Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.04.2010, 22:24:26
anamarisa anamarisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2010
Mesaje: 4
Implicit ajutor umanitar

Buna ziua. Suntem o familie cu 2 fete si povestea noastra este una trista ca a multor alti romani in ultimii 2 ani. Sotul meu si-a pierdut locul de munca si de un an jumate in coace cand are de lucru cand nu. Pana sotul avea un loc de munca stabil, cu salar bun duceam o viata decenta, ne plateam cheltuielile la timp si aveam ce ne trebuia in gospodarie, acuma am ajuns la disperare ca de o luna jumatate nu mai are unde sa lucreze si nu a primit nici salarul de la ultimul loc de munca pe ultimele 3 luni lucrate. Stiu ca este o poveste des auzita si toti suferim din acelasi motiv, eu ma rog zilnic pentru toti care sunt in situatia noastra. Noi am ramas fara bani si nu avem nici cine sa ne ajute deloc. Am incercat multe lucruri dar nicaieri nu am avut succes, sunt la capatul puterilor si imi este foarte mila de fetitele mele. Cea mica este inca un bebelas scump, din acest motiv eu nu pot sa merg sa lucrez, nu am cu cine sa o las si intrebarea este: daca sotul meu ca barbat nu isi gaseste de lucru, atunci eu ca femeie cum as putea sa intretin familia? Ca multi romani si noi avem datorii la banca si am ramas in urma cu cheltuielile, ne este frica de ce va fi in viitor. Sotul meu este un om foarte bun si muncitor si se distruge din cauza ca nu ne poate oferi un trai decent, imi este frica pentru el sa nu se imbolnaveasca. Am scris acest anunt in speranta ca voi intalni oameni cu inima buna, care vor si pot sa ne intinda o mana de ajutor pana sotul isi gaseste de lucru sa avem cu ce sa ne hranim copii. Imi este foarte rusine ca am ajuns in acesta situatie dar nu mai avem alta solutie. Dumnezeu sa ii ajute pe toti oamenii saraci si pe toti cei care vor sa munceasca dar nu au unde. Adresa mea de e-mail este anamaria.oradea@yahoo.com, iar contul iban unde cei care vor si pot sa ne ajute cu bani pot sa trimita, o suma cat mica este binevenita. Banca Transilvania RO98BTRL00501201E88685XX. Va multumesc mult si sa ne ajute Dumnezeul cel bun.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.04.2010, 22:35:02
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamarisa Vezi mesajul
Adresa mea de e-mail este anamaria.oradea@yahoo.com, iar contul iban unde cei care vor si pot sa ne ajute cu bani pot sa trimita, o suma cat mica este binevenita. Banca Transilvania RO98BTRL00501201E88685XX. Va multumesc mult si sa ne ajute Dumnezeul cel bun.
Pentru a putea lua in consideratie si a curba avalansa de cereri frauduloase, Ana, nu de adresa de email avem nevoie(care-s ca ca frunza-n vint, oricine le poate deschide) ci de date reale, adresa reala daca se poate, numele vostru, numele bisericii, a preotului la care mergeti si care stie situatia voastra, cu numere de telefon de la parohie, birouri. Astfel vom gasi pe cineva de pe forum in orasul dumneavoastra ca sa verifice minutios informatia oferita... Noi aici asa incepem, nu cu contul bancar (

Altfel, ne pare rau dar nu se poate (
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.04.2010, 10:11:54
anamarisa anamarisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2010
Mesaje: 4
Implicit

