stai tocmai OK. Acum, omul isi face prieteni si prieteni. Unii il ajuta, altii il distrug, tot din dragoste... Tu sa-ti faci in primul rand un anume Prieten, iar Acela sa fie Mantuitorul Hristos. Facandu-ti-L prieten, o sa reusesti sa te si increzi in El. Apoi... un ajutor extrem de sigur il gasesti la Mama. Nu mama ta, ci Mama Lui! Nu exista refuz la ea, absolut niciodata. Ca orice mama buna si extrem de iubitoare pentru copiii ei, oricate greseli vei fi facut (daca le-ai facut), ea nu tine cont de ele si te ajuta neconditionat, daca o rogi. Nu oricum, ci asa cum trebuie, astfel incat sa-ti auda suspinul, si sa-ti stearga lacrima neputintei. Nu e greu deloc. Ti-o spun din experienta.
Mai vorbim!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.09.2015, 00:58:32
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de thewayiam85 Vezi mesajul
Am 30 de ani si intr-un fel sunt putin abatut ca nu am gasit inca femeia cu care sa-mi petrec si eu cate zile voi mai avea pe acest pamant.
Nici nu stiu unde s-o mai caut,cum o sa gasesc.

Crezi tu sincer ca o partenera ar fi solutia (rezolvarea) pentru singuratatea ta?
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.09.2015, 01:19:17
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de thewayiam85 Vezi mesajul
...plus ca ma rog si seara si dimineata..
Și în rest?....:)
Rezolvă asta și, în scurt timp, discursul tău se va schimba radical. Doamne ajută!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.09.2015, 01:49:42
thewayiam85 thewayiam85 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2015
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Crezi tu sincer ca o partenera ar fi solutia (rezolvarea) pentru singuratatea ta?
Cred ca da.Solutia e sa-mi gasesc jumatatea.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.09.2015, 02:19:43
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Cred ca te-ai simti mai bine daca ai fii impacat cu tine insuti si daca ai avea incredere in Dumnezeu. Daca ti- randuit ceva, se va intampla la momentul potrivit. Pana atunci de ce nu incerci sa te dezvolti din punct de vedere personal? Sunt sigura ca sunt aspecte care pot fi imbunatatite :)
Iar privitor la rugaciune, sper ca nu se rezuma numai la cererile tale de casatorie.

De ce nu te inscrii in diverse proiecte, organizatii? Nu poti intalni fete daca nu socializezi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.09.2015, 09:54:27
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de thewayiam85 Vezi mesajul
Am 30 de ani si intr-un fel sunt putin abatut ca nu am gasit inca femeia cu care sa-mi petrec si eu cate zile voi mai avea pe acest pamant.
30 de ani ? Si nu aveti colegi care deja au divortat la varsta asta ? Fata de ei, ganditi-va cat sunteti de fericit si laudati-L pe Domnul, care v-a ferit de necaz!

Citat:
Nici nu stiu unde s-o mai caut,cum o sa gasesc.
La aceleasi depuneri de acatiste.

Citat:
P.S:Tin sa precizez ca nu prea am prieteni ci doar amici,de iesit in oras,de jucat un tenis de masa un sah etc.Nu prea am incredere in oameni.Experientele traite m-au facut sa devin asa.
Intre prudenta binecuvantata si mizantropia care nu de la Dumnezeu vine, e un pas mare cat o prapastie.

Acuma: trebuie sa stiti ca, de auzit, Dumnezeu aude TOATE rugaciunile oamenilor (altfel nu ar fi omniprezent, nici omniscient). Dar, de ascultat, asculta numai unele rugaciuni si numai ale unor oameni.

Stiind acest lucru, tot ce trebuie sa faceti este sa:
-va straduiti sa faceti parte din grupul (minoritar) de oameni carora Dumnezeu le asculta rugaciunile
-cand deja veti fi facut parte din acel grup, aveti grija ce Ii cereti. El asculta rugaciunile care sunt in concordanta cu binele (=mantuirea) oamenilor.

Prin urmare, prima etapa este sa intrati in grupul celor care au curatat chipul lui Dumnezeu din ei, astfel incat El sa Se poata oglindi si recunoaste in ei. Acest lucru se realizeaza prin Sfantul Sacrament al Spovezii. Pentru a fi buna (adica: de folos), o preconditie a spovezii este pocainta sincera si completa. Sincera, adica trebuie 1) sa va para rau, realizand enormitatea lucrurilor care v-au despartit de Cristos si 2) sa fiti hotarat sa nu mai repetati pacatele. Completa, adica ea cuprinde TOATE pacatele de care va amintiti.

Altfel, desi sunt lucruri foarte bune, nu va sunt de folos nici rugaciunile de seara si de dimineata, nici acatistele. Tot asa cum un tabel de conjugare in latina este de folos NUMAI celui care 1) este hotarat sa invete latina si 2) a prins a silabisi deja primele cuvinte. De exemplu: Do-mi-nus Pa-ter, Ec-cle-si-a Ma-ter.

