Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.08.2010, 17:35:26
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Unul din cele mai mari pacate este iubirea de sine,lipsa simtului autocritic,sa ramai impietrit intr-o stare duhovniceasca,sa crezi ca esti bun cand de fapt esti rau.
E preferabil sa cazi in pacat,dar sa fii constient de cadere,decat sa fii relativ bun,si sa crezi ca esti aproape de mantuire.
Vezi pilda vamesului si a fariseului.
Oricum ,lepadarea de lume si de sine,este primul pas pe care omul trebuie sa il faca pentru curatirea sufletului si inaintarea duhovniceasca.Daca nu moare ,ca bobul de grau,ca sa poata sa renasca,nu va invia niciodata.
Hristos a inviat,dar ca sa invie ,a trebuit sa moara,si nu cu orice moarte ,ci moarte pe cruce.
Asa si noi,ca sa inviem duhovniceste,trebuie sa murim lumii acesteia.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.08.2010, 18:00:13
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Pacatul cel mai mare este acela care te desparte de Dumnezeu!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.08.2010, 18:04:35
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Cel mai grav pacat este ala pe care il faci, il repeti constient si nu poti renunta la el.

Degeaba ne dam cu parerea ca un pacat sau altul ar fi cele mai grave daca nu le facem...dar facem altele care teoretic ar fi mai marunte...insa le facem si le repetam la infinit...

Deci care pacat este cel mai grav: ala pe care il facem sau ala pe care nu il facem?
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.08.2010, 19:09:12
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Pacatele care le numeste Biserica Ortodoxa pacate strigatoare la cer.Eu personal cred ca sinuciderea si crima.Nu vad alte pacate mai grave decat acestea.Dar mai sunt pacate grave pe care le numeste Biserica capitale.Si acelea destul de grave.Personal nu cred ca pentru sinucidere si crima exista iertare.Oricum poate sunt un nestiutor.
Iarta-ma Doamne!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.08.2010, 19:21:26
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cred ca cel mai grav pacat este pacatul impotriva Duhului Sfint,care nu se iarta nici in viacul acesta nici in cel ce va sa vina.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.08.2010, 20:21:27
Sf.Asteapta's Avatar
Sf.Asteapta Sf.Asteapta is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2010
Locație: La 2 saptamani dupa Pastele Cailor
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
cred ca cel mai grav pacat este pacatul impotriva Duhului Sfint,care nu se iarta nici in viacul acesta nici in cel ce va sa vina.

Biserica Ortodoxa Romana Catehism 34 Despre pacat

107. Care sunt pacatele impotriva Duhului Sfant?
Pacatele impotriva Duhului Sfant sunt acelea prin care crestinul se impotriveste cu indaratnicie poruncilor dumnezeiesti si tuturor lucrarilor Sfantului Duh. Si, intrucat virtutile teologice (credinta, nadejdea si dragostea) sunt lucrari ale Duhului Sfant, pacatele impotriva Duhului Sfant se indreapta mai ales impotriva acestor virtuti.

108. Ce spune Mantuitorul despre pacatele impotriva Duhului Sfant?


"Celui care va zice cuvant impotriva Fiului Omului, se va ierta lui; dar celui care va zice impotriva Duhului Sfant, nu se va ierta lui, nici in veacul acesta, nici in cel ce va sa fie" (Matei 12, 32).
Din aceste cuvinte intelegem ca pacatele impotriva Duhului Sfant sunt foarte grele. Ele dezradacineaza din suflet inclinarea spre pocainta si indreptare si-l instraineaza pe credincios de Dumnezeu. Totusi, prin cuvintele de mai sus, Mantuitorul nu spune ca ele nu s-ar putea sterge printr-o cainta adevarata si nici ca pentru vina lor nu s-ar putea dobandi niciodata iertarea. Pricina neiertarii unor astfel de pacate sta in indaratnicia omului de a nu se pocai, in impietrirea inimii lui. Cel ce savarseste astfel de pacate nu primeste iertarea, fiindca nu voieste sa fie iertat si nu voieste sa asculte de poruncile lui Dumnezeu.
Daca, insa, un astfel de vinovat se caieste din adancul inimii si, hotarat sa nu mai pacatuiasca, cere indurarea lui Dumnezeu, atunci, prin Sfanta Taina a Pocaintei, el va putea primi iertare, caci nu este pacat, oricat de greu ar fi el, care sa covarseasca bunatatea si dragostea de oameni a lui Dumnezeu.
Sfantul Apostol Petru s-a lepadat de trei ori de Mantuitorul, dar, pocaindu-se, recunoscandu-si pacatul si hotarandu-se sa asculte de Mantuitorul pana la moarte, a fost iertat si reasezat in cinstea de Apostol (Ioan 21, 15-19).

Parintele Cleopa afirma la fel despre acest pacat - impietrirea inimii duce la neiertarea acestui pacat
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.08.2010, 21:05:22
adriana92 adriana92 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Trimite un mesaj prin ICQ pentru adriana92 Trimite un mesaj prin AIM pentru adriana92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Necredincios Vezi mesajul
Cel mai groaznic, cel mai periculos?
""Cel mai urat pacat inaintea lui Dumnezeu este pacatul mandriei, caci acesta a facut pe ingeri diavoli, dupa cum si smerenia " poate face din diavoli ingeri " ( Scara, Cuvantul 25 ) .""
(Preluat din "Ne vorbeste Parintele Cleopa)

Si asa cred si eu,pt. ca mandria si iubireaa de sine atrag si alte pacate.Mandria e izvorul pacatelor...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.08.2010, 21:46:22
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow cel mai greu pacat

De ce Incearca omul sa interpreteze in fel si chip raspunsul dat de HRISTOS oare noi sIntem in masura sa adaugam ceva nu spune Biblia ca anatema sa fie cel ce va adauga ceva sau va soate din cuvIntul Bibliei ?? Nu nea spus El Mantuitoru ca toate pacatele prin pocainta pot fi iertate Insa Pacatul IMPOTRIVA DUHULUI SFINT NU VA FI IERTET NICI IN VEACUL ACESTA NICI IN CEL VIITOR de ce cautam sa mai icodim noi altele sau altceva ?? ori nu credem in cuvIntul LUI Hristos ce spunem Cind ne impartasim Cred Doamne si marturisesc ca tu esti Fiul LUI Dumnezeu care ai venit IN lume sa mIntuiesti pe cei pacatosi dintre care cel dintIi sInt eu, oare ce fac eu cand caut sa interpretez Raspunsul dat de el nu sInt un mincinoa si nu cad sub anatemizare ????? Nu vreau sa se supere nimeni de pe forum dar vad ca multa ne-ntelepciune este si stiu precis ca aici sInt si sfintiti parinti care ar trebui sa fie mai tari si mai multa lumina sa aduca , sau sa nu lase sa se rastalmaceasca cuvIntul Dumnezeu. Ei sInt chemati sa aduca vindecare sufleteasca si trupeasca turmei LUI HRISTOS .
Doamne si StapInul vieti mele DUHUL trIndavii si al grairi desarte nu mil da mie robului tau,
Iara Duhul smereniei si al dragostei de tine si de aproapele meu damil mie slugi tale amin amni amin +++ +++ +++ +++
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.08.2010, 22:33:44
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Si eu consider ca pacatele mele sunt cele mai mari, ajuta Doamne necredintei mele!

Din cate am citit eu cel mai mare pacat este mandria deoarece ea e radacina multor alte pacate. Unii din antepostatorii mei au argumentat deja si subscriu la ce-au spus, dar as adauga ca la sinucidere se ajunge tot din cauza mandriei, intrucat sinucigasii se pun pe sine insisi mai presus de orice. Daca s-ar smeri o clipa macar si s-ar gandi Dumnezeu si la cei din jur n-ar savarsi abominabilul act.
Intr-o discutie cu un preot am ajuns la concluzia ca mandria sta la baza majoritatii pacatelor.

Da-ne Doamne smerenie!
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)

Last edited by Nicole_Alma; 07.08.2010 at 22:36:10.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.08.2010, 22:53:35
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

cel mai grav este sa ucizi,si asta o stie si un copil dupa prima ora de religie.Si nu se iarta,sau nu ar trebui sa se ierte.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce este pacatul? Definitia ortodoxa vs. romano-catolica si protestanta Eugen7 Dogmatica 80 08.02.2013 09:24:46
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Ce este pacatul? Rodica50 Intrebari utilizatori 0 23.11.2010 13:11:18
Ce este pacatul? iosif Generalitati 77 24.03.2007 03:24:51