Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.06.2009, 10:48:23
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Ajutorul vine de la cine nu crezi in zilele de azi.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.06.2009, 11:52:43
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Domnul are grija de noi ...

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Ajutorul vine de la cine nu crezi in zilele de azi.
Intr-adevar, mereu suntem luati prin surprindere de catre Domnul care trimite in calea noastra oamenii de care avem nevoie (un sprijin, o vorba buna, un sfat intelept, o managaiere in ceas de greu necaz).
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.11.2012, 20:13:45
ValentinaB ValentinaB is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2012
Mesaje: 4
Implicit frumos

Da, da de gandit intamplarea cu "boschetarul" si cu femeia probabil "usoara". Recunosc si eu ca nu am acordat ajutor unui astfel de om. Dar am fost surprinsa chiar acum un an de un cersetor care avea o pancarta cu povestea necazului - nu vedea bine si avea nevoie de o operatie la un ochi. Avea pe cartonul respectiv si 2 numere de telefon, din care unul scria ca e al unei doamne doctor care ar putea confirma ce scria acolo. Bineinteles ca am crezut, dar nu mi-a dat prin cap sa sun sa verific daca e adevarat - acum ma gandesc ca am facut mai bine, ca cine stie cine raspundea si-mi lua si ce bruma de credit mai aveam pe cartela. Am fost impresionata de amarat si am dat "de la mine putin, de la Dumnezeu mai mult". S-a terminat slujba si am plecat la un magazin apropiat sa cumpar ceva de mancare, ca intram la serviciu tura a 2-a. A venit si cersetorul, fara pancarta, s-a "bagat" in fata a cerut tigari si ceva tarie-parca rom si a scos banii dati de pomana, a platit si a vrut sa iasa din magazin. Bineinteles ca am spus tare ca-l recunosc, ca eu nu am vreo vina la pacatul lui de a fuma si a bea pentru ca am fost inselata. A iesit tare suparat, bolborosind ceva. Cum sa nu mai fiu inselata alta data?
Am avut surprinderea alta data sa dau de pomana mancare la cineva care cersea pe strada- chiar facusem un efort sa iau ceva de mancare si sa-i dau, pentru ca mi se parea nevoiase rau. M-am intors pentru ca m-a strigat cineva din spate si am vazut cum mancarea pe care eu o dadusem din suflet, cu cruce si pentru cineva decedat era aruncata la cosul de gunoi. Am luat mancarea din cos-era inca bine ambalata si mi-am cerut scuze, dar nici eu acasa nu mananc papa domneasca, imi cer scuze ca am jignit domnia ei si am promis ca nu voi mai da de pomana - decat la cineva care NU cerseste. Dumnezeu sa ma ierte, nu stiu de ce mie mi s-au intamplat sa-i vad pe cei doi si stau inca in cumpana -sa dau...sa nu dau- si cand bag mana in buzunar mi se strange inima. Nu mai dau la cersetori. Am dat hainute bune, purtate de copii mei de putine ori-aproape noi- le-am vazut la gunoi, murdare, rupte. M-a durut tare si asta. Ce sa fac? Voi intreba Parintele pentru ca pana acum nu m-am gandit sa intreb si de astfel de lucruri. Cand am raspunsul sper sa nu uit sa scriu aici.Mi se parea fireasca concluzia mea de atunci. Acum nu mai stiu sigur.

Last edited by ValentinaB; 21.11.2012 at 20:31:58.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.11.2012, 22:56:32
barabi12 barabi12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.11.2012
Mesaje: 6
Implicit Vine sfarsitul lumii

Sunt multe semne care trebuie sa vada omul,cu ajutorul caruia sa se deschida ochi mintii ca sa cunoastem ca Dumnezeu arata iubirea pentru toti ca noi si la randul nostru sa fim la fel ca sa putem intelege scopul lui Dumnezeu ca sa schimbam inima pentru ca sfarsitul lumii este in prag ,mai putem citi mai detailat aici http://eliberare.ucoz.ro/publ/sfarsi...mbrie/6-1-0-34
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre sfarsitul lumii biturica25 Generalitati 135 19.12.2013 00:22:25
Sfarsitul lumii ironizat! UNNOOM Generalitati 11 20.12.2012 17:45:26
ziceati ca nu vine sfarsitul lumii? annajanette Generalitati 43 07.06.2010 23:48:32
sfarsitul lumii costi21 Din Noul Testament 23 07.09.2009 16:53:57
Vine sfarsitul lumii? mihailt Generalitati 71 10.04.2009 22:04:53