Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.06.2010, 19:29:06
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai_m Vezi mesajul
Am 22 de ani si din cauza timiditatii nu am reusit sa merg la spovedit. Am incercat ieri de dimineata sa imi fac timp sa merg la un preot la marturisit si nu am reusit din cauza fricii. Asa patesc de fiecare data. E greu sa stai cu pacatele pe suflet. Acum ca s-a sfarsit postul, cred ca e prea tarziu. Imi puteti da un sfat ?
E timp si maine inca mai e post dar daca nu reusesti maine, nu dispera pentru ca oricand poti sa te spovedesti daca doresti! Sigur ca in perioadele in care nu e post este necesara o pregatire inainte de spovedanie(post 3-5 zile) cu binecuvantarea duhovnicului bineinteles.

Teama asta nu este de la Dumnezeu, nu are de ce sa iti fie frica.

CURAJ, HRISTOS TE ASTEAPTA!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.06.2010, 19:47:09
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai_m Vezi mesajul
Am 22 de ani si din cauza timiditatii nu am reusit sa merg la spovedit. Am incercat ieri de dimineata sa imi fac timp sa merg la un preot la marturisit si nu am reusit din cauza fricii. Asa patesc de fiecare data. E greu sa stai cu pacatele pe suflet. Acum ca s-a sfarsit postul, cred ca e prea tarziu. Imi puteti da un sfat ?
Daca esti din Biucuresti vin eu cu tine.
Nu are de ce sa iti fie frica,nu iti taie nimeni capul,e mai degraba rusine de faptele noastre.
Dar daca discuti acestea deschis cu cineva,de preferat cu duhovnicul, 'vei iesi din tine' si vei invinge acest blocaj. Altfel ,poti sta ani inteegi in acest blocaj,dar chiar si asa Dumnezeu lucreaza...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.06.2010, 20:06:04
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

A zis odată părintele Arsenie Boca: „Frica-i de la diavol; nu vă fie frică pentru a vă salva sufletele.”
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.06.2010, 20:16:00
adriana92 adriana92 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Trimite un mesaj prin ICQ pentru adriana92 Trimite un mesaj prin AIM pentru adriana92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai_m Vezi mesajul
Am 22 de ani si din cauza timiditatii nu am reusit sa merg la spovedit. Am incercat ieri de dimineata sa imi fac timp sa merg la un preot la marturisit si nu am reusit din cauza fricii. Asa patesc de fiecare data. E greu sa stai cu pacatele pe suflet. Acum ca s-a sfarsit postul, cred ca e prea tarziu. Imi puteti da un sfat ?
Sa nu ai nici o retinere de a merge la spovedanie,aceasta rusine vine de la cel rau sa sti,nu te lasa buruit.Iti spun ceva da sa nu o iei in nume de rau,eu vreau doar sa iti mai piara din frica.Gandeste-te ca poate nu mai apuci ziua de maine,si ca vei muri nespovedit,Doamne fereste.Te rog sa ma scuzi ca am fost asa aspra dar am facut-o spre ati mai 'taia' din firca.Sa ti minte ca spovedania nu sufera amanare..Sf Ioan Gura de Aur zice:"De este cu putinta,o,crestine,in fiecare ceas sa te spovedesti".Pt ca in fiecare ceas gresim.Domnul sa te ajute sa faci cu bine acest pas inspre folosul tau duhovnicesc.Numai bine iti doresc.Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.06.2010, 20:39:50
mihai_m mihai_m is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit

Chiar asa mi s-a intamplat de foarte multe ori, ma duceam la biserica, asteptam sa-mi vina randul si plecam, deoarece presiunea era foarte mare. Si chiar ma gandeam cu frica, daca nu o sa pot apuca urmatorul post(nu ca sunt bolnav), dar daca mi se poate intampla un accident si o sa mor nemarturisit... Sunt o persoana foarte timida din fire, nu ma deschid foarte greu fata ceilalti si asta ar fi cea mai mare problema.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.06.2010, 20:46:23
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Mihai, du-te la preot, incearca sa-l prinzi intr-un moment in care sa nu fie lume in preajma, si roaga-l sa discute cu tine; spune-i, foarte simplu, "Parinte, eu vreau sa ma spovedesc dar timiditatea nu ma lasa, va rog, nu sa ma spovediti acum, ci doar sa discutam despre asta."


