Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.10.2017, 14:35:09
Gaby2017 Gaby2017 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2017
Mesaje: 13
Implicit Se poate sa fii omenos fara a fi credincios?

Buna ziua,

se poate sa fii omenos fara a fi credincios?voi cum credeti?

Un om pentru care este lui insusi arbitru,nu sta '' cu frica de Dumnezeu'' nu merge des la slujbe,nu ii e frica de iad si alte lucruri,isi vede de viata lui asa cum considera si isi asuma faptele sale e posibil totusi sa fie mult mai omenos si sa te ajute fata de multi credinciosi,mai mult indragostiti de ideea de religie?

Consider ca este important sa te ridici pe tine ca om, sa acumulezi ca sa ai de unde sa dai.

in multe cazuri intre unii oameni nu poti fi mereu corect ca sa traiesti, si atat timp cat scopul tau final este bun, cat de mult conteaza mijloacele? nu e mai bine asa decat sa ii lasi pe altii sa profite de tine din cauza ca te-ai pus pe tine in planul II, III, V din pricina unor dogme si frici inchipuite?Pana la urmae timpul tau, viata ta si datoria ta este sa eficientizezi si apreciezi fiecare moment.Pareri?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.10.2017, 14:44:47
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Firește că e posibil să fii bun și în afara credinței/vieții religioase. Pe cei care-mi vor sări în cap pentru ce am scris în enunțul anterior îi compătimesc, înseamnă că nu au dat de atei cumsecade. Eu am prieteni din toate confesiunile și nonconfesiunile. Bine, exagerez, animiști n-am întâlnit încă. :) Dar buddhiști, penticostali, catolici, ortodocși, agnostici, indiferenți, atei, hinduși... da. Și îți spun, important e materialul uman. De altfel, creștinismul (și Hristos Însuși cu asta lucrează).

Problema care se pune e că mântuirea unui botezat e fundamental diferită de cea a unui om care n-a avut în viața lui tangență cu persoana lui Hristos, care nu știe nimic despre creștinism. Nu e de ajuns bunătatea firească pentru a te sfinți (despătimi), a ieși din păcat, harul dumnezeiesc e o condiție intrinsecă. În absența lui, nu există pocăință, adică întoarcerea omului de la cele rele ale vieții sale spre Dumnezeu.

Nu îi condamna pe cei care fac binele fără a crede într-un dumnezeu. Nici pe cei care, superficiali sau slabi în credință, nu reușesc să-l facă în ciuda faptului că sunt practicanți. Fondul diferă dramatic de la persoană la persoană. Tu caută sincer ce te ajută pe tine în mod real să fii mai bun. Iar răspunsul va veni singur: Hristos.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.10.2017, 17:46:16
Gaby2017 Gaby2017 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2017
Mesaje: 13
Implicit

Apreciez raspunsul, este foarte util! Inteleg ca datoria mea este sa respect cuvantul lui Hristos,chiar daca imprejurarile vietii ma pot aduce langa fel si fel de oameni cu multiple abordari. Dar vreau sa spun ca eu ii apreciez mai mult pe cei care sunt omenosi,ma ajuta la greu si eu la randul meu ii ajut, colaborez mai bine cu ei, chiar daca au unele parti reprobabile in comportament fata de altii care poate ma obligau sa ma comport dupa regulile si dogmele lor, dar atunci cand am avut nevoie de ajutor pe care il puteau acorda nu au facut-o motivand ca ''roaga-te mai mult ca pe fiecare il ajuta Dumnezeu''. De ce sa intorc spatele cuiva daca ii pot face un bine aruncandu-i aceste vorbe, si efectiv sa nu trec la fapte? si eu la randul meu de ce sa-mi pese ca spun unii ''te vede Dumnezeu '' daca practic ei nu au trecut la fapte asupraa ce propavaduiesc?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.10.2017, 18:02:00
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Păi, e simplu, să nu-ți pese. :) Credința predispune... omul dispune. Dumnezeu nu face binele cu forța prin noi, dacă nu Îi dăm șansa. Înțeleg că îi apreciezi mai mult pe cei care fac efectiv ceva, deși nu vă sunt compatibile întru totul sistemele de valori/busola morală. Ăsta e și motivul pentru care eu, în prietenii (și interacțiuni în genere), nu mă ghidez după apartenența religioasă/confesională - formală sau cum o fi ea - a omului, ci după ce este el dincolo de asta. Răutăcioși găsești peste tot. Egoiști, idem. Pe aceeași linie, și oamenii buni sunt împărțiți. :) De aceea eu nu deznădăjduiesc, știu că Dumnezeu găsește o cale să I se descopere și unui suflet onest și neîmbisericit, să-l atragă spre mântuire.

