Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #341  
Vechi 10.02.2009, 17:22:46
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionela7
Vsovi draga tu maltratezi atat de tare limba romana incat fac eforturi considerabile sa inteleg ce vrei sa spui. O sa citesc prostiile alea si o sa iti spun clar de ce sunt prostii. Doar rasfoind si citind pe diagonala topicul asta am simtit si inteles si stiut ca sunt niste enormitati si niste aberatii dar daca trebuie o sa incerc sa argumentez in limita timpului disponibil (la modul succint, ca oricum s-a ocupat suficient maria margareta ).

Citat:
În prealabil postat de Florina77 Vezi mesajul
Nu esti singura care te straduiesti sa intelegi ceva din scrierile agramate si lipsite de logica ale unuia care face pe Apologetul Cuvantului lui Dumnezeu care de 60 de ani vorbeste continuu, interminabil.
Daca tot "vorbeste" de peste 60 de ani, de ce nu-si face singur apologetica, ci are nevoie de asa ucenici neinstruiti?
Tocmai "Cuvantului", are afirma la LIMBA ROMANA e limba celor din cer si cea de la inceputul lumii (nu zic ca nu-i asa, ca cine stie care o fi adevarul in aceasta privinta), te-ai gasit, VSOVI, sa-i faci apologetica agramata? Vezi-ti lungul nasului si limitele de exprimare si lasa pe altii, care macar stiu limba romana corect, sa vorbeasca despre acest subiect !! Poate ii intrebi, totusi, si pe puciosi daca le convine o apologetica aiuritoare si agramata !! Ca nu faci altceva decat sa indepartezi pe oameni de "Cuvant", nu sa-i apropii.
cine sa-shi vada de lungul nasului? ionela7 sau stimabilul? ca n-am intzeles cui te adresezi... ba am intzeles, mie.

Cum ii indepartez? prin faptul ca nu folosesc limba Romana corect? Poi am o reminiscentza de pe timpul cand nu se putea scrie cu caractere romaneshti, șîâțâ, shi nu shtiam ca e interzis de a-mi spune parerea neindoielnica shi ca pentru asta trebuie sa cer aviz de la "pucioshi" cum le spunetzi voi... celor din Sfanta Cetate a Noului Ierusalim.

cred ca te-a batut Domnul ca m-ai criticat, nu m-am suparat, dar nici dumneata draga Florina77, nu prea shtii limba romana ca eu nu pot sa pricep propozitzia asta cu toata "englezna" mea de balta: <<Tocmai "Cuvantului", are afirma la LIMBA ROMANA e limba celor din cer si cea de la inceputul lumii (nu zic ca nu-i asa, ca cine stie care o fi adevarul in aceasta privinta), te-ai gasit, VSOVI, sa-i faci apologetica agramata?>>

nu shtiu ce inseamna apologetica shi nu e agramata ci e anagramata... pentru cine cunoashte... din Tainele... rebusurilor

ca mai scap nishte gresheli de ortografie evidente e adevarat, shi ca ma dor shi pe mine dupa ce recitesc, asta e partea a doua... dar ma intreb, voi apologetica cui o facetzi daca pe Hristos-Duhul nu-L primitzi?

spui ca scriu aiuritor? poi asha scriu cum sunt, ce sa fac, cum ma vezi dumneata... "ai-urit-or" adica am mancat usturoi(ai) pana am ajuns un "urit" ca ro-manii nu ma cred shi se indoiesc invartoshind mereu Calea-Adevarul ce duce la Viatza... adica din romani ajung ormani shi daca mai pui shi M in fatza shi T la urma, caci mereu acolo sunt trimis atunci iese MormaniT... shi nici asea nu-i rau... decat dace e din ala al mortzilor ce-shi ingroapa mortzi lor...

deci ma iarta, ca shi pe tine te-am indepartat de Cuvantul Lui Dumnezeu facand o apolo-getica aiurit-oare shi ag-rama-Ta a lui Hristos-Duhul... ma iarta Florina77 pentruca dumneata ai asha un prenume frumos...

