Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 25.05.2010, 19:34:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu ai voie sa iei anafura in acele zile?
Asta nu stiu sigur. Nu mi-e clara semnificatia anafurei luate de cei ce nu se impartasesc.
Pe de o parte, din respect n-as lua, pe de alta parte am inteles ca anafura poate sa o ia oricine, pe stomacul gol.

@Jane - aici sunt de acord cu tine. Pe de o parte este mai bine pentru noi sa avem o scuza si sa nu mergem la biserica, sa stam in pat (ca si asa nu ne simtim bine), pe de alta parte insa este chiar bine?
Lasă Sofia, nu mai mult și scapi de "povara necurăției" , și atunci să te văd cân vei putea intra 24 din 24 de ore în Biserică și-ți vei aduce aminte cu nostalgie de perioadele forțate de "repaus" ! . . . Toate trec, inclusiv "povara necurăției".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #152  
Vechi 25.05.2010, 20:47:26
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

Jane: nu merg in fiecare duminica la biserica. merg cand simt nevoia si asta poate sa fie si-n fiecare zi. consider ca nu trebuie sa merg la fiecare slujba ca sa demonstrez ce credinta am. e suficient sa stie Dumnezeu ce gandesc si ce simt. da cand merg, evident ca nu sunt in acea perioada a lunii. incerc sa nu merg, pentru ca simt eu ca nu este corect. ca exista sau nu o explicatie logica si din punct de vedere religioasa, asta nu am de unde sa stiu ;D multumesc pentru raspuns, jane :)
aha, am inteles. deci avem voie, in principiu.
multumesc. am bagat la cap, adica am retinut informatia!
Reply With Quote
  #153  
Vechi 26.05.2010, 01:40:00
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Vezi Anca? Vorbeste aici de implinirea Legii insensul de respectare a unor reguli de cult?
Uitasem sa amintesc de sacrificii.. Ca in cartyile VT gasesti nu stiu cate alanunte de cum trebuie facute jerfele animale. A desfiintat Hristos Legea? Nu, a implinit-o: prin erfta Sa, pentru care toate aceste jertfe erau inchipuiri, umbre, litera - simboluri, deci...
Nu este specificat, de aceea ma gandesc ca fara exceptii...
Ce spune Psalmul 50?
"Atunci vei binevoi jertfa dreptatii, prinosul si arderile de tot; atunci vor pune pe altarul tau vitei".
Reply With Quote
  #154  
Vechi 26.05.2010, 01:46:13
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu este specificat, de aceea ma gandesc ca fara exceptii...
Ce spune Psalmul 50?
"Atunci vei binevoi jertfa dreptatii, prinosul si arderile de tot; atunci vor pune pe altarul tau vitei".
Textul pe care il coitezi se refera strict la cele 10 pourunci, nu la ritual si alte reguli.
De altfel nu la toate poruncile. Aia cu sambata a fost reinterpretata in crestinism, nu? Nu ni se cere sa tinem sabatul ca evreii.

Mai cerceteaza. Ai sa vezi ce scriu de exemplu parintii despre legea veche si legea noua. Citatul cu umbra legii este din troparul Aducerii la Templu.

Alt exemplu: taierea imprejur se mai face? Nu, si asta din timpul primului sinod apostolic de la Ierusalim (vezi Fapte 15).

