Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #571  
Vechi 30.01.2009, 22:06:37
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Cat de frumos "ca ei vazand faptele voastre sa slaveasca pe Tatal vostru cel din ceruri". Ca dovada ca sfantul a ajuns la transparenta fata de Dumnezeu, prin El se descopera Dumnezeu, ca iradiere a luminii dumnezeiesti prin sfinti. Iata dovada ca cinstirea sfintilor nu este idolatrie, ma bucur de lumina soarelui care trece prin geamul transparent, sfantul nu este ca un zid in care ma opresc ci ca un geam sau o fereastra, privesc dincolo.
Reply With Quote
  #572  
Vechi 31.01.2009, 16:14:28
studentu's Avatar
studentu studentu is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit Apostolul si Evanghelia zilei:31ian2009

„Luați seama să nu răsplătească cineva cuiva răul cu rău, ci totdeauna să urmați cele bune unul față de altul și față de toți. Bucurați-vă pururea. Rugați-vă neîncetat. Dați mulțumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi. Duhul să nu-l stingeți. Proorociile să nu le disprețuiți. Toate să le încercați; țineți ce este bine; feriți-vă de orice înfățișare a răului. Însuși Dumnezeul păcii să vă sfințească pe voi desăvârșit, și întreg duhul vostru, și sufletul, și trupul să se păzească, fără de prihană, întru venirea Domnului nostru Iisus Hristos.“ (I Tesaloniceni 5, 15-23)

Iisus a spus: „Împărăția cerurilor se va asemăna cu zece fecioare, care luând candelele lor, au ieșit în întâmpinarea mirelui. Cinci însă dintre ele erau fără minte, iar cinci înțelepte. Căci cele fără de minte, luând candelele, n-au luat cu sine untdelemn. Iar cele înțelepte au luat untdelemn în vase, odată cu candelele lor. Dar mirele întârziind, au ațipit toate și au adormit. Iar la miezul nopții s-a făcut strigare: «Iată, mirele vine! Ieșiți întru întâmpinarea lui!». Atunci s-au deșteptat toate acele fecioare și au împodobit candelele lor. Și cele fără de minte au zis către cele înțelepte: «Dați-ne din untdelemnul vostru, că se sting candelele noastre». Dar cele înțelepte le-au răspuns, zicând: «Nu, ca nu cumva să nu ne ajungă nici nouă și nici vouă. Mai bine mergeți la cei ce vând și cumpărați pentru voi». Deci plecând ele ca să cumpere, a venit mirele și cele ce erau gata au intrat cu el la nuntă și ușa s-a închis. Iar mai pe urmă, au sosit și celelalte fecioare, zicând: «Doamne, Doamne, deschide-ne nouă». Iar el, răspunzând, a zis: «Adevărat zic vouă: Nu vă cunosc pe voi». Drept aceea, privegheați, că nu știți ziua, nici ceasul când vine Fiul Omului.“ (Matei 25, 1-13)
__________________
'HRISTOS ESTE MODELUL IAR NOI SUNTEM CEI CE URMAM MODELULUI'
Reply With Quote
  #573  
Vechi 31.01.2009, 16:32:54
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

8Nu vă temeți, și nu tremurați; căci nu ți-am vestit și nu ți-am spus Eu de mult lucrul acesta? Voi Îmi sunteți martori! Este oare un alt Dumnezeu afară de Mine? Nu este altă Stâncă, nu cunosc alta!
[COLOR=#800080][/COLOR][COLOR=#800080][/COLOR]
9Cei ce fac idoli, toți sunt deșertăciune, și cele mai frumoase lucrări ale lor nu slujesc la nimic. Ele însele mărturisesc lucrul acesta: n-au nici vedere, nici pricepere, tocmai ca să rămână de rușine.
[COLOR=#800080][/COLOR]
10Cine este acela care să fi făcut un dumnezeu, sau să fi turnat un idol, și să nu fi tras nici un folos din el?
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
11Iată, toți închinătorii lor vor rămâne de rușine, căci înșiși meșterii lor nu sunt decât oameni; să se strângă cu toții, să se înfățișeze, și tot vor tremura cu toții și vor fi acoperiți de rușine.
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
12Fierarul face o secure, lucrează cu cărbuni, și o fățuiește și-i dă un chip cu lovituri de ciocan, și o lucrează cu puterea brațului; dar dacă-i este foame, este fără vlagă; dacă nu bea apă, este sleit de puteri.
[COLOR=#800080][/COLOR]
13Lemnarul întinde sfoara, face o trăsătură cu creionul, fățuiește lemnul cu o rindea, și-i înseamnă mărimea cu compasul; face un chip de om, un frumos chip omenesc, ca să locuiască într-o casă. <A name=44.14>
14Își taie cedri, goruni și stejari, pe care și-i alege dintre copacii din pădure. Sădește brazi, și ploaia îi face să crească. <A name=44.15>
15Copacii aceștia slujesc omului pentru ars, el îi ia și se încălzește cu ei. Îi pune pe foc, ca să coacă pâine, și tot din ei face și un dumnezeu căruia i se închină, își face din ei un idol, și îngenunchiază înaintea lui! <A name=44.16>
16O parte din lemnul acesta o arde în foc, cu o parte fierbe carne, pregătește o friptură, și se satură; se și încălzește, și zice: "Ha! ha!" m-am încălzit, simt focul!" <A name=44.17>
17Cu ce mai rămâne însă, face un dumnezeu, idolul lui. Îngenunchiază înaintea lui, i se închină, îl cheamă, și strigă: "Mântuiește-mă, căci tu ești dumnezeul meu!"
18Ei nu pricep și nu înțeleg, căci li s-au lipit ochii, ca să nu vadă, și inima, ca să nu înțeleagă.
[COLOR=#800080][/COLOR]
19Nici unul nu intră în sine însuși, și n-are nici minte, nici pricepere să-și zică: "Am ars o parte din el în foc, am copt pâine pe cărbuni, am fript carne și am mâncat-o: și să fac din cealaltă parte o scârbă? Să mă închin înaintea unei bucăți de lemn?"
[COLOR=#800080][/COLOR]
20El se hrănește cu cenușă, inima lui amăgită îl duce în rătăcire, ca să nu-și mântuiască sufletul, și să nu zică: "N-am oare o minciună în mână?"
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
21Ține minte aceste lucruri, Iacove, și tu, Israele, căci ești robul Meu. Eu te-am făcut, tu ești robul Meu, Israele, nu Mă uita!
[COLOR=#800080][/COLOR]
22Eu îți șterg fărădelegile ca un nor, și păcatele ca o ceață: întoarce-te la Mine, căci Eu te-am răscumpărat."
[COLOR=#800080][/COLOR]
23Bucurați-vă, ceruri! Căci Domnul a lucrat; răsunați de veselie, adâncimi ale pământului! Izbucniți în strigăte de bucurie, munților! Și voi, pădurilor, cu toți copacii voștri! Căci Domnul a răscumpărat pe Iacov, Și-a arătat slava în Israel.
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
24Așa vorbește Domnul, Răscumpărătorul tău, Cel ce te-a întocmit din pântecele mamei tale: "Eu, Domnul, am făcut toate aceste lucruri, Eu singur am desfășurat cerurile, Eu am întins pământul. Cine era cu Mine?
[COLOR=#800080][/COLOR]
25Eu zădărnicesc semnele proorocilor mincinoși, și arăt ca înșelători pe ghicitori; fac pe cei înțelepți să dea înapoi, și le prefac știința în nebunie.
[COLOR=#800080][/COLOR]
26Dar întăresc cuvântul robului Meu, și împlinesc ce prorocesc trimișii Mei; Eu zic despre Ierusalim: "Va fi locuit", și despre cetățile lui Iuda: "Vor fi zidite iarăși, și le voi ridica dărâmăturile."

27Eu zic adâncului: "Usucă-te, și îți voi seca râurile."
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
28Eu zic despre Cir: "El este păstorul Meu, și el va împlini toată voia Mea; el va zice despre Ierusalim: "Să fie zidit iarăși!" Și despre Templu: "Să i se pună temeliile!"
Reply With Quote
  #574  
Vechi 01.02.2009, 14:12:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Evanghelia Duminicii a XVII-a dupa Rusalii (a cananeencei) Matei 15,21-28

