Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.02.2009, 23:49:56
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Candela

[SIZE=3][COLOR=#000000][SIZE=4]Casa crestinului - Candela[/SIZE][/COLOR][/SIZE] [SIZE=3][COLOR=#000000]În coltisorul de rugãciune trebuie sã avem neapãrat o candelã. Se va folosi candela cu ulei si fitil. Nu este potrivit sã se foloseascã beculete, pentru cã adevãrata candelã, ca si lumânarea, trebuie sã foloseascã spre ardere ulei curat sau cearã curatã. Beculetul este de frumusete. Candela nu este pentru frumusete, ci pentru lucrare. Candela este lumina de veghe, de priveghere, pe care ar trebui sã o tinem tot timpul aprinsã în casã. Vã amintiti pilda fecioarelor din Evanghelie, care asteptau pe Mântuitorul cu candelele aprinse. Cele care nu au avut suficient undelemn pentru a arde continuu candelele au pierdut venirea Mântuitorului. Arderea continuã a candelei este rãspunsul crestinului la îndemnul Mântuitorului: “Privegheati cã nu stiti ziua, nici ceasul când vine Fiul Omului.” (Matei 25, 13). Cum spuneam, crestinul aprinde lumânarea sau candela ori de câte ori vine în fata lui Dumnezeu, ori de câte ori, în vreun fel anume, merge sã se întâlneascã cu Dumnezeu. Candela aprinsã este semn al nãdejdii pe care noi ne-o punem în Dumnezeu ca El sã fie ocrotitor al casei noastre. Cine nu poate pãstra candela mereu aprinsã, este bine sã o aprindã seara, sau ori de câte ori se roagã. De asemenea ardem candela în zilele de sãrbãtoare, începând cu seara din ajunul zilei respective.
Bãtrânii, mai ales, tin candelele aprinse pentru ca nu cumva sã le vinã ceasul sfârsitului pe neasteptate si sã moarã fãrã luminã, sã meargã la Hristos fãrã luminã. Lumina este semn al alegerii noastre pentru Dumnezeu, si pentru Împãrãtia luminii. Alegem lumina, pentru cã lumina este semnul cã vrem sã ajungem la Dumnezeu.
Existã candele la magazinele de obiecte bisericesti, la biserici si la mãnãstiri. O candelã este compusã dintr-un suport, de obicei metalic, în care se aseazã un pahar special de candelã si o plutã specialã sau un alt suport, cu fitil de suport sau vatã. La caz de nevoie, se poate improviza o candelã foarte usor într-un pahar sau orice alt vas mic. Este bine totusi, sã ne îngrijim de o candelã frumoasã, care sã fie si podoabã de pret în casa noastrã. Se mai obisnuieste o candelã în bucãtãrie, acolo unde gospodina îsi petrece foarte mult timp si chiar familia întreagã. Este foarte frumoasã si dragã aceastã însotire a luminii candelei în jurul nostru. Ea ne pãstreazã sau ne duce gândul la Dumnezeu si ne aduce aminte de rugãciune. Doamne ajuta!
[/COLOR][/SIZE]
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.02.2009, 00:20:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit In mod firesc penru candela se foloseste "Untul de lemn" !

Excelenta si asta initiativa, cu un topic minunat si cu mult folos. Deci "Untul de lemn", pentru sfintele candele , este grasime din masline ordonata de Dumnezeu in vechiul asezamant : " Ca sa-ti aduca oloi curat din masline virgine ( din care nu s-a scos frunza ) spre luminarea pentru candele , sa arda neancetat"
Domnul a primit bine pe fecioarele , care au avut untdelemn in candele. Deci, e bine ca crestinii sa aduca untdelemn la biserica, ca sa arda in candele .Untul de lemn ce se stoarce din masline e materia de luminat cea mai potrivita , un articol de hrana si vindecare. In Testamentul Nou , candela este simbolul bunurilor celor mai înalte, binecuvantarea lui Dumnezeu, pacea, puterea, taria, intelepciunea adevarata si focul iubirii. Ca vindecare il aflam la Samarineanul milostiv, unde ranile celui cazut intre tâlhari, se vindeca cu unt de lemn.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.02.2009, 00:31:42
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Post Invitatie la rugaciune

Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos

Acatistul Sfintei Invieri a Domnului
Acatistul Maicii Domnului, Bucuria tuturor celor necajiti
Paraclisul Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu
Acatist de multumire - "Slava lui Dumnezeu pentru toate"
Acatistul Maicii Domnului Pantanassa, Vindecatoarea de cancer
Imnul Acatist la "Rugul Aprins" al Maicii Domnului
Acatistul Sfantului Acoperamant al Maicii Domnului (1 oct)
Acatistul Cuvioasei maicii noastre Parascheva (14 oct)
Paraclisul Cuvioasei maicii noastre Parascheva
Acatistul Sfintilor Marturisitori Visarion si Sofronie si al Mucenicului Oprea (21 oct)
Acatistul Sfantului Mucenic Dimitrie Izvoratorul de mir (26 oct)
Acatistul Prea Cuviosului Parintelui nostru Dimitrie cel Nou din Basarabi (27 oct)
Acatistul Sfantului Mucenic Nestor (27 oct)
Acatistul Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil (8 nov)
Acatistul Sfantului Nectarie al Eghinei, episcopul Pentapolei (9 nov) - al doilea Acatist
Acatistul Sfantului Mare Mucenic Mina (11 nov)
Acatistul Sfantului Ierarh Ioan Gura de Aur (13 nov)
Acatistul Sfantului Grigorie Palama (14 nov)
Acatistul Sfantului Paisie de la Neamt (15 nov)
Acatistul Cuviosului Parintelui nostru Grigorie Decapolitul (20 nov)
Acatistul Sfintei Marii mucenite Ecaterina (25 nov)
Acatistul Cuviosului Parintelui Nostru Stelian (26 nov)
Acatistul Sfantului Apostol Andrei cel intai chemat (30 nov)
Acatistul Sfintei Mucenite Varvara (4 dec)
Acatistul Sfantului Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei (6 dec.)
Acatistul Sfintei Mucenite Filoteea de la Curtea de Arges (7 dec)
Acatistul Sfantului Ierarh Spiridon (12 dec)
Acatistul Sfantului Mare Mucenic Elefterie (15 dec)
Acatistul Sfantului Preacuviosului Parintelui nostru Nicodim cel Sfintit de la Tismana (26 dec)
bullet Acatistul Sfantului Intaiului Mucenic si Arhidiacon Stefan (27 dec)
Acatistul Sfantului Ierarh Vasilie Cel Mare (1 ian)
Acatistul Sfantului Serafim de Sarov (2 ian)
Acatistul Sfantului Ioan Botezatorul (7 ian)
Acatistul Sfintei Mucenite Tatiana (12 ian)
Paraclisul Sfintei Tatiana
Acatistul Sfantului Antonie cel Mare (17 ian)
Acatistul Sfintei Xenia celei nebune pentru Hristos (24 ian.)
Acatistul Sfintilor Trei Ierarhi Vasilie, Grigorie si Ioan (30 ian)
Acatistul Sfantului Mare Mucenic Haralambie (10 feb)
Acatistul Sfantului Ierarh Calinic de la Cernica (11 apr)
Acatistul Sfantul Mare Mucenic Gheorghe (23 apr)
Acatistul Sfantului Ierarh Ioan Maximovici (19 iun) - al doilea acatist
Acatistul Sfantului Prooroc Ilie (20 iul)
Acatistul Sfintilor Mucenici Brancoveni (16 aug)
Acatistul Sfintilor Parinti Ioachim si Ana (9 sept)
Acatistul Sfantului Siluan Athonitul (24 sept)
Paraclisul Sfantului Siluan Athonitul
Paraclisul Sfintilor Mucenici Marturisitori ai Temnitelor comuniste - text cu partitura psaltica
Rugaciuni
Rugaciunile incepatoare
Crezul niceo-constantinopolitan (Simbolul de credinta)
Rugaciunile diminetii
Rugaciunile de seara
Rugaciune la inceperea lucrului
Rugaciunea la masa de seara
Canon de pocainta catre Domnul nostru Iisus Hristos
Canon de rugaciune la vreme de necazuri
Canon de rugaciuni a copiilor
Psalmul 50 (al lui David)
Psalmul 56 (al lui David)
Psalmul 100 (al lui David)
Rugaciune catre Domnul nostru Iisus Hristos (a celui intru sfinti parintele nostru Ioan Gura de Aur, pe care o spunea in fiecare zi)
Rugaciune a Sfantului Isaac Sirul
Rugaciunea Staretilor de la Optina
Rugaciune de pocainta - care se rosteste in Postul Mare
Rugaciunile inainte de impartasirea cu dumnezeiestile Taine
Rugaciune catre Domnul nostru Iisus Hristos
Rugaciune (de Mihai Eminescu)

