Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.05.2010, 10:49:49
nico.dia nico.dia is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.06.2008
Mesaje: 38
Smile cum va explicati,ca flacara in

Miracol asa pot descrie magia invierii domnului nostru iisus hristos
de ce lumina sfanta vine intotdeauna de paste la crestinii ortodoxi?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.05.2010, 11:25:06
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

De Paste,au fost mai multe topicuri deschise,cu aceasta tema.
Nu stiu daca s-a ajuns la vreo concluzie,ca ajunsesera pe la 50 de pagini,si erau puncte de vedere diferite .Pana la urma,fiecare crede cum crede.
Imi spun si eu punctul de vedere,ca nu am facut-o atunci,ca prea se redusese tot pastele la aceasta lumina.
Daca ar fi adevarat ar fi cea mai mare minune vazuta,ingaduita de Dumnezeu.Mai ales ca ea se repeta in fiecare an,la un moment precis.Dar eu nu am suficienta credinta ,pentru a crede un asemenea fapt simplu.Nu stiu ce as face daca as fi acolo.Poate tot m-as indoi ca e vreo smecherie,sau poate as crede pur si simplu. Caci nici nu exclud varianta ca sa fie totusi adevarat,caci Dumnezeu a daruit multe minuni oamenilor de-a lungul timpului.Si nici nu e un moment si un loc oarecare ,ci e momentul central al mantuirii omenirii,si locul central al lumii.
Orcum,minunea cea mare care ne-o da Dumnezeu ,flacara cea nestinsa tot timpul anului,este insusi lumina Sa,cu care ne lumineaza zi de zi.Cine nu ajunge la aceasta lumina interioara ,poae sa vada cu ochii sai lumina cea exterioara,ca tot nu va crede
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.05.2010, 12:03:34
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Si mai este ceva- aceasta flacara, timp de cateva minute nu te arde.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.05.2010, 16:10:00
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

Citat:
Orcum,minunea cea mare care ne-o da Dumnezeu ,flacara cea nestinsa tot timpul anului,este insusi lumina Sa,cu care ne lumineaza zi de zi.Cine nu ajunge la aceasta lumina interioara ,poae sa vada cu ochii sai lumina cea exterioara,ca tot nu va crede
ai zis un adevar aici!
si iti dau dreptate!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.05.2010, 20:03:52
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Treaba e si mai specific ortodoxa decat o formulezi tu.

Lumina care vine in ziua de Paste, in Mormantul Domnului Hristos vine totdeauna la Rugaciunea Patriarhului Ortodox al Ierusalimului, care intra in Mormant si se roaga.

Rugaciunea Ortodoxa a Patriarhului este cea care cheama Sfanta Lumina si nu vreun fenomen natural.
Si mai important este ca doar rugaciunea ortodoxa aduce lumina.

Intr-un an, comunitatea armeana, care are un altar la Sf. Mormant au cumparat de la turci dreptul de a sluji la Sf. Mormant. Dar lumina nu a venit la ei. Iar Patriarhul Ortodox care era in Biserica Sf. Mormant, langa un stalp, se ruga si el. Si deodata, pe stalpul unde era el, un fulger de lumina s-a pogorat si a lovit stalpul si a aprins o bucata de stalp. Stalpul acela este inca in Biserica Sf. Mormant ca marturie pentru lucrul asta; iar armenii au fost rusinati de turci si siliti sa inghita o lingura de ..., pentru ca au fost aratati mincinosi.

De aceea, NUMAI ortodocsii slujesc la Sf. Mormant si Numai la ortodocsi vine Sfanta Lumina.

Sfanta Lumina este un semn vazut de la Dumnezeu ca este viu, totdeauna langa noi, si ca raspunde la rugaciunea Bisericii.

Imi zicea un prieten ca o profesoara de fizica s-a dus si ea in vizita acolo, dar poate mai mult curioasa si indoita in credinta; dar dupa ce a pus mana in sfanta lumina a venit cu o bucurie mare si cu o credinta puternica in ceea ce vazuse.

Realitatea in ziua de azi e ca omul gandeste sa vada si el cu ochii lui orice lucru, altfel nu prea il primeste; nu prea mai exista cinste in oameni, pentru a putea crede in cuvintele oricui, de aceea credinta are de suferit.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.05.2010, 02:18:38
pwnureface
Guest
 
Mesaje: n/a
Cool

Lumina asta sfanta a fost dovedita ca fiind falsa de un chimist grec in direct la televizor,
nu pot sa inteleg cum mai exista oameni asa de creduli in ziua de azi.Oameni buni internetul nu va impresioneaza?Calculatorul?Faptul ca poti sa comunici cu oricine de pe planeta?Ati vazut vreotada vreo explozie nucleara?Aia nu e minune?Ca e de 1 mil de ori mai tare decat "minunea" aprinderii unei lumanari.
Si un dumnezeu atotputernic se tine de scamatorii?Daca tot vrea sa faca o minune sa mai faca un soare,o luna,2,3 ceva de genu.