21 . Si iesind de acolo (Iisus), a plecat Iisus in partile Tirului si ale Sidonului. 22. Si iata o femeie cananeeanca, din acele tinuturi, iesind striga, zicand :Miluieste-ma ,Doamne,Fiul lui David ! Fica mea este rau chinuita de demon. 23. El insa nu i-a raspuns nici un cuvant ; si apropiindu-se, ucenicii Lui Il rugau ,zicand :Slobozeste-o, ca strig in urma noastra. 24. Iar El, raspunzand , a zis : Nu sunt trimis decat catre oile cele pierdute ale casei lui Israel. 25. Iar ea, venind , s-a inchinat Lui , zicand: Doamne, ajuta-ma. 26. El insa, raspunzand, i-a zis : Nu este bine sa iei painea copiilor si s-o arunci cainilor. 27. Dar ea a zis :Da Doamne, dar si cainii mananca din faramiturile care cad de la masa stapanilor lor. 28. Atunci , raspunzand , Iisus i-a zis : O, femeie, mare este credinta ta; fie tie dupa cum voiesti. Si s-a tamaduit fiica ei in ceasul acela.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #575  
Vechi 01.02.2009, 17:24:33
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Femeia aceasta a facut din suferinta fiicei sale o suferinta proprie spunand: "Ajuta-ma" nu ajuta-i. Cred ca si noi trebuie sa prezentam inaintea lui Dumnezeu cu suferinta semenilor nostri ca si cum ar fi suferintele noastre. In Psihologie se vorbeste despre empatie,iar noi vorbim adesea despre compasiune, simpatie. Sunt exterior semenului meu, prin empatie caut sa-l port in mine.
sa avem nadejde ca Dumnezeu va asculta rugaciunile noastre cand ne rugam pentru cei apropiati sau afalti in suferinta, dar trebuie sa avem staruinta in rugaciune ca si femeia cananeeanca.
Reply With Quote
  #576  
Vechi 01.02.2009, 19:34:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

O invatatura pe care o tragem din Evanghelia de azi , este ca suntem datori sa avem respect fata de ori cine, fie ca este cunoscut sau nu , de un neam cu noi sau de alt neam. Mai invatam ca raspunsul favorabil la rugaciuneile noastre presupune consecventa si rabdare, o rabdare pe care multi am cam uitat-o. Mai invatam ca oamenii alesi, cum sun sfintii, mijlocesc pentru noi in fata lui Dumnezeu, precum au facut ucenicii Mantuitorului pentru femeia cananeeanca.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #577  
Vechi 01.02.2009, 21:18:27
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Da, ai dreptate Cristi.Trebuie sa ne pese de cel de langa noi.Sa ne convertim rautatea din noi in bunatate, sa refuzam inimii orice fel de atitudine intunecata, orice reactie negativa, nepotrivita cu normalul dumnezeiesc.
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #578  
Vechi 01.02.2009, 21:36:13
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

6În acele zile, oamenii vor căuta moartea, și n-o vor găsi; vor dori să moară, și moartea va fugi de ei.
[COLOR=#0000ff][/COLOR][COLOR=#0000ff][/COLOR]
7Lăcustele acelea semănau cu niște cai pregătiți de luptă. Pe capete aveau un fel de cununi, care păreau de aur. Fețele lor semănau cu niște fețe de oameni.
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
8Aveau părul ca părul de femeie, și dinții lor erau ca dinții de lei.
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
9Aveau niște platoșe ca niște platoșe de fier; și vuietul, pe care-l făceau aripile lor, era ca vuietul unor care trase de mulți cai, care se aruncă la luptă.
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
10Aveau niște cozi ca de scorpii, cu bolduri. Și în cozile lor stătea puterea, pe care o aveau ca să vatăme pe oameni cinci luni.

11Peste ele aveau ca împărat pe îngerul Adâncului, care pe evreiește se cheamă Abadon iar pe grecește Apolion.
[COLOR=#800080][/COLOR]
12Cea dintâi nenorocire a trecut. Iată că mai vin încă două nenorociri după ea.
[COLOR=#800080][/COLOR]
13Îngerul al șaselea a sunat din trâmbiță. Și am auzit un glas din cele patru coarne ale altarului de aur, care este înaintea lui Dumnezeu, <A name=9.14>
14și zicând îngerului al șaselea, care avea trâmbița: "Dezleagă pe cei patru îngeri, care sunt legați la râul cel mare Eufrat!"
[COLOR=#800080][/COLOR]
15Și cei patru îngeri, care stăteau gata pentru ceasul, ziua, luna și anul acela, au fost dezlegați, ca să omoare a treia parte din oameni. <A name=9.16>
16Oștirea lor era în număr de douăzeci de mii de ori zece mii de călăreți; le-am auzit numărul.