Slujbe si randuieli
Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie a Sfantului Ioan Gura de Aur (LITURGHIER)
Randuiala miezonopticii din toate zilele
Randuiala miezonopticii din Duminici
Utrenia
Ceasul intai
Mijloceasul intai
Ceasul al treilea
Mijloceasul al treilea
Ceasul al saselea
Mijloceasul al saselea
Obednita
Condacele de peste toata saptamana
Randuiala mesei
Randuiala Panaghiei
Ceasul al noualea
Mijloceasul al noualea
Vecernia
Pavecernita Mare
Pavecernita Mica
Troparele de peste toata saptamana
Slujba Sfantului Mucenic Antim Ivireanul, Mitropolitul Tarii Romanesti
Slujba Cuviosului si de Dumnezeu purtatorului Parintelui nostru Siluan Athonitul
Slujba Sfintilor Mucenici si Marturisitori ai Temnitelor comuniste (PDF)
Canonul cel mare, al Sfantului Andrei Criteanul
Randuiala lui Methodie, Patriarhul Constantinopolei
Attached Images
File Type: jpg 2041003371_024cfa7fc5_o.jpg (73,7 KB, 21 views)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.02.2009, 00:47:50
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Candela

Minunata imagine a candelei aprinse !
Parintele Cleopa, zicea printre altele : ( citez din minte ) " Sa nu lipseasca cadela aprinsa din fata icoanei Maicii Domnului ! "
Sa o aprindem toata ziua si toata noaptea, spre folosul celor din casa!
Doamne ajuta!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.02.2009, 00:51:31
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Aprinde , Doamne, dragostea in inima mea...

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Excelenta si asta initiativa, cu un topic minunat si cu mult folos. Deci "Untul de lemn", pentru sfintele candele , este grasime din masline ordonata de Dumnezeu in vechiul asezamant : " Ca sa-ti aduca oloi curat din masline virgine ( din care nu s-a scos frunza ) spre luminarea pentru candele , sa arda neancetat"
Domnul a primit bine pe fecioarele , care au avut untdelemn in candele. Deci, e bine ca crestinii sa aduca untdelemn la biserica, ca sa arda in candele .Untul de lemn ce se stoarce din masline e materia de luminat cea mai potrivita , un articol de hrana si vindecare. In Testamentul Nou , candela este simbolul bunurilor celor mai înalte, binecuvantarea lui Dumnezeu, pacea, puterea, taria, intelepciunea adevarata si focul iubirii. Ca vindecare il aflam la Samarineanul milostiv, unde ranile celui cazut intre tâlhari, se vindeca cu unt de lemn.
Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
[SIZE=3][COLOR=#000000][SIZE=4]Casa crestinului - Candela[/SIZE][/COLOR][/SIZE] [SIZE=3][COLOR=#000000]În coltisorul de rugãciune trebuie sã avem neapãrat o candelã. Se va folosi candela cu ulei si fitil. Nu este potrivit sã se foloseascã beculete, pentru cã adevãrata candelã, ca si lumânarea, trebuie sã foloseascã spre ardere ulei curat sau cearã curatã. Beculetul este de frumusete. Candela nu este pentru frumusete, ci pentru lucrare. Candela este lumina de veghe, de priveghere, pe care ar trebui sã o tinem tot timpul aprinsã în casã. Vã amintiti pilda fecioarelor din Evanghelie, care asteptau pe Mântuitorul cu candelele aprinse. Cele care nu au avut suficient undelemn pentru a arde continuu candelele au pierdut venirea Mântuitorului. Arderea continuã a candelei este rãspunsul crestinului la îndemnul Mântuitorului: “Privegheati cã nu stiti ziua, nici ceasul când vine Fiul Omului.” (Matei 25, 13). Cum spuneam, crestinul aprinde lumânarea sau candela ori de câte ori vine în fata lui Dumnezeu, ori de câte ori, în vreun fel anume, merge sã se întâlneascã cu Dumnezeu. Candela aprinsã este semn al nãdejdii pe care noi ne-o punem în Dumnezeu ca El sã fie ocrotitor al casei noastre. Cine nu poate pãstra candela mereu aprinsã, este bine sã o aprindã seara, sau ori de câte ori se roagã. De asemenea ardem candela în zilele de sãrbãtoare, începând cu seara din ajunul zilei respective. [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=#000000]Bãtrânii, mai ales, tin candelele aprinse pentru ca nu cumva sã le vinã ceasul sfârsitului pe neasteptate si sã moarã fãrã luminã, sã meargã la Hristos fãrã luminã. Lumina este semn al alegerii noastre pentru Dumnezeu, si pentru Împãrãtia luminii. Alegem lumina, pentru cã lumina este semnul cã vrem sã ajungem la Dumnezeu. [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=#000000]Existã candele la magazinele de obiecte bisericesti, la biserici si la mãnãstiri. O candelã este compusã dintr-un suport, de obicei metalic, în care se aseazã un pahar special de candelã si o plutã specialã sau un alt suport, cu fitil de suport sau vatã. La caz de nevoie, se poate improviza o candelã foarte usor într-un pahar sau orice alt vas mic. Este bine totusi, sã ne îngrijim de o candelã frumoasã, care sã fie si podoabã de pret în casa noastrã. Se mai obisnuieste o candelã în bucãtãrie, acolo unde gospodina îsi petrece foarte mult timp si chiar familia întreagã. Este foarte frumoasã si dragã aceastã însotire a luminii candelei în jurul nostru. Ea ne pãstreazã sau ne duce gândul la Dumnezeu si ne aduce aminte de rugãciune. Doamne ajuta![/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4] "Aprinde, Doamne, dragostea in inima mea si arde spinii tuturor pacatelor mele"...asa m-a invatat o maicuta sa ma rog...in timp ce aprind candela. Imi place atat de mult rugaciunea aceasta...M-am gandit ca e bine sa o stiti si voi.Si daca altfel va rugati...postati aici, mi-ar placea sa aflu cat mai multe...o:-)[/SIZE]
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.02.2009, 01:35:30
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Rugaciune la aprinderea candelei

