Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #421  
Vechi 21.05.2010, 17:09:33
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
eu l-am intrebat pe topcat ceva, topcat mi-a rapuns, tu i-ai raspuns lui topcat si tot asa... :)
Asa e forumu asta...

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
In concluzie, cred ca ideea este sa ne pazim pe viitor sa cadem in capcana de a crede ca il servim pe Dumnezeu, urand alti oameni ( pe considerente de rasa, credinta, cultura etc)...
Ai dreptate.
  #422  
Vechi 22.05.2010, 05:41:37
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Topcat, cum crezi ca a fost posibil ca Hitler sa insele atatia oameni cu discursurile sale?
Nu Hitler isi scria discursurile, ci Joseph Goebbels, seful cu propaganda. Acesta le construia in asa fel, incat ascultatorii sa fie nevoiti in final a alege intre douavariante: ori tradatori, ori de partea lui Hitler. Cu alte cuvinte, manipulare pe scara larga.
Ma indoiesc deasemeni ca Hitler credea in Dumnezeu.
Si daca credea intr-un dumnezeu, acesta era stapanul acestei lumi, adica satana, nicidecum Dumnezeu.
Eva Braun a avut o tentativa de sinucidere - practic el a asteptat acest moment - inainte ca sa o ia de nevasta.
  #423  
Vechi 22.05.2010, 07:09:39
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Acesta le construia in asa fel, incat ascultatorii sa fie nevoiti in final a alege intre douavariante: ori tradatori, ori de partea lui Hitler.
Exact, tehnica folosita atat de des de Goring, incat ii poarta numele. Mai trist e ca e folosita foarte des si in discursul religios, chiar si in Romania anilor 2000, dar nu prea isi da lumea seama.

Citat:
Ma indoiesc deasemeni ca Hitler credea in Dumnezeu.
Poate te indoiesti, dar uite ce zice the man himself:

Citat:
I believe today that my conduct is in accordance with the will of the Almighty Creator.
Citat:
What we have to fight for is the necessary security for the existence and increase of our race and people, the subsistence of its children and the maintenance of our racial stock unmixed, the freedom and independence of the Fatherland; so that our people may be enabled to fulfill the mission assigned to it by the Creator.
Citat:
Anyone who dares to lay hands on the highest image of the Lord commits sacrilege against the benevolent creator of this miracle and contributes to the expulsion from paradise.
Si daca cumva vrei sa imi spui ca nu mentioneaza crestinismul in posturile de mai sus, nu e problema, a facut-o in altele:

Citat:
I am now as before a Catholic and will always remain so.
Citat:
And the founder of Christianity made no secret indeed of his estimation of the Jewish people. When He found it necessary, He drove those enemies of the human race out of the Temple of God; because then, as always, they used religion as a means of advancing their commercial interests. But at that time Christ was nailed to the Cross for his attitude towards the Jews; whereas our modern Christians enter into party politics and when elections are being held they debase themselves to beg for Jewish votes. They even enter into political intrigues with the atheistic Jewish parties against the interests of their own Christian nation.
Citat:
The fact that the Curia is now making its peace with Fascism shows that the Vatican trusts the new political realities far more than did the former liberal democracy with which it could not come to terms. ...The fact that the Catholic Church has come to an agreement with Fascist Italy ...proves beyond doubt that the Fascist world of ideas is closer to Christianity than those of Jewish liberalism or even atheistic Marxism...
Nu numai ca era religios, mai era si creationist. Pe lista cartilor care trebuiau arse in Germania nazista erau si cartile care tratatu teoria evolutiei.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #424  
Vechi 22.05.2010, 07:38:54
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Exact, tehnica folosita atat de des de Goring, incat ii poarta numele. Mai trist e ca e folosita foarte des si in discursul religios, chiar si in Romania anilor 2000, dar nu prea isi da lumea seama.
Invatatura Bisericii, pe care preotii isi sprijina predicile, este inspirata de Duhul Sfant. Vorbim aici de sfinti. Ei nu pot invata decat de bine.

La Goebbels, care a ocupat functia de Ministru al propagandei, primeaza ura fata de oameni datorita infirmitatii lui de la picior, pe care a avut-o inca din copilarie si din cauza careia a primit porecla de "Rumpelstiltzchen" - daca ati citit povestile Fratilor Grimm, stiti despre ce e vorba -. Aceasta durere sufleteasca a lui s-a transformat in ura pentru umanitate, din cauza lipsa credintei in Dumnezeu, care sa-l indemne la iertare.
  #425  
Vechi 22.05.2010, 09:57:02
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anytza Vezi mesajul
Da, stiu a avut nevoie de multi multi prosti, dar am gasit discursul, are 8 pagini din care doar citatu ala mic se refera la crestinism, in rest zice de evrei ca nu mai are loc de ei ca le ocupa tara si bursa si si sunt prea bogati si etc... nu a fost idea de crestini principala, a zis altele.
Pai tocmai, ca nu erau prosti
  #426  
Vechi 22.05.2010, 15:41:23
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit Ateu' si crestinu'

Ateu' : in cazu' de fata, individu' disciplinat, sarguincios, care, dupa ce termina o scoala, isi cumpara o lupa, si, se pune pe studiat "creatia divina", adicatelea materia, in cel mai practic mod, insuflat de tov/dom profesoru' din scoala. Ce nu stie, el, ii faptu' ca si el, cu pasi marunti, tot spre Dumnezeu se'ndreapta...

Crestinu': in cazu' de fata, smenaru', baietu' cu pragmatism, care a auzit si el de o scutatura, ce duce la acelasi Dumnezeu, numa' ca mai repede, fara batai de cap, si transpiratie putina.

Ei, in concluzie, nu va scoateti ochii, ca tot acolo ajungeti si unii, si altii, numa ca unii mai "repede" si altii mai "incet", parol...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
  #427  
Vechi 22.05.2010, 20:44:52
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Pai tocmai, ca nu erau prosti
Am inteles a folosit cateva propozitii, dar restul de discurs a fost ignorat? adica fiindca ii scria altul discursurile si se referea si la ideea de crestin inseamna ca toata armata lui era formata numai de crestini pacaliti si amagiti de alea 2 cuvinte, ca ar crede hitler intr-un dumnezeu? o fi zis el niste chestii sperand sa pacaleasca, dar asta nu inseamna ca tot razboiu a fost bazat pe asta, ia citeste discursul p care il tot amintiti, vb numai de evrei si ca tb sa "apere" tara de ei, si apoi 2 prop in care zice de Lord.
  #428  
Vechi 22.05.2010, 20:46:40
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

hai ca mi-a placut =)))))
  #429  
Vechi 22.05.2010, 22:40:07
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow Ateii pe forumul ortodox

alooo ! ateiii ? ce faceti nu mai lucrati in trei schimburi,sau criza v-a taiat bugetul si s-au facut reduceri di personal si la Ateii.srl ? treceti la treaba ! ca altfel va reclam la seful vostru ca luati bani degeaba ...
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
  #430  
Vechi 23.05.2010, 14:15:44
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
alooo ! ateiii ? ce faceti nu mai lucrati in trei schimburi,sau criza v-a taiat bugetul si s-au facut reduceri di personal si la Ateii.srl ? treceti la treaba ! ca altfel va reclam la seful vostru ca luati bani degeaba ...
Parca spuneai ca ai fost banat pe motive de credinta pe forumul de atei. Ori n-am fost eu atent, ori tu n-ai dat niciun link in cateva saptamani de cand ai facut asemenea afirmatie. Eu am rabdare si inca mai astept sa vad unde scrie ca vreun user de pe acel forum a fost banat pt ca e crestin.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni pentru atei. cod_gabriel Generalitati 48 11.08.2014 07:25:49
Despre atei si scopul lor pe acest forum neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 332 05.09.2011 15:04:32
Pentru atei xanixade Teologie si Stiinta 84 06.04.2011 19:24:36
Cuvant pentru atei dobrin7m Generalitati 179 14.03.2011 10:03:30
atei rightful8912 Generalitati 646 05.08.2010 11:15:28