Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 15.01.2013, 12:36:19
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Vorbesti ca medic sau din ce crezi tu?



CARE tratament naturist?
Cu lamai?
Cu post negru 3 zile pe saptamana?
Cu tarate de 3 ori pe zi?

etc.
Vorbesc in cunostinta .
O doctorita ,persoana apropiata a murit in un an de zile cu citoststicele cele mai eficiente si scumpe.
Si-a revenit cateva luni si apoi in trei luni de cand a cazut la pat a murit
Mai cunosc si alta doctorita care la fel a murit ,dar se pare ca ea a rezistat mai mult de un an ,nu mai stiu cat
Cand omul nu mai are sanse de viata o dezintoxicare si eliminare a tumorilor nu se poate face decat cu mijloace naturiste.
Exista persoane care s-au tratat naturist si traiesc si astazi
Eu nu dau retete ,cred ca Dumnezeu este cel care trebuie sa lumineze pe cel in suferinta sa urmeze tratamentul cel bun
Cand Dumnezeu nu pune mana nici omul nu se poate ajuta.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 15.01.2013, 12:42:11
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaElena Vezi mesajul
Din toata experienta mea pe forumul C.O. nu mi s-a parut ca forumistii, in general, ar da năvală sa citeasca postarile din Biblie sau cele din scrierile Sfintilor Parinti. De cele mai multe ori e asa, un fel de concurs de dat cu bolovani [in doua mii de ani, pietrele despre care vorbea Mantuitorul Iisus Hristos (Ioan 8, 4-11) au devenit bolovani; e firesc, evolutia…], si atunci?

Am gasit foarte multe site-uri in care „teoriile naturiste” se vor „legiferate, autentificate, intarite” prin referiri la Biblie. Nu le postez pentru ca nu cred ca asta ar fi sensul Bibliei.

Va doresc numai bine!
Sa stiti ca indoiala e sursa tuturor relelor
De ce ati ajuns la aceasta concluzie ?
Forumistii nu sunt toti credinciosi practicanti ,dar multi din ei sunt
Sa ne curatim ochii ca sa vedem numai binele
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #43  
Vechi 15.01.2013, 13:04:25
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Vorbesc in cunostinta .
O doctorita ,persoana apropiata a murit in un an de zile cu citoststicele cele mai eficiente si scumpe.
Si-a revenit cateva luni si apoi in trei luni de cand a cazut la pat a murit
Mai cunosc si alta doctorita care la fel a murit ,dar se pare ca ea a rezistat mai mult de un an ,nu mai stiu cat
Cand omul nu mai are sanse de viata o dezintoxicare si eliminare a tumorilor nu se poate face decat cu mijloace naturiste.
Exista persoane care s-au tratat naturist si traiesc si astazi
Eu nu dau retete ,cred ca Dumnezeu este cel care trebuie sa lumineze pe cel in suferinta sa urmeze tratamentul cel bun
Cand Dumnezeu nu pune mana nici omul nu se poate ajuta.
Intr-un fel, ai dreptate, dar parca nici n-as vrea s-o speriem pe sora noastra in suferinta. E adevarat ca multi medici nu cred in terapia naturista, ci doar in ceea ce stiu ei, fiindca asa au fost scoliti. Dar am cunoscut sau am citit si despre medici care desi erau inversunati dusmani ai naturismului, cand s-au imbolnavit ei insisi de bolile acelea grele, au inteles "mesajul" si au alergat acolo unde era solutia reala si chiar s-au vindecat, recunoscand clar prioritatea tuturor vindecarilor: Dumnezeu, Natura, Credinta, Cainta, Dragostea celor din jur, si nu in ultimul rand Osteneala!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 15.01.2013, 15:17:18
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Intr-un fel, ai dreptate, dar parca nici n-as vrea s-o speriem pe sora noastra in suferinta. E adevarat ca multi medici nu cred in terapia naturista, ci doar in ceea ce stiu ei, fiindca asa au fost scoliti. Dar am cunoscut sau am citit si despre medici care desi erau inversunati dusmani ai naturismului, cand s-au imbolnavit ei insisi de bolile acelea grele, au inteles "mesajul" si au alergat acolo unde era solutia reala si chiar s-au vindecat, recunoscand clar prioritatea tuturor vindecarilor: Dumnezeu, Natura, Credinta, Cainta, Dragostea celor din jur, si nu in ultimul rand Osteneala!
Aveti dreptate ,sa-L cautam pe Dumnezeu si ne vom vindeca de orice boala.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 15.01.2013, 15:52:04
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit "Sanatate din farmacia Domnului"

