Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 14.04.2013, 15:44:29
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Cu totul de acord, frate Dumitru!

Aș mai adăuga un singur lucru: în urma tratamentului coercitiv copilul devine rebel (adică se îndrăcește în diverse grade), mai întâi în ascuns apoi pe față, subminînd cu micuțele lui puteri (care sunt de fapt uriașe) toată ordinea drăcească pe care părinții nebuni au prăvălit-o peste el. Un drac se împotrivește, vai, altor draci: iată pe scurt conținutul sufletesc al copiilor bătuți de părinții lor. De aici tensiunea de iad care domnește în sufletul micuților și care se exprimă în comportamentele lor, în simțaminte, în visele coșmarești, în violența lor infantilă, în nesupunere, în masturbație, fumat, alcool, mutilarea corpului propriu și al altora (piercinguri, tatuaje, automutilări etc.).
Lipsit de dragoste și înțelepciune, copilul își făurește propriile variante și cosmosuri ale iubirii și înțelepciunii. Din păcate, aceste soluții sunt, totuși, copilărești și duc aproape mereu la necazuri mari, la nenorociri. Întrucât sunt delirante, în dezacord cu realitatea efectivă pe care micuțul încă nu o pătrunde, neavînd instrumentarul necesar pentru astfel de înțelegeri și demersuri ale viețuirii.

Cred că eșecul oricărui destin omenesc trebuie căutat mai întâi în calitatea relațiilor dintre copil și educatorii săi, dintre care primii sunt părinții.
După cum, reușita unui om de a deveni om și sfânt este rodul unei parentări iscusite (care se poate relua, pe cu totul alte coordonate, chiar în viața adultă, în relație cu un părinte duhovnicesc veritabil, de exemplu). Din care, desigur, nu poate lipsi prezența Marelui Părinte și a Familiei Lui.


P.S. O ilustrare excelentă a acestor realități crunte din lumea copiilor și a devenirii lor printre adulți o constituie filmul "După dealuri", dezbătut pe alt topic.

Last edited by cezar_ioan; 14.04.2013 at 15:47:36.
Reply With Quote
  #222  
Vechi 14.04.2013, 16:01:00
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Într-adevăr nu am înțeles.
Nu înțeleg.
Și rog pe Bunul Dumnezeu să nu înțeleg niciodată o asemenea ... neînțelegere
în materie de om, copil, educație.

Nu vreau să supăr pe nimeni, dar mi se pare uluitor să pledăm pentru utilitatea bătăii unui copilaș de până la 4-5 ani! Nu așa cunosc eu copiii și copilăria, să fiu iertat...
Nici eu nu înțeleg...
Și nici nu vreau să încerc să înțeleg...
Și vă dați seama, domnule profesor, că astfel de opinii sunt susținute fix pe un forum... creștin ortodox.
De ce oare?... Cum vă explicați dvs, ca psiholog creștin, această atitudine: mărturisire corectă a credinței și, în același timp, promovarea pedepselor fizice pentru copilașii incapabili de a se apăra?
Oare pentru că suntem noi înșine copii la minte, iar nu copii când e vorba de răutate (cf. I Cor14, 20)?
Sau... de ce?

Personal nu mai găsesc de spus altceva în afară de ceea ce ați scris dvs la semnătură: "Doamne, miluiește"!
Dumnezeu să fie cu dvs și vă mulțumesc mult pentru gândurile pline de înțelepciune și dreaptă socotință pe care le găsesc în toate mesajele pe care le scrieți!

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 14.04.2013 at 16:06:14.
Reply With Quote
  #223  
Vechi 14.04.2013, 16:20:38
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Și printre puținii care au exprimat un punct de vedere creștin se numără domnul Dumitru care, în mod surprinzător, se declară... "ateu".
Dacă stau bine să mă gândesc, cred că diferența dintre noi, cei ce ne spunem "creștini" și domnul Dumitru este următoarea:
dumnealui Îl caută pe Hristos, conștientizând condiția creștinului de ființă căutătoare, într-un proces de "conversio continua"; noi nu-L mai căutăm... fiindcă ne imaginăm că L-am găsit. Noi suntem asemenea fiului cel mare și "cuminte" din parabolă, incapabil de a se bucura de căutarea și revenirea acasă a fraților noștri; domnul Dumitru și alți "atei" asemenea sa se comportă asemenea Lui Iov și, când se vor întoarce desăvârșit, vor fi ca fiul cel risipitor - se vor încredința cu totul, necondiționat și fără șovăire dragostei nemărginite a Tatălui Care, în tot acest timp al căutării, i-a călăuzit neîncetat spre Sine. Noi prea puțin mai știm ce-nseamnă dorul după Hristos, căutarea, tânjirea după dragostea Sa, lupta neîncetată în urcușul anevoios (și ușor totodată) al credinței. Noi suntem prietenii lui Iov și, tocmai de aceea, această categorie de "atei" se vor ruga pentru noi la Judecată.
"Dumnezeu este pururea Cel tainic, Cel căutat", este Calea, Pedagogul și Ținta existenței noastre! Când, oare, vom înțelege aceasta?...

P. S. Îl rog pe domnul Dumitru ca, dacă am scris ceva inexact despre dumnealui, să mă corecteze... Nu-l cunosc personal, dar acestea sunt gândurile pe care mi le inspiră mesajele pe care le scrie aici, pe forum - mai ales o postare mai veche, în care-mi spunea că... și-ar da și viața pentru a dobândi certitudinea existenței lui Dumnezeu!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #224  
Vechi 14.04.2013, 16:23:57
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Cred că eșecul oricărui destin omenesc trebuie căutat mai întâi în calitatea relațiilor dintre copil și educatorii săi, dintre care primii sunt părinții.
câți parinti au curajul să recunoască asta?

ps: nu am înțeles legătură cu "După dealuri"
Reply With Quote
  #225  
Vechi 14.04.2013, 16:44:55
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Și printre puținii care au exprimat un punct de vedere creștin se numără domnul Dumitru care, în mod surprinzător, se declară... "ateu".
Dacă stau bine să mă gândesc, cred că diferența dintre noi, cei ce ne spunem "creștini" și domnul Dumitru este următoarea:
dumnealui Îl caută pe Hristos, conștientizând condiția creștinului de ființă căutătoare, într-un proces de "conversio continua"; noi nu-L mai căutăm... fiindcă ne imaginăm că L-am găsit. Noi suntem asemenea fiului cel mare și "cuminte" din parabolă, incapabil de a se bucura de căutarea și revenirea acasă a fraților noștri; domnul Dumitru și alți "atei" asemenea sa se comportă asemenea Lui Iov și, când se vor întoarce desăvârșit, vor fi ca fiul cel risipitor - se vor încredința cu totul, necondiționat și fără șovăire dragostei nemărginite a Tatălui Care, în tot acest timp al căutării, i-a călăuzit neîncetat spre Sine. Noi prea puțin mai știm ce-nseamnă dorul după Hristos, căutarea, tânjirea după dragostea Sa, lupta neîncetată în urcușul anevoios (și ușor totodată) al credinței. Noi suntem prietenii lui Iov și, tocmai de aceea, această categorie de "atei" se vor ruga pentru noi la Judecată.
"Dumnezeu este pururea Cel tainic, Cel căutat", este Calea, Pedagogul și Ținta existenței noastre! Când, oare, vom înțelege aceasta?...

P. S. Îl rog pe domnul Dumitru ca, dacă am scris ceva inexact despre dumnealui, să mă corecteze... Nu-l cunosc personal, dar acestea sunt gândurile pe care mi le inspiră mesajele pe care le scrie aici, pe forum - mai ales o postare mai veche, în care-mi spunea că... și-ar da și viața pentru a dobândi certitudinea existenței lui Dumnezeu!
mă magulesti cu comentariul tău. și recunosc, simti o stare de bine când cineva te laudă, în orice fel.
dar, ca să fiu sincer, eu nu îl caut pe Hristos.
eu caut adevărul, oricare ar fi el.
acum sunt aproape sigur că teoria evoluției este adevărată.
acum 15 ani, eram sigur de existența lui Dumnezeu.
concluzia? sunt sigur, doar că nu sunt sigur de nimic. dar nu deznadajduiesc niciodată. pentru că nu mă opresc din căutare niciodată.
ce este adevărul absolut? dacă l-aș ști, i-aș face de rușine pe toți filozofii omenirii. tocmai de aceea nu o sa-l aflu vreodată.
sau mai știi? poate deja cineva l-a formulat candva.
Reply With Quote
  #226  
Vechi 14.04.2013, 17:07:06
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu am înțeles legătură cu "După dealuri"
Cele două personaje feminine, cele două prietene, au crescut în orfelinat. Au avut parte de o parentare aparte, instituționalizată.
Una dintre ele trăiește experiența nouă și binefăcătoare a re-parentării, prin intrarea în mănăstire. Sufletul ei se însănătoșește, stihiile se refac prin grija măicuțelor și a preotului. Are în sfârșit o familie adevărată, o mămică și un tătic, surori etc. Viața ei este curată și frumoasă. Este un succes al dragostei și înțelepciunii. Ea este personajul pozitiv al filmului.
Cealaltă, din păcate, nu are parte de însănătoșire ci, dimpotrivă, de o amplificare a carențelor sufletești prin continuarea vieții într-o lume fără iubire, o lume demonică, strivitoare de suflete omenești.
Întâlnirea dintre cele două foste copile de orfelinat este sfâșietoare. Ne arată limpede ce înseamnă șansa re-învierii și contrașansa coborârii încă mai adânci în infernul lipsei de iubire.

Un copil care are parte, în sfârșit, de iubire și înțelepciune parentală.
Un alt copil, care are parte, în continuare, de strivirea omenescului din el.

Asta e legătura dintre film și topicul de față: dragostea și priceperea părinților buni înving răul care dă târcoale copiilor. Bătaia și alte forme de opresiune amplifică răul până la des-ființarea copilului și victoria definitivă a răului, a bolii și a morții.

Nu despre film vorbesc aici (cel mult îl iau ca material ajutător, cum am făcut și când mi-am pomenit tatăl și bunicul), ci despre extraordinar de importanta și delicata misiune a părinților de a fi "buni", de a fi îngeri păzitori / slugi vrednice pentru copiii lor.
Părinți care suntem, în fond, personaje din parabola talanților... Vrednici sau nu de slujire, gropari ai darului primit sau lucrători răbdatori și pricepuți.
Iar pentru a fi bun lucrător, musai să îți recunoști mereu greșeala, de câte ori apare ea în slujirea ta grea și să cauți îndreptarea ta, iar nu a copilului, mai întâi.

Last edited by cezar_ioan; 14.04.2013 at 17:13:59.
Reply With Quote
  #227  
Vechi 14.04.2013, 17:52:41
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Cele două personaje feminine, cele două prietene, au crescut în orfelinat. Au avut parte de o parentare aparte, instituționalizată.
Una dintre ele trăiește experiența nouă și binefăcătoare a re-parentării, prin intrarea în mănăstire. Sufletul ei se însănătoșește, stihiile se refac prin grija măicuțelor și a preotului. Are în sfârșit o familie adevărată, o mămică și un tătic, surori etc. Viața ei este curată și frumoasă. Este un succes al dragostei și înțelepciunii. Ea este personajul pozitiv al filmului.
Cealaltă, din păcate, nu are parte de însănătoșire ci, dimpotrivă, de o amplificare a carențelor sufletești prin continuarea vieții într-o lume fără iubire, o lume demonică, strivitoare de suflete omenești.
Întâlnirea dintre cele două foste copile de orfelinat este sfâșietoare. Ne arată limpede ce înseamnă șansa re-învierii și contrașansa coborârii încă mai adânci în infernul lipsei de iubire.

Un copil care are parte, în sfârșit, de iubire și înțelepciune parentală.
Un alt copil, care are parte, în continuare, de strivirea omenescului din el.

Asta e legătura dintre film și topicul de față: dragostea și priceperea părinților buni înving răul care dă târcoale copiilor. Bătaia și alte forme de opresiune amplifică răul până la des-ființarea copilului și victoria definitivă a răului, a bolii și a morții.

Nu despre film vorbesc aici (cel mult îl iau ca material ajutător, cum am făcut și când mi-am pomenit tatăl și bunicul), ci despre extraordinar de importanta și delicata misiune a părinților de a fi "buni", de a fi îngeri păzitori / slugi vrednice pentru copiii lor.
Părinți care suntem, în fond, personaje din parabola talanților... Vrednici sau nu de slujire, gropari ai darului primit sau lucrători răbdatori și pricepuți.
Iar pentru a fi bun lucrător, musai să îți recunoști mereu greșeala, de câte ori apare ea în slujirea ta grea și să cauți îndreptarea ta, iar nu a copilului, mai întâi.
daca mă gândesc la cei ce comentează pe acest forum, incluzandu-mă și pe mine, cred că ai înțeles cel mai bine acest film.
Reply With Quote
  #228  
Vechi 14.04.2013, 18:16:23
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Mult m-a emoționat copila care îi spune preotului, cu câtă duioșie, "Tati...". Câte simțăminte se ascund în acest cuvânt, numai Dumnezeu știe...
Și cealaltă fată, sărmana, care o ceartă mereu, câinos: "nu-i mai spune așa!"

E o prăpastie de netrecut între cele două suflete altădată îngemănate.
Este prăpastia dintre viață și moarte, dintre ură și iubire, dintre cunoaștere și ignoranță...

Tati! Dragă Tati! Iubitul nostru Tati... Papa!...
Așa s-ar cuveni să Îi spunem și noi, creștinii, Tatălui nostru Celui din Ceruri...
Avem toate motivele, toată îndreptățirea.
Dar alegem, vai, să nu o facem. Îl percepem mai degrabă ca pe o fiară înfricoșătoare, vai de capul nostru bolnav și de inima noastră împietrită.
Reply With Quote
  #229  
Vechi 14.04.2013, 18:52:04
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Mult m-a emoționat copila care îi spune preotului, cu câtă duioșie, "Tati...". Câte simțăminte se ascund în acest cuvânt, numai Dumnezeu știe...
Și cealaltă fată, sărmana, care o ceartă mereu, câinos: "nu-i mai spune așa!"

E o prăpastie de netrecut între cele două suflete altădată îngemănate.
Este prăpastia dintre viață și moarte, dintre ură și iubire, dintre cunoaștere și ignoranță...

Tati! Dragă Tati! Iubitul nostru Tati... Papa!...
Așa s-ar cuveni să Îi spunem și noi, creștinii, Tatălui nostru Celui din Ceruri...
Avem toate motivele, toată îndreptățirea.
Dar alegem, vai, să nu o facem. Îl percepem mai degrabă ca pe o fiară înfricoșătoare, vai de capul nostru bolnav și de inima noastră împietrită.
si când te gandesti că majoritatea nu au văzut decât o pereche de sani, au auzit niște înjurături și au reținut un mesaj anti-creștin ...
Reply With Quote
  #230  
Vechi 15.04.2013, 01:27:15
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Oare prin bătaie se obține un astfel de moment înduioșător/încântător?
http://www.youtube.com/watch?v=Wzb4rJWWfuM

Să fie un înger fals în minutul 2,10 - 2,30?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Bataia e rupta din rai ! Oare ? Rodica50 Intrebari utilizatori 20 14.11.2010 09:56:49
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11