P.S.:ai postat topicu in sectiunea de reguli
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.05.2010, 02:53:08
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pwnureface Vezi mesajul
Lumina asta sfanta a fost dovedita ca fiind falsa de un chimist grec in direct la televizor,
nu pot sa inteleg cum mai exista oameni asa de creduli in ziua de azi.Oameni buni internetul nu va impresioneaza?Calculatorul?Faptul ca poti sa comunici cu oricine de pe planeta?Ati vazut vreotada vreo explozie nucleara?Aia nu e minune?Ca e de 1 mil de ori mai tare decat "minunea" aprinderii unei lumanari.
Si un dumnezeu atotputernic se tine de scamatorii?Daca tot vrea sa faca o minune sa mai faca un soare,o luna,2,3 ceva de genu.

P.S.:ai postat topicu in sectiunea de reguli
Nu, nu ma impresioneaza nici calculatoru' si nici internetu', mare branza, dom'le...niste zero-uri si unu-uri vanturati printr-un tranzistor, ce sa zic...mare scofala...si comunicarea ta ii seaca, "comunici" cu o tinichea, nu cu un om...comunici atunci cand stai fata'n fata si transmiti ceva...pe internet doar trancanesti...cu rasnita din fata ta si atat...nimic mai mult.
Mai daca ma gandesc, suna a ticneala, de fapt si de drept, asa sa stii, com...mamii ei de comunicare.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...

Last edited by eodor nastasa; 30.05.2010 at 02:55:20.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.05.2010, 12:59:52
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

nu stiu daca sa cred 100% faza cu patriarhul care a intrat in acel mormant, pentru ca eu niciodata nu am fost acolo. nu am nevoie de o dovada ca sa cred. stiu sigur ca Dumnezeu Exista si ca Iisus Hristos cu Maicuta Domnului si toti Sfintii Exista. nu pot sa explic in cuvinte ce simt, dar atata timp cat crezi In Existenta Domnului, nu mai ai nevoie de nicio dovada :)
intr-adevar, numai la ortodocsi stiu ca primim Lumina si nu inteleg cum de la restul nu vine si nu sarbatoresc Pastele asa ca noi. probabil tine si de doctrina, obiceiuri sau traditii. dar asta nu inseamna ca restul sunt falsi si ortodocsi cei adevarati.
fiecare crede in Dumnezeu, dar in felul lui/ei. eu asta zic :)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.05.2010, 13:09:04
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca am ajunge sa vorbim si de painea care se transforma in Trupul Domnului in fiecare duminica la Sfanta Liturghie, precum vorbim de Lumina de la Ierusalim, ne-am imbogati mai mult. Nu neg prezenta ei, dar nici nu ma opresc la ea. E mult prea bogata Ortodoxia ca sa ma opresc doar la acest eveniment. A te impartasi cu Trupul si Sangele Domnului, e mai mult decat a tine in mana Lumina de la Ierusalim.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.05.2010, 13:12:40
pwnureface
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Nu, nu ma impresioneaza nici calculatoru' si nici internetu', mare branza, dom'le...niste zero-uri si unu-uri vanturati printr-un tranzistor, ce sa zic...mare scofala...si comunicarea ta ii seaca, "comunici" cu o tinichea, nu cu un om...comunici atunci cand stai fata'n fata si transmiti ceva...pe internet doar trancanesti...cu rasnita din fata ta si atat...nimic mai mult.
Mai daca ma gandesc, suna a ticneala, de fapt si de drept, asa sa stii, com...mamii ei de comunicare.
N-ai prins ideea.In lumea asta sunt o gramada de lucruri care habar nu ai cum functioneaza desi le folosesti zilnic,ti se par banale,dar te impresioneaza o lumanare:))))))))
Daca m-as duce la aia care au scris biblia cu un telefon ar zice ca fac minuni si sunt trimisu lu dumnezeu pe pamant:))
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum explicati? (II) silverstar Generalitati 5 09.01.2007 12:13:23
Cum explicati? silverstar Generalitati 82 04.01.2007 17:00:25