Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.08.2011, 11:57:28
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbv Vezi mesajul
Dupa cum vezi, nu prea mai conteaza partea spirituala pentru multi dintre oameni.
Cum sa nu? Tu nu te uiti la televizor cand sunt Pastele sau Moastele?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.08.2011, 12:07:31
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Cum sa nu? Tu nu te uiti la televizor cand sunt Pastele sau Moastele?
nu stiu daca are vreo legatura cu partea spirituala.
Ci mai degraba cu un obicei mostenit de la mosi stramosi.
Multi il fac...ca asa e bine.
Deci, in cazul celor multi, nu stiu cat e vorba de evlavie sau spiritualitate.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.08.2011, 12:30:47
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Fetele cuminiti nu mai sunt la moda, dupa cum nu mai este un model nici omul bine placut Domnului. Omul din ziua de azi se pricepe sa pretuiasca noutatea ce duce in pacat si uita sa mai traiasca prin Dumnezeu si pentru Dumnezeu.

Cumintenia face parte din firescul umanului. Cine are ochi sa vada, dupa cum spune Scriptura, va intelege cat de minunata este pastrarea si cresterea ei.

Sfantul Nicolae Velimirovici spunea: "Generatiile trecute stiau ce este intelepciunea, stiau si cand au gresit si cand s-au departat de intelepciune. Si erau in stare sa se rusineze. In generatia noastra, multi, prea multi, nu mai stiu ce este intelepciunea si nici cat s-au departat de ea. Din aceasta cauza nu se mai vede roseata rusinii pe chipul pacatosului. Incet, incet se ingramadesc spre pieire".
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.08.2011, 12:44:05
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mia Mia Vezi mesajul
Discutam zilele trecute cu cativa cunoscuti despre fetele zilelor noastre si am realizat ca eu sunt putin in urma cu "evolutia fetelor" ; cativa dintre partenerii de dialog mi-au adus o gramada de argumente ca fetele cuminti nu mai sunt la moda; fata zilelor noastre trebuie sa arate bine in primul rand, sa conduca o masina, sa iasa la bere/pe stadion si sa stie sa invarta mintea baietilor, nu mai conteaza partea spirituala in secolul acesta- chiar asa o fi? fetele cuminti sunt plicticoase si nu mai sunt la moda? atunci cum ramane cu baietii care isi doresc sa intemeieze totusi o familie crestina in adevaratul sens al cuvantului? sau nu mai exista baieti care vor fete cuminti...refuz sa cred asta; voi,cei mai cu experienta de viata ce credeti?
Fetele cuminti au fost si raman "la moda", chiar daca nu au masini bengoase, nu-si modeleaza muschii la sala, nu consuma alcool, etc...E de preferat o fata cuminte, inteligenta, decat una plina de ifose si fite, care vorbeste prea mult zicand prea putin si care umbla cu arcanu dupa baietii plini de bistari!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.08.2011, 12:46:54
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Oricat de cinic suna,este oarecum vorba despre "cerere si oferta"!
Daca si domnii zilelor noastre ar fi mai virtuosi,indreptati spre spiritualitate,moralitate,probabil si donsoarele in cauza s-ar stradui sa se apropie mai mult de aceste virtuti.
Desigur,veti spune ca in primul rand ar trebui sa o faca datorita iubirii de Dumnezeu si da,sunt de acord,insa,pe de alta parte traim in societate,nu in manastire si vrem,nu vrem,suntem influentati de cei din jur.
Tinerele fete deschid ochii intr-o lume in care sunt apreciate nu atat pentru puritatea sufletului si profunzimea mintii,ci cam in proportie de 80 %,daca nu mai mult,dupa calitatea ambalajului.Iar junii societatii noastre,deasemenea,nu mai sunt cautati pentru calitatilor lor interioare,ci mai mult dupa bunurile pe care le poseda si gradul influentei sociale pe care il detin.
Pe de o parte este firesc sa existe si aceste aspecte,insa ce a iesit din firesc este faptul ca ele au capatat o pondere exagerat de mare raportat cu partea cea mai importanta a fiintei umane-sufletul.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.08.2011, 12:48:42
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Fetele cuminiti nu mai sunt la moda, dupa cum nu mai este un model nici omul bine placut Domnului.
Oare pe vremea Apostolilor omul bine placut lui Dumnezeu era la moda ? Sau pe vreme lui Noe ?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.08.2011, 13:38:57
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Oare pe vremea Apostolilor omul bine placut lui Dumnezeu era la moda ? Sau pe vreme lui Noe ?
Bine spus.

Este bine ca fetele cuminti nu mai sunt la moda, pentru ca a face o moda din aceasta nu cred ca este un lucru bineplacut.
Cumintenia fetei/baiatului nu trebuie urmarita pentru a placea lumii, pentru a da bine, ori pentru a ridica pretentii.
A fi cuminte este un lucru tainic, vazut in afara numai de aceia care au mintea curata si iubitoare de curatie.
Ceilalti, care urmaresc poftele si slava lumii, fie nu vad cumintenia, fie o vad ca slabiciune si prostie.

Legat de fetele cuminti, zilele trecute am auzit un banc.
Chiar daca este poate teoretic, imi pare bun pentru a intelege mintea intunecata a omului contemporan.

Doi baieti vorbeau despre fete, cand vine vorba de o fata cuminte.
- Ai auzit, aceea este "fata-mare".
- Pai, daca nu au vrut'o altii, nu o vrem nici noi.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.08.2011, 13:50:07
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Oare pe vremea Apostolilor omul bine placut lui Dumnezeu era la moda ? Sau pe vreme lui Noe ?
Sigur nu, caci a placea lui Dumnezeu nu tine de un timp, de o moda. Multumesc pentru intrebare si pentru completarea lui windorin.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.08.2011, 13:58:26
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mia Mia Vezi mesajul
Discutam zilele ..............ce credeti?
Ce cred au: ramai tu cuminte asa cum esti. Lasa la o parte prostelile astea asa-zise de "moda", nu tin de moda ci de lipsa de minte, lipsa de educatie, lipsa de dragoste familiala, lipsa de credinta... si multe altele, toate lipsuri.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.08.2011, 14:17:41
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Barbatii aleg fete in functie de doua situatii:
La inceput este varsta ,,aventurilor" la care sunt barbatii care aleg fetele mai......,,la moda"(!). Insa trecand anii vor sa se ,,aseze", sa isi intemeieze o familie, sa aiba un copil (etc), si atunci aleg fete ,,mai cuminti". Orice barbat cu capul pe umeri si rational isi da seama ca nu iti poti intemeia o familie cu o pitipoanca ci ii trebuie una mai cuminte, mai serioasa, care sa se ocupe de casa, copil, etc.
Sunt convins ca sunt destui barbati care vor fete cuminti.

Citat:
este oarecum vorba despre "cerere si oferta"!
Total deacord!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai este martisorul la moda? alexdu Generalitati 14 29.08.2015 09:53:45
Daruri de la sfinti ptr copiii cuminti lore86 Nunta 19 20.12.2012 00:17:02
Dragobetele saruta fetele shakalu1 Intrebari utilizatori 0 25.02.2010 19:02:17
Care va fi moda de anul acesta? Anca-Miha Generalitati 55 01.02.2009 08:11:19