Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.03.2008, 04:23:12
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Bun gasit tuturor!
Participarea voastra la acest nou topic ma ajuta sa-mi fac o idee despre ethosul crestin de pretutindeni.Mai la obiect: - ce parohie frecventati (localitatea, judetul, eparhia), hramul, numarul si varsta slujitorilor (preoti sau diaconi), puncte slabe si tari ale comunitatii, traditii specifice (legate strict de cult), participarea credinciosilor, programul slujbelor in toate zilele saptamanii (in post sau in afara posturilor), cele mai frumoase/folositoare momente traite in bisericile pe care le frecventati, cateva date din istoricul bisericii, cateheza si tot ce credeti de cuvinta ca ar merita impartasit despre comunitatile din care faceti parte.
Va multumesc si astept cu interes mesajele!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.03.2008, 05:08:55
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

asta suna a chestionar politienesc, aiurea si nepotrivit aici. oricum, daca citesti mai mult pe forum ajungi sa cunosti mai mult decat simple statistici despre forumisti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.03.2008, 23:27:33
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

fie cum zici tu!!!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.09.2008, 03:51:06
cotorceanucarmen cotorceanucarmen is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2008
Mesaje: 5
Implicit

Avand in vedere ca sunt luata sub aripa ocrotitoare a parintelui Stan Alexandru va dati seama ca suntem cei mai fericiti si cei mai bogati sufleteste.Este un preot exceptional si unprofesor care isi iubeste studenti si care le vrea bine.E un preot deosebit si bun
De la el am invatat multe si atunci cand vorbesc cu el stiu ca Dumnezeu este aproape de mine.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.09.2008, 12:05:03
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc
Bun gasit tuturor!
Participarea voastra la acest nou topic ma ajuta sa-mi fac o idee despre ethosul crestin de pretutindeni.Mai la obiect: - ce parohie frecventati (localitatea, judetul, eparhia), hramul, numarul si varsta slujitorilor (preoti sau diaconi), puncte slabe si tari ale comunitatii, traditii specifice (legate strict de cult), participarea credinciosilor, programul slujbelor in toate zilele saptamanii (in post sau in afara posturilor), cele mai frumoase/folositoare momente traite in bisericile pe care le frecventati, cateva date din istoricul bisericii, cateheza si tot ce credeti de cuvinta ca ar merita impartasit despre comunitatile din care faceti parte.
Va multumesc si astept cu interes mesajele!
Eu am invat ca zicala "la pomul laudat nu te duci cu sacul" se potriveste foarte bine pentru preotimea din zilele noastre.Adica eu,daca aud de vreun mare duhovnic,mare exorcist,mare si tare si iarasi mare,sigur nu ma duc acolo.De fapt,si Mantuitorul spune despre vremurile noastre,ca "daca va vor spune ca Mesia este acolo,sau dincolo,sa nu va duceti,ca este inselare"am citat aproximativ.Asa ca eu ma duc la o Biserica de lemn,cu un preot care in randul preotilor din orasul meu este tare batjocorit,si stii de ce.Este un om foarte pragmatic,adica in fara de proetioe are vreo 3 ferme de porci,creste animale,gaini chestii de-astea si este foarte bogat.In consecita,este urat de cei din breasla lui care nu fac nimic,dar se cred foarte duhovnicesti.Asa ca am decsi sa caut oameni ca el,care muncesc,care nu traiesc din pomelnice,din danii pentru Biserica si care dupa aceea se declara mari duhovnici.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.09.2008, 19:26:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc
Bun gasit tuturor!
Participarea voastra la acest nou topic ma ajuta sa-mi fac o idee despre ethosul crestin de pretutindeni.Mai la obiect: - ce parohie frecventati (localitatea, judetul, eparhia), hramul, numarul si varsta slujitorilor (preoti sau diaconi), puncte slabe si tari ale comunitatii, traditii specifice (legate strict de cult), participarea credinciosilor, programul slujbelor in toate zilele saptamanii (in post sau in afara posturilor), cele mai frumoase/folositoare momente traite in bisericile pe care le frecventati, cateva date din istoricul bisericii, cateheza si tot ce credeti de cuvinta ca ar merita impartasit despre comunitatile din care faceti parte.
Va multumesc si astept cu interes mesajele!
www.mercurie.ro DOAMNE AJUTA !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.12.2008, 20:47:00
wertygo wertygo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Mesaje: 60
Implicit

Foarte bine daca creste porci pentru a face sapun din ei, dar daca mananca carne de porc sambata si se impartaseste duminica s-ar putea sa ia foc biserica de lemn, s-a intamplat la mai multi preoti.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.01.2009, 02:47:02
EugeniaG's Avatar
EugeniaG EugeniaG is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2009
Locație: Bucuresti, Moscova , Atlanta
Mesaje: 64
Implicit

mie imi place enorm la Manastirea Radu Voda si intentionez sa vorbesc cu un preot, cunostinta a verilor mei....pentru ceva mai multe sfaturi.

imi place sa merg si la Patriarhie la marile sarbatori desi este foarte aglomerat acolo si este prea mare incaperea iar preotii imi par destul de stricti, poate mi se pare mie.....mai am multe de invatat

imi place foarte mult de parintele de la mine din sector unde locuiesc, care vine sa sfinteasca casele , am numele si numarul dansului de telefon si vreau sa il caut sa vad daca isi gasesti timp sa vorbeasca cu mine de cateva ori ca am nevoie... este in varsta , zambeste usor si vorbeste cu multa caldura si evlavie, iti face placere sa-l auzi vorbind
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.05.2009, 19:39:53
a1n2d3y4 a1n2d3y4 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2009
Mesaje: 1
Implicit sa invat

buna ziua.vreau si eu sa-mi fac un profil pe comunitatea crestinortodox,sa-mi fac prieteni crestini,dar nu stiu cum sa procedez.INVATATI-MA
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.05.2009, 10:10:27
dianaelena dianaelena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Smile

[quote=a1n2d3y4;141990]buna ziua.vreau si eu sa-mi fac un profil pe comunitatea crestinortodox,sa-mi fac prieteni crestini,dar nu stiu cum sa procedez.INVATATI-MA[/QUOTE

Doamne ajuta.
E usor sa-ti faci cont pe comunitate.Si eu mi-am facut,tot cu acelasi scop.Am vazut albume cu poze minunate acolo.Sper sa-ti placa si tie.
Asa se face contul: intrii pe comunitate,dai click pe inregistrare->completezi toate campurile->continua.Apoi vei primi un mail cu un link care activeaza contul.Dupa ce l-ai activat,poti sa il editezi putin,sa ii dai un aspect dorit de tine.Daca nu te descurci acolo,ma ofer eu sa te ajut,cu mare placere.
__________________
"Asa cum Tatal M-a iubit pe Mine,asa va iubesc si Eu pe voi.Ramaneti in iubirea Mea.Sa va iubiti unii pe altii asa cum v-am iubit Eu.Nimeni nu are o iubire mai mare decat aceasta:ca cineva sa-si dea viata pentru prietenii sai."(Din Evanghelia Sfantului Apostol Ioan)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Martirii zilelor noastre alexandra28again Stiri, actualitati, anunturi 23 18.05.2014 22:45:09
Cuvintele nu sunt ale noastre florin.oltean75 Generalitati 10 07.05.2011 00:18:53
Sa ii pomenim in rugaciunile noastre... Sandra27 Umanitare 5 11.02.2011 17:40:38
Mironositele noastre cozia Generalitati 22 18.04.2010 23:42:32
Minuni ale zilelor noastre cosmin_lovin Intamplari adevarate 12 28.11.2008 23:58:26