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Vorbesc in cunostinta .
O doctorita ,persoana apropiata a murit in un an de zile cu citoststicele cele mai eficiente si scumpe.
Si-a revenit cateva luni si apoi in trei luni de cand a cazut la pat a murit
Mai cunosc si alta doctorita care la fel a murit ,dar se pare ca ea a rezistat mai mult de un an ,nu mai stiu cat
Cand omul nu mai are sanse de viata o dezintoxicare si eliminare a tumorilor nu se poate face decat cu mijloace naturiste.
Exista persoane care s-au tratat naturist si traiesc si astazi
Eu nu dau retete ,cred ca Dumnezeu este cel care trebuie sa lumineze pe cel in suferinta sa urmeze tratamentul cel bun
Cand Dumnezeu nu pune mana nici omul nu se poate ajuta.
Intr-o perioada in care tot mai multi oameni se indeparteaza de modul de viata naturist si sunt amenintati de boli grave din cauza unei false atitudini in fata vietii este absolut necesar sa ne reconsideram pozitia noastra si sa regasim drumul ce duce spre plantele medicinale, pe care Dumnezeu ni le pune la indemana prin marea Sa milostivire.
Marturisesc, multumindu-I Domnului, ca sotul meu inca mai traieste dupa ce in urma cu 17 ani a fost diagnosticat cu leucemie.Dupa multe investigatii si tratamente cu citostatice, in anul 1999 medicul hematolog i-a spus ca nu mai are de trait mai mult de 2 ani.Urmare acestui verdict, nu a mai acceptat tratamentul cu citostatice si am hotarat sa trecem la un regim alimentar pe baza de sucuri naturale din legume si fructe, sa excludem din alimentatie carnea de porc, de asemenea si la schimbarea modului de preparare a mancarii.O perioada de 8 ani am respectat acest regim.Rugaciunile si acatistele zilnice, slujbele de Maslu saptamanale,spovedirea si impartasirea cu Sfinele Taine, ne-au ajutat sa depasim situatia critica din anul 1999.In urma cu 5 ani, analizele au aratat niste valori inspaimantatoare si am decis sa mergem din nou la hematolog care a dispus tratament timp de 6 luni, o data pe luna timp de 5 zile, cu citostatice de ultima achizitie import Germania, care si-au facut efectul extrem de bine, fara efecte secundare evidente, rezultatele analizelor fiind in parametrii normali.Acum, dupa 5 ani suntem din nou in situatia de a ne speria, dar nadejdea in Dumnezeu nu ne-o vom pierde.Suntem in varsta de peste 70 de ani si in mana si mila Preamilostivului Dumnezeu si a Maicii Domnului.
Iertati-mi amanuntele descrise mai sus si cred ca este bine sa va folositi si de produsele naturiste, dar sa nu renuntati nici la medicina alopata.
"Domnul lasa doctoria sa creasca din pamant si-un intelept n-o dispretuieste!"(Din Sfanta Scriptura)

Doamne ajuta!
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)

Last edited by laraG; 15.01.2013 at 16:03:40.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 16.01.2013, 00:10:25
MariaElena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cu noi este Dumnezeu