Curaj si hotarare! In pocainta, in frangerea inimii veti regasi izvorul vietii noi. Putina umilitate (care e altceva decat umilinta). Cel care ne este noua exemplu s-a umilit incat din inaltul tronului cerului s-a facut serv, zicand ca nu a venit ca sa fie slujit, ci ca sa slujeasca. Fiti asemenea Lui!

Gustati si vedeti cat de bun este Domnul!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 15.09.2015 at 10:20:09.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.09.2015, 11:19:08
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
30 de ani ? Si nu aveti colegi care deja au divortat la varsta asta ? Fata de ei, ganditi-va cat sunteti de fericit si laudati-L pe Domnul, care v-a ferit de necaz!


La aceleasi depuneri de acatiste.



Intre prudenta binecuvantata si mizantropia care nu de la Dumnezeu vine, e un pas mare cat o prapastie.

Acuma: trebuie sa stiti ca, de auzit, Dumnezeu aude TOATE rugaciunile oamenilor (altfel nu ar fi omniprezent, nici omniscient). Dar, de ascultat, asculta numai unele rugaciuni si numai ale unor oameni.

Stiind acest lucru, tot ce trebuie sa faceti este sa:
-va straduiti sa faceti parte din grupul (minoritar) de oameni carora Dumnezeu le asculta rugaciunile
-cand deja veti fi facut parte din acel grup, aveti grija ce Ii cereti. El asculta rugaciunile care sunt in concordanta cu binele (=mantuirea) oamenilor.

Prin urmare, prima etapa este sa intrati in grupul celor care au curatat chipul lui Dumnezeu din ei, astfel incat El sa Se poata oglindi si recunoaste in ei. Acest lucru se realizeaza prin Sfantul Sacrament al Spovezii. Pentru a fi buna (adica: de folos), o preconditie a spovezii este pocainta sincera si completa. Sincera, adica trebuie 1) sa va para rau, realizand enormitatea lucrurilor care v-au despartit de Cristos si 2) sa fiti hotarat sa nu mai repetati pacatele. Completa, adica ea cuprinde TOATE pacatele de care va amintiti.

Altfel, desi sunt lucruri foarte bune, nu va sunt de folos nici rugaciunile de seara si de dimineata, nici acatistele. Tot asa cum un tabel de conjugare in latina este de folos NUMAI celui care 1) este hotarat sa invete latina si 2) a prins a rosti deja primele cuvinte.
In pocainta, in frangerea inimii veti regasi izvorul vietii noi.