Tu ia din toate ce e bun, fă tot ceea ce-ți stă în putință să ajuți și ferește-te de judecată. Dumnezeu știe precis cât bine am făcut raportat la tot binele pe care-l putea face.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.10.2017, 18:30:01
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gaby2017 Vezi mesajul
Buna ziua,

se poate sa fii omenos fara a fi credincios?voi cum credeti?
...
Omenos inseamna pacatos fiindca numai oamenii pacatuiesc; credincios inseamna (mai mult sau mai putin) induhovnicit.

Asadar raspunsul la balanta omenos/credincios este cam invers proportional: cu cat esti mai credincios, cu atat esti mai putin omenos, adica mai induhovnicit si invers.

Poate ca tu ai vrea sa auzi ca omenos este cat se poate de credincios, dar(parerea mea) nu prea se potriveste, ca daca se potrivea, nu deschideai topicul.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.10.2017, 18:34:06
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Omenos inseamna pacatos fiindca numai oamenii pacatuiesc; credincios inseamna (mai mult sau mai putin) induhovnicit.

Asadar raspunsul la balanta omenos/credincios este cam invers proportional: cu cat esti mai credincios, cu atat esti mai putin omenos, adica mai induhovnicit si invers.

Poate ca tu ai vrea sa auzi ca omenos este cat se poate de credincios, dar(parerea mea) nu prea se potriveste, ca daca se potrivea, nu deschideai topicul.
https://dexonline.ro/definitie/omenos
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.10.2017, 18:42:52
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gaby2017 Vezi mesajul
Buna ziua,

se poate sa fii omenos fara a fi credincios?voi cum credeti?

Un om pentru care este lui insusi arbitru,nu sta '' cu frica de Dumnezeu'' nu merge des la slujbe,nu ii e frica de iad si alte lucruri,isi vede de viata lui asa cum considera si isi asuma faptele sale e posibil totusi sa fie mult mai omenos si sa te ajute fata de multi credinciosi,mai mult indragostiti de ideea de religie?

Consider ca este important sa te ridici pe tine ca om, sa acumulezi ca sa ai de unde sa dai.

in multe cazuri intre unii oameni nu poti fi mereu corect ca sa traiesti, si atat timp cat scopul tau final este bun, cat de mult conteaza mijloacele? nu e mai bine asa decat sa ii lasi pe altii sa profite de tine din cauza ca te-ai pus pe tine in planul II, III, V din pricina unor dogme si frici inchipuite?Pana la urmae timpul tau, viata ta si datoria ta este sa eficientizezi si apreciezi fiecare moment.Pareri?
The Moral Argument
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.10.2017, 20:36:29
Gaby2017 Gaby2017 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2017
Mesaje: 13
Smile

1.Da, filmuletul merge mai in amanunt decat am gandit eu initial,si intr-adevar ridica intrebari pertinente, cum putem fi buni si ingaduitori,de unde putem avea valori morale daca nu ni le-a insuflat cineva/ceva.

2.Asta am vrut sa spun prin omenos, ce scriesi in dex,adica altruist, cumsecade, ingaduitor.

Intr-adevar ca nu sunt in masura sa judec pe nimeni, cam asta era curiozitatea principala...daca putem fi altrusti fara frica de Dumnezeu,fara sa tinem cont de nicio dogma si lege, doar din propria alegere.si am primit raspunsuri foarte pertinente.Multumesc
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.10.2017, 22:27:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gaby2017 Vezi mesajul
Buna ziua,
se poate sa fii omenos fara a fi credincios?voi cum credeti?
Invatatura ortodoxa spune ca toti oamenii pot face fapte bune. Doar in credintele protestante se considera ca oamenii nu pot face fapte bune de la sine, doar daca devin credinciosi. Asta pentru ca ei considera ca omul a cazut de tot dupa Adam (si spun asta pentru ca nu au facut deosebire intre chip si asemanarea, au spus ca oamenii au pierdut si chipul lui Dumnezeu). In timp de ortodoxia spune ca oamenii au pierdut asemanarea, dar chipul lui Dumnezeu in om doar s-a intunecat. Astfel, oamenii necredinciosi sau din alte credinte pot face si fapte bune, dar acestea nu sunt suficiente pentru a primi harul pentru mantuire. Scrie si in catehism: "Aceasta inseamna ca harul ii vine in dar (Rom. 3, 24), nu pentru oarecare fapte ale sale. inainte de a veni harul, omul nu poate face fapte prin care sa se mantuiasca, sau macar sa induplece pe Dumnezeu sa-i dea harul prin care sa se mantuiasca. Omul poate face anumite fapte bune, dar nu le face asa de statornic si dintr-un cuget asa de curat, incat sa se sfinteasca prin ele si sa se mantuiasca."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.10.2017, 22:33:44
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gaby2017 Vezi mesajul
Buna ziua,

se poate sa fii omenos fara a fi credincios?voi cum credeti?
Nu. Dacă ești "omenos", adică dacă faci fapte creștinești, înseamnă că de fapt crezi, chiar fără să știi.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare