Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.08.2009, 18:35:36
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Am vazut cazuri de gelozie care sigur erau generate de lucruri imaginare. Gelozia e în buna masura paranoia.

Faptul ca un barbat este tulburat de o femeie nu înseamna neaparat ca o place.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.08.2009, 19:18:29
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Am vazut cazuri de gelozie care sigur erau generate de lucruri imaginare. Gelozia e în buna masura paranoia.

Faptul ca un barbat este tulburat de o femeie nu înseamna neaparat ca o place.
Eu am auzit si si....de gelozie imaginara mai putine oricum
Dar ce inseamna?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.08.2009, 20:45:45
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Faptul ca un barbat este tulburat de o femeie nu înseamna neaparat ca o place.
Cum adica? Pai ok, nu o place sufleteste, da o place trupeste, cum sa n-o placa?
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.08.2009, 04:59:31
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Cum adica? Pai ok, nu o place sufleteste, da o place trupeste, cum sa n-o placa?
cred ca mai degraba invers vroia sa spuna Andrei.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.08.2009, 09:49:56
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit

Nu am inteles daca problema e la tine sau la el...insa daca admira alte fete in prezenta ta nu e fair play din partea lui, mie cel putin nu mi-ar pica bine. Cand sunteti impreuna, atentia lui tb ar trebui se se concentreze asupra ta. Ar putea bine mersi sa se uite dupa cate fete vrea cand nu este cu tine.
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.08.2009, 12:20:42
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
cred ca mai degraba invers vroia sa spuna Andrei.
Invers sau nu, a te tulbura cineva nu poate inseamna decat ca se produce o chimie...sau numai eu privesc asa " tulburarea" asta? Mai conteaza pretextele?
Citat:
În prealabil postat de melb26 Vezi mesajul
Cand sunteti impreuna, atentia lui tb ar trebui se se concentreze asupra ta. Ar putea bine mersi sa se uite dupa cate fete vrea cand nu este cu tine.
Numai cand sunt impreuna? Una e sa observi oameni frumosi pe strada, dar cand te " tulbura" deja e altceva...

Last edited by AndruscaCIM; 29.08.2009 at 12:24:49.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.08.2009, 13:05:21
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Cum adica? Pai ok, nu o place sufleteste, da o place trupeste, cum sa n-o placa?
Anna, poate trebuie sa incerci sa accepti ca barbatii sunt adesea asa, vizuali, daca vad o femeie frumoasa se uita la ea si uneori sunt tulburati, insa daca iubesc o femeie se controleaza si indeparteaza ispita.
Este un semn ca sunt tineri si sanatosi.
Stiu ca e greu de acceptat pentru noi, dar cred ca suntem mai fericite daca intelegem asta si nu-i judecam asa de aspru. Important este sa ne iubeasca si sa nu ne insele. Sa nu se lase dusi pe panta asta.
Cum scria in cartea aia pe care ai postat-o mai demult. ;-)

Daca iti spune este un semn de onestitate din patea lui. Si de bicei cand spui astfel de lucruri te eliberezi de ele.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.08.2009, 13:17:27
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Nu ma pricep sa dau sfaturi bune...dar cred ca solutia la cum sa scapam de gelozie si de orice alta patima ...este apropierea de Dumnezeu.Cu cit Dumnezeu isi intensifica prezenta in noi,cu atit mai mult cele ale lui,blindetea,linistea,bucuria,increderea,barbatia ( dar si gingasia ) si multe altele odraslesc in noi,luind locul celor rele ( noi raminind in continuare pacatosi,...totusi )

Cred ca rugaciunea sincera la Domnul nostru si Sfinta Maica Lui,spovedania mai deasa,preocuparea de cele vesnice,citirea cartilor sfinte,gasirea de prieteni credinciosi ( preferabil familii ),vizionarea unor filme bune,cu mesaj crestin,ajutorarea unor oameni nevoiasi,mersul mai des la Biserica....etc,...etc,...cred ca pot ajuta mult.

Am fost ceva,ceva gelos cind aveam 18 ani parca,...acum la virsta mea,si sa vreau sa fiu gelos si nu mai are sens ( sper sa nu citeasca doamna Holmes acest mesaj )
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.08.2009, 16:05:18
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Am citit un articol al unui mare teolog rus. Ideea centrala era aceea cum ca o adevarata dragoste nu poate fi lipsita de gelozie. Nu este o problema a simti gelozie, miscari ale inimii in acest sens, insa este o problema a manifesta intr'un mod mahnitor acest sentiment. Atata timp cat nu iese in afara, nu este nici o problema. Gelozia este un semn al dragostei.

Insusi Dumnezeu s'a manifestat ca un "Dumnezeu gelos".
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #30  
Vechi 31.08.2009, 17:15:54
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Anna, poate trebuie sa incerci sa accepti ca barbatii sunt adesea asa, vizuali, daca vad o femeie frumoasa se uita la ea si uneori sunt tulburati, insa daca iubesc o femeie se controleaza si indeparteaza ispita.
Este un semn ca sunt tineri si sanatosi.
Stiu ca e greu de acceptat pentru noi, dar cred ca suntem mai fericite daca intelegem asta si nu-i judecam asa de aspru. Important este sa ne iubeasca si sa nu ne insele. Sa nu se lase dusi pe panta asta.
Cum scria in cartea aia pe care ai postat-o mai demult. ;-)

Daca iti spune este un semn de onestitate din patea lui. Si de bicei cand spui astfel de lucruri te eliberezi de ele.
Aici e buba, ca nu pot sa accept. Cum sa fac sa accept?
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Gelozia intre frati Ekaterina Generalitati 15 31.07.2012 10:24:07
Gelozia ancah Pocainta 27 15.01.2011 16:15:33