Psalmul 50 este din VT. Penru noi nu se interpreteaza literal: altfel, spune, de cate ori ai adus tu vreun citel sau vreo turturea, acolo, sa le arda de tot la biserica?
Psalmii se interpreteaza altfel in crestinism decat in iudaism si decat atunci cand au fost scrisi, in general. Poate ai auzit de ex. ca atunci cand in psalmi sunt lucruri impotriva dusmanilor, chiar blesteme, trebuie sa le citim ca fiind impotriva diavolului.
Citeste homilii patristice la VT si ai sa vezi.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #155  
Vechi 26.05.2010, 13:19:30
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Nu sunt in masura sa spun ce si cum legat de perioada lunara a femeii, dar indraznesc sa ma intreb cate din femeile care merg in fiecare duminica, in fiecare sarbatoare, sau mai bine zis la fiecare slujba facuta de biserica langa care traieste, isi pune problema asta? E posibil sa ma insel dar eu nu cunosc niciuna. Situatiile care le-am intalnit erau asa:
- femeile care participa la fiecare slujba spun ca au inteles ca nu este indicat sa mearga la biserica in perioada respectiva si se conformeaza
- femei care merg destul de des la biserica dar le convine situatia ca din cand in cand sa mai ramana acasa
- femei care merg mai rar la biserica si spun ca nu au inteles de ce nu au voie, de aceea merg mai rar pentru ca considera biserica invechita si ca injosesc femeia
- femei care nu le intereseaza biserica dar tot se revolta spunand ca biserica injoseste femeia

De la cele care spun ca au inteles am primit diverse pareri. Am auzit spunandu-se ca prefera ascultarea si ca nu se simt injosite. Altcineva mi-a spus ca de obicei e o doza de mandrie cand incepi sa-ti spui: "cum sa nu am voie? cu ce sunt eu mai prejos fata de altii?" cand de fapt ar trebui sa ne gandim ca nu meritam sa ne apropiem de cele sfinte nici cand sumtem perfect sanatosi.
In final cred ca fiecare femeie trebuie sa se uite in sufletul ei, dar cu ochi duhovnicesti, si apoi sa aleaga daca merge sau nu la biserica in zilele cu pricina. Duhovnicul ar trebui sa dea cel mai bun sfat, pentru ca de obicei cunoaste persoana mai bine si vede si unde actioneaza mandria si atunci instituie restrictii ca sa ne smerim, sau unele femei la care actioneaza lenea sa le spuna sa mearga la biserica chiar in zilele respective.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 26.05.2010, 13:29:22
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Situatiile care le-am intalnit erau asa:
- femeile care participa la fiecare slujba spun ca au inteles ca nu este indicat sa mearga la biserica in perioada respectiva si se conformeaza
- femei care merg destul de des la biserica dar le convine situatia ca din cand in cand sa mai ramana acasa
- femei care merg mai rar la biserica si spun ca nu au inteles de ce nu au voie, de aceea merg mai rar pentru ca considera biserica invechita si ca injosesc femeia
- femei care nu le intereseaza biserica dar tot se revolta spunand ca biserica injoseste femeia
Ba uite, ca ai intalnit pe forum si alt caz: femei care merg tot timpul la biserica cu bucurie, si care ar suferi daca ar trebui sa stea acasa in acele zile.
Eu nu as fi putut sa ma lipsesc de slujba si de impartasanie in perioada lauziei. Cum am putut; m-am dus la biserica, mult inaintea celor 40 de zile.
Si asta nu pentru ca as fi considerat ca 'am dreptul', ci pentru ca 'am nevoie' -mai mult ca de obicei chiar.
NB Am intrebat preotul si el a fost de acord. Nu vreau nici sa smintesc lumea.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #157  
Vechi 26.05.2010, 13:45:12
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ba uite, ca ai intalnit pe forum si alt caz: femei care merg tot timpul la biserica cu bucurie, si care ar suferi daca ar trebui sa stea acasa in acele zile.
Eu nu as fi putut sa ma lipsesc de slujba si de impartasanie in perioada lauziei. Cum am putut; m-am dus la biserica, mult inaintea celor 40 de zile.
Si asta nu pentru ca as fi considerat ca 'am dreptul', ci pentru ca 'am nevoie' -mai mult ca de obicei chiar.
NB Am intrebat preotul si el a fost de acord. Nu vreau nici sa smintesc lumea.
Multumesc Fani!
E de folos sa aflu si alte situatii...
Si eu cred ca atunci cand chiar nu te poti lipsi de slujba se gaseste si solutia. Mi-ai confirmat ce spuneam la finalul mesajului meu.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 26.05.2010, 17:14:34
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@FiulRisipitor - uite inca un caz (al meu).
Eu merg mereu la biserica, la toate slujbele. Stiam niste lucruri (asa aproximativ, pentru nimeni nu m-a invatat), si mai lipseam. Preotul actual mi-a spus sa nu mai lipsesc (mai ales ca sunt si la strana).
El are o parere mai buna despre femei si nu le interzice multe lucruri.
Pe de o parte mi-era mai bine sa nu merg, sa stau linistita acasa.
Culmea este insa ca intre timp m-am legat mult de biserica si fac efortul si merg mereu, fara retineri. Sigur ca ma retin de a atinge anumite lucruri, desi nu mi s-a interzis asta.

