Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.11.2008, 17:09:31
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Asa arata un mesaj tip ...o cioara vopsita in porumbel !!!

Citat:
În prealabil postat de adrian72 Vezi mesajul
Am postat acest mesaj si pe alt thread, dar pt ca mi se pare important, deschid unul separat. Sunt nou pe acest forum, dar desi inca nu am postat, am citit multe din threadurile de aici si sunt bucuros ca am gasit o comunitate unde sa imi pot impartasi gandurile intru Hristos.

Vad in ultima vreme tot mai multe situri si bloguri ateiste. Marea majotitate sunt copii, adolescenti rebeli si rataciti, care probabil nu au primit o educatie crestina, acasa. Cele mai multe sunt inofensive, daca pot spune asa, (desi sunt pline de blasfemii) pentru ca in afara de glume de tot felul, nu fac decat sa scrie tot felul de articole pe care le gasesc pe internet. Si cred ca, pe masura ce se vor maturiza, Dumenzeu Cel Iubitor de oameni ii va intoarce pe calea dreapta a Luminii.
Sunt insa unele situri care au o abordare mai vehementa si care incearca prin rastalmacirea istoriei sa abata cititorii de la Cale. Acestea ma ingrijoreaza, pentru ca aduc "dovezi" pe care un cititor mai putin informat le poate lua drept adevarate.
In mod normal nu citesc astfel de situri, dar despre acesta am aflat auzind in statia de autobuz discutia intre un tata si baiatul lui. Daca am inteles eu bine, situl era al tatalui, care -am dedus eu- e profesor. Ce fel de profesor e asta, care isi invata si incurajaza copilul la asa ceva! Ce m-a intristat e ca amandoi erau destul de "realizarea" lor. Intamplator am retinut numele sitului si din curiozitate am cautat situl de care vorbeau si am gasit: http://creationistmonkey.com/ care e scris in engleza, si incearca sa arate ca Apollonius din Tyana a facut fapte la fel de minunate ca si Isus. Si mai mult, pretinde ca a inviat din morti!
Din pacate, situl acesta e doar un exemplu din ceea ce se intampla in ultima vreme in presa romaneasca. Am citit si pe acest forum mai multe posturi despre acest subiect, TV, radio, religia in scoli, toate sunt lucruri care se intampla in jurul nostru, si pe care de cele mai multe ori le ignoram, multumindu-ne cu credinta noastra. Dar nu as vrea sa ma trezesc ca baiatul meu vine intr-o zi si ma intreaba de ce Apollonius a inviat la fel ca Domnul Isus Hristos.

Doamne ajuta!
Un topic,...o "facatorie" mincinoasa...
Uitati-va sub numele persoanei! Sunt afisate 2 mesaje! Cel din deschidere si cel de mai jos. Si el ne spune ca a mai postat si in alta parte (?)
Uite asa sunt cate unii care se logheaza numai ca sa imputa spatiul aici si apoi dispar si iar apar sub alt nume...!
Nici nu ar rost sa se continue discutia pe un astfel de topic
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.11.2008, 20:01:58
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C.tin Vezi mesajul
Un topic,...o "facatorie" mincinoasa...
Uitati-va sub numele persoanei! Sunt afisate 2 mesaje! Cel din deschidere si cel de mai jos. Si el ne spune ca a mai postat si in alta parte (?)
Uite asa sunt cate unii care se logheaza numai ca sa imputa spatiul aici si apoi dispar si iar apar sub alt nume...!
Nici nu ar rost sa se continue discutia pe un astfel de topic
Din pacate multi aleg sa posteze inainte sa-si foloseasca creierul. Adrian72 a mai postat la topicul "ateu vs satanist" si probabil postul i-a fost pierdut cand s-a trecut la noua forma a forumului.

Acesta era mesajul lui:

"
adrian72



Mesaje: 3
Inregistrat in:
Martie 2008
Grup: Member


Martie 24th, 12:54 AM
Vad in ultima vreme tot mai multe situri si bloguri ateiste. Marea majotitate sunt copii, adolescenti rebeli si rataciti, care probabil nu au primit o educatie sanatoasa si crestina acasa. Cele mai multe sunt inofensive, daca pot spune asa, pentru ca in afara de glume de tot felul, nu fac decat sa scrie tot felul de articole pe care le gasesc pe internet. Si sper ca, pe masura ce se vor maturiza, Dumnezeu ii va intoarce pe calea dreapta a luminii.
Sunt insa unele situri care au o abordare mai vehementa si care incearca prin rastalmacirea istoriei sa abata cititorii de la Cale. Acestea ma ingrijoreaza, pentru ca aduc "dovezi" pe care un cititor mai putin informat le poate lua drept adevarate.
In mod normal nu citesc astfel de situri, dar despre acesta am aflat auzind in statia de autobuz discutia intre un tata si baiatul lui. Ce m-a intristat e ca amandoi erau destul de entuziasmati de articol. Din curiozitate am cautat situl de care vorbeau si am gasit:
http://creationistmonkey.com/apollonius-vs-jesus/, care incearca sa arate ca Apollonius din Tyana a facut fapte la fel de minunate ca si Isus. Si mai mult, pretinde ca a inviat din morti!

Cred ca am sa deschid un nou thread cu acest subiect.
Doamne ajuta!"



Se regaseste in Google Cache.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.11.2008, 20:14:42
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C.tin

Uite asa sunt cate unii care se logheaza numai ca sa imputa spatiul aici si apoi dispar si iar apar sub alt nume...!
Nici nu ar rost sa se continue discutia pe un astfel de topic
[COLOR=green]Pentru ce vorbesti asa despre un semen de-al nostru? Cu ce te crezi tu superior acestui om, pe care nu l-ai vazut, ci numai banuiesti ca ar face ceva ce tie nu-ti place? E un spatiu liber. Nu te obliga nimeni sa citesti. Cand ai intrat aici, ti-ai asumat un risc, dar si o responsabilitate. [/COLOR]
[COLOR=green]Domnule, controleaza-te sau fa-ti propriul blog/forum unde vei face si vei scrie tot ce doresti fara sa te deranjeze nimeni. Dar aici, nu ai voie sa jignesti pe nimeni si nici sa bagi pumnul in gura colegilor de forum. Putina decenta si respect![/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.11.2008, 20:58:47
floryyn31 floryyn31 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian72 Vezi mesajul
Am dat din nou peste situl ala, si gasesc un articol care ma ingrijoreaza si mai mult, mai ales ca intre timp se pare ca situl a castigat multi vizitatori, care posteaza raspunsuri si revin pe site sa citeasca ce blasfemii am mai scris ala.
Acum vad ca incepe o serie de mai multe articole, in care cica sa-l demonteze pe Domnul Isus! http://creationistmonkey.com/23/
Am citit articolul, si trebuie sa recunosc ca, spre rusinea mea catvea din lucrurile de acolo m-au pus putin pe ganduri.
Voi ce parere aveti?
Părerea mea este următoarea:

[COLOR="Blue"]Cred Într-Unul Dumnezeu, Tatăl Atoțiitorul,
Făcătorul cerului și al pământului, văzutelor tuturor și nevăzutelor.
Și întru Unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu,
Unul-Născut, Care din Tătal S-a născut, mai înainte de toți vecii.
Lumină din Lumină, Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat,
Născut, nu făcut, Cel de o ființă cu Tatăl, prin Care toate s-au făcut.
Care pentru noi oamenii și pentru a noastră mântuire
S-a pogorât din ceruri
Și S-a întrupat de la Duhul Sfânt și din Maria Fecioara
Și S-a făcut om.
Și S-a răstignit pentru noi în zilele lui Pilat din Pont,
Și a pătimit și S-a îngropat.
Și a înviat a treia zi după Scripturi .
Și S-a suit la ceruri și Șade de-a dreapta Tatălui.
Și iarași va să vină cu slavă, să judece viii și morții,
A cărui Împărăție nu va avea sfârșit.
Și întru Duhul Sfânt, Domnul de viață Făcătorul,
Care din Tatăl purcede,
Cela ce împreună cu Tatăl și cu Fiul Este închinat și slăvit,
Care a grăit prin prooroci.
Întru-una Sfântă Sobornicească și apostolească Biserică,
Mărturisesc un botez întru iertarea păcatelor,
Aștept învierea morților și viața veacului ce va să fie.
Amin ![/COLOR]


Părerea ta care este? Am impresia că încerci să umbli cu fofârlica...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.11.2008, 21:03:42
floryyn31 floryyn31 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Pentru ce vorbesti asa despre un semen de-al nostru? Cu ce te crezi tu superior acestui om, pe care nu l-ai vazut, ci numai banuiesti ca ar face ceva ce tie nu-ti place? E un spatiu liber. Nu te obliga nimeni sa citesti. Cand ai intrat aici, ti-ai asumat un risc, dar si o responsabilitate. [/COLOR]
[COLOR=green]Domnule, controleaza-te sau fa-ti propriul blog/forum unde vei face si vei scrie tot ce doresti fara sa te deranjeze nimeni. Dar aici, nu ai voie sa jignesti pe nimeni si nici sa bagi pumnul in gura colegilor de forum. Putina decenta si respect![/COLOR]
Hai să-ți zic o chestie...ăsta e un forum creștin-ortodox, majoritatea pe aici suntem ortodocși. Nu bagă nimeni pumnul în gură nimănui, dar nici nu place nimănui să vină tot felul de ateiști, anarhiști, sataniști și să te sfideze în față...

Da?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.11.2008, 21:11:11
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Pentru ce vorbesti asa despre un semen de-al nostru? Cu ce te crezi tu superior acestui om, pe care nu l-ai vazut, ci numai banuiesti ca ar face ceva ce tie nu-ti place? E un spatiu liber. Nu te obliga nimeni sa citesti. Cand ai intrat aici, ti-ai asumat un risc, dar si o responsabilitate. [/COLOR]
[COLOR=green]Domnule, controleaza-te sau fa-ti propriul blog/forum unde vei face si vei scrie tot ce doresti fara sa te deranjeze nimeni. Dar aici, nu ai voie sa jignesti pe nimeni si nici sa bagi pumnul in gura colegilor de forum. Putina decenta si respect![/COLOR]

Nu e normal ca intr-un forum de ortodocsi sa intre atei si sa isi spuna parerea.Adevarat,parerea e libera .Dar ce forum ortodox mai este acesta daca vin ateii si spun fel de fel de lucruri?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.11.2008, 21:18:01
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Nu e normal ca intr-un forum de ortodocsi sa intre atei si sa isi spuna parerea.Adevarat,parerea e libera .Dar ce forum ortodox mai este acesta daca vin ateii si spun fel de fel de lucruri?
[COLOR=green]Si ateii au libertatea cuvantului asa cum si dumneata ai libertatea de a nu-i citi! Am mai spus ca nu e de dorit sa gandim tori la fel pentru ca s-ar ajunge la plafonare, la plictiseala, la robotizare.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.11.2008, 21:19:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Va rog sa ma iertati, dar chiar nu inteleg, de ce tinem pe prima pagina topicuri ce provoaca tulburare si galceava pana la urma fara rost. Chiar se simte nevoia de a dialoga la infinit fara rost , facand tam tam din orice. S-au epuizat discutiile pe marginea a celorlalte subiecte de la Generalitati care se intind pe aproape 80 de pagini cu titluri din cele mai diverse domenii ? Nu inteleg de ce se insista pe subiecte, care duc la dialoguri sterile, fara rost intr un schimb de replici inutil.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.11.2008, 21:24:20
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floryyn31 Vezi mesajul
Hai să-ți zic o chestie...ăsta e un forum creștin-ortodox, majoritatea pe aici suntem ortodocși. Nu bagă nimeni pumnul în gură nimănui, dar nici nu place nimănui să vină tot felul de ateiști, anarhiști, sataniști și să te sfideze în față...

Da?
[COLOR=green]Cine si cu ce te-a sfidat? Cu ce esti tu, ca om, superior, celor pe care-i numesti cu asa dispret? Toti suntem oameni si convingarile religioase nu ar trebui sa stea in calea relatiilor noastre.[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Domnule, am elevi unguri, evrei, tigani, arabi... In afara de elevii ortodocsi, sunt elevi catolici si elevi care apartin altor comunitati religioase. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Ce m-ai sfatui sa fac dupa felul cum gandesti?[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.11.2008, 21:32:59
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Cine si cu ce te-a sfidat? Cu ce esti tu, ca om, superior, celor pe care-i numesti cu asa dispret? Toti suntem oameni si convingarile religioase nu ar trebui sa stea in calea relatiilor noastre.[/COLOR]

[COLOR=green]Domnule, am elevi unguri, evrei, tigani, arabi... In afara de elevii ortodocsi, sunt elevi catolici si elevi care apartin altor comunitati religioase. [/COLOR]

[COLOR=green]Ce m-ai sfatui sa fac dupa felul cum gandesti?[/COLOR]

Ateul este cel care nu crede in Dumnezeu,dar mai mult.El cauta ,aduce dovezi,vrea sa demonstreze etc.Este normal ca multi credinciosi ai dispretuiesc sau au o oarecare antipatie pentru cei ce nu cred in Dumnezeu.
Suntem in Romania,principala religie este ortodoxia,elevii aceia pot sa mearga acasa pentru ca e absurd sa il inveti pe un musulman despre ortodoxie.Ei au alte principii si cred altceva.

Si sa stii ca religia INFLUENTEAZA deseori,toate razboaiele din Orientul mijlociu sunt pentru religie,din cauza religiei,neintelegerilor dintre religii etc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
situri cu stiinta cristi88 Teologie si Stiinta 9 28.01.2010 23:41:51