Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 17.02.2011, 20:07:19
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
M-am referit la caile Mantuirii prin fapte, acestea pot fi multe si extrem de diverse.
Da, imi este rusine ! Dar imi este rusine si de atata fatarnicie pamanteana, caci aici nu poate fi vorba doar de Sfinti, ci de fiecare dintre noi care ne pretindem crestini, credinciosi...intr-o lume crestina care exceleaza in infractiuni, coruptie, avorturi, hotie, saracie, rautate, iresponsabilitate, analfabetism, crime, inconstienta si lucruri facute de mantuiala, de parca cerul nu ar fi mereu deasupra noastra.
Paradoxal sau nu, intr-o societate necrestina parca nu se ingramadesc toate acestea cu atata intensitate ! Si nu cred ca este " diavolul " de vina la crestini, ci mintea pasiva si delasatoare, nepasarea si inconstienta ca , daca facem noi o lume mai buna, o facem pentru noi...acea credinta pe buze.
Asa cum ma asteptam: Din punct de vedere al credintei,esti intr-o ceatza totala. caile Mantuirii prin fapte......zau asa !!! Cand Hristos spune EU SUNT CALEA tu spui de caile mantuirii prin fapte......de unde le tot scoti....? Hai sa te lamuresc,desi cred k imi racesc gura de pomana: NU EXISTA cai ale mantuirii prin fapte.Exista doar O CALE,care se numeste Hristos. Faptele...ca si vorbele...ca si gandurile...ca si cugetul.....ca si o viata traita in curatenie trupeasca si sufleteasaca..ca si multe altele.......nu sunt altceva decat MIJLOACE pentru a IMPLINI acea cale care este UNICA si care se numeste Hristos......NU CAI DE SINE STATATOARE ! Mijloace.Atat.

Nu vreau sa te (mai) critic...dar iara faci o gafa mare........pui cuvantul "saracie" intr-e hotie si rautate.....nu zau.
Hai sa te intreb: cat a stat in aceasta lume a trait Hristos ca si sarac....? A trait. Dupa ce si-au inceput apostolatul,au trait si propovaduit Cuvantul apostolii ca si saraci....? Da,asa au facut.Marii sfinti si monahi au trait si propovaduit saracia ca si model de viata...? Da,asa au facut.Si...in fine: A spus Hristos ca mai degraba va trece o camila prin urechile acului decat va intra un bogat (nu un sarac,un bogat....) in Imparatia lui Dumnezeu...? Da,a spus.
Si atunci te intreb: De ce ai bagat saracia intr-e avorturi,hotie si rautate.........Poti sa explici....?
Reply With Quote
  #62  
Vechi 17.02.2011, 20:09:47
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Vorbeam de saracia mizera care determina infractionalitatea, nu de cea virtuoasa.
Oricum, iti racesti gura de pomana cu mine, mergi in pace !
Sau imi racesc eu gura de pomana....nu mai conteaza !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #63  
Vechi 17.02.2011, 20:16:54
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Vorbeam de saracia mizera care determina infractionalitatea, nu de cea virtuoasa.
Oricum, iti racesti gura de pomana cu mine, mergi in pace !
Sau imi racesc eu gura de pomana....nu mai conteaza !
Nu ai spus asa ceva.Nici nu ai dat de inteles.Abia acum ai specificat la ce te-ai referit.Altfel,oricine ar fi citit cuvantul in modul in care l-ai asezat tu,fara sa specifici si contextul,ar fi inteles la fel cum am inteles si eu.

Zici ca nu mai conteaza.Ba mai conteaza,si inca cum.Simt ca nu mi-am racit gura chiar de pomana.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 17.02.2011, 21:40:47
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriel 30 Vezi mesajul
Situatia este simpla si clara: Nu poti fi si cu Dumnezeu si cu Dracu. Scurt.Daca intri in compromisuri cu lumea,intri in cardasie cu Satana,pentru ca lumea cu regulile ei este guvernata de Satana.

Vrei sa fii cu Dumnezeu cu adevarat...? Daca da,atunci nu trebuie sa faci altceva decat sa respecti Scriptura si cuvantul Bisericii,care urmeaza Cuvantul Scripturii.iar daca Biblia SPUNE ca relatiile sexuale,CHIAR si intr-o casnicie care au alt rol decat PROCREEREA,adica nasterea de copii sunt PACATE....inseamna ca asta este...fara comentarii...

Viata sexuala normala in coplu de care zici tu este viata sexuala normala a lumii,nu a lui Dumnezeu.Si atunci,nu vad care e diferenta intr-e a pacatui in cadrul cuplului si a pacatui in afara lui.In fatza lui Dumnezeu nu este nici una,pacatul este pacat si atat. In cadrul procesului de mantuire,nu exista exceptii si derogari.E totul sau nimic.Ceea ce tu consideri nedrept,Scriptura considera a fi drept...si invers..ceea ce tu consideri a fi drept,Dumnezeu considera a fi nedrept....



Scurt, clar si la obiect. Bravo! Sunt intru totul de acord cu cele afirmate
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Probleme in familie, un sfat daca aveti sa-mi dati va rog Laura19 Generalitati 86 04.07.2011 15:53:18
Daca aveti copii..... zack Generalitati 10 23.06.2011 15:05:20
Ce ai face daca ai afla ca peste 3 zile vei muri? alexdu Generalitati 50 31.12.2010 12:14:14
Daca ar fi trait... silverstar Generalitati 32 10.03.2009 00:15:08