Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.03.2016, 18:24:32
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Unhappy O situatie disperata...

De vreo cateva saptamani, sunt martor la o situatie destul de grava, iar eu nu stiu ce as mai putea face, de aceea va rog, daca puteti, sa ma ajutati cu niste sfaturi sau sugestii. Am o cunostinta care se afla intr-o depresie profunda. Ea este in varsta si bolnava de cancer mamar. In urma cu 4 luni, sotul ei a murit - iar acest lucru a fost inceputul depresiei sale. Nu are copii, iar rudele sale apropiate nu au grija de ea si nici nu prea o viziteaza. De curand, a aflat de la medicul ei oncolog ca mai are 7 luni de trait. Nu vrea ca rudele ei sa afle aceasta veste proasta. De fiecare data cand ma duc sa o vizitez, ea plange in continuu, imi spune ca nu vede vreun motiv pentru care sa mai traiasca si ca are multe ganduri de sinucidere; imi zice ca nu ii este frica de moarte. Am incercat s-o ajut, atat cat am putut: am purtat nenumarate discutii de natura filosofico-religioasa, am incercat sa o conving ca sinuciderea nu este o optiune buna, am indemnat-o sa se roage mai mult - dar parca toate vorbele trec pe langa ea. Totodata, ea a discutat si cu duhovnicul ei...dar din nefericire, nu prea se vad efectele pozitive.

Eu nu stiu ce as putea sa mai fac. Odata cu trecerea timpului, observ cum depresia ei devine tot mai intensa, iar trupul ei se degradeaza accelerat. Nu o sa pot sa o vizitez saptamanal, facultatea ma impiedica sa fac acest lucru; si imi este teama ca nu cumva ea sa faca vreo prostie. Singurele cuvinte de incurajare pe care i le mai pot spune sunt: "rabdare" si "curaj"; dar de fiecare data imi raspunde: "ce rost mai are sa continui ?".
Reply With Quote
 

Tags
cancer, depresie, disperare

Thread Tools
Moduri de afișare