Si, nu uita, spovedania nu se presupune ca ar trebui sa fie un lucru placut. E greu pentru fiecare.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.06.2010, 20:47:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Toți Sfinții Părinți ne-au arătat că pe calea mântuirii nimeni nu poate merge singur - "de nu va veni în obștea Bisericii și să fie condus de mâna nevăzută a Mântuitorului prin preoți , ucenicii Săi văzuți, trimiși de El în fiecare generație de oameni ". << CINE VREA SĂ SE MÂNTUIASCĂ , CU ÎNTREBAREA SĂ CĂLĂTOREASCĂ >>. Cei trei vrăjmași ai MÂNTUIRII sunt : LUMEA , TRUPUL și DIAVOLUL , iar rușinea mărturisirii păcatelor de la acestea vin , ca principală piedică în calea MÂNTUIRII noastre ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.06.2010, 20:49:17
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai_m Vezi mesajul
Chiar asa mi s-a intamplat de foarte multe ori, ma duceam la biserica, asteptam sa-mi vina randul si plecam, deoarece presiunea era foarte mare. Si chiar ma gandeam cu frica, daca nu o sa pot apuca urmatorul post(nu ca sunt bolnav), dar daca mi se poate intampla un accident si o sa mor nemarturisit... Sunt o persoana foarte timida din fire, nu ma deschid foarte greu fata ceilalti si asta ar fi cea mai mare problema.
Timiditatea si rusinea se impletesc.
Timiditatea e buna uneori,dar ajunge o povara daca ea ne opreste de la lupta.
Si daca ai sti cat de aproape esti de izbanda.Ajunge un singur prieten,un singur gest de cutezanta,si vei vedea cat de usor iti va fi.
Si mie imi e la fel de greu sa ma spovedesc,dar dupa aceea ma mir cat de usor a fost.
Ce iti trebuie de fapt este un duhovnic ,cu care sa vorbesti ca un prieten,ca sa nu mai simti teama,si de abia apoi sa te spovedesti
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.06.2010, 20:54:48
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Si mie mi s-a intamplat de multe ori aceasta frica, cand ma apropiam de spovedanie ma apucau toate cele: tremurat, atacuri de panica, ma lua cu transpiratii pe sira spinarii, dureri de burta...si cate si mai cate...Dar chiar si asa , tremurand ca o piftie, ma apropiam cu ultimile puteri de preot, cu gatul uscat de emotie si cu greu reuseam sa spun ce aveam de spus.
Asa ca nu esti nici prima , nici ultima persoana careia i se intampla, sa ne gandim ca Dumnezeu ne iubeste si ca ne va ajuta sa trecem peste aceasta stare. Parca parintele meu ma si simte cand sunt in aceasta stare, incat e f intelegator cu mine si ma ajuta sa trec peste.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.06.2010, 21:03:25
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
Si mie mi s-a intamplat de multe ori aceasta frica, cand ma apropiam de spovedanie ma apucau toate cele: tremurat, atacuri de panica, ma lua cu transpiratii pe sira spinarii, dureri de burta...si cate si mai cate...Dar chiar si asa , tremurand ca o piftie, ma apropiam cu ultimile puteri de preot, cu gatul uscat de emotie si cu greu reuseam sa spun ce aveam de spus.
Asa ca nu esti nici prima , nici ultima persoana careia i se intampla, sa ne gandim ca Dumnezeu ne iubeste si ca ne va ajuta sa trecem peste aceasta stare. Parca parintele meu ma si simte cand sunt in aceasta stare, incat e f intelegator cu mine si ma ajuta sa trec peste.
Ha ! Pai eu cand m-am spovedit pentru prima oara, cred ca se vedea de afara cum se scutura confesionalul, asa tremuram de tare.

Iar in ce priveste vorbitul, in viata mea n-au iesit cuvintele atat de greu. Aveam senzatia fizica ca ma ranesc, undeva in gat, atunci cand le pronunt (probabil era doar lipsa totala de saliva). Si tine cont ca eu sunt o persoana care imi castig painea vorbind de vreo 10 ani.

Mihai, n-am spus cele de mai sus ca sa te sperii. Pentru ca, dupa ce m-am spovedit, in tmp ce imi faceam canonul (adica ma rugam, pt ca asta a fost canonul, un numar de rugaciuni), plangeam de bucurie si recunostinta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Frica de cel rau AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 5 03.09.2011 21:58:02
mi-e frica sa ma duc la spovedanie :( mihai_m Religia Islamica 7 06.08.2011 23:23:16
mi-e frica arle Exorcismul 90 11.11.2010 16:23:06
Mi-e frica ca ma duc in iad doarunom Generalitati 39 05.04.2009 22:22:02
Frica silverstar Generalitati 26 04.11.2006 16:04:52