Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.02.2012, 23:47:30
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit o intrebare pentru profesorii de religie... sau cunoscatori

eu am niste intrebari legate de niste fraze din cartea mea de rugaciune...
deci, la rugaciunea de seara "rugaciunea Sf. Ioan Damaschin" este asa o fraza "Pe Tine Domnul DUmnezeul meu, pururea Te manii si pe Preacurata Ta Maica Ta si pe toate puterile ceresti". Intrebarea mea ar fi de ce "Te manii" si nu "ma manii" sa fie greseala de tipar?

Asa, a doua intrebare ar fi legata de rugaciunea de "Rugaciune in toate diminetile cand ne sculam din somn" und e scrie "Si-ti fagaduiesc cu adevarat, cum ca voia mea nu se va desparti de voia Ta, numai sa mi se descopere..." deci asta nu o inteleg, sa mi se descopere ce?

Scuze ptu intrebarile mele puierile da vreau sa inteleg si ce citesc uneori
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.02.2012, 23:53:44
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Adica sa mi se descopere "voia Ta"... ca daca o voi stii atunci negresit o voi face. Deci vor fi una si aceeasi,nu se vor desparti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.02.2012, 23:55:33
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gheorghie Vezi mesajul
eu am niste intrebari legate de niste fraze din cartea mea de rugaciune...
deci, la rugaciunea de seara "rugaciunea Sf. Ioan Damaschin" este asa o fraza "Pe Tine Domnul DUmnezeul meu, pururea Te manii si pe Preacurata Ta Maica Ta si pe toate puterile ceresti". Intrebarea mea ar fi de ce "Te manii" si nu "ma manii" sa fie greseala de tipar
Contextul rugaciunii este aceasta "Iata groapa imi zace inainte si iata moartea imi sta inainte. De judecata Ta, Doamne, ma tem, si de munca cea fara de sfarsit; iar a face rau nu mai contenesc. Pe Tine, Domnul Dumnezeul meu, pururea Te manii si pe Preacurata Maica Ta si pe toate puterile ceresti si pe sfantul inger, pazitorul meu

Eu prin greselile mele Il manii pe Dumnezeu...eu nu am de ce sa ma "mânii"...ci eventual sa ma intristez si sa regret pentru ceea ce am facut.

Last edited by ovidiu b.; 17.02.2012 at 23:59:04.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minunile ortodoxiei pentru ora de religie spre_rasarit Sectiune dedicata profesorilor de religie 43 21.03.2014 20:21:41
Intrebare pentru liceenii de pe forum: ce-ati vrea sa faceti la Religie? laurastifter Generalitati 33 08.02.2013 18:00:57
O intrebare pentru cei cunoscatori Dragoshel Sectiune dedicata profesorilor de religie 2 23.05.2011 21:21:39
Anunt pentru profesorii de religie!!! fllorina Stiri, actualitati, anunturi 0 06.09.2008 13:19:42