Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 11.05.2010, 21:01:17
VasilePr's Avatar
VasilePr VasilePr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Locație: Neamț.
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Cunosc o situatie in care ea este catolica , sotul ortodox si se inteleg foarte bine....casatorie mixta. E greu cand apar copiii... trebuie discutat cu preotul.
Hristos a înviat! Păi, tocmai aici este PROBLEMA dragilor! Că se discută cu preotul abia DUPĂ CE tinerii s-au căsătorit "mixt", DUPĂ CE au apărut problemele în familie (boală, ispite, copii bolnavi, samd...), apoi se gândesc și ei "unde" au greșit oare...?! că doar nu au făcut nu știu ce păcate, că doar nu au dat în cap la vecinu, că doar nu au înșelat unul pe celălalt..., și tot așa, dar nu se mai gândesc sărăcuții de ei că de fapt au greșit înaintea lui Dumnezeu chiar din start neținând seama de învățăturile Bisericii (ortodoxe, sigur!) Îmi place cum gândește "maria32" și "o" felicit. Doamne ajută!
__________________
un păcătos
Reply With Quote
  #32  
Vechi 12.05.2010, 16:09:46
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Atacam Biserica si pe alesii ei in necunostinta de cauza. Nu este chiar asa cum spui. De acolo, de la Ancona, asa se vede? Am vazut pe Preasfintitii - cel putin pe al nostru- l-ai enumerat... nu anvem pungasi in fruntea B O R, te inseli. Asa ati facut si cu alegerile...ati ales, iar noi suferim. Sa-si vada fiecare barna din ochiul sau. Asa este drept si sa judecam mai putin... judecata este doar a lui Dumnezeu si este cea mai dreapta...Cand vei participa la conferinte, procesiuni cu Sfintele Moaste, slujbele Arhieresti... si nici atunci nu cred ca vei avea cuvant de spus. Repet, asa se vede din afara. De obicei, Biserica si alesii sai sunt barfite din afara, in necunostinta de cauza. Apropo, pentru ca ai venituri in euro, cu cat ai ajutat Sfanta Biserica?
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 03.06.2010, 12:43:23
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Umila mea parere:
Cine e ortodox practicant stie ca exista doua cai de mantuire: casatoria si calugaria. Cine isi alege casatoria o face cu scopul mantuirii. Iar cand o faci cu scopul mantuirii iti asumi si conditiile pentru asa ceva, inclusiv criteriul de alegere a persoanei alaturi de care vei fi.
Daca scopul nu este mantuirea si iubesti pe Dumnezeu si Imparatia Cerurilor mai putin decat pe iubita/iubitul tau atunci esti liber sa te casatoresti cu cine vrei si fie ca o faci in Biserica sau nu efectul e 0. Ca se converteste de ochii lumii respectivul la credinta ortodoxa sau nu e tot aia.
In final ideea e ca o casatorie sa fie binecuvantata de Dumnezeu. Iar pentru acest lucru nu e suficient ca cei doi sa fie ortodocsi pur si simplu ci sa mai stie si cu ce se mananca.
In Pateric sau nu mai stiu unde am citit despre un parinte care vedea Duhul Sfant cum trecea de la un sot la altul in timpul cununiei pentru ca ei erau curati.
Esti ortodox si vrei sa te casatoresti cu cineva de alta religie fa-o, doar esti liber, dar ai terminat-o cu idei si conceptii de tipul 'binecuvantarea casatoriei si mantuirea prin familie'.
Si faptul ca un preot accepta casatoriile mixte nu e o conditie in sine ca si Dumnezeu accepta.
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #34  
Vechi 03.06.2010, 13:24:10
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

