Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.07.2009, 16:16:33
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Depinde ce intelegi prin minune.
Sunt minuni care impresioneaza prin puterea dar mai ales evidenta lor si sunt alte minuni care la prima vedere nici nu le observi. Eu cred ca am fost martorul a multe minuni din cele mai putin evidente. Pe de alta parte ti se intampla sa-ti dai seama de prezenta lui Dumnezeu intr-o anumita situatie si asta cred ca este, la fel, o minune.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.07.2009, 18:26:47
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
George, din cauza petrecerii noastre in pacat, am ajuns sa nu mai facem o distinctie intre ceea ce este firesc si ceea ce este nefiresc. Iar tu ne ceri sa vorbim despre cele suprafiresti. Minuni sunt la tot pasul. Nu avem ochi pentru ele. Cred ca e mai bine sa alergam dupa implinirea voii lui Dumnezeu. Si cu noi se pot face minuni - firea noastra poate deveni nestricacioasa. Aceasta trebuie sa fie preocuparea noastra. Spre aceasta minune sa alergam. Cum putem face distinctie intre minunea adevarata si cea falsa? Cu ajutorul duhovnicului. El iti poate spune daca inoti sau daca te afunzi. Multi cred ca daca sunt in apa - inoata, desi, in cateva clipe raman fara suflare.
Subscriu Costel la cele punctate de tine. Personal ma dereanjeaza faptul ca exista o conceptie dualista intre natural si supranatural. o separatie. Asa este, numim minune suprafirescul, insa nu trebuie sa consideram ca naturalul este anulat. Acesta este manifestat la adevarata ratiune de "a fi" sau mai bine zis insi indeplineste ratiunea potrivita proniei lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.07.2009, 20:12:06
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Toti au parte de minuni duhovnicesti, unii le recunosc, altii ba. Minunile vizibile ajuta mai putin, caci nu prea aduc (de multe ori) transformarea interioara, dimpotriva uneori acestea sunt 'piatra de poticneala' (caci cel care le vede incepe sa se creada 'special').
Minunile vizibile sunt ori din atentia lui Dumnezeu, ori din invidia diavolului.
Din atentia lui Dumnezeu sunt cele care ii aduc omului folos duhovnicesc, ca de exemplu minunea de care a avut parte Pavel in drumul spre Damasc. Dintr-un prigonitor al crestinilor, Pavel a devenit Apostolul lui Hristos...
Din invidia diavolului, sunt atunci cand acesta vede sporul duhovnicesc al crestinului, si din cauza ca nu-l mai poate insela prin intermediul gandurilor si al simtirilor, incepe sa ii apara in vedenii, ori cu infatisarea unui inger, ori ca a unui sfint, pt. ca (,) crestinul sa se creada vrednic de atentie si astfel sa uite de lupta duhovniceasca cu mandria si cu toate gandurile rele... sau ii da vedenii infricosatoare cu draci si alte 'minunatii', pt. ca acestea sa il inspaimante si sa nu mai aiba curaj in lupta cu vrajmasul...

Insa si minunile duhovnicesti pot insela un om usor impresionabil si lipsit de experienta, pentru ca omul in mandria sa prosteasca se multumeste si cu atat, avand falsa impresie ca are virtuti asemanatoare cu cele ale sfintilor...

Cea mai buna idee este sa fugim de minunile vadite, caci cele mai mari minuni se petrec in taina si asta numai cu ajutorul lui Dumnezeu. Sa ii multumim lui Dumnezeu pentru toate: ca traim, ca avem un acoperis deasupra capului, ca putem sa vedem Creatia Sa (pana si aceasta este o minune prin insasi complexitatea ei).
Totul este intr-ajutorul nostru, pana si ispitele, insa numai biruitorul se foloseste de ele...

Last edited by zoridezi; 29.07.2009 at 20:17:28.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.07.2009, 20:28:08
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Adevaratele minunile ale lui Dumnezeu au ca scop mantuirea noastra, diavolii care savarsesc si ei minuni nu urmaresc mantuirea noastra. Stim ca acestia cauta, prin tot felul de stratetgii ca omul in lumea aceasta sa nu lucreze la mantuirea sa, de aceea diavolii sunt capabili si de minuni dar acestea sa nu fie legate de un bine vesnic, ci de un bine aparent.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.07.2009, 11:15:44
floryyn31 floryyn31 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Mesaje: 17
Implicit Minuni și false minuni

Avem nevoie de credință, statornicie și răbdare ca să ne mântuim, nu de minuni.

Toți sfinții și toți marii părinți ortodocși ne avertizează să ne ferim să primim minuni. Chiar dacă ar fi de la Dumnezeu, El nu se va supăra că suntem circumspecți și nu le primim.

Altfel, dacă "punem botu'" - scuzați expresia mai plastică - la orice jonglerie a diavolului, ajungem să vedem "minuni" peste tot.

O carte foarte bună, pe care am mai recomandat-o, este "Minuni și false minuni" de Mihail Urzică. Disponibilă și pe scribd la adresa:

http://www.scribd.com/doc/6443775/Minuni-Si-False-Minuni
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.07.2009, 20:44:17
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Cum putem deosebi o adevarata minune de o asa zisa minune-falsa? stiut fiind faptul ca si demonii savarsesc minuni.
Sf. Parinti spun ca nu e bine sa primim nici minuni nici vise nici vedenii, ca nu avem noi discernamantul de a le distinge pe cele de la Dumnezeu si pe cele de la diavol. Insa daca ai avut totusi o vedeni/vis si nu stii de unde-i, cel mai bine e sa maergi al un duhovnic sporit si sa-l intrebi.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.07.2009, 00:02:58
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floryyn31 Vezi mesajul
Chiar dacă ar fi de la Dumnezeu, El nu se va supăra că suntem circumspecți și nu le primim.
Eu cred ca trebuie sa fim echilibrati, sa nu ignoram minunile pe motivul precautiei ca ne asemanam fariseilor care contestau dumnezeirea lui Hristos tocmai prin negarea minunilor. Corect un crestin autentic nu are nevoie de minuni sau sa caute minuni, pentru el este suficienta credinta, dar pentru un incepator cred ca minunile au un rol pedagogic, altfel nici Mantuitorul nu le-ar fi savarsit.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.07.2009, 00:47:12
daniel_009 daniel_009 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2009
Mesaje: 18
Implicit

Sunt minuni.. care nu tin de puterea lui DUMNEZEU, la care asistam zilnic, aproape: "se sterg datoriile la firma X" .. nu a mea, nu a ta, a unui parlamentar.. cu influenta! Si ce? .. o sa-si mai construiasca inca o Villa, o sa-si cumpere inca un yaht? SA fie! Ei vad imparatia pamanteasca! .. si le mai dau si eu 10 lei.. sa fe acolo! sa-si cumpere o biata jumatate de paine pe lumea ailalta!


Si sunt minuni DUMNEZEIESTI : minuni care sunt poate marunte, dar care ne schimba modul nostru monoton de viatza! Al multor oameni!

Stau de multe ori .. in afara serviciului.. si privesc copiii jucandu-se, oamenii in varsta coborand la cumparaturi, "smecherii" .. elaborand strategii de furat.. si stau si uneori gandesc
la rece! ..

Sunt minuni Dumnezeiesti! ..

Am fost pe interventie si gasesc un copil de 7 luni in viatza si nevatamat, atunci cand noi, fara sa stim, am tras incarcatoarele pline in cocioaba unde se acundeau cativa baieti..buni... Eu vroiam sa-i prind vii.. au inceput sa traga. Am tras atunci toti peste 1500 de cartuse, intr-o cocioaba de pamant ..au tras si ei. dar noi am tras cam o mie de cartuse de 7.62.. de la aprox.. 60 de m in pereti de pamant! (restul au fost alte arme)..Nimic! nimic!.. nu mai trebuia sa traiasca nimeni! .. nimeni nu a scapat de acolo in afara de noi..si totusi.. copilul de 7 luni a trait! (pentru cine nu stie.. glontele de 7.62 din AKM.. omoara prin perete de caramida de 20 de cm).. am mers a doua zi acolo. Erau oamenii de la reconstituire. murisera 5 oameni acolo. Nici unul de-al meu! Am fost curat.. cu x oameni am plecat.. cu x oameni m-am intors.