Multumesc pentru raspuns. Va inteleg ingrijorarea si cand am citit mesajul am simtit din nou o mare rusine. Povestea noastra este adevarata si am crezut ca asa vom reusi sa trecem peste aceasta perioada grea in care am ajuns. Adevarul este ca nu pot sa imi dau numele adevarat pe internet de aceeia am lasat acesta adresa de e-mail ca sa pot fi contactata de persoanele care vor sa ne spuna si o vorba buna si sa le raspund. NU pot sa imi dau numele dintr-un motiv pe care il pot explica daca imi scrie-ti un mesaj. Noi nu am povestit nici la biserica, nici in vecini si nicaieri prin ce trecem din acest motiv. Va rog din suflet sa imi scriti sa va pot explica situatia. Multumesc.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.04.2010, 10:18:49
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Biserica

Bine ati face totusi sa va adresati Bisericii. Preotul mai degraba poate gasi o solutie prin care sa va sprijine acum, cand va e mai greu. "Bateti si vi se va deschide!"

Si vecinilor, de ce nu va adresati? Ei va cunosc si va pot ajuta cu cate ceva pe moment. Unde mananca trei, incape si al patrulea. Indrazniti numai, si veti gasi intelegere si ajutor!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.04.2010, 11:17:13
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

nu este bine sa spuna vecinilor ca dupa incep barfele prin bloc(sau cartier in cazul in care locuieste la casa)si oricum ce este in interiorul familiei nu trebuie discutat cu vecinii

anamarisa,ai putea sa dai si un anunt in ziar sau intr-o revista si sa ceri ajutor si acolo dar sa dai si numele orasului in care locuiesti..mai multa lume citeste ziarele decat intra pe net si vei gasi mai multa lume care sa te ajute
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.04.2010, 14:16:47
anamarisa anamarisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2010
Mesaje: 4
Implicit raspuns.

Multumesc pentru sfaturile bune. Ma simt mult mai bine stiind ca sunt care ma inteleg. Nu pot sa spun nimanui in ce situatie ma aflu pentru ca sora si cumnatul meu sunt niste oameni influenti si cunoscuti in orasul unde stam. Nu vreau sa ii fac de rusine cu situatia in care suntem noi acum. Ma rog doar la Dumnezeu ca sotul meu sa isi gaseasca cat mai repede de lucru.Daca va intrebati de ce nu cer ajutor surori mele, pot sa va spun ca i-am cerut, de mai multe ori, dar sau nu a inteles in ce situatie sunt, sau este prea ocupata sa se gandeasca la problemele mele, ca am observat ca ma tot amana. Eu nu mai incerc sa cer ajutor de la ei pentru ca ma doare comportamentul lor. Poate nu o fac cu buna stiinta dar nu ma mai complic. De o luna de zile am fost la ea de mai multe ori si i-am exlicat in ce situatie suntem, deci nu mai are rost sa fac acest gest. Anunturi in ziare as putea sa dau, dar nu cu numele meu adevarat si asa nu mai este credibil. Am ramas doar cu speranta ca vom trece repede peste aceasta perioada. De cateva zile am observat ca sotul meu sta pe fotoliu si se uita in gol, nu mai stiu nici cum sa il consolez sau sa il fac sa se simta mai bine. Azi este ziua lui si nimeni din familia lui nu l-a sunat sa ii apuna La multi ani, ca sa nu trebuiasca sa il ajute. Deci in mare asta este soarta noastra. Ma rog si tin posturi si astept o minune. Cred ca Dumnezeu nu ne va lasa sa pierim pentru ca ne iubeste pe toti.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.04.2010, 17:45:37
stasylena's Avatar
stasylena stasylena is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2009
Locație: Barlad,jud Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 81
Implicit Hristos a inviat!

Indraznesc si eu sa vin cu cateva umile sfaturi, asa din nepriceperea mea. In primul rand trebuie sa va gasiti un duhovnic, caruia sa-i cereti un sfat in rezolvarea situatiei voastre familiale, apoi ar fi bine daca si sotul tau s-ar ruga si ar tine post alaturi de tine. Intr-o familie crestina ambii soti trebuie sa faca sacrificii, nu unul alearga de mama focului si altul sta pe ganduri, in depresii. In ceea ce priveste gura lumii ar trebui sa nu-ti pese de ea. Sotul meu a fost diagnosticat cu cancer iar cand aveam mare urgenta de bani pentru operatie am anuntat parintii lui sa se implice si ei cat de cat in stransul banilor, macar din familia lor, dar acestia n-au fost MISCATI nici macar de moarte, nu mai zic ca nici macar n-au stiut de operatia fiului lor. Mai nou spun pe la altii ca nu cred nimic legat de povestea bolii copilului lor, in mintea lor este o inventie de-a noastra. Daca ar fi sa pun la suflet toate astea, ar insemna sa ma prabusesc. Fiecare trebuie sa ne acceptam CRUCEA, sa o ducem asa cum este ea, mai grea, mai usoara, fara sa cartim fata de Dumnezeu , iar rugaciunea sa nu ne lipseasca in nici o clipa.

Doamne ajuta si sa auzim numai de bine!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.04.2010, 18:06:37
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

1. Aveti amandoi un ajutor de somaj. Daca nu, faceti demersurile necesare sa-l obtineti.
2. Alocatia pentru fetite.
3. Sigur ca aveti si vecini cu suflet care sa va poata sprijini macar cu vorbele bune pe care le asteptati pe mail.
4. Crestini buni fiind, aveti o relatie cat de cat cu parintele duhovnic. Dumnealui va poate ajuta.
5. Sotul mai bine cauta de lucru decat sa stea in fotoliu si sa viseze la cai verzi pe pereti albastri. De lucru se gaseste, macar periodic, ca si zilier. Acum e perioada cand se cauta forta de munca in constructii, agricultura, intretinere. Eu primesc multe scrisori prin curierat. Mi le aduce mereu un pensionar care si-a gasit acolo un jobulet sa-si poata ajuta batranetile. Cinste lui!

6. La multi ani, sotului!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.04.2010, 18:12:16
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Bine ati face totusi sa va adresati Bisericii. Preotul mai degraba poate gasi o solutie prin care sa va sprijine acum, cand va e mai greu. "Bateti si vi se va deschide!"

Si vecinilor, de ce nu va adresati? Ei va cunosc si va pot ajuta cu cate ceva pe moment. Unde mananca trei, incape si al patrulea. Indrazniti numai, si veti gasi intelegere si ajutor!

Doamne ajuta!


Ok, poate nu vecinilor, dar duhovnicului ar trebui sa-i spuneti. Sunt convinsa ca va va ajuta sau va gasi pe cineva sa va ajute.
Poate ne puteti da macar numele preotului din a carui Parohie faceti parte
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.04.2010, 18:16:04
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamarisa Vezi mesajul
Nu pot sa spun nimanui in ce situatie ma aflu pentru ca sora si cumnatul meu sunt niste oameni influenti si cunoscuti in orasul unde stam..
Ohhhhh, ce bine, Doamne Ajuta!

O sa vedeti cum cu ajutorul bunului Dumnezeu toate se vor DEZLEGA, prin post si rugaciune si intr-un final sora o sa va ajute cu bani si poate o sa va lase sa stati chiar si fara chirie intr-una din casele sau apartamentele pe care oamenii influienti le detin in Romania.

Cei cu relatii si bani din politica sunt extrem de bogati, au bani girla, deci nu vad de ce v-ar lasa sa suferiti...o sa vedeti ca totul o sa fie bine!

Last edited by andreicozia; 20.04.2010 at 18:19:28.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor umanitar ptr calugarul iov alinutza109 Umanitare 39 18.01.2012 14:35:22
Ajutor umanitar Danielbucur Umanitare 0 19.08.2011 17:25:04
Ajutor umanitar cristianamaria Umanitare 0 14.01.2011 11:49:53
Ajutor umanitar 88PELERINUL88 Umanitare 0 07.09.2010 22:04:24
despre un ajutor umanitar danhd Umanitare 5 20.01.2007 23:31:49