Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.09.2011, 23:45:12
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit Dilema

Ce trebuie sa faci in viata?

Probabil veti zice opusu'.

Cunoscut iubit, jurat dragoste eterna, si desteptu' de iubit se pune sa ma verifice pe internet, ca vai, ce spun eu despre el, inainte sa fiu prezentata familiei si prietenilor. Si pune-i pe toti sa vada ce zic. Si pentru ca m-am prins, n-am vrut sa spun nimic despre mine si sentimente, ci am zis doar ca am pe cineva. Rezultat:iubit evaporat.

Job: Ma duc la interviu, se gandesc ca ar fi ceva de capu' meu, dar imi gasesc bube. Si se pun aia sa-mi faca un alt interviu incognito la telefon. Cam idiotic, pe langa chestii pe care ii intereseau, voiau sa afle si detalii despre viata mea personala. Primesc oferta din alta parte. Si le zic sa-mi dea raspuns in ultima zi in care mi-au zis ei ca-mi dau. Si primesc un alt telefon, de la o "alta" firma, si ma intreaba daca mai sunt disponibila. "Si eu zic ca nu, ca am acceptat o alta oferta" Dar eu nu semnasem contractul, si asteptam oferta de la "smecheri". Dar daca "smecherii m-au sunat, probabil nu le-a picat bine si nici macar raspuns negativ nu mi-au dat. Deci, pentru chestiile legate de jobul asta nu pot baga mana in foc. Poate m-am autosabotat. Dar m-am gandit ca se inteleg ca astept oferta de la ei, sau poate am vrut sa ma laud, avand in vedere comportamentul lor. Ideea e ca jobul era bun, si in ciuda chestiilor "dragute" si atmosfera era k. Bun, se poate sa ma insel. Dar, ipotetic, daca nu ma insel, credeti ca am gresit, nu? Pana la urma, eu am alt job, si nu pot face nimic. Hmmm, ori n-am demnitate, ca am vrut un job bun, cu toate ca cei de acolo s-au bagat unde nu le fierbe oala, ori nu stiu sa-mi vad interesul. Ori mi-a fost prea frica sa astept raspunsul lor si am acceptat o oferta in ziua aia. Si m-a indemnat altcineva sa accept repede. Ca sa nu mai zic, ca atunci cand eram mai mica am acceptat sa ma intalnesc cu un baiat care imi placea, cu toate ca eram "indragostita" de altu'. Si prietenele au insistat ca vai...., si am acceptat. Si cel care imi placea, ma placea si el, si i-a picat fata cand m-a vazut cu celalalt. Sa zicem ca n-aveam cui sa cer sfaturi mature.

Probabil buba e la mine. Si fara iubit si fara jobul pe care il voiam.

P.S. Nu cer incurajari legate de iubit, nu-mi fac probleme pentru asta. Mai mult ma durea ca s-a evaporat "ala".
__________________
"Fericit este cel ce se bucura si isi poarta crucea sa fara murmur. " Ducele Ioan Constantinovici

Last edited by Azzuurra; 29.09.2011 at 23:52:55.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.09.2011, 23:54:23
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Cred ca ai o perioada proasta din punct de vedere al comunicarii.
Dar nu dispera, ce e al tau e pus deoparte. fie ca iti convine sau nu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.09.2011, 23:57:07
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Merci.

Probabil ca o sa zic:"A, si asa nu mai am de unde alege, ma multumesc si cu asta1":))

Very bad day.

Ce-ar trebui sa faca un om normal, sa aiba "demnitate" sau sa-si vada si interesul? Cam greu "sa iti permiti sa ai demnitate in ziua de azi. "
__________________
"Fericit este cel ce se bucura si isi poarta crucea sa fara murmur. " Ducele Ioan Constantinovici

Last edited by Azzuurra; 29.09.2011 at 23:59:22.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.09.2011, 00:02:30
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Chiar daca nu te multumesti cu ce ai, nu prea ai ce face in momentul asta. o sa ai ce-o sa-ti doresti atunci cand o sa fii pregatita. Si nu cred ca e bine sa renunti la demnitate.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.09.2011, 00:09:27
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Merci. :)

Ma gandeam ca cineva cu experienta de viata mi-ar spune asa, cum ar trebui sa se comporte un om matur, gen:"nu trebuia sa vorbesti cu prietenii lui pentru ca stiai cine sunt, trebuia sa spui ce simti(imposibil, nu-i faceam eu lui placerea asta :)) si mi-era jena sa zic ceva, hmmm, barbatii astia, cand se gasesc cu sacii in caruta...) sau la job:" trebuia sa-ti vezi interesul" sau "cum sa-ti doresti un job cand ei s-au bagat in viata ta intima?"..... Hmmm, m-am gandit sa-i sun, dar n-am facut-o. Am zis ca e imposibil sa nu-mi raspunda, mai ales cand le trimisesem un e-mail in care ii rugasem sa-mi spuna evaluarea, indiferent de rezultat.