ce este aia apologetica? sa nu fie ceva in genul lui apollion ori abaddon, ca atunci e de rau... ca prin apocalipsa scrie ceva rau... despre ala scris pe elineshte shi pe evreieshte.
  #342  
Vechi 10.02.2009, 17:32:56
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de baniutilizati
Eu sunt Cuvântul lui Dumnezeu și am venit să vorbesc pe pământ, să-Mi gătesc calea celei de a doua arătări, așa precum este scris în cartea Mea. Nu acest trup sunt Eu. Aceasta este o trâmbiță din care Eu trâmbițez în vremea aceasta ca să vestesc peste voi toate câte vor fi în zilele ce vin. " N-avem nevoie de prooroci , sunt destui cei adevarati.
Nu acest trup sunt eu . Cred ca Hristos nici nu-i baga in seama pe cei ce cred ca trupul unei femei este El, ar tace si nu le-ar raspunde in felul asta.
Cat despre semnatura lui vsovi. In ea sunt aratate pacatele forumistilor,glumilii lor, orbirea , ura , invidia, probabil increderea in vise si sfintenia lui vsovi ,nationalismul, ajutorul de la gigi necanonizata probabil cu trupul la cer luata, 2 Fii , 3 Vointe- voia3 Ta , sinuciderea sau autoprigonirea.




Citat:
În prealabil postat de Florina77 Vezi mesajul
A aparut inca unul cu pseudonimul de "baniutilizati" care incepe asa "Eu sunt Cuvantului lui Dumnezeu..." Ei nu, zau?
Si daca "vorbirea in limbi" a lui VSOVI o intelege, inseamna ca avem de-a face cu inca un penticostal, iar asta pe un forum crestin ortodox.
Si ce spune VSOVI?
Pai arata "pacatele forumistilor". Iata cine se da de crestin iertator, pe fata, dar pe ascuns ne ponegreste.
Arata "glumilii lor" ! Alo, limba romana, a plecat de acasa ???
Arata "sfintenia lui VSOVI". Imi pare rau, sfintia ta, ca nu mi-am dat seama de ea.
Arata "sinuciderea si autoprigonirea". Atitudine evident crestina !!!
Si pe "gigi necanonizata probabil" - sigur necanonizata!
Sau pe "gigi probabil cu trupul la cer luata" - mai mult improbabil, ca dupa 7 ani de la moarte, cand s-a facut deshumare, era inca acolo, in mormant, cel putin asa afirma ucenicii ei. Si-o fi luat zborul dupa aceea?

a uitat omu' un " la inceput de citat shi il iei la rost... poi uite eu imi cer scuze ca am scris "bani utilizatzi", deci i-am pocit nick-ul data trecuta, ai zice ca-i mica greshala, dar vezi shi un caracter "space" poate face mult rau... te dezbina de tine insutzi... iar o "Imparatzie dezbinata in ea insashi nu dainuieshte", deci vezi cat de rau am greshit cu un singur spatziu pus fara ca sa observ, de z nu mai zic, dar shi cu ala am greshit chiar daca probabil am adus un plus de corectzie? Deci imi cer scuze domnule baniutilizati
  #343  
Vechi 10.02.2009, 17:50:23
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florina77 Vezi mesajul
Si daca "vorbirea in limbi" a lui VSOVI o intelege, inseamna ca avem de-a face cu inca un penticostal, iar asta pe un forum crestin ortodox.
interesanta incercare de a ma face penticostal prin ricosheu?

cum ai nascocit asta? de unde ai priceput dumneata ca ash fi penticostal? eu nu shtiu cum sunt penticostalii ca n-am avut de aface, dar dumneata se pare ca ii cunoshti din moment ce shtii ca doar aia pricep ce scriu eu... deci iata cum dumneate eshti asha un fel de hotzul care striga hotzii, dar nu direct ci prin ricosheu, asha ca nebagat de seama sa ma mocirleshti nitzelushi ca asha fi sectant shi ca atare sa se fereasca de mine ca de lepros... poi draga Florina77, daca dumneata ii cunoshti nu cumva dumneata ai adus virujul?

deci te iert ca iar ai vrut sa pui "potzoc de noapte pe mine" ca asha ne jucam noi cand eram mici, potzocul de noapte fugea shi punea pe altcineva shi care ramanea asha peste noapte ala era "potzoc de noapte"

potzoc era asha un motan inervant care bantuia acoperishurile dupa cautand Pisica aia care a mancat proorocia Lui Veronica... de la Vladimireshti....

