Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.05.2008, 08:16:23
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Casiana
Nu prea se poate sa fii casatorit/a si sa dormi cu sotul/sotia in acelasi pat si sa il/o vezi ca pe o sora.
Casiana draga, cred ca tu aici teoretizezi, ca si Felix. E pur si muove!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.05.2008, 12:16:15
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Casiana
Doamne ajuta!
...........iar mai apoi daca bugetul nu iti mai permite sa mai cresti si un al treilea..... foloseste o metoda contraceptiva naturala (cea a calendarului).

Multa pace si lumina sufleteasca!

NU ! NU AVEM VOIE SA FOLOSIM NICI O METODA CONTRACEPTIVA!!!!!.Copiii sa vina asa cum ni-i da Dumnezeu ca de aceea s-au casatorit cei care au ales aceasta cale.Parintele Iustin Neagu (de la biserica de la spitalul Socola din Iasi) spunea la o conferita "Copilul,victima sau rodul iubirii?" un lucru foarte frumos:Copilul primeste suflet de la Dumnezeu inca din PRECONCEPT adica de dinainte de al concepe parintii lui,adica inca de atunci cand parintii s-au hotarat sa faca un copil.Si daca ei intrerup hotararea e ca si cum l-au avortat deja.A mai spus parintele ,cu multa durere,ca astazi femeia (prima femeia a fost Eva,si cuvantul"Eva" inseamna viata) nu mai vrea viata(printr-un sondaj de opinie 75% din femei au declarat ca nu vor copii).


....si a mai spus parintele ca femeia cu pruncul in brate e cea mai frumoasa imagine...........


Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.05.2008, 12:27:04
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
Citat:
În prealabil postat de Casiana
Doamne ajuta!
...........iar mai apoi daca bugetul nu iti mai permite sa mai cresti si un al treilea..... foloseste o metoda contraceptiva naturala (cea a calendarului).

Multa pace si lumina sufleteasca!

NU ! NU AVEM VOIE SA FOLOSIM NICI O METODA CONTRACEPTIVA!!!!!.Copiii sa vina asa cum ni-i da Dumnezeu ca de aceea s-au casatorit cei care au ales aceasta cale.Parintele Iustin Neagu (de la biserica de la spitalul Socola din Iasi) spunea la o conferita "Copilul,victima sau rodul iubirii?" un lucru foarte frumos:Copilul primeste suflet de la Dumnezeu inca din PRECONCEPT adica de dinainte de al concepe parintii lui,adica inca de atunci cand parintii s-au hotarat sa faca un copil.Si daca ei intrerup hotararea e ca si cum l-au avortat deja.A mai spus parintele ,cu multa durere,ca astazi femeia (prima femeia a fost Eva,si cuvantul"Eva" inseamna viata) nu mai vrea viata(printr-un sondaj de opinie 75% din femei au declarat ca nu vor copii).


....si a mai spus parintele ca femeia cu pruncul in brate e cea mai frumoasa imagine...........

...........si a mai spus parintele ca femeile intelepte au muuuuuuuuuulti copiii :thumbsup:
iar femeile care la intrebarea "Cati copii ai?" vor raspunde cu "unu" sau "doi" sau "nici unul" vor fi intrebate :"Dar ceilati?Unde sunt?"
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.05.2008, 17:03:31
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
....si a mai spus parintele ca femeia cu pruncul in brate e cea mai frumoasa imagine...........

da, asa e. si femeile insarcinate parca sunt mai frumoase decat atunci cand nu sunt, ati observat?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.05.2008, 21:11:37
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
A mai spus parintele ,cu multa durere,ca astazi femeia (prima femeia a fost Eva,si cuvantul"Eva" inseamna viata) nu mai vrea viata(printr-un sondaj de opinie 75% din femei au declarat ca nu vor copii).




asta ca si barbatii s-au schimbat deopotriva cu femeile, societatea insasi s-a schimbat si atunci cum sa faca femeie mai multi de 2 copii daca ea lucreaza?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.05.2008, 21:12:33
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
....si a mai spus parintele ca femeia cu pruncul in brate e cea mai frumoasa imagine...........

da, asa e. si femeile insarcinate parca sunt mai frumoase decat atunci cand nu sunt, ati observat?
:) eu am 3 gravidute la lucru si tot timpul intorc capul dupa ele :D si sunt si tot timpul in centrul atentie
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.06.2008, 04:29:05
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
...........si a mai spus parintele ca femeile intelepte au muuuuuuuuuulti copiii :thumbsup:
treaba asta cu muuuulti copii e relativa -- pe vremuri existau 2 motive principale pentru a avea multi copii:
1 - ptr a popula pamantul *** acum nu prea mai e cazul ca e suprapopulat
2 - ptr ca prea putini copii supravietuiau, din cauza bolilor si a diferitelor molime (si chiar oamenii maturi traiau mult mai putin decat in ziua de azi)

si inca un lucru, unii/ unele iau ad-literam unele cuvinte ale Scripturii, cum ar fi ca "femeia se mantuieste prin nastere de prunci" --- de aici s-a ajuns la cazuri aberante cum ar fi cel al romancei care a ramas insarcinata pe cale artificiala si a nascut la 67 ani si care si ea se prevala de acest citat din Biblie pentru a-si justifica actiunea.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.06.2008, 09:06:25
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

eu imi doresc o relatie...fara copii....nu vreau ca sa sufere copii intr-o astfel de societate....am nepoti, e de ajuns....e bine sa ai si nepoti....nu stiu...ar trebui sa vorbesti cu preotul....si sa va spovediti des.....oricum, daca va iubiti e greu sa rezistati....mergeti la duhovnic...eu asa fac...ii spuneti ce va macina...:)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.06.2008, 02:02:54
alynna alynna is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2007
Mesaje: 47
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex
eu imi doresc o relatie...fara copii....nu vreau ca sa sufere copii intr-o astfel de societate....am nepoti, e de ajuns....e bine sa ai si nepoti....nu stiu...ar trebui sa vorbesti cu preotul....si sa va spovediti des.....oricum, daca va iubiti e greu sa rezistati....mergeti la duhovnic...eu asa fac...ii spuneti ce va macina...:)
Am fost de curand la o cununie. Si parintele, sfatuindu-i pe miri le-a spus: cei care se feresc sa faca copii isi fac lor insisi un rau pentru ca sapa la temelia iubirii dintre ei. Ferirea de copii inseamna distrugerea fericirii familiei lor. Cu fiecare copil Dumnezeu trimite cate-un dar, El nu da parintilor mai multi copii decat acestia pot creste.

Ar trebui sa luam aminte!

Si da, intrebati-va duhovnicul, la dansul trebuie sa alergam, sa cerem si sa primim un sfat bun...si bineinteles, rugaciune pentru luminarea mintii.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.06.2008, 02:09:29
alynna alynna is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2007
Mesaje: 47
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
...........si a mai spus parintele ca femeile intelepte au muuuuuuuuuulti copiii :thumbsup:
treaba asta cu muuuulti copii e relativa -- pe vremuri existau 2 motive principale pentru a avea multi copii:
1 - ptr a popula pamantul *** acum nu prea mai e cazul ca e suprapopulat
2 - ptr ca prea putini copii supravietuiau, din cauza bolilor si a diferitelor molime (si chiar oamenii maturi traiau mult mai putin decat in ziua de azi)

si inca un lucru, unii/ unele iau ad-literam unele cuvinte ale Scripturii, cum ar fi ca "femeia se mantuieste prin nastere de prunci" --- de aici s-a ajuns la cazuri aberante cum ar fi cel al romancei care a ramas insarcinata pe cale artificiala si a nascut la 67 ani si care si ea se prevala de acest citat din Biblie pentru a-si justifica actiunea.
1. Suprapoluat pamantul? Si atunci de ce vad muuuulte sate goale in Romania? De multi copii ce facem? De ce e populatia in scadere, ca e suprapopulat pamantul?
2. Si azi mor multi oameni: nu mai sunt molime, dar sunt accidente de masina (din nefericire foarte foarte multe).

Pai da, femeia se mantuieste prin nastere de prunci, dar nu prin nastere artificiala, ci naturala, data de Dumnezeu. Asadar, interpretarea gresita a acestui citat (cazul femeii de 67 ani) nu anuleaza importanta acestuia.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credeti ca... kreed123 Generalitati 27 14.05.2011 17:50:21
Voi ce credeti????? Templier Knight Generalitati 30 29.12.2010 17:31:52
voi ce credeti? alexa.oni Generalitati 40 18.07.2008 15:51:05
Credeti in destin? tigerAvalo9 Generalitati 39 25.05.2008 22:42:57
voi ce credeti? alexa.oni Generalitati 35 16.01.2008 22:53:38