Citat:
În prealabil postat de laraG Vezi mesajul
Intr-o perioada in care tot mai multi oameni se indeparteaza de modul de viata naturist si sunt amenintati de boli grave din cauza unei false atitudini in fata vietii este absolut necesar sa ne reconsideram pozitia noastra si sa regasim drumul ce duce spre plantele medicinale, pe care Dumnezeu ni le pune la indemana prin marea Sa milostivire.
Marturisesc, multumindu-I Domnului, ca sotul meu inca mai traieste dupa ce in urma cu 17 ani a fost diagnosticat cu leucemie.Dupa multe investigatii si tratamente cu citostatice, in anul 1999 medicul hematolog i-a spus ca nu mai are de trait mai mult de 2 ani.Urmare acestui verdict, nu a mai acceptat tratamentul cu citostatice si am hotarat sa trecem la un regim alimentar pe baza de sucuri naturale din legume si fructe, sa excludem din alimentatie carnea de porc, de asemenea si la schimbarea modului de preparare a mancarii.O perioada de 8 ani am respectat acest regim.Rugaciunile si acatistele zilnice, slujbele de Maslu saptamanale,spovedirea si impartasirea cu Sfinele Taine, ne-au ajutat sa depasim situatia critica din anul 1999.In urma cu 5 ani, analizele au aratat niste valori inspaimantatoare si am decis sa mergem din nou la hematolog care a dispus tratament timp de 6 luni, o data pe luna timp de 5 zile, cu citostatice de ultima achizitie import Germania, care si-au facut efectul extrem de bine, fara efecte secundare evidente, rezultatele analizelor fiind in parametrii normali.Acum, dupa 5 ani suntem din nou in situatia de a ne speria, dar nadejdea in Dumnezeu nu ne-o vom pierde.Suntem in varsta de peste 70 de ani si in mana si mila Preamilostivului Dumnezeu si a Maicii Domnului.
Iertati-mi amanuntele descrise mai sus si cred ca este bine sa va folositi si de produsele naturiste, dar sa nu renuntati nici la medicina alopata.
"Domnul lasa doctoria sa creasca din pamant si-un intelept n-o dispretuieste!"(Din Sfanta Scriptura)

Doamne ajuta!


<<Doamne Isuse Hristoase,cela ce odinioara la scaldatoarea Vitezda ai vindecat cu puterea Ta pe slabanogul care zacea de treizeci si opt de ani, in boala fiind si intalnindu-l apoi in biserica, i-ai zis : “Iata te-ai facut sanatos, de acum sa nu mai gresesti, ca sa nu-ti fie tie mai rau”.
Cel ce pe sluga sutasului si pe fiica Cananiencei, numai cu cuvantul, pentru credinta lor, i-ai vindecat, Insuti intru tot milostivule Stapane, insufla-mi si mie aceeasi putere de credinta, ca sa preamareasc puterea si dumnezeirea Ta!
Iarta-mi mie Bunule Doamne, multumirea pacatelor mele cele grele! Ca faradelegea mea o cunoasc si pacatul meu este pururea inaintea mea. Si nu ma simt vrednic sa ridic ochii spre Tine si sa cersesc indurarea Ta. Ci ca un bun si iubitor de oameni, milostiveste-Te de nevrednicia mea. Din patul durerii ma ridica si vointa mea o intareste ca sa umblu numai intru poruncile Tale si de greseli sa ma feresc.
Ca tu esti doctorul sufletelor si al trupurilor noastre, Hristoase Dumnezeule si Tie marire inaltam, impreuna si celui fara de inceput al Tau Parinte si preasfantului si bunului si de viata facatorului Tau Duh , acum si pururea si in vecii vecilor. Amin>>

Pe mine ma ajuta foarte mult Rugaciunea asta. Imi usureaza sufletul si imi intareste credinta si nadejdea in ajutorul Bunului Dumnezeu.