stati mai. nu bagati in aceeasi oala casatoriile dintre un ortodox-catolic si ortodox-protestant/neoprotestant. e o diferenta uriasa ca de la cer la pamant :|
o casatorie intre un ortodox si-un catolic mai este acceptata, chiar daca intr-un final, unul dintre ei se va converti la religia cealalta (chiar daca mai sunt si cazuri cand o tin asa si bine fara sa se converteasca).
apoi casatoria dintre un ortodox si-un crestin de alta religie e grea, dar asta doar din punctul de vedere al omului :) caruia ii place sa complice lucrurile in asa un hal incat un om obisnuit care nu stie prea multe sa renunte pur si simplu.
te casatoresti doar ca sa te mantuiesti? o.O intrebare pentru Pelerinul. pentru ca nu prea am inteles raspunsul tau.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 03.06.2010, 13:38:11
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
stati mai. nu bagati in aceeasi oala casatoriile dintre un ortodox-catolic si ortodox-protestant/neoprotestant. e o diferenta uriasa ca de la cer la pamant :|
o casatorie intre un ortodox si-un catolic mai este acceptata, chiar daca intr-un final, unul dintre ei se va converti la religia cealalta (chiar daca mai sunt si cazuri cand o tin asa si bine fara sa se converteasca).
apoi casatoria dintre un ortodox si-un crestin de alta religie e grea, dar asta doar din punctul de vedere al omului :) caruia ii place sa complice lucrurile in asa un hal incat un om obisnuit care nu stie prea multe sa renunte pur si simplu.
te casatoresti doar ca sa te mantuiesti? o.O intrebare pentru Pelerinul. pentru ca nu prea am inteles raspunsul tau.
Prin casatorie te mantuiesti, da. Un crestin ar trebui sa aiba alt scop in viata decat mantuirea? Sigur ca o afirmatie de genul 'casatoreste-te ca sa te mantuiesti' arata o fortare, o obligatie si atunci daca nu mai e dragostea si acordul comun cu pers respectiva e greu de crezut ca Dumnezeu isi va trimite Harul asupra nuntii.

Eu nu vad diferenta intre o casatorie dintre un ortodox si un catolic sau ortodox si protestant. Nu stau impotriva niciuneia, daca oamenii se iubesc pot sa se ia indiferent de religie, doar ca n-are nici un efect duhovnicesc iar casatoria in Biserica nu poate fi mai mult decat un act de traditie,.. care ar fi bine sa nu dureze pre mult ca se poate intarzia la restaurant.
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #36  
Vechi 03.06.2010, 15:10:45
cuvant cuvant is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.10.2008
Mesaje: 89
Implicit Hristos a inviat

Citat:
În prealabil postat de naomy Vezi mesajul
Sunt intr-o mare dilema. Eu sunt inpreuna cu iubitul meu de peste un an si jumatate, lucrurile intr-e noi merg foarte bine, inca cum la superlativul absolut. E persoana cu care intradevar mi-asi petrece tot restul vietii. Unica problema e ca el este de religie romano-catolica. Am discutat cu el si problema asta, el nu vrea sa treaca la ortodoxism , iar eu sa-mi schimb religia nici nu se pune in discutie.
Am fost la preot sa vorbesc despre aceasta, el mi-a zis ca o eventuala casatorie intr-e noi nu ar fi nici o problema, ca se fac multe casatorii mixte, fiecare pastrandu-si religia.
Pe de alta parte, citind cartile parintelui Cleopa , unde vorbeste si despre casatoria cu o persoana ce o alta religie, el zice ca femeia trebuie sa treaca la credinta barbatului, de e o alta religie sufletul respectiv este pierdut.
Am fost si al manastire la Ciolanu in jud bz, sa-mi dea un sfat bun, si am primit c-am acelasi raspuns ca in oras, ca o casatorie mixta nu e nici o prolb.
Va rog sa ma crede-ti ca nu stiu ce sa fac.......................
Draga Naomy..e bine sa pui intrebari..uneori chiar Bunul Dumnezeu ne face oarecum sa punem intrebari..cati or fi oare din zilele acestea care ar da timpul inapoi, sa poata pune o intrebare. Nedumeriti fiind, intr-o lume ca aceasta, in vremurile acestea atat de tulburi unde vom gasi sa ne potolim setea..setea de raspunsuri.
Or fi tare multi orfani in lume..tare multi..orfani de parinti trupesti..si cu mult mai multi, orfani de parinti duhovnicesti. De aceea or spune mereu Parintii nostri ca sunt vremurile tale grele, caci sunt atati si atati orfani, omul nu mai este calauzit.. intr-o lume precum e cladita ea azi..omul rataceste.
Un fiu asculta glasul Parintelui..roaga-te sa te ajuta Bunul Dumnezeu..si cauta raspunsul la o manastire, acolo sunt Parinti Duhovnici care te vor ajuta.
Ramane sa ascultam ori de glasul lumii..ori de Glasul Lui Dumnezeu. Parintele Cleopa, Parintele Arsenie Boca..toti Parintii nostri, de am avea credinta nu ne-am indoi in cele ce spun..
Te rog sa recitesti cele spuse de tine: "Eu sunt inpreuna cu iubitul meu de peste un an si jumatate, lucrurile intr-e noi merg foarte bine, inca cum la superlativul absolut".
E bine ca uneori sa vorbim cu noi insine..acest superlativ de care pomenesti tu, oarecum ma pune pe ganduri. Ceea ce noi numim bine..oare cum l-o numi Bunul Dumnezeu.
Sa ma ierti..si cauta la sinceritatea Mariei..e chiar greu intr-o asemenea lume, sa nu te clatini o data cu ea.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 03.06.2010, 15:27:26
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Din cate stiu, pana in secolul al IX-lea, Biserica nu savarsea Casatoria in afara Sfintei Liturghii. Cei doi miri trebuiau sa se impartaseasca. Imi pare rau ca nu se mai pastreaza aceasta randuiala.

