Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1311  
Vechi 02.08.2011, 21:48:25
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Neaguu Vezi mesajul
La un moment dat eram si eu influentat de secta adventa si ma gandeam sa respect sambata!
Ca sa respecti ziua a saptea (sambata) nu trebuie sa fii influentat de biserica (gresit spus secta) adventista. Chiar si Catehismul Ortodox ne invata sa sarbatorim ziua a saptea (singura zi din saptamana, binecuvantata si sfintita de Dumnezeu).

Spicuiesc din Catehismul Ortodox, cateva invataturi:
................................................
- din capitolul "Cele 10 Porunci"(vezi aici: http://www.crestinortodox.ro/carti-o...nci-80579.html)
126. Care este porunca a patra?

Porunca a patra este aceasta: "Adu-ti aminte de ziua odihnei, ca sa o sfintesti. Lucreaza sase zile si-ti fa in acelea toate treburile tale, iar ziua a saptea este odihna Domnului Dumnezeului tau; sa nu faci in acea zi nici un lucru: nici tu, nici fiul tau, nici fiica ta, nici sluga ta, nici slujnica ta, nici boul tau, nici asinul tau, nici orice dobitoc al tau, nici strainul care ramane la tine. Ca in sase zile a facut Domnul cerul si pamantul, marea si toate cele ce sunt intr-insele, iar in ziua a saptea S-a odihnit. De aceea a binecuvantat Domnul ziua a saptea si a sfintit-o" (Ies. 20, 8-11).

127. Ce invata porunca aceasta?

Aceasta porunca invata doua lucruri, si anume: datoria muncii in timpul celor sase zile ale saptamanii si datoria de a sarbatori ziua a saptea, ca zi de odihna, inchinata Domnului.

- din capitolu "Legea Morala" (vezi aici: http://www.crestinortodox.ro/carti-o...ala-80574.html)

21. Cele 10 porunci stau la temelia vietii morale a crestinului?

Da. De aceea, pentru a sti cum sa-si intocmeasca viata potrivit vointei lui Dumnezeu, pentru a-si castiga mantuirea, crestinul trebuie sa cunoasca si sa pazeasca cele 10 porunci."""
.................................................. ............
Cum ramane cu respectarea invataturilor privind pazirea zilei a saptea (sub "influenta" Sfintei Scripturi si a Catehismului Ortodox)?

P.S. Daca ti se pare vicleana intrebarea mea, sa stii ca sunt on-topic.
  #1312  
Vechi 02.08.2011, 21:59:08
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
nu si in rai ... acolo nu ajung sectarii ....
asadar nu e zvon ,,, si te-ai suparat cind te-am facut sectara.... hmmmm
asadar te mai intreb inca o data CUM POATE MINCIUNA SI ADEVARUL SA fie in acelasi loc si CE IESE DIN PROPOVADUIREA COMBINATIEI ? EXACT CE A FACUT DIAVOLUL , TATAL MINCIUNII .... anglicanii nu sunt secta ? CIND AU APARUT ?
daca nu ai avut aparat sa arati preotul ortodox VAX ALBINA..... si stai linista ca surpriza va fi a celor care o pun la cale ,,,,, ha ha ha
multa iubire
ps cine sapa groapa cade singur in ea nu mai spune ca esti ortodoxa .... uite cum minciuna iese la iveala ....
multa iubire
Sunt ortodoxa fie ca iti place, fie ca nu, si inca fara suparare. Am fost o vreme suparata tocmai pentru ca sunt ortodoxa, dar pana la urma m-am resemnat, asa a fost voia Domnului. Ca atare, cu sau fara iubirea ta, tot ortodoxa sunt si raman

Anglicanii nu sunt sectari, sunt mai vechi in credinta decat rusii care nici ei nu sunt sectari Si in Crezul lor marturisesc credinta intr-Una Sfanta, Catolica si Apostolica Biserica, la fel ca si ortodocsii si catolicii. Deci Biserica este Una, Sfanta, Catolica si Apostolica, nici urma de secta
Si daca tot ai cuvantul "secta" pe buze, vad ca inca nu te-ai incumetat sa comentezi cele 7 texte care demonstreaza ca Domnul va judeca altfel decat tine. Sau poate intre timp s-a razgandit si renunta la metodole Lui pentru a-ti ceda tie locul si inca nu am apucat sa aflu si eu?

Iar treaba cu groapa este distractiva, sa dea Domnul sa picam in ea! :))
  #1313  
Vechi 02.08.2011, 22:47:34
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Ca sa respecti ziua a saptea (sambata) nu trebuie sa fii influentat de biserica (gresit spus secta) adventista. Chiar si Catehismul Ortodox ne invata sa sarbatorim ziua a saptea (singura zi din saptamana, binecuvantata si sfintita de Dumnezeu).

Spicuiesc din Catehismul Ortodox, cateva invataturi:
................................................
- din capitolul "Cele 10 Porunci"(vezi aici: http://www.crestinortodox.ro/carti-o...nci-80579.html)
126. Care este porunca a patra?

