Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.05.2011, 12:36:20
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
In Biserica Catolică, nu numai că posedații pot fi spovediți și cuminecați, ci trebuie neapărat să facă aceasta. În mod obișnuit, nu se întreprinde exorcizarea fără ca penitentul să se spovedească și să se împărtășească mai întâi. Excepție ar face cazurile în care acest lucru e cu neputință.
Aceasta este randuiala si in Biserica Ortodoxa.

Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.07.2011, 16:45:55
symbian01 symbian01 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Bine va regasesc frati crestini !A trecut ceva vreme de cand nu am postat pe acest site ,dar intre timp am citit linkurile lasate de voi (in special cel cu Motovilov ,informatii pe care sincer mi le-am reamintit ,ca le citisem cu mult timp in urma ,dar probabil intr-o varianta rezumata ce circula de multi ani pe forumuri sau siteuri crestine ).Oricum foarte interesant articol ce-i drept si din care putem trage mai multe concluzii:
1.indracitii pot fi spovediti si impartasiti
In cazul de fata Motovilov este spovedit si impartasit de catre arhiepiscopul Antonie .
2.Chiar si cei "tari de credinta " sau cu viata duhovniceasca sporita (spovediti si impartasiti ) pot pati astfel de necazuri in situatii speciale (bineinteles ingaduite de Dzeu ,cel putin asa pare in aceasta situatie) unde Motovilov este poate putin arogant si inconstient cerand sa simta ce a simtit celalalt indracit ,iar Dzeu poate intr-un oarecare mod il si pedepseste (pt ca posesiunea lui dureaza 30 de ani ) ...si mai mult de atat pare o posesiune mai speciala .....nu una oarecare...din mom ce acesta traieste fizic chinurile cele mai adanci ale iadului (frigul Tartarului ) si infernul propriu-zis .....plus ca acesta este chinuit in moduri inimaginabile apoi de catre Viermele Cel Neadormit ......o creatura si cu implicatii mitologice .....despre care se spune ca ar fi un fel de protector al iadului ,spre ex Cerberus este considerat Viermele Neadormit in Divina Comedie a lui Dante Aligheri ,deasemenea aceasta creatura din ce cunosc eu apare pomenita si in Biblie ....si mai este considerat in unele culturi drept o fiinta ce habiteaza un lac de foc din fundul iadului .Si totusi cum a ajuns acest vierme ....sa posedeze o fiinta umana !? greu de spus !

Deci Motovilov a fost posedat dupa ce era spovedit si impartasit ,revenind la topic deoarece acest text nu lamureste foarte bine problema ,si anume cineva deja indracit se poate spovedi si impartasi ?

Daca sunteti totusi atenti la primul link postat de mine :
http://www.orthodoxphotos.com/books/LFC/pacat.shtml
mai precis la paragraful 111. precizeaza clar persoanele care nu se pot impartasi nici chiar pe patul de moarte ,printre care se numara si indracitii .........

http://www.crestinortodox.ro/drept-b...ii-69964.html1
aici in al 2 lea link situatia este si mai alambicata deoarece sunt raspunsuri contradictorii de la un aliniat la celalalt ! mai precis"Raspuns: Daca cineva patimeste de veninul negru, incat se pare ca este indracit, nu se va opri; dar, daca cu adevarat este demonizat, nicidecum nu se va invrednici de cele sfinte, fiindca lumina nu are nici o comuniune cu intunericul. (Canonul 4, Nicolae al Constantinopolului)." pe cand Timotei Alexandrinul spune:"Daca nu tradeaza Taina, nici intr-alt chip nu o huleste, sa se impartaseasca, dar nu in fiecare zi; caci, indeajuns ii este numai Duminica. (Canonul 3, Timotei Alexandrinul)."
Omul care ajunge sa fie posedat de diavolul, sub diferite forme huleste pe Dumnezeu si cele sfinte (Marcu I, 23-27; Luca 8, 27-37), care nu poate fi primit la nici-o taina a Bisericii (Cartag. 18; Timotei 2, 3-13) decat la rugaciunile SfantuJui Vasile (Luca 11, 24-26; Marcu 9,17-29) deci aici indracitul nu poate participa nici macar la Sf Taine decat la Ierurgii si Molifte dupa cum ne dam seama.
Cea din urma o gasiti la linkul 3
http://www.resurse-ortodoxe.ro/carti...ca/indracirea/
Ma intreb eu cum poate un indracit sa se vindece fara Sfintele Taine ?Moliftele dupa parerea mea fiind insuficiente uneori ....deoarece schimbarea trebuie sa vina din interiorul victimei ,mai ales!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.07.2011, 16:51:59
symbian01 symbian01 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

M-am documentat mai bine si asupra procedurilor de exorcizare din Catolicism unde dupa cum remarcam este obligatoriu in mai toate cazurile ca posedatul sa fie spovedit si impartasit (atat timp cat si acolo nu este o posesiune extrema ,unde victima nu poate primi Euharistia si incearca sa o scuipe sau sa o arunce )!
Foarte interesant si linkul lasat de Mihnea ....am gasit si altele asemenea o sa le postez !

De ce m-am tot repetat asupra acestui subiect ....deoarece mi se pare ca in Biserica noastra Ortodoxa lucrurile nu sunt f clare ...sau sunt diferite ....lucru ce ma face sa deduc ca trebuie actionat dupa situatie ....iar canoanele nu sunt exacte in aceasta privinta....sau cel putin unii formatori ale acestor canoane au gandit diferit situatia !!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Euharistia - Întîlnirea Cu Hristos iRoDiOn Impartasania (Taina Euharistiei) 3 05.12.2014 15:56:39
Ce este Euharistia? adiandrea6 Biserici Protestante 322 12.10.2010 19:43:34
Jertfa Euharistică sau Euharistia ca Jertfă doctor_faustus Impartasania (Taina Euharistiei) 0 10.10.2010 19:41:27
Euharistia alecsandru Impartasania (Taina Euharistiei) 42 21.05.2009 15:17:52