Silviu Tudose, asistent la Facultatea de Teologie Ortodoxa „Justinian Patriarhul“ din Bucuresti afirma: "Biserica vine in intampinarea neputintei omenesti si acorda, uneori, binecuvantarea de a primi Sfanta Taina a Cununiei unui crestin ortodox cu altul, apartinand unei alte confesiuni crestine. Se acorda aceasta dispensa cu nadejdea ca, in cele din urma, si sotul neortodox va deveni ortodox si cu conditia ca pruncii rezultati dintr-o astfel de casatorie sa fie botezati si crescuti in credinta ortodoxa. Niciodata nu poate fi binecuvantata de Biserica o casatorie intre un ortodox si un necrestin".

Potrivit acestuia ortodocsii se pot casatori cu cei de alte confesiuni (catolici, protestanti), dar nu cu cei de alte religii.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 03.06.2010, 22:26:06
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

Citat:
Eu nu vad diferenta intre o casatorie dintre un ortodox si un catolic sau ortodox si protestant. Nu stau impotriva niciuneia, daca oamenii se iubesc pot sa se ia indiferent de religie, doar ca n-are nici un efect duhovnicesc iar casatoria in Biserica nu poate fi mai mult decat un act de traditie,.. care ar fi bine sa nu dureze pre mult ca se poate intarzia la restaurant.
oh, dar ce bine ar fi daca ar gandi toti la fel ca tine :-<
nici eu nu sunt impotriva. chiar am un iubit neoprotestant si nu-mi pasa de vorbele rautacioase.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 04.06.2010, 19:24:24
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
stati mai. nu bagati in aceeasi oala casatoriile dintre un ortodox-catolic si ortodox-protestant/neoprotestant. e o diferenta uriasa ca de la cer la pamant :|
o casatorie intre un ortodox si-un catolic mai este acceptata, chiar daca intr-un final, unul dintre ei se va converti la religia cealalta (chiar daca mai sunt si cazuri cand o tin asa si bine fara sa se converteasca).
apoi casatoria dintre un ortodox si-un crestin de alta religie e grea, dar asta doar din punctul de vedere al omului :) caruia ii place sa complice lucrurile in asa un hal incat un om obisnuit care nu stie prea multe sa renunte pur si simplu.
te casatoresti doar ca sa te mantuiesti? o.O intrebare pentru Pelerinul. pentru ca nu prea am inteles raspunsul tau.
Pai... casatoria este o cale de mantuire! Care ar fi dupa tine rostul casatoriei?! A respecta credinta nu inseamna ca omul complica lucrurile; iar casatoria dintre un ortodox si un neoprotestant nu se va oficia niciodata( decat civil poate) daca unul din ei nu renunta la religia sa; ori casatoria civila are valoare doar in fata oamenilor iar nu inaintea lui Dumnezeu! Prin Sfanta Taina a Cununiei cei doi miri primesc binecuvantarea lui Dumnezeu si iubirea lor este intarita!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 04.06.2010, 19:27:46
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
oh, dar ce bine ar fi daca ar gandi toti la fel ca tine :-<
nici eu nu sunt impotriva. chiar am un iubit neoprotestant si nu-mi pasa de vorbele rautacioase.
Cred ca nu ai inteles adevaratul sens al cuvintelor scrise de Pelerinul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Recunoasteti persoana VladCat Generalitati 745 20.10.2016 17:32:52
Caut o persoana... Sanduu Generalitati 22 22.12.2011 15:16:28
casatoria cu o persoana nebotezata alecram Nunta 100 07.08.2011 03:36:10
Aceeasi religie sub alta forma? ap2010 Generalitati 16 06.09.2010 21:15:45
Nasi ... de alta religie! cdiasimi Nunta 51 09.02.2010 15:59:33