deci vezi dumneata cat de complicate sunt lucrurile...

dar chiar, cum ai dedus dumneata ca e vorba de penticostali? adica totzi e la fel, sectantzi, eretici, totzi o apa shi-un pamant... poi asha zice shi Domnul, dar pe El nu-L crede nimeni, fiindca El nu judeca probabil de aia... pe cand gura lumii e sloboda, shi pe la radioshantz se zic mereu shtirile ca sa apara din cand in cand, la rubrica noutatzi chipul marshav shi spurcat al antichristului... shi acela impreuna cu arhiconul gLumeail se va autoinscauna cu participarea patriarhului intr-o splendida biserica shi cand ishi va face semnul crucii dandu-zhi jos manushile, Patriarhul v-a observa ca are copite la ghiare shi atunci v-a marturisi ca acela este antichrist, iar antichrist deconspirat il va omori... iar in simbolul credintzei, pe care il va modifica, acolo unde este scris despre Domnul Hristos, se va recunoashte doar pe sine... (ceva de genul asta ne spune sf Lavrentzie)
  #344  
Vechi 10.02.2009, 17:55:55
baniutilizati baniutilizati is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.01.2009
Mesaje: 28
Implicit

Rog pe cei carora le place sa scrie pe acest topic sa-l mai slabeasca pe Vsovi, ii face si lui bine sa munceasca, sa se plimbe in aer liber, nu cred ca se incapataneaza si la aceste sfaturi. Oricum nu face nimic bun daca sta si butoneaza pe tastatura, poate acesta e un iad mai mare decat cel de dincolo.
  #345  
Vechi 10.02.2009, 18:06:26
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de baniutilizati Vezi mesajul
Rog pe cei carora le place sa scrie pe acest topic sa-l mai slabeasca pe Vsovi, ii face si lui bine sa munceasca, sa se plimbe in aer liber, nu cred ca se incapataneaza si la aceste sfaturi. Oricum nu face nimic bun daca sta si butoneaza pe tastatura, poate acesta e un iad mai mare decat cel de dincolo.
poi daca nu mi-a murit capra, unii ar vrea sa crape in patru capul capiat al vecinului ca sa-i poata lua ei capra lui... ca altfel de ce crezi ca nu ma slabesc ei de loc? dar foarte bine fac ca shi asha sunt prea gras... pentruca "nu numai cu pita se hraneshte omul ci cu tot [COLOR=red]Cuvantul[/COLOR] care iese din gura [COLOR=yellow]Lui[/COLOR] [COLOR=blue]Dumnezeu[/COLOR]"

poate... chiar daca nu e, ar putea ajunge... un iad mai mare la butoane, mai ales daca te apuci shi insemni cu &&... ca asha va insemna anichrist (shift+77 dar chipul ascuns e 666, aici ca trei de flok, indreapta-i daca potzi, shi da bir la intzelepciunea lui lucifer)
  #346  
Vechi 10.02.2009, 18:29:24
floryyn31 floryyn31 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Cred ca isi are locul la secte nefiind recunoscut de catre BOR.
Foloseste mai mult decat Sfanta Scriptura o colectie de texte numite "Cuvantul lui Dumnezeu" de aproximativ 2000 de pagini.
Pretind ca Duhul Sfant le vorbeste in mod direct.
Dupa ce ma voi documenta un pic voi posta mai multe despre aceasta grupare.

Atentia mi-a fost atrasa de o carte numita "Quo Vadis Ecclesia" scrisa de un oarecare parinte Nicodim in care Vladimirestiul este prezentat ca nu stiu ce fenomen profetic.

Asemenea de injuriile adresate intreg Sfantului Sinod si de alte invataturi eretice prezente in aceasta carte.
Chiar mai mult, cred că își are locul la hule împotriva Duhului Sfânt. Cine sunt ei să pretindă că Duhul Sfânt le vorbește în mod direct?!

Sunt doar un alt "iepuraș" scos din jobenul tatălui minciunii, ca și Vladimireștiul, Maglavitul, Medjugorie, Fatima, etc. etc. etc.