1.) Prea Sfanta si Inalta Treime, primeste dragostea mea inaintea Ta si arde in focul dumnezeirii Tale faradelegile mele si sterge multimea rautatilor mele si da-le ingroparii si uitarii Tale, Doamne ! Amin.


2.) Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, fa bineprimita lumina darului meu si o du inaintea Fiului si Dumnezeului nostru, pentru iertarea pacatelor noastre! Amin.
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.02.2009, 01:41:46
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Multumesc...

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
1.) Prea Sfanta si Inalta Treime, primeste dragostea mea inaintea Ta si arde in focul dumnezeirii Tale faradelegile mele si sterge multimea rautatilor mele si da-le ingroparii si uitarii Tale, Doamne ! Amin.


2.) Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, fa bineprimita lumina darului meu si o du inaintea Fiului si Dumnezeului nostru, pentru iertarea pacatelor noastre! Amin.
MULTUMESC..., foarte frumoase rugaciuni!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.02.2009, 01:48:38
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Sa ne fie de folos, tuturor !

Draga Anne, rugaciunea pe care o sti tu nu e mai lunga, nu ne-o scri si noua pe Forum, ca inceputul e minunat!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.02.2009, 02:15:25
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Mare esti Doamne...

[SIZE=4]Nu stiu mai mult de atat. Doar atat m-a invatat maica Maria, o fosta eleva de-a mea...[/SIZE]
[SIZE=4]La mine in casa ard neincetat 3 candele de mai bine de 15 ani...le aprind de la una la alta...cu lumina adusa de la Sf.Inviere. Le aprindeam cu mare drag...insa nu stiam sa ma rog asa. Am fost foarte fericita cand am auzit rugaciunea...Mi-a intrat direct in suflet. De aceea m-am gandit ca o sa va placa si voua.[/SIZE]
[SIZE=4]La inceput, aprindeam candelele doar la rugaciune.(Eram mai necajiti...si mi-era frica sa nu se termine uleiul..) Apoi le-am lasat sa arda din ce in ce mai mult...In prezent ard neincetat, si am mereu camara plina de ulei...parca nu se mai termina!!![/SIZE]
[SIZE=4]MARE ESTI DOAMNE...SI BUNATATEA TA TINE IN VECI![/SIZE]
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.02.2009, 05:37:55
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Candel aprinsa este necesara noua, deoarece sintem in intunericul pacatului, asa cel putin ne vede Dumnezeu.

Candela aprinsa la Icoana Maicii Domnului, inseamna rugaciune continua cu ulei sfintit, care este binefacator sufletului si trupului.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
candela! cdiasimi Generalitati 6 05.04.2016 23:21:24
Candela sau lumanarea ana ana Slujba inmormantarii 7 28.04.2011 20:56:27
Candela valiy_ilie Generalitati 10 17.05.2010 18:24:30
candela tudorcaty Stiri, actualitati, anunturi 6 19.02.2010 20:59:02
A arde in candela Mara2009 Vrajitoria 2 25.12.2009 22:07:03