17Și iată cum mi s-au arătat în vedenie caii și călăreții: aveau platoșe ca focul, iacintul și pucioasa. Capetele cailor erau ca niște capete de lei, și din gurile lor ieșea foc, fum și pucioasă.
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
18A treia parte din oameni au fost uciși de aceste trei urgii: de focul, de fumul și de pucioasa, care ieșeau din gurile lor. <A name=9.19>
19Căci puterea cailor stătea în gurile și în cozile lor. Cozile lor erau ca niște șerpi cu capete, și cu ele vătămau.
[COLOR=#800080][/COLOR]
20Ceilalți oameni, care n-au fost uciși de aceste urgii, nu s-au pocăit de faptele mâinilor lor, ca să nu se închine dracilor și idolilor de aur, de argint, de aramă, de piatră și de lemn, care nu pot nici să vadă, nici să audă, nici să umble.
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
21Și nu s-au pocăit de uciderile lor, nici de vrăjitoriile lor, nici de curvia lor, nici de furtișagurile lor.

APOCALIPSA[COLOR=#800080][/COLOR]
Reply With Quote
  #579  
Vechi 01.02.2009, 21:37:08
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

1Apoi am văzut un alt înger puternic, care se pogora din cer, învăluit într-un nor. Deasupra capului lui era curcubeul; fața lui era ca soarele, și picioarele lui erau ca niște stâlpi de foc.
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
2În mână ținea o cărticică deschisă. A pus piciorul drept pe mare, și piciorul stâng pe pământ,
[COLOR=#800080][/COLOR]
3și a strigat cu glas tare, cum răcnește un leu. Când a strigat el, cele șapte tunete au făcut să se audă glasurile lor.
[COLOR=#800080][/COLOR]
4Și când au făcut cele șapte tunete să se audă glasurile lor, eram gata să mă apuc să scriu; și am auzit din cer un glas, care zicea: "Pecetluiește ce au spus cele șapte tunete, și nu scrie ce au spus!"
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
5Și îngerul, pe care-l văzusem stând în picioare pe mare și pe pământ, și-a ridicat mâna dreaptă spre cer,
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
6și a jurat pe Cel ce este viu în vecii vecilor, care a făcut cerul și lucrurile din el, pământul și lucrurile de pe el, marea și lucrurile din ea, că nu va mai fi nici o zăbavă,
[COLOR=#800080][/COLOR]
7ci că în zilele în care îngerul al șaptelea va suna din trâmbița lui, se va sfârși taina lui Dumnezeu, după vestea bună vestită de El robilor Săi proorocilor.
[COLOR=#800080][/COLOR]
8Și glasul, pe care-l auzisem din cer, mi-a vorbit din nou, și mi-a zis: "Du-te de ia cărticica deschisă din mâna îngerului, care stă în picioare pe mare și pe pământ!"
[COLOR=#800080][/COLOR]
9M-am dus la înger, și i-am cerut să-mi dea cărticica. "Ia-o", mi-a zis el, "și mănânc-o; ea îți va amărî pântecele, dar în gura ta va fi dulce ca mierea."
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
10Am luat cărticica din mâna îngerului, și am mâncat-o: în gura mea a fost dulce ca mierea; dar, după ce am mâncat-o, mi s-a umplut pântecele de amărăciune.
[COLOR=#0000ff][/COLOR] 11Apoi mi-au zis: "Trebuie să prorocești din nou cu privire la multe noroade, neamuri, limbi și împărați."

APOCALIPSA
Reply With Quote
  #580  
Vechi 01.02.2009, 21:49:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Alin draga, ca o rugaminte, poate ca si o povata, fara suparare, ca intre frati, sa ne referim la Versetul acelei zile, sa il comentam, sa tragem invatamintele din el. Ca o propunere, pe care si Anca a facuto, atunci cand postam un verset, sa-l comentam si acel verset sa aiba legatura cu ziua respectiva, poate si cu ce sarbatorim in ziua respectiva. Exista o ordine logica in credinta noastra Ortodoxa, in derularea calendarului si pana la urma, nimic, absolut nimic nu este intamplator. Orice cuvant, invatatura se leaga , pentru ca astfel noi mirenii sa ramanem cu ceva in minte, inima si suflet.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 22:28:37
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 22:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 09:22:30