Porunca a patra este aceasta: "Adu-ti aminte de ziua odihnei, ca sa o sfintesti. Lucreaza sase zile si-ti fa in acelea toate treburile tale, iar ziua a saptea este odihna Domnului Dumnezeului tau; sa nu faci in acea zi nici un lucru: nici tu, nici fiul tau, nici fiica ta, nici sluga ta, nici slujnica ta, nici boul tau, nici asinul tau, nici orice dobitoc al tau, nici strainul care ramane la tine. Ca in sase zile a facut Domnul cerul si pamantul, marea si toate cele ce sunt intr-insele, iar in ziua a saptea S-a odihnit. De aceea a binecuvantat Domnul ziua a saptea si a sfintit-o" (Ies. 20, 8-11).

127. Ce invata porunca aceasta?
Aceasta porunca invata doua lucruri, si anume: datoria muncii in timpul celor sase zile ale saptamanii si datoria de a sarbatori ziua a saptea, ca zi de odihna, inchinata Domnului.
- din capitolu "Legea Morala" (vezi aici: http://www.crestinortodox.ro/carti-o...ala-80574.html)

21. Cele 10 porunci stau la temelia vietii morale a crestinului?
Da. De aceea, pentru a sti cum sa-si intocmeasca viata potrivit vointei lui Dumnezeu, pentru a-si castiga mantuirea, crestinul trebuie sa cunoasca si sa pazeasca cele 10 porunci."""
.................................................. ............
Cum ramane cu respectarea invataturilor privind pazirea zilei a saptea (sub "influenta" Sfintei Scripturi si a Catehismului Ortodox)?
P.S. Daca ti se pare vicleana intrebarea mea, sa stii ca sunt on-topic.
De aceea sunt unii preoti ortodocsi care, constienti fiind de aceasta porunca dumnezeiasca, sfatuiesc sa se tina si sambata si duminica. Insa asa este si mai greu. Si totusi, scrie in Biblie ca vor fi binecuvantati de Dumnezeu cei care tin ziua odihnei, a saptea...
  #1314  
Vechi 02.08.2011, 23:12:05
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
De aceea sunt unii preoti ortodocsi care, constienti fiind de aceasta porunca dumnezeiasca, sfatuiesc sa se tina si sambata si duminica. Insa asa este si mai greu. Si totusi, scrie in Biblie ca vor fi binecuvantati de Dumnezeu cei care tin ziua odihnei, a saptea...
fals ,,, sambata NU SE TINEA DECIT LA EVREI ... ERA LEGAMANTUL LUI DUMNEZEU CU EVREII .... legea noua de care vorbeai in primul PASAJ este NOUL TESTAMENT unde sambata este inlocuita cu dumininca ZIUA INVIERII DOMNULUI IISUS HRISTOS ....asadar nici un preot ortodox nu spune sa tii sambata .... NU MAI MINTI .....
multa iubire
PSmai studiaza ... vezi daca dai pasaje lungi si pline de timpenii ca incet incet te prind cu aberatiile ....
multa iubire
  #1315  
Vechi 02.08.2011, 23:16:59
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
fals ,,, sambata NU SE TINEA DECIT LA EVREI ... ERA LEGAMANTUL LUI DUMNEZEU CU EVREII .... legea noua de care vorbeai in primul PASAJ este NOUL TESTAMENT unde sambata este inlocuita cu dumininca ZIUA INVIERII DOMNULUI IISUS HRISTOS ....asadar nici un preot ortodox nu spune sa tii sambata .... NU MAI MINTI .....
multa iubire
PSmai studiaza ... vezi daca dai pasaje lungi si pline de timpenii ca incet incet te prind cu aberatiile ....
multa iubire
Nu imi sta in obicei sa mint. Iar tu ai cam multa indrazneala sa crezi ca ai ajuns sa cunosti toti preotii ortodocsi. Cam multa parere de sine pentru un simplu omulet :))

Cat despre primul pasaj, atat stii sa comentezi? Slabut rau de tot :))
  #1316  
Vechi 02.08.2011, 23:18:05
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Sunt ortodoxa fie ca iti place, fie ca nu, si inca fara suparare. Am fost o vreme suparata tocmai pentru ca sunt ortodoxa, dar pana la urma m-am resemnat, asa a fost voia Domnului. Ca atare, cu sau fara iubirea ta, tot ortodoxa sunt si raman

Anglicanii nu sunt sectari, sunt mai vechi in credinta decat rusii care nici ei nu sunt sectari Si in Crezul lor marturisesc credinta intr-Una Sfanta, Catolica si Apostolica Biserica, la fel ca si ortodocsii si catolicii. Deci Biserica este Una, Sfanta, Catolica si Apostolica, nici urma de secta
Si daca tot ai cuvantul "secta" pe buze, vad ca inca nu te-ai incumetat sa comentezi cele 7 texte care demonstreaza ca Domnul va judeca altfel decat tine. Sau poate intre timp s-a razgandit si renunta la metodole Lui pentru a-ti ceda tie locul si inca nu am apucat sa aflu si eu?