Spun doar atat. Cei de la reconstituire baga un batz (un fel de batz de-al lor), dupa urma glontelui. Ca sa-i traseze traiectoria.

In locul unde a fost gasit copilul, treceau 24 de traiectorii de glontz, aproape toate penetrasera zidul urmator. NIMENI nu ar fi supravietuit acolo.

Si totusi copilul acela.. a trait.

Si te intrebi unde e DUMNEZEU? te intrebi?
Noi nu am stiut.. ca evident ca nu am fi tras nici macar un cartus.. dar am avut informatii ca e libera.. "trecerea".. adica tragerea!

Doar DUMNEZEU a avut grija de copilasul acela.

Last edited by daniel_009; 31.07.2009 at 02:25:04.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.07.2009, 02:57:38
daniel_009 daniel_009 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2009
Mesaje: 18
Implicit

De cand a scapat copilasul acela . pe unde au trecut alea 24 de gloante de AKM care au spart zidul din spate. .am invatat ca Dumnezeu ,, e alaturi cu orcine trebuie! . Sunt convins ca uneori e alaturi de noi.. atunci a avut grija de baiatul ala de 7 luni.

Va spun.. am tras 1569 de gloante.. am omorat cinci oamneni, 1109 de 7.62 de pe akm si restul de pe alte arme. Trageau si ei. dar i-am rupt! I-am pus in moarte. Eu nu am voie sa am pierderi. In efectiv. Sunt foarte costisitori oamenii mei. Toti sunt maestri nimpo. cei mai multi sunt si maestri Ai-ki-do, ma costa prea mult sa pierd un maestru.
n-am pierdut nici unul atunci!

Va spun ca a fost o minune DUMNEZEIASCA!

24 de gloante ar fi trebuit sa-l ucida.. copilul ala traieste si astazi!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.07.2009, 14:21:11
8NihilSineDeo9 8NihilSineDeo9 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Eu cred ca trebuie sa fim echilibrati, sa nu ignoram minunile pe motivul precautiei ca ne asemanam fariseilor care contestau dumnezeirea lui Hristos tocmai prin negarea minunilor. Corect un crestin autentic nu are nevoie de minuni sau sa caute minuni, pentru el este suficienta credinta, dar pentru un incepator cred ca minunile au un rol pedagogic, altfel nici Mantuitorul nu le-ar fi savarsit.
…topicul, din cate am inteles se refera la DIFERENTIEREA minunilor dumnezeiesti de cele provenite de la michiduta.. act ce nu tine de competentele noastre, ale celor lipsiti de experienta, ci de ale celor incercati.
Florin, cand a afirmat ca toți marii părinți ortodocși ne avertizează să ne ferim să primim minuni, nu cred ca se refera la negarea tuturor minunilor, ci a acelora care implica doar discernamantul nostru.

Cred ca fiecare minune trebuie interpretata [sau nu] in fc de „ochii” persoanei care o vede [sau nu o vede] si de contextul in care apare. Ce altceva imi ofera mie garantia ca percep cu claritate minunea, daca nu ochii spalati de atatea lacrimi ale unui Sfant ce ma indruma?

Spui ca minunile au un rol pedagogic pentru incepator.. Ai dreptate..atata timp cat nu este tot el pedagogul :)) Daca tinem cont de ceea ce spun Sf.Pariti, acceptam posibilitatea ca „din lipsa de experienta” – cum sp.Sf.Siluan , in urma interpretarilor proprii, sa cadem in inselare..

Poate am inteles gresit ce ai expus tu mai sus..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 05:26:54
Minuni adevarate si minuni false-pericolul superstitiilor Lucian008 Spiritualitatea ortodoxa 29 08.06.2014 01:40:20
Servicii religioase false oferite pe internet cristiboss56 Despre Biserica Ortodoxa in general 0 01.08.2012 19:45:24