@Cristi - oh, depinde de la femeie la femeie, la multe e si mai rau dupa ce se termina cu vremurile "ne-curatiei".
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #159  
Vechi 26.05.2010, 20:12:55
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu ai voie sa iei anafura in acele zile?
Asta nu stiu sigur. Nu mi-e clara semnificatia anafurei luate de cei ce nu se impartasesc.
aici tot sophia
Preotul actual mi-a spus sa nu mai lipsesc (mai ales ca sunt si la strana).


deci, sophia merge la biserica, sta la strana, nu stie in schimb cind si de ce se ia Anafura, "tine" legatura premanent cu parintele (oare?) si cu toate acestea ea are multe nelamuriri, indoieli, ar vrea in muntele Athos, ca deh, e o adevarata crestina (ma indoiesc) si poate calca in picioare ce porunceste Maica Domnului, il acuza pe Parintele Cleopa de inapoiere... intr-un cuvint, sophia ar vrea modernizarea bisericii Ortodoxe.

si pentru sophia vom lasa un stih din Imp si proorocul David:
ps 143: Trimite mina Ta dintru inaltime; scoate-ma si ma izbaveste de ape multe, din mina strainilor
A caror gura a grait desertaciune si dreapta lor e dreapta nedreptatii...
Reply With Quote
  #160  
Vechi 26.05.2010, 21:31:58
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrurar Vezi mesajul
aici tot sophia
Preotul actual mi-a spus sa nu mai lipsesc (mai ales ca sunt si la strana).


deci, sophia merge la biserica, sta la strana, nu stie in schimb cind si de ce se ia Anafura, "tine" legatura premanent cu parintele (oare?) si cu toate acestea ea are multe nelamuriri, indoieli, ar vrea in muntele Athos, ca deh, e o adevarata crestina (ma indoiesc) si poate calca in picioare ce porunceste Maica Domnului, il acuza pe Parintele Cleopa de inapoiere... intr-un cuvint, sophia ar vrea modernizarea bisericii Ortodoxe.

si pentru sophia vom lasa un stih din Imp si proorocul David:
ps 143: Trimite mina Ta dintru inaltime; scoate-ma si ma izbaveste de ape multe, din mina strainilor
A caror gura a grait desertaciune si dreapta lor e dreapta nedreptatii...
Crede-ma, petru, toti psalmii pe care-i redai, ti se potrivesc si tie in egala masura, chiar daca ai falsa impresie ca nu este asa aruncandu-le inaintea celor " rataciti " . Ba, chiar am impresia ca ti se potrivesc mai bine, tocmai fiindca ai impertinenta fariseica de-a te fali cu presupusa credinta...de crestin adevarat, dupa cum vrei sa scoti in evidenta, dar nu pare.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 26.05.2010 at 21:37:23.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia si cariera romandragut Generalitati 65 25.11.2013 09:03:15
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 14:22:16
Femeia Cananeanca CristianVladut Generalitati 1 13.03.2011 00:01:39
Preotul și femeia dorinastoica14 Preotia (Hirotonia) 64 13.02.2010 18:22:39
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 09:41:15