Cred ca stiu durerea prin care treceti. Cunosc starea de gol la aflarea unei astfel de vesti grele. Dar Dumnezeu ne ajuta sa gasim calea potrivita.
Dupa operatia de cancer la san (in noiembrie 2007, la 59 de ani, mastectomie generala dreapta) si dupa rezultatul testului de imunohistochimie, trei medici oncologi au refuzat sa-mi acorde asistenta de specialitate, pentru ca prognosticul era rezervat spre grav, si n-au vrut sa riste. Dar Dumnezeu m-a ajutat si pana la urma, am gasit medicul potrivit. Deocamdata sunt bine. Bineinteles ca ma tem de perspectiva metastazelor; dar stiu ca in durerea si teama noastra, nu suntem singuri: Cu noi este Dumnezeu!
Si vreau sa ma bucur de fiecare zi pe care mi-o mai daruieste Dumnezeu. Orizontul mai apropiat iti redimensioneaza viata, iti schimba prioritatile.
Dumnezeu sa fie milostiv cu noi toti si Maica Domnului sa ne ocroteasca sub Sfantul ei Acoperamant.
Amin!

Last edited by MariaElena; 16.01.2013 at 00:13:32.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 16.01.2013, 00:23:20
MariaElena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sa-l iubim pe Dumnezeu

<<Cand credinta este adevarata, fie iei medicament, fie nu iei, ea va lucra. Dumnezeu lucreaza si cu doctorii si cu medicamentele. Graieste intelepciunea lui Sirah: "Cinsteste pe doctor cu cinstea ce i se cuvine, ca si pe el l-a facut Domnul. Domnul a zidit din pamant leacurile, si omul intelept nu se va scarbi de ele. Si doctorului da-i loc, ca si pe el l-a facut Domnul; si sa nu se departeze de la tine, ca si de el ai, trebuinta." (Int. lui Isus Sirah 38, 1; 4; 12).
Tot secretul este credinta; fara de margini, lina, simpla si nevinovata. intru smerenia si nevinovatia; inimii. Sa avem credinta ca Dumnezeu ne iubeste nespus si ca voieste sa devenim ai Lui. De aceea ingaduie bolile, pana ce ne vom preda Lui cu incredere.
Sa-L iubim pe Hristos si toate se vor schimba in viata noastra. Sa nu-L iubim pentru a primi rasplata, de pilda sanatatea. Ci sa-L iubim cu inflacarare, din recunostinta, fara sa ne gandim la nimic, numai la iubirea dumnezeiasca. >>
Parintele Porfirie Kavsokalivitul
http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...tos-68570.html
Reply With Quote
  #48  
Vechi 16.01.2013, 00:26:03
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

in orice boala este importanta varsta, ca altfel lupta organismul la tinerete. dar cu pacatosul de cancer e foarte greu... mai ales daca e malign, ala se hraneste cu hormoni si cu cat organismul e mai tanar cu atat mailignul se inmulteste ... operatia ajuta dar spunea o cunostinta ca asta trebuie sa fie ultima optiune.
trebuie incercat si luptat cu tratamente medicamentoase. ajuta si ceaiurile cu tataneasa sau diverse preparate culinare, in principal fara carne rosie.
starea psihica are rol determinant, in niciun caz, dar absolut in niciun caz credinciosul sa nu considere ca boala e pedeapsa! sa mearga sau sa cheme un preot, doi pentru masluri si deasa spovedanie! sunt cazuri cand, desi nu invingi boala definitiv, indiferent de stadiul avansat, Dumnezeu te mai lasa sa te bucuri de ai tai :) ani buni :) Sa avem nadejde!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 16.01.2013, 01:46:08
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaElena Vezi mesajul
Pe un forum care se vrea crestin ortodox nu cred ca mai e nevoie sa recomanzi citirea Sfintei Scripturi, Biblia, si oricum, nu intr-un astfel de context.