Si acum, chiar daca le-as spune ceva, la ce-mi foloseste? Nu ca nu m-ar tenta foarte tare. Idiot, daca ii sunam in ziua aia era simplu.
__________________
"Fericit este cel ce se bucura si isi poarta crucea sa fara murmur. " Ducele Ioan Constantinovici

Last edited by Azzuurra; 30.09.2011 at 00:21:23.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.09.2011, 00:25:20
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Eu cred ca te-a impins Michidutza de la spate, si cand ai scris despre prietenul tau pe net (nu stiu ce ai scris, poate ai scris numai de bine, dar pe el l-a deranjat), si cand te-ai aratat disperata in fata angajatorilor, scriindu-le mailuri si telefonand. Pana una alta, jobul la care aplici e cioara de pe gard, oricat de mult ti l-ai dori.
Si acum domnul cu pricina se uita la tine si rade de se prapadeste cand vede ce misto te-a facut. Barem nu-i mai da satisfactie. Ce-ai avut si ce-ai pierdut?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.09.2011, 00:53:47
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Eu cred ca te-a impins Michidutza de la spate, si cand ai scris despre prietenul tau pe net (nu stiu ce ai scris, poate ai scris numai de bine, dar pe el l-a deranjat), si cand te-ai aratat disperata in fata angajatorilor, scriindu-le mailuri si telefonand. Pana una alta, jobul la care aplici e cioara de pe gard, oricat de mult ti l-ai dori.
Si acum domnul cu pricina se uita la tine si rade de se prapadeste cand vede ce misto te-a facut. Barem nu-i mai da satisfactie. Ce-ai avut si ce-ai pierdut?
Eu le-am scris doar un e-mail rugandu-i sa-mi spuna rezultatul. Ei m-au sunat. Si cred ca era bine daca ii sunam, dar am zis ca sunt prea insistenta daca fac asta, si am ramas cu buza umflata. Cioara asta de pe gard...........Am alt job, dar cioara asta.....

Legat de el, cred ca a uitat ca am existat vreodata. (Si i-am scris multe lucruri de "bine" atunci, mai direct, cand facea pe interesantul:D)
__________________
"Fericit este cel ce se bucura si isi poarta crucea sa fara murmur. " Ducele Ioan Constantinovici

Last edited by Azzuurra; 30.09.2011 at 00:57:43.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.09.2011, 01:52:45
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Let it go!
O sa mai fie si alte oportunitati, dar pana atunci tebuie sa mai invatam rabdarea, chibzuinta, si alte asemenea virtuti crestinesti. Esti suparata acum dar o sa-ti treaca. Si pana la urma ce covrigi in coada aveau cainii aia, unde vroiai tu sa te duci?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.09.2011, 02:26:57
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Let it go!
O sa mai fie si alte oportunitati, dar pana atunci tebuie sa mai invatam rabdarea, chibzuinta, si alte asemenea virtuti crestinesti. Esti suparata acum dar o sa-ti treaca. Si pana la urma ce covrigi in coada aveau cainii aia, unde vroiai tu sa te duci?
Job mi-am gasit. Dar cel despre care vorbesc era mai bun si era misto:D si colectivul. Deci joburile despre care vorbesc nu sunt ceea ce voim sa fac. Dar din necesitate, m-am reprofilat. Si acela imi permitea sa imi imbunatatesc si niste cunostinte, sau macar sa le folosesc, ca sa nu le uit. Si mi se pareau foarte dezghetati. In fine, "jobul era mai usor de suportat". Am avantaje si la asta, dar ca joburi si privite pe termen lung, sunt diferite, cu toate ca sunt pe acelasi domeniu. Si cred ca m-a socat, ca mi s-au parut "deosebiti" si nu mi-au raspuns. Sau poate ca n-am avut incredere in mine, nu stiu de ce, cu toate ca am vrut sa-i sun cu o zi inainte sa le spun sa se gandeasca la un raspuns, nu i-am sunat. Poate am zis sa nu insist, sau m-am luat dupa altcineva... Adica eram determinata sa-i sun, dar m-am schimbat ca fraiera(poate ca erau banii de cartela.....) M-am gandit si la varianta "cu asa vrut Dumnezeu", dar poate El a vrut sa-mi dea, dar nu m-am chinuit eu sa primesc. Avea un var o expresie:"cade para in gura lui Natafleta, dar Natafleata a uitat sa deschida gura!":))

Rabdarea si chibzuinta-departe de mine.
__________________
"Fericit este cel ce se bucura si isi poarta crucea sa fara murmur. " Ducele Ioan Constantinovici
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.09.2011, 02:41:06
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Indiferent daca ai gresit tu sau ai fost victima unor imprejurari nefaste, rezultatul tot ala e, pe moment. dar nu deznadajdui. daca Dzeu a vrut si tu nu, inseamna ca nu erai pregatita.
data viitoare poate ai mai mult succes. ca doar n-au intrat zilele in sac.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dilema luciamanta Pocainta 7 09.04.2012 21:57:46
dilema Mirela0110 Generalitati 26 07.06.2011 15:42:08
Dilema Adriana-Simona Biserica Romano-Catolica 11 24.01.2011 16:01:19
Dilema Tia Botezul 9 03.12.2009 16:04:22
dilema paraschiva Generalitati 8 20.10.2006 00:03:54