Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.07.2010, 21:33:48
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit Biserica ortodoxa sarba

Este oare cineva printre voi care sa stie daca sunt diferente de cult/ritual/obiceiuri intre Biserica Ortodoxa si cea Sarba? (nu ma refer la chestiunea calendarului)

Singura de care stiam pana astazi este asa numita zi de slava, in sensul ca fiecare familie (de credinciosi, evident) are un Sfant protector si pentru sarbatorirea acestuia se pot primi zile libere de la serviciu. Initial mi-a fost greu sa cred ca statul si patronii privati ofera asemenea facilitati :)

Intreb pentru ca am un prieten sarb pe care a inceput sa-l intereseze timid ortodoxia doar de.. cateva zile si a stat de vorba cu un preot sarb care i-a spus ca dintre bisericile ortodoxe, cea romana este cea mai ciudata (in eng: the strangest), de unde am dedus ca trebuie sa fie si alte diferente zic eu minore (Dogmele fiind aceleasi) dar care unui nou-venit sa i se pare imense.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.07.2010, 21:47:32
hookng hookng is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
dintre bisericile ortodoxe, cea romana este cea mai ciudata (in eng: the strangest)
Biserica romana, are si o parte catolica, nu doar pur ortodoxa, de aceea este mai ciudata
__________________
sa fie asa
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.07.2010, 21:55:19
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hookng Vezi mesajul
Biserica romana, are si o parte catolica, nu doar pur ortodoxa, de aceea este mai ciudata
Care este acea parte catolica?
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.07.2010, 22:13:28
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Care este acea parte catolica?
Acea particica tradatoare care ne face mai intii sa-l primim pe Papa in tara, cind el nu are ce cauta intr-o tara cu 85% ortodocsi si dupa care sa-i cintam osanale, sa-l aplaudam si sa fim permisivi cu impartasirea cu ei...aici este buba catolica..cum spunea cineva mai sus si a fost apostrofat:
"Cu fundul in doua luntrii"...
..pe cind sirbilor nu le bagi tu hapul catolic pe git, ca sa nu mai vorbesc de rusii care nici nu stau la discutii in legatura cu vre-o vizita a Papei la ei
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.07.2010, 15:54:50
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Este oare cineva printre voi care sa stie daca sunt diferente de cult/ritual/obiceiuri intre Biserica Ortodoxa si cea Sarba? (nu ma refer la chestiunea calendarului)

Singura de care stiam pana astazi este asa numita zi de slava, in sensul ca fiecare familie (de credinciosi, evident) are un Sfant protector si pentru sarbatorirea acestuia se pot primi zile libere de la serviciu. Initial mi-a fost greu sa cred ca statul si patronii privati ofera asemenea facilitati :)

Intreb pentru ca am un prieten sarb pe care a inceput sa-l intereseze timid ortodoxia doar de.. cateva zile si a stat de vorba cu un preot sarb care i-a spus ca dintre bisericile ortodoxe, cea romana este cea mai ciudata (in eng: the strangest), de unde am dedus ca trebuie sa fie si alte diferente zic eu minore (Dogmele fiind aceleasi) dar care unui nou-venit sa i se pare imense.

Treaba cu sfantul casei este si la romani. De obicei se face la casatorie - familia isi alege un sfant protector, si nu casa.

Cate case atatea obiceiuri.
Si in romania daca participi la slujbe in diferita parti ale tarii o sa vezi ca sunt diferente cateodata izbitoare. Asa am patiti si eu intr-o biserica cand inainte de crez oamenii au inceput sa-si ceara iertare unii altora, eu fiind obisnuit cu ideea: "Domnule, in fata lui Dumnezeu uiti de tot ce este in afara si esti cu mintea numai la rugaciune!". Mi s-a parut putin desconcentrant tot murmurul din biserica, dar pentru cei obisnuiti...
(Ca o mica paranteza la treaba cu desconcentrarea: Citisem undeva ca un pustnic mergand din biserica in biserica sa vada unde este cel mai potrivit sa ramana, intrand inauntru cu un bat plin de clopotei incepea sa faca zarva. Si acolo unde nu a fost bagat deloc in seama acolo a si ramas.)
Obiceiurile pot sa difere si de la parohie la parohia. Am intalnit asta tot in Romania. In acelasi oras in majoritatea bisericilor se canta pe melodiile corale cunoscute, dar erau si cateva biserici unde se canta muzica psaltica ca la manastiri.
Deci nu prea cred ca e o problema treaba cu diferentele de obiceiuri.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.07.2010, 17:14:31
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Este oare cineva printre voi care sa stie daca sunt diferente de cult/ritual/obiceiuri intre Biserica Ortodoxa si cea Sarba? (nu ma refer la chestiunea calendarului)

Singura de care stiam pana astazi este asa numita zi de slava, in sensul ca fiecare familie (de credinciosi, evident) are un Sfant protector si pentru sarbatorirea acestuia se pot primi zile libere de la serviciu. Initial mi-a fost greu sa cred ca statul si patronii privati ofera asemenea facilitati :)

Intreb pentru ca am un prieten sarb pe care a inceput sa-l intereseze timid ortodoxia doar de.. cateva zile si a stat de vorba cu un preot sarb care i-a spus ca dintre bisericile ortodoxe, cea romana este cea mai ciudata (in eng: the strangest), de unde am dedus ca trebuie sa fie si alte diferente zic eu minore (Dogmele fiind aceleasi) dar care unui nou-venit sa i se pare imense.
Atata timp cat preotul respectiv nu i-a zis si de ce este ciudata BOR, parerea mea e ca sunt doar niste pareri personale.

Ciudata. Ce poate sa insemne o "Biserica Ortodoxa ciudata"? Curioase cuvinte totusi din partea unui preot.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.07.2010, 17:39:12
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Atata timp cat preotul respectiv nu i-a zis si de ce este ciudata BOR, parerea mea e ca sunt doar niste pareri personale.

Ciudata. Ce poate sa insemne o "Biserica Ortodoxa ciudata"? Curioase cuvinte totusi din partea unui preot.
Lavrentiu, , acel preot voia sa fie politicos si sa nu jigneasca, fii sigur ca stia foarte bine ce spune, si stii tu foarte bine care-i parerea lor si a rusilor despre noi... cuprinde printre altele ce am scris eu mai sus.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Ierarhia in biserica ortodoxa deviant Generalitati 4 27.04.2010 21:13:53
Biserica Ortodoxa in Grecia RELUCU Despre Biserica Ortodoxa in general 0 21.11.2009 18:58:03
Vinul si Biserica ortodoxa LapetiteMoc Generalitati 15 02.10.2009 23:26:05
Biserica Ortodoxa Sarba - Kosovo mirceap11 Despre Biserica Ortodoxa in general 68 17.04.2008 11:25:51