Va doresc numai bine!
Ba dimpotriva, tocmai pe un forum crestin ortodox ar trebui ca Scriptura sa ne fie mereu sub ochi.
Altminteri cum va fi? Noi vom cita doar din carti oarecare, iar necredinciosii vor cita copios din Scriptura?....:)

Voisem insa sa atrag atentia asupra a doua lucruri. Iata, acum voi incerca sa fiu mai explicit:
a) Cand suntem in incercari, cred ca doar cu Dumnezeu si cu Scriptura se cuvine sa traim mai intai. Altfel cum? Celelalte (inclusiv medicina stiintifica actuala) sunt, poate, foarte folositoare. Insa, daca nu le intampinam din pozitia celui care se tine la Dumnezeu si la Cuvantul Lui (aflat mai intai in Scriptura), cum ne vom mai gasi fiind crestini? Altminteri, "Oare nu fac si neamurile acelasi lucru?"...
A omite Scriptura din viata noastra de suferinta, inseamna mai intai a pricepe stramb ce ni se intampla; mai inseamna, cred eu, si a pune in surdina izvorul tamaduitor care se afla in Cuvant.

b) Sora noastra laraG a facut deja, mai sus, o trimitere textuala la Scriptura. Iata deci un exemplu care ilustreaza ca are tot rostul sa incepem cu Scriptura. Si sa revenim mereu la Ea.

Solutia problemei, asadar, nu este sa alergam la alte carti punind pe plan secund Scriptura, chipurile fiind noi deja crestini pe un forum Ortodox.
Tocmai pentru ca suntem crestini, incepem, continuam si ne tot invartim in Cuvantul Scripturii.
Prin duhul Scripturii vedem si celelalte carti, mai apoi. Cata vreme suntem crestini.
Sunteti oare de acord cu aceasta?

Oare am talcuit deja deplin si am trait intrutotul Scriptura?....
Nu mai degraba boala, suferinta, umbra mortii sunt cel mai bun prilej pentru sufletul nostru de a ne tine inca si mai viguros la Scriptura?
De unde oare alinare mai mare?
De unde oare intelegere mai adinca?
De unde oare mai mare nadejde?
De unde oare Izvor cu apa mai curata?
Unde sa fie sprijin mai deplin? Unde Piatra mai tare?
Scriptura si Biserica, ma intai, voiam sa zic. Apoi, desigur, celelalte, binecuvantate de Domnul.

Asta mi-ar fi mesajul, ma iertati de tulburare...
Domnul sa ne ocroteasca!
Slava lui Dumnezeu pentru toate! AMIN+

Last edited by cezar_ioan; 16.01.2013 at 01:53:48.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 16.01.2013, 11:51:05
MariaElena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Sa stiti ca indoiala e sursa tuturor relelor
De ce ati ajuns la aceasta concluzie ?
Forumistii nu sunt toti credinciosi practicanti ,dar multi din ei sunt
Sa ne curatim ochii ca sa vedem numai binele
Doamne ajuta !
Indoiala este opusul sigurantei. Siguranța duce la suficiență. Suficiența este un obstacol in procesul devenirii.
Indoiala ne ajuta sa credem. E paradoxal, dar asa e. Sa nu uitam:

<<Mai înainte de toate trebuie să căutăm și să înstăpânim în inima noastră credința deplină în Domnul: s-o căutăm și s-o cerem de la El, fiindcă nici aceasta nu este de la noi, ci e un dar al lui Dumnezeu.
Atunci când i s-a cerut credință, tatăl tânărului a răspuns: ,,Cred, Doamne, ajută necredinței mele!„ Atunci, el avea credință slabă, se clătina și se ruga să i se întărească credința.
Dar cine se poate lăuda cu credință desăvârșită, și cine, ca atare, nu are nevoie să se roage: ,,Cred, Doamne, ajută necredinței mele?”
Dacă credința noastră ar avea putere, gândurile noastre ar fi curate, simțirile,sfinte, și faptele, plăcute lui Dumnezeu. Atunci, Domnul ar lua aminte la noi așa cum tatăl ia aminte la fiii săi; și orice am dori – și în credință n-am putea cere decât cele plăcute lui Dumnezeu-am primi negreșit și fără întârziere.>>
Tâlcuiri din Sfânta Scriptură pentru fiecare zi din an – Sf. Teofan Zăvorâtul. (Editura Sophia, Buc. 1999, colecția Părinți Ruși)
http://cristianstavriu.wordpress.com...fan-zavoratul/

<<Indoiala inceputul intelepciunii. Aristotel

Îndoiala: școala adevărului. Francis Bacon

Îndoiala este unul din numele inteligenței.Jorge Luis Borges

Îndoiala este o stare de neliniște și nemulțumire din care ne luptăm să ne eliberăm și să trecem într-o stare de încredere. Charles S. Pierce>>
http://enciclopedie.citatepedia.ro/i...c=%EEndoial%E3



Daca vreti sa cititi cu onestitate postarile de pe Forum C.O. o sa vedeti ca:
- In marea lor majoritate, forumistii citesc selectiv tot ce se scrie.
- Urmaresc doar sa aiba dreptate in ceea ce spun, aducand, de cele mai multe ori, doar argumente din experientele sau/si trairile personale, argumente care nu au corespondent in Sfanta Scriptura sau Scrierile Sfintilor Parinti, la care ar trebui sa ne raportam.
- Daca citezi din Sfanta Scriptura sau Sfintii Parinti, poti sa fii catalogat ca „om care nu poate sa gandeasca cu propriul creier”.
- Chiar pe acest topic, daca aveti rabdare sa cititi postarile, o sa vedeti ca citarile din Sfanta Scriptura si Sfintii Parinti referitoare la rostul medicului sau/ si rostul plantelor date de Dumnezeu in vindecarea unui om atins de boala, n-au fost citite (sau nu li s-a dat crezare) pentru ca nimeni nu se refera la ele.
- Credeti ca poate sa spuna cineva mai bine, care e rostul medicului in viata unui om si care e rostul plantelor etc. date de Dumnezeu in tratarea unui om bolnav, decat Intelepciunea lui Isus, fiul lui Sirah Eccleziasticul, 38: 1-9 si Intelepciunea lui Isus, fiul lui Sirah Eccleziasticul, 38:10-14?! Nu e aici raspunsul la intrebarea: e bine sa te adresezi medicului sau e bine sa te adresezi tratamentului naturist??? Sau cuvantul din Acatistul Sf. Nectarie, facatorul de minuni? Ucenicul Sfantului Siluan Athonitul, Parintele Sofronie Saharov (Dumnezeu sa-l aseze cu dreptii) a gresit spunand ca rugaciunea e arma impotriva cancerului? Sa nu stie Sfantul Nectarie cum e cu cancerul cand Ierarhul Nectarie, devenit prin Voia lui Dumnezeu, Sfantul Nectarie Taumaturgul, a murit de cancer? A gresit Parintele Ilarion Argatu cand i-a spus domnului prof. dr. Pavel Chirila (sfat fundamnetal, spune domnul profesor) cat de ziditor este Cuvantul lui Dumnezeu din Sfanta Scriptura pâna si pentru tamaduirea ateilor aflati in boala?
- Ne dam dreptate intre noi sau ne contrazicem, uitand/ evitand sa cautam adevarul acolo unde este: in cuvantul lui Dumnezeu, Biblia, si in scrierile Sfintilor Parinti si bineinteles, si in ceea ce ne spune „Intelepciunea acestei lumi” atata câta este.

Last edited by MariaElena; 16.01.2013 at 13:36:36.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doamna bolnava de cancer din Ploiesti cosminms Umanitare 0 10.10.2012 22:55:36
O rugaciune ptr Andreea,bolnava de leucemie alinutza109 Umanitare 9 24.05.2011 22:21:37
sa ajutam o fetita de 6 ani bolnava de leucemie cmihai Umanitare 7 05.04.2011 14:12:01
Stefania - ingerul cu inimioara bolnava faunbine Umanitare 12 29.10.2009 17:01:12