Iar treaba cu groapa este distractiva, sa dea Domnul sa picam in ea! :))
tu nu esti ortodoxa , esti sectara .... ca te-ai suparat este foarte bine .... renunta la timpenii si apoi vorbeste de ortodoxie ... tatal minciuni te-a resemnat ...
DATA EXACTA A aparitiei lor ?
si catolicii au si ei bube( multtttt mai putine decit sectarii ) de asta de la ei inca mai asteptam SA SE TREZEASCA SI SA RENUNTE LA TIMPENII .... BO SI BC nu se va uni niciodata daca BC nu renunta la UNELE aberatii pe care le sustin ... iar de femeie preot unde scrie in biblie ? ca daca spui ca nu sunt sectari DA-MI PASAJUL ... dar atentie din nou NU PASAJE SI LUNGI SI INTERPRETARI DE DOI LEI ...
MULTA IUBIRE
PS asadar stai pe aproape ca incet incet te dai de gol .... si textele acelea le voi explica cu tine cind te vei manifesta
multa iubire
  #1317  
Vechi 02.08.2011, 23:22:01
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Nu imi sta in obicei sa mint. Iar tu ai cam multa indrazneala sa crezi ca ai ajuns sa cunosti toti preotii ortodocsi. Cam multa parere de sine pentru un simplu omulet :))

Cat despre primul pasaj, atat stii sa comentezi? Slabut rau de tot :))
si tu ai indrazneala sa afirmi ca exista multi .... fara probe ... asadar manipularile astea de doi lei tip protv nu tin la mine ... mai ai de studiat fetito mult de tot ....
nu te grabi .... am rabdare sa scot si bazaconiile tale in evidenta ....
multa iubire
  #1318  
Vechi 02.08.2011, 23:25:25
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Sfintii nu au interzis consumul de carne pentru ca nu era nevoie. Cine vrea sa se sfinteasca renunta pana la urma de la sine si de bunavoie
tu nici nu ar trebui sa deschizi gura despre ei ... ca nu ii intelegi
multa iubire
  #1319  
Vechi 02.08.2011, 23:27:11
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
tu nu esti ortodoxa , esti sectara .... ca te-ai suparat este foarte bine .... renunta la timpenii si apoi vorbeste de ortodoxie ... tatal minciuni te-a resemnat ...
DATA EXACTA A aparitiei lor ?
si catolicii au si ei bube( multtttt mai putine decit sectarii ) de asta de la ei inca mai asteptam SA SE TREZEASCA SI SA RENUNTE LA TIMPENII .... BO SI BC nu se va uni niciodata daca BC nu renunta la UNELE aberatii pe care le sustin ... iar de femeie preot unde scrie in biblie ? ca daca spui ca nu sunt sectari DA-MI PASAJUL ... dar atentie din nou NU PASAJE SI LUNGI SI INTERPRETARI DE DOI LEI ...
MULTA IUBIRE
PS asadar stai pe aproape ca incet incet te dai de gol .... si textele acelea le voi explica cu tine cind te vei manifesta
multa iubire
Da-mi tu pasajul din Biblie in care zice ca ar fi englezii sectari. Poate fi si un pasaj scurt, nu-mi trebuie musai unul lung Si dupa ce il gasesti, te las sa descoperi singur singurel in ce an s-au crestinat englezii

Cat despre unirea cu catolicii nici nu este nevoie atata timp cat marturisesti credinta intr-Una Sfanta, Catolica si Apostolica Biserica
  #1320  
Vechi 02.08.2011, 23:28:02
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Cum Dumnezeu n-a facut creatia in 6 zile calendaristice, nici n-a inventat acest sistem de referinta-calendarul ,nici n-a numit zilele, ci noi am facut-o, data alegerii Zilei Domnului s-a facut in mod simbolic. In traditia iudaica Sabatul era sambata. In traditia crestina, inca din prima saptamana ce a urmat invierii lui Iisus, crestinii , alaturi de Sfintii Apostoli se adunau si praznuiau Invierea Mantuitorului. Deci,prima comunitatea crestina s-a autoidentificat celebrand duminica, insa baza cultica a duminicii a fost preluata din cultul sinagogal sabatic. Pentru crestinii ortodocsi Duminica e considerata prima zi a creatiunii, ziua Invierii Domnului si Ziua Pogorarii Sfantului Duh, de aceea este cinstita, iar Sambata e ziua a saptea, care a ramas ca zi de odihna pentru cei adormiti, cand se fac parastase. Cred ca important e ca fiecare sa ne amintim de Ziua Domnului si sa o cinstim, indiferent ca unii o fac vinerea (musulmanii), altii sambata ( evreii, adventistii) sau duminica (crestinii).

Last edited by ioanna; 02.08.2011 at 23:33:29.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38