Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.03.2009, 22:15:48
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Omul este alcătuit din materie și din Duh.Materia este trupul iar duhul este sufletul.Ele coexistă atâta timp cât omul trăiește iar prin moarte se despart.Sufletul este nemuritor iar trupul se descompune în elementele care l-au alcătuit.Nu cred că axistă om bun sau rău care să nu-și fi simțit sufletului la fel cum își simte mâna piciorul inima sau stomacul.
[COLOR=navy]Că sufletul este extrem de valoros înțelegem pe parcursul vieții când se dă o luptă continuă între cele două forțe,între Dumnezeu și diavol pentru a câștiga stăpânire asupra acestuia.[/COLOR]
Deznădejdea este cea mai cumplită boală a sufletului,este întunericul care acoperă lumina lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 10.03.2009, 22:32:57
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
O ironie gratuita. Nina vorbea din punct de vedere religios si a indicat ca sursa Patericul; nu a fost o parere personala.
Da, Anca, multumesc, eu nu-i voi raspunde la porvocari, deoarece sint as acum spui gratuite.
Am indicat sursa, i-am dat indicii, deci depinde de el, scrabble.
Parerile lui nu sint importante pentru mine, deci, fiind o discutie cu caracter liber, il las sa gindeasca exact cum ii sta bine si cum ii place.
Oriece raspuns al sau este o provocare asa cum s epoate remarca foarte usor, deci, repet: eu nu raspund la provocari.
Acolo este sursa, citeste daca e interesat, daca nu, vorba multa-saracia omului cum se zice.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde

Tags
apel important !, apel!

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu ! + ( rugaciuni ce au miscat sufletul nostru ) cristiboss56 Rugaciuni 592 14.11.2022 15:08:21
Rugaciuni care au miscat sufletul nostru claudiu-marius Rugaciuni 208 18.02.2019 21:00:38
sufletul nostru ANDREEA-CRISTINA momosica Umanitare 0 23.09.2011 02:01:51
Ce se intampla cu sufletul nostru ? anisoara Generalitati 108 14.05.2011 17:57:10
Poze pentru sufletul nostru cozia Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 08.01.2010 07:35:38