Citiți fraților [COLOR="Red"]tratatul de demonologie[/COLOR] al lui Mihail Urzică, "Minuni și false minuni". E atât de limpede și clar expusă problema falselor minuni și teofanii în cartea asta... Cei care nu o mai găsesc de cumpărat, o pot citi pe scribd aici:

http://www.scribd.com/doc/6443775/Mi...i-False-Minuni
  #347  
Vechi 10.02.2009, 20:03:38
baniutilizati baniutilizati is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.01.2009
Mesaje: 28
Implicit

A fost infailibil arhitectul Mihai Urzica? Dumitru Staniloaie n-a vazut greseli in fenomenul de la Maglavit, asa am gasit scris pe internet. Pe mine nu ma intereseaza un fenomen care a trecut. Despre vedenia lui Ion Gheorghe Popa iti spun ca au fost multi care au studiat-o si comparand-o cu alte scrieri ale Sfintilor au vazut ca este greu sa-i gaseasca o greseala. Sper sa nu-mi raspunzi .
  #348  
Vechi 10.02.2009, 20:14:32
floryyn31 floryyn31 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de baniutilizati Vezi mesajul
A fost infailibil arhitectul Mihai Urzica? Dumitru Staniloaie n-a vazut greseli in fenomenul de la Maglavit, asa am gasit scris pe internet. Pe mine nu ma intereseaza un fenomen care a trecut. Despre vedenia lui Ion Gheorghe Popa iti spun ca au fost multi care au studiat-o si comparand-o cu alte scrieri ale Sfintilor au vazut ca este greu sa-i gaseasca o greseala. Sper sa nu-mi raspunzi .
Uite că-ți răspund. În ce an n-a văzut părintele Stăniloaie greșeli în "fenomenul Maglavit"? Unde ai găsit pe internet? Pune și tu un link ceva. Așa-zisa teofanie de la Maglavit, ca și de la Vladimirești, sau ce i s-a năzărit lui Gheorghe Popa sunt niște chestii atât de [COLOR="Red"]grosier[/COLOR] de provenineță demonică încât n-are rost să discutăm...
Dacă pe astea le vedeți ca fiind de la Dumnezeu, atunci de șmecherii mai subtile ale diavolului nici nu se pune problema, ele sunt direct de la Sf. Duh, nu?
  #349  
Vechi 10.02.2009, 20:25:06
baniutilizati baniutilizati is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.01.2009
Mesaje: 28
Implicit

http://www.rostonline.org/blog/razva...-maglavit.html

Blogul lui Razvan Codrescu
  #350  
Vechi 11.02.2009, 02:37:27
Florina77 Florina77 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2009
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
eu shi pe Hellen White o cred ca a fost dusa de ingeri shi ca i s-a aratat din Cer cate ceva, dar n-au intzeles ei ce au vazut, iar apoi, ai facut ei cum au crezut, dar nu de aia e bai ca nu tzin ei ca shi noi, ci de aia ca se ridica shi lovesc in Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu devenind astfel antichristi, caci daca nu era preasfanta Nascatoare de Dumnezeu demult eram distrushi de rautatzile nostre...
VSoVi nu e doar penticostal, adica dintre cei peste care coboara Duhul Sfant (asa zic ei) si incep sa "vorbeasca in limbi", ci e un pic si adventist de ziua a 7a, din moment ce crede ca Hellen White a fost indrumata de ingeri. (Si apropos de Hellen White, a vazut cineva cat a scris femeia aceea, sub inspiratia Duhului Sfant - asa zicea ea si o cred o multime de oameni - in viata ei? O biblioteca intreaga !!! Se pare ca "prorocita" de la Pucioasa vrea s-o intreaca la numarul de pagini scrise.)
Poate ca si Mahomed a avut viziunile de la Arhanghelul Gabriel, ca doar el asa sustine.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fenomenul Posaga poster Exorcismul 13 13.01.2015 14:22:59
Cetatea Noul Ierusalim idealist Calugarul 12 18.01.2013 11:13:01
Fenomenul Emo - o cultura a instabilitatii psihice si sufletesti geo.nektarios Secte si culte 3 01.04.2011 17:38:21
mesaj de la noul ierusalim anaana71 Secte si culte 417 31.01.2011 15:31:40