Gustati si vedeti cat de bun este Domnul!
Pai nu e bine!
1 - Mesajul are o tenta ironica si dezarmanta, pentru un om deznadajduit. Noi, cei ce am primit mai mult decat destul, fara sa ne deosebim de bietul om prin cine stie ce merite, ne permitem sa vorbim astfel, dar o fi corect? Dumnezeu - care stie si cum am fost si cine suntem si cat de mult am reusit sa ne transformam in timp, dupa voia Lui, etc - este la fel pentru toti, indiferent de judecata celorlalti.
2 - Nu ne este dat noua sa stim "locatia" in care bietul om isi poate gasi consoarta (daca Dumnezeu ingaduie sau oranduieste asta). Intotdeuna am spus ca oamenii (sotii in mod deosebit) sunt alesi sa se ajute intre ei, pe calea mantuirii. E frumos sa o descoperi pe viitoarea sotie la rand la sfinte moaste, dar nu este neaparat o conditie. Eu, la vremea mea, pacatos incurabil si neumblat defel prin biserici, nespovedit si neimpartasit, m-am pomenit rugandu-ma sa o gasesc pe aceea care sa ma scoata ea pe mine din iadul pacatelor in care ma scaldam. Si Dumnezeu m-a auzit mai repede decat am putut eu spera.
2 - Am spus mai sus ca Dumnezeu (Sfanta Fecioara mult ajutatoare) nu pune conditii atat de transante asa cum ii ceri tu acestui om. In fapt, cu cat ne stim mai nevrednici, cu atat ar trebui sa cunoastem smerenia mai profund. Ori tocmai aceasta este moneda de schimb: constientizarea starii interioare in fata lui Dumnezeu, pentru a fi auziti in rugaciunea noastra. Doar omul in egoismul lui, a facut reguli si legi dupa propriul caracter, cerand garantii, depozite, ipoteci si evidentze palpabile, din teama ca "ajutorul" nu va mai putea fi recuperat. Dumnezeu ofera cecuri in alb. Multe! Iar asta in mod absolut sigur. Si tot asteapta rabdator sa ne amintim de bunatatea Lui, de datoriile noastre, si sa ne intoarcem... Uneori ne mai da un necaz, o boala, doar-doar ne dumirim. Dar arareori intelegem si ne insusim lectiile, devenind mai buni, nu doar cu Dumnezeu, ca nu se teme El de noi, ci fata de semenii nostri... Cheia principala pentru a ajunge sa-I cunoastem mila Lui cea mare... Ca degeaba spunem ca-L iubim, daca ne razvratim impotriva aproapelui si dam dovada de egoism si rautate. (Nu e o aluzie la tine, crede-ma! E starea omului in general).
3 - Nu exista decat o singura etapa in ceea ce vrea el: gandul smerit. Nu trebuie sa se faca "membru de partid"! Din moment ce este botezat, este deja in har. Iar harul este comoara cea mai de pret pe care am primit-o fara s-o meritam. Este calitatea de a conversa cu Dumnezeu, prin Ingerul Pazitor.
4 - Revelatia nerepetarii pacatelor, la unii vine mai devreme, la altii mai tarziu, iar la altii niciodata, desi e posibil sa se impartaseasca regulat dar sa nu realizeze ca sunt in pacat. Si aici ca peste tot dealtfel, tot bunul Dumnezeu ne lumineaza, daca reusim sa ne ridicam in timp macar pe prima treapta a smereniei. Daca nu, El se multumeste si cu putin, dar cel ce pierde este sufletul care da zilnic cu piciorul zecilor de sanse care sa-l ajute in viata vesnica ce va sa vina...
5 - Neindoielnic, rugaciunea ESTE de mare folos. Ba chiar indispensabila. Doar frecventa trebuie cautata mai cu bagare de seama. Dar nu numai atat. Daca doresti sa dobori un bustean, oricat te-ai stradui, e cam greu sa reusesti cu briceagul. Din cate cunosc, nu exista un ajutor mai mare in acest sens, decat Paraclisul Maicii Domnului, 40 de nopti in post si smerenie. Si desi Dumnezeu si Mantuitorul prin Sfantul Duh, sunt cei ce dispun savarsirea minuilor, Preasfanta Feciara este de departe cel mai bun mijlocitor, si nu exista milostivire mai mare ca a ei. Nu o spun doar eu, ci si Sfintii Parinti au ajuns la aceasta concluzie.
6 - Gustati si vedeti ca bun este Domnul. Exista aici o situatie extrem de delicata. Toti am dori sa "gustam", dar de primit, primim pe rand, cu lingurita in mod nemijlocit, direct de la Dumnezeu, in conditii cu totul binecuvantate si dincolo de orice vrednicie. Astfel incat, orice inima semeata ai avea, se inmoaie pana la fluid, si se transforma in lacrimi care curg intr-o infinita smerenie. Acesta este "gustul" de care vorbeste Proorocul David! Fie ca bunul Dumnezeu sa ne ajute pe toti sa-l cunoastem cat mai des!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.09.2015, 11:55:56
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

@Mosh Neagu: Concentrati-va pe a da un sfat bun celui in nevoie, mai mult decat a arata cat este de rau sfatul dat de colegii de forum.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.09.2015, 12:40:29
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
@Mosh Neagu: Concentrati-va pe a da un sfat bun celui in nevoie, mai mult decat a arata cat este de rau sfatul dat de colegii de forum.
Mi s-a parut ca tocmai asta am facut pentru el.
Noi suntem trecatori prin viata lui si chiar nu contam, oricat de sensibili am fi. Deciziile si concluziile in acest sens, ii apartin. Raportandu-ne la ceva, putem nuanta mai eficient ceea ce poate fi de folos. Supararea noastra?... Cui ii pasa de ea? Din moment ce omul isi rezolva problema, totul e bine cand se sfarseste cu bine!...
Iarta-ma daca mi-am permis sa te dau exemplu de "asa nu"! Daca ai ocazia, si fara sa constituie o razbunare, ci o indreptare pentru altii si evident pentru mine, te rog sa nu eziti sa arati celorlalti unde gresesc. Nimeni nu-i perfect si rezist ironiilor tale (uneori dezvoltand alte ironii... ), dar nu tin sa castig razboiul dintre noi, ci razboiul cu propria mea mandrie.

PS - In mediul virtual nu merit din partea nimanui sa-mi spuna "dumneavoastra". Nici in viata, dar e... mai greu sa poti convinge... Cu totii suntem niste suflete ratacite care isi cauta intr-un fel sau altul, refugiul spre ceva folositor... In plus, dialogul in care persoana a doua plural se impune, acolo nu exista dragoste, ci... altceva... "Tu, Doamne, vezi cat sunt de mic si prost!" Nu spunem nici "Tatal nostru care Sunteti..." ci "Care Esti!..." ... "Parinte, binecuvanteaza!" nu "binecuvantati!" Asa se intampla cand vorbim cu dragoste...

Mantuire sa dea Dumnezeu!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare