Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 16.08.2011, 15:47:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mai nou am ajuns sa "ghicim teologie in icoane" adica de la fantezia unora am ajuns sa dam decrete ca Dumnezeu, cutare se duce acolo, cutare acolo..

Tragic exemplu cum poti ajunge total neortodox cu ortodoxie cu tot, daca nu tii linia ortodoxa pe tot frontul..
Reply With Quote
  #92  
Vechi 16.08.2011, 16:06:17
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Pai demonstreaza ca e fantezie. Noi te ascultam.

Nu va imbatati cu apa rece. Fara botez in primii 5000 de ani raiul a fost gol zice Sf Ioan Gura de aur. Ilie si Enoh au fost luati la cer cu trupul dar n-au murit si s-ar parea ca nu au fost in gradina raiului ci in alta parte. Ioan 3:3. Răspuns-a Iisus și i-a zis: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva de sus, nu va putea să vadă împărăția lui Dumnezeu. Marcu 16:16. Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi. Ioan 3:5. Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu. IMPARATAIA LUI DUMNEZEU eu cred ca e RAIUL. Nasterea din apa si Duh cred ca e botezul.

Poate ca Iisus ii boteaza dupa ce mor. Cine stie. Daca ai date spune-le.

Last edited by spre_rasarit; 16.08.2011 at 16:13:13.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 16.08.2011, 16:13:19
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Pai demonstreaza ca e fantezie. Noi te ascultam.

Nu va imbatati cu apa rece. Fara botez in primii 5000 de ani raiul a fost gol zice Sf Ioan Gura de aur. Ioan 3:3. Răspuns-a Iisus și i-a zis: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva de sus, nu va putea să vadă împărăția lui Dumnezeu. Marcu 16:16. Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi. Ioan 3:5. Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu. IMPARATAIA LUI DUMNEZEU eu cred ca e RAIUL. Nasterea din apa si Duh cred ca e botezul.

Poate ca Iisus ii boteaza dupa ce mor. Cine stie. Daca ai date spune-le.
Atunci, deodată, tuturor mesenilor pe loc li s-a stricat cheful și au început a vorbi care ce știa și cum îi ducea capul: unii spuneau că împăratul Roș, având inimă haină, nu se mai satură de a vărsa sânge omenesc; alții spuneau că fata lui este o farmazoană cumplită, și că din pricina ei se fac atâtea jertfe; alții întăreau spusele celorlalți, zicând că chiar ea ar fi venit în chip de pasăre de a bătut acum la fereastră, ca să nu lase și aici lumea în pace. Alții ziceau că, oricum ar fi, dar pasărea aceasta nu-i lucru curat; și că trebuie să fie un trimis de undeva, numai pentru a iscodi casele oamenilor. Alții, mai fricoși, își stupeau în sân, menind-o ca să se întoarcă pe capul acelui care a trimis-o. În sfârșit, unii spuneau într-un fel, alții în alt fel, și multe se ziceau pe seama fetei împăratului Roș, dar nu se știa care din toate acele vorbe este cea adevărată.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 16.08.2011, 22:31:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Pai demonstreaza ca e fantezie. Noi te ascultam.

Nu va imbatati cu apa rece. Fara botez in primii 5000 de ani raiul a fost gol zice Sf Ioan Gura de aur. Ilie si Enoh au fost luati la cer cu trupul dar n-au murit si s-ar parea ca nu au fost in gradina raiului ci in alta parte. Ioan 3:3. Răspuns-a Iisus și i-a zis: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva de sus, nu va putea să vadă împărăția lui Dumnezeu. Marcu 16:16. Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi. Ioan 3:5. Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu. IMPARATAIA LUI DUMNEZEU eu cred ca e RAIUL. Nasterea din apa si Duh cred ca e botezul.

Poate ca Iisus ii boteaza dupa ce mor. Cine stie. Daca ai date spune-le.
Nene, demonstreaza TU ca nu e o fantezie.
Ceea ce ti se pare tie ca vezi intr-o pictura Bisericeasca nu este tot una cu pozitia Bisericii in chestiunea asta.

Pozitia oficiala este una singura, ca NU se cunoaste soarta lor exacta in vesnicie, dar oricum nici in iad nu pot ajunge datorita faptului ca n-au pacate personale facute in cunostinta de cauza.

Iar ce intelegi tu din Scriptura intelegi EXACT ca si (neo)protestantii adica ceea ce iti place tie si din moment ce iti place sa stii copii nebotezati in Iad arata ca ortodoxia este un mare esec in ceea ce te priveste.

Si ca sa-ti ofer si argumentul pentru care gandirea ta este stramba, ei bine iti aduc aminte ca nu din cauza Botezului n-au putut intra in Rai nici chiar dreptii Vechiului Testament, ci altceva a lipsit, te las pe tine sa ghicesti ce, n-ar trebui sa fie atat de complicat.

Si hai sa te mai intreb o chestie (o indicatie de fapt), copii cand sunt botezati de mici, cu "apa si Duh" de cine sunt de fapt Botezati si cu ce participare din partea lor?

Last edited by AlinB; 16.08.2011 at 22:49:08.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 24.09.2011, 20:55:36
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Reply With Quote
  #96  
Vechi 24.09.2011, 21:01:18
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
am vazut filmuletul in urma cu ceva timp.... e cutremurator... si inainte eram impotriva avortului, dar acum sunt mai inversunat.......
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #97  
Vechi 24.09.2011, 21:02:30
iRoDiOn's Avatar
iRoDiOn iRoDiOn is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.09.2011
Locație: Romînia
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Trist dar adevărat !
__________________
Eu sunt Calea, Adevărul și Viața
http://www.youtube.com/watch?v=92q1RbdMU8A
Reply With Quote
  #98  
Vechi 24.09.2011, 21:21:30
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Care "parinti duhovnicesti" au fost inchisi pe vremea lui Ceausescu?
Ca parintele Cleopa era la Sihastria,parintele Paisie Olaru la Sihla,da nu aud sa fi fost vreunul inchis,parintele Arsenie Papacioc era la mrea Techirghiol etc.

Iar parintele Calciu Dumitreasa nu mi se pare "parinte duhovnicesc".
Da nici acesta nu a fost ucis ci a fost lasat sa plece in SUA.Unde sunt atunci prigonirile de pe vremea dlui Ceausescu?

Cum sa fi ucis comunismul din vremea dlui Ceausescu "zeci de milioane de oameni nevinovati"?
Sa fim oleaca seriosi,nu cred ca a fost ucis macar un om pe atunci,de unde se ajunge de la nicio crima pe vremea dlui Ceausescu la "milioane"?
Oare nu dracii inseala pe unii sa distorsioneze realitatea in asa mod grosier?

Eu am trait pe vremea dlui Ceausescu,tata era sub-inginer,nu era membru de partid (adica nu era membru in PCR) si spunea bancuri cu PCR si injura la greu comunismul si nu ii facea nimeni nimic.
Daca cei care lucreaza la stat acum, ar face urmatorul experiment:
sa injure oleaca PDLul la servici sa se vada daca nu o sa fi dati afara in scurt timp de acolo.
(eu nu va sfatuiesc sa faceti asta , ca e semetie,e pacat.)

Imi pare rau,cand era dictatura si tiranie mai multa in Romania,atunci sau acum?
Subscriu in totalitate la mesajul dvs.! Felicitari, domnule Mihail! Asa este, crimele au fost facute pe vremea domniei lui dej si pauker, tismaneanu (tatal anticomunistului de azi), brucan, roman, etc. Ceasescu a valahizat comunismul, derusificandu-l si demaghiarizandu-l, si asta, alaturi de plata datoriei externe si de interzicerea avortului, a fost unul din motivele executarii sale de catre francmasonii inselati de draci, din care multi sunt urmasii, la propriu, ai cominternistilor.
On-topic: avortul e o crima oribila. Uitati-va la manifestatiile pro-avort, ce mutre de demonizati si zombie au aia...pe bune, pacatul deformeaza inclusiv infatisarea. Daca vrei sa faci un film cu zombie, iei niste cadre de la demonstratiile si conferintele subumanilor alora.

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 25.09.2011 at 00:34:08.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 25.09.2011, 14:28:05
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Mai este putin si o sa spuneti ca Ceausescu a fost un sfant,un martir...oameni buni,voi ati uitat atat de usor ororile comunismului?Cred ca o parte dintre voi sunteti mai in varsta ca mine,cum ati putut uita sau regreta asa ceva?
Iar toti intelectualii,preotii si oamenii de valoare care au fost atunci intemnitati,torturati sau care chiar au pierit de mana calailor...sunt personaje fictive?Oare nu va dati seama ca insultati insasi memoria lor bagatelizand atrocitatile facute de comunisti?
Insusi Valeriu Anania,mitropolitul Clujului care a plecat de curand dintre noi este un exemplu in acest sens sau parintele Arsenie Boca...cum puteti uita?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #100  
Vechi 25.09.2011, 15:26:32
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Mai este putin si o sa spuneti ca Ceausescu a fost un sfant,un martir...oameni buni,voi ati uitat atat de usor ororile comunismului?Cred ca o parte dintre voi sunteti mai in varsta ca mine,cum ati putut uita sau regreta asa ceva?
Iar toti intelectualii,preotii si oamenii de valoare care au fost atunci intemnitati,torturati sau care chiar au pierit de mana calailor...sunt personaje fictive?Oare nu va dati seama ca insultati insasi memoria lor bagatelizand atrocitatile facute de comunisti?
Insusi Valeriu Anania,mitropolitul Clujului care a plecat de curand dintre noi este un exemplu in acest sens sau parintele Arsenie Boca...cum puteti uita?
Sau cum pot fi uitati cei asasinati miseleste de comunisti? Sau cei care nevinovati au zacut prin puscarii, sau bonurile care ofereau 5 oua de cap de om? Sa fim seriosi, comunismul a fost cea mai sfruntata minciuna si cea mai teribila oroare rosie....Numai bine!

ps. e drept ca cei care pe atunci se descurcau nobil ori nu, tot asa fac si astazi...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sufletele copiilor avortati christie Pocainta 62 21.11.2013 18:22:48
exista loc pt a depune copiii abandonati? giussy Generalitati 1 04.10.2011 19:49:22
Bine si rau? Exista oare? Enlightened Generalitati 57 22.08.2010 23:56:27
Cei ca s.o.vantu de ce sunt bine mersi? annajanette Generalitati 5 14.02.2010 21:59:55
descantecele care fac bine oamenilor sunt pacate? nutzy Generalitati